Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Mikael Jardbrink

Sök kontaktuppgifter till Mikael Jardbrink på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Mikael Jardbrink

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Mikael Jardbrink medverkat i ( 3 st. ):

Byggrättsutredningen (N 2017:06) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]
Byggrättsutredningen (N 2017:06)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-06-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:74, dir. 2017:115 och dir. 2018:41
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:67 Ett snabbare bostadsbyggande
Medverkande :
Särskild utredare : Nooshi Dadgostar, fr.o.m. 2017-06-22 t.o.m. 2018-08-21
Sakkunnig : Sara Benjamin, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-02-21
Sakkunnig : Cecilia von Schéele, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-18
Expert : Cattis Carlén, konceptutvecklare och marknadsstrateg, fr.o.m. 2017-09-18
Expert : Anna Broman, bostadspolitisk expert, fr.o.m. 2018-03-05
Expert : Katrin Hedqvist, sektionschef fastighetsekonomi, fr.o.m. 2017-09-18
Expert : Susanna Höglund, chef ekonomi och juridik, fr.o.m. 2017-09-18
Expert : Mikael Jardbrik, planeringsarkitekt, fr.o.m. 2017-09-18
Expert : Tatjana Joksimovic, planchef, fr.o.m. 2017-09-18
Expert : Olof Moberg, förbundsjurist, fr.o.m. 2017-09-18
Expert : Magnus Sigfusson, direktör stadsutveckling, fr.o.m. 2017-09-18
Expert : Björn Wellhagen, näringspolitisk chef, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-03-04
Sekreterare : Birger Axelsson, fr.o.m. 2018-02-02 t.o.m. 2018-04-30
Sekreterare : Nina Nodengren, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2018-09-04
Sekreterare : Kim Örtenblad, fr.o.m. 2017-09-04 t.o.m. 2018-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:67 Ett snabbare bostadsbyggande [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Parlamentariska landsbygdskommittén (N 2015:04) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Parlamentariska landsbygdskommittén (N 2015:04)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-06-25
Direktiv för kommittén, se dir. 2015:73
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:26 På väg mot en ny politik för Sveriges landsbygder - Landsbygdernas utveckling, möjligheter och utmaningar
SOU 2017:1 För Sveriges landsbygder - en sammanhållen politik för arbete, hållbar tillväxt och välfärd
Medverkande :
Ordförande : Johan Persson, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-07
Ledamot : Ulf Moderaterna Berg, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Emma Folkpartiet Carlsson Löfdahl, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Åsa Moderaterna Coenraads, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Anders Sverigedemokraterna Forsberg, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Monica Socialdemokraterna Haider, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Mattias Socialdemokraterna Jonsson, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Kew Miljöpartiet Nordqvist, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Iréne Kristdemokraterna Oskarsson, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Håkan Vänsterpartiet Svenneling, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Anna-Caren Socialdemokraterna Sätherberg, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Kristina Centerpartiet Yngwe, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Expert : Anna Ahlén, ämnesråd, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Maria Ahlsved, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-01
Expert : Börje Alriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Bo Andersson, chefekonom, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Susanne Edfeldt Sjöling, analytiker, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Philip Fridborn Kempe, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Christel Gustafsson, regional utvecklingsdirektör, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Anna Hedberg, ämnesråd, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-09-30
Expert : Mikael Jardbrink, expert, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Sara Jendi Linder, kansliråd, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Patrik Johansson, kansliråd, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Rebecca Källström, nationalekonomisk analytiker, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Sofia Lindblad, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Charlotta Mellander, professor, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Staffan Nilsson, ordförande, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Annika Nordin, professor, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Anita Norén, avdelningschef, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Inger Normark, tf. avdelningschef, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Christina Nylén, kansliråd, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Lars Olsson, departementsråd, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Niclas Purfürst, avdelningschef, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Ewa Rabinowicz, professor emerita, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Josefina Syssner, docent, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Patrik Sällström, regionchef, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Jan Torége, handläggare, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Andreas Vass, utredare, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Per Wenner, direktör, fr.o.m. 2015-10-01
Huvudsekreterare : Sören Häggroth, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-01-19
Huvudsekreterare : Martin Johansson, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2016-04-10
Sekreterare : Peter Ehn, fr.o.m. 2016-06-01 t.o.m. 2017-01-07
Sekreterare : Maria Gustafsson, fr.o.m. 2016-06-01 t.o.m. 2017-01-19
Sekreterare : Martin Olauzon, fr.o.m. 2015-09-02 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Hanna Wallinder, fr.o.m. 2015-08-24 t.o.m. 2017-01-19
Sekreterare : Mathilda Åberg, fr.o.m. 2015-09-14 t.o.m. 2016-06-19
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2015:73 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Plangenomförandeutredningen (S 2011:11) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Plangenomförandeutredningen (S 2011:11)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-11-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:104 och dir. 2012:114
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:91 Ett effektivare plangenomförande
SOU 2013:34 En effektivare plan- och bygglovsprocess
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Magnusson, generaldirektör, fr.o.m. 2011-11-25
Sakkunnig : Elisabet Bodin, ämnesråd, fr.o.m. 2012-02-20
Sakkunnig : Klara Cederlund, kansliråd, fr.o.m. 2012-02-01 t.o.m. 2013-01-14
Sakkunnig : Ivar Frostenson, kansliråd, fr.o.m. 2012-02-01
Sakkunnig : Patrik Lidin, kansliråd, fr.o.m. 2012-02-01
Expert : Gunilla Anander, samhällsplanerare, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Expert : Roger Ekman, direktör, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Expert : Anna Eklund, expert, fr.o.m. 2012-02-20
Expert : Anders Gerde, konkurrenssakkunnig, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Expert : Jonas Hammarlund, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Expert : Mikael Jardbrink, planeringsarkitekt, fr.o.m. 2013-01-15
Expert : Thomas Kalbro, professor, fr.o.m. 2012-02-20
Expert : Nancy Mattsson, projektutvecklare, fr.o.m. 2013-01-15
Expert : Rikard Silverfur, expert, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Expert : Lars Svensson, expert, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Expert : Lena Södersten, förbundsjurist, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Expert : Björn Wellhagen, expert, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Sekreterare : Susanna Grege, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-04-30
Sekreterare : Johan Hjalmarsson, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-04-30
Sekreterare : Bengt Nyman, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2012-12-31
Sekreterare : Lars Svensson, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-04-30
Sekreterare : Viveka Zetterberg, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:91 Ett effektivare plangenomförande [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2013:34 En effektivare plan- och bygglovsprocess [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman