Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Sara Jendi Linder

Sök kontaktuppgifter till Sara Jendi Linder på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Sara Jendi Linder

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Sara Jendi Linder medverkat i ( 10 st. ):

It-driftsutredningen (I 2019:03) [ Pågående ] [ Expert ]
It-driftsutredningen (I 2019:03)
Departement : Infrastrukturdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-09-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:64 och dir. 2020:73
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 15 oktober 2021.
Utredningen har avgett :
SOU 2021:1 Säker och kostnadseffektiv it-drift - rättsliga förutsättningar för utkontraktering
Medverkande :
Särskild utredare : Annelie Roswall Ljunggren, generaldirektör, fr.o.m. 2019-11-20
Sakkunnig : Maria Fahlén, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-03
Sakkunnig : Nils Fjelkegård, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2021-03-21
Sakkunnig : Tommy Forsell, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-04-12
Sakkunnig : Jonas Iversen, departementsråd, fr.o.m. 2021-05-03
Sakkunnig : Jenny Jensen, departementsråd, fr.o.m. 2021-05-03
Sakkunnig : Emelie Juter, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2020-04-13
Sakkunnig : Charlotte Koutras, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-14 t.o.m. 2021-04-11
Sakkunnig : Anders Lindell, P departementssekreterare, fr.o.m. 2021-09-06
Sakkunnig : Jeanna Thorslund, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-03-22 t.o.m. 2021-08-29
Expert : Karina Aldén, kansliråd, fr.o.m. 2020-06-09 t.o.m. 2021-05-02
Expert : Ingela Alverfors, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-01
Expert : Jonathan Grosin, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-09-20
Expert : Sara Jendi Linder, ämnesråd, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2020-06-08
Expert : Helen Kasström, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-03
Expert : Linnea Munkhammar, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-02-03
Expert : Fredrik Sandberg, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-03
Expert : Daniel Zerea, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2021-09-19
Huvudsekreterare : Tina Nilsson, J, fr.o.m. 2020-02-17
Sekreterare : Sofia Allansson, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2019-12-02 t.o.m. 2020-04-30
Sekreterare : Ingela Alverfors, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2020-03-31
Sekreterare : Eva Maria Broberg Lennartsson, verksjurist, fr.o.m. 2020-08-10 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Eva Maria Broberg Lennartsson, verksjurist, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2021-11-29
Sekreterare : Nils Sjöblom, rådman, fr.o.m. 2020-04-01 t.o.m. 2021-10-14
Sekreterare : Sofia Sjölander, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2021-11-29
Sekreterare : Alexander Wall, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2021-01-08
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2021:1 Säker och kostnadseffektiv it-drift [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen om civilt försvar (Ju 2018:05) [ Avslutad 2021 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om civilt försvar (Ju 2018:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-08-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:79 och dir. 2019:98
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Uppdraget beräknas vara slutfört senast den 1 mars 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Barbro Holmberg, f.d. landshövding, fr.o.m. 2019-05-06 t.o.m. 2021-03-01
Särskild utredare : Barbro Holmberg, f.d. landshövding, fr.o.m. 2021-03-02 t.o.m. 2021-04-30
Taha Alexandersson, stf. krisberedskapschef, fr.o.m. 2019-09-10
Joakim Evertson, enhetschef, fr.o.m. 2019-09-10
Stefan Hector, enhetschef, fr.o.m. 2019-11-07
Mikael Holmer, avdelningschef, fr.o.m. 2019-09-10
Martin Lundin, kommissarie, fr.o.m. 2019-09-10 t.o.m. 2019-11-06
Catrin Molander, enhetschef, fr.o.m. 2019-09-10
Minna Nyman, avdelningschef, fr.o.m. 2020-05-27
Göran Nyqvist, kommissarie, fr.o.m. 2019-09-10
Per-Erik Nyström, nationell dricksvattensamordnare, fr.o.m. 2019-09-10
Christer Sandell, tf. avdelningschef, fr.o.m. 2019-09-10 t.o.m. 2020-05-26
Anna Wibom, projektledare, fr.o.m. 2019-09-10
Åsa Åhlén Hagman, handläggare, fr.o.m. 2019-09-10
Sakkunnig : Daniel Bergvall, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-10 t.o.m. 2020-08-16
Sakkunnig : Kristina Bram, kansliråd, fr.o.m. 2020-08-20
Sakkunnig : Adrienne Coyet Folke, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-10
Sakkunnig : Henrik Engvall, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-10
Sakkunnig : Håkan Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-27 t.o.m. 2020-05-10
Sakkunnig : Fredrik Friberg, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-10
Sakkunnig : Karolina Gustafson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-11 t.o.m. 2020-10-29
Sakkunnig : Julia Hagberg, kansliråd, fr.o.m. 2020-08-17
Sakkunnig : Sara Jendi Linder, ämnesråd, fr.o.m. 2019-09-10 t.o.m. 2020-05-26
Sakkunnig : Stefan Karlsson, ämnesråd, fr.o.m. 2019-09-10
Sakkunnig : Sofia Knapp, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-10
Sakkunnig : Karolina Lemoine, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-10
Sakkunnig : Erik Lenntorp, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-10
Sakkunnig : Åsa Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-09-10
Sakkunnig : Kierstin Petersson Grawé, ämnesråd, fr.o.m. 2019-09-10
Sakkunnig : Anita Wetterlöf Ajaxon, ämnesråd, fr.o.m. 2019-11-06
Expert : Camilla Asp, avdelningschef, fr.o.m. 2019-09-10
Expert : Ann-Sofie Eriksson, sektionschef, fr.o.m. 2019-09-10
Expert : Carl Fredrik Graf, landshövding, fr.o.m. 2019-09-10
Expert : Gabor Nagy, avdelningschef, fr.o.m. 2019-09-10
Expert : Minna Nyman, avdelningschef, fr.o.m. 2020-05-27
Sekreterare : Magnus Dyberg-Ek, samordningsansvarig, fr.o.m. 2019-05-06 t.o.m. 2021-03-01
Sekreterare : Magnus Dyberg-Ek, samordningsansvarig, fr.o.m. 2021-03-02 t.o.m. 2021-04-30
Sekreterare : Tommy Forsell, utskottshandläggare, fr.o.m. 2020-04-01 t.o.m. 2021-03-01
Sekreterare : Tommy Forsell, handläggare, fr.o.m. 2021-03-02 t.o.m. 2021-04-30
Sekreterare : Liv Hammargren, utvärderare, fr.o.m. 2019-08-12 t.o.m. 2021-03-01
Sekreterare : Leif Isberg, fd. länsexpert, fr.o.m. 2020-04-01 t.o.m. 2020-10-31
Sekreterare : Maria Kaiser, föredragande, fr.o.m. 2019-08-12 t.o.m. 2021-03-01
Sekreterare : Maria Kaiser, föredragande, fr.o.m. 2021-03-02 t.o.m. 2021-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2021:25 Struktur för ökad motståndskraft [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
2030-delegationen (Fi 2016:01) [ Avslutad 2019 ] [ Sakkunnig ]
2030-delegationen (Fi 2016:01)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-03-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:18 och dir. 2017:8
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:13 Agenda 2030 och Sverige: Världens utmaning - världens möjlighet
Medverkande :
Ordförande : Ingrid Petersson, generaldirektör, fr.o.m. 2018-03-01 t.o.m. 2019-03-11
Ordförande : Parul Sharma, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Johan Hassel, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2018-04-11
Ledamot : Henrik Henriksson, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-04-17 t.o.m. 2019-03-11
Ledamot : Liza Jonson, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-05-15 t.o.m. 2019-03-11
Ledamot : Mikael Karlsson, miljöforskare, fr.o.m. 2018-04-17 t.o.m. 2019-03-11
Ledamot : Mattias Klum, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Ulrika Liljeberg, kommunalråd, fr.o.m. 2018-04-17 t.o.m. 2019-03-11
Ledamot : Olle Lundberg, professor, fr.o.m. 2018-04-17 t.o.m. 2019-03-11
Ledamot : Veronica Magnusson, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-04-17 t.o.m. 2019-03-11
Ledamot : Ingrid Petersson, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2019-03-11
Ledamot : Johan Rockström, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2019-03-11
Ledamot : Johanna Sandahl, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2019-03-11
Ledamot : Hannah Stanton, verksamhetschef, fr.o.m. 2018-04-17 t.o.m. 2019-03-11
Ledamot : Katrin Stjernfeldt Jammeh, kommunalråd, fr.o.m. 2018-04-17 t.o.m. 2019-03-11
Ledamot : Ida Texell, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2019-03-11
Sakkunnig : Lars Bryntesson, departementsråd, fr.o.m. 2017-09-19 t.o.m. 2019-02-11
Sakkunnig : Cecilia Chroona, fr.o.m. 2016-09-14 t.o.m. 2017-12-21
Sakkunnig : Emilia Högquist, fr.o.m. 2016-09-14 t.o.m. 2018-01-25
Sakkunnig : Sara Jendi Linder, ämnesråd, fr.o.m. 2019-02-12 t.o.m. 2019-03-11
Sakkunnig : Magnus Lennartsson, departementsråd, fr.o.m. 2018-10-18 t.o.m. 2019-03-11
Sakkunnig : Ann-Sofie Löth, fr.o.m. 2018-01-26 t.o.m. 2019-03-11
Sakkunnig : Kajsa Olofsgård, B departementsråd, fr.o.m. 2017-12-22 t.o.m. 2018-10-17
Sakkunnig : Ylva Tilander, fr.o.m. 2016-09-14 t.o.m. 2017-09-18
Expert : Moa Ageberg, fr.o.m. 2016-11-09 t.o.m. 2019-03-11
Expert : Emanuel Allroth, fr.o.m. 2016-11-09 t.o.m. 2019-03-11
Expert : Maria Antonsson, fr.o.m. 2016-11-09 t.o.m. 2019-03-11
Expert : Niclas Jacobsson, fr.o.m. 2016-11-09 t.o.m. 2019-03-11
Expert : Elin Jakobsson Viklund, fr.o.m. 2016-11-09 t.o.m. 2019-03-11
Expert : Tanja Olsson Blandy, fr.o.m. 2016-11-09 t.o.m. 2019-03-11
Expert : Jens Schlyter, fr.o.m. 2016-11-09 t.o.m. 2019-03-11
Expert : Ingrid Ullbors Hägg, kansliråd, fr.o.m. 2017-09-19 t.o.m. 2019-03-11
Expert : Catharina Wale Grunditz, fr.o.m. 2016-11-09 t.o.m. 2017-09-18
Kommunikatör : Kajsa Lindberg, kansliråd, fr.o.m. 2018-03-01 t.o.m. 2019-03-31
Huvudsekreterare : Katarina Sundberg, fr.o.m. 2016-06-15 t.o.m. 2019-03-25
Sekreterare : Kristin Frilund, fr.o.m. 2016-08-22 t.o.m. 2019-03-11
Sekreterare : Jonas Frykman, fr.o.m. 2017-01-15 t.o.m. 2019-03-11
Sekreterare : Julius Kramer, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Hanna Nelson, fr.o.m. 2017-01-23 t.o.m. 2019-03-11
Sekreterare : Susanna Norberg, fr.o.m. 2016-08-29 t.o.m. 2019-03-11
Sekreterare : Kajsa Olofsgård, B departementsråd, fr.o.m. 2018-10-18 t.o.m. 2019-03-11
Sekreterare : Camilla Rydstrand, fr.o.m. 2017-01-09 t.o.m. 2017-07-09
Sekreterare : Marie Uhrwing, utredningschef, fr.o.m. 2018-12-01 t.o.m. 2019-03-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Parlamentariska landsbygdskommittén (N 2015:04) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Parlamentariska landsbygdskommittén (N 2015:04)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-06-25
Direktiv för kommittén, se dir. 2015:73
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:26 På väg mot en ny politik för Sveriges landsbygder - Landsbygdernas utveckling, möjligheter och utmaningar
SOU 2017:1 För Sveriges landsbygder - en sammanhållen politik för arbete, hållbar tillväxt och välfärd
Medverkande :
Ordförande : Johan Persson, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-07
Ledamot : Ulf Moderaterna Berg, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Emma Folkpartiet Carlsson Löfdahl, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Åsa Moderaterna Coenraads, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Anders Sverigedemokraterna Forsberg, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Monica Socialdemokraterna Haider, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Mattias Socialdemokraterna Jonsson, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Kew Miljöpartiet Nordqvist, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Iréne Kristdemokraterna Oskarsson, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Håkan Vänsterpartiet Svenneling, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Anna-Caren Socialdemokraterna Sätherberg, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Kristina Centerpartiet Yngwe, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Expert : Anna Ahlén, ämnesråd, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Maria Ahlsved, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-01
Expert : Börje Alriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Bo Andersson, chefekonom, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Susanne Edfeldt Sjöling, analytiker, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Philip Fridborn Kempe, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Christel Gustafsson, regional utvecklingsdirektör, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Anna Hedberg, ämnesråd, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-09-30
Expert : Mikael Jardbrink, expert, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Sara Jendi Linder, kansliråd, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Patrik Johansson, kansliråd, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Rebecca Källström, nationalekonomisk analytiker, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Sofia Lindblad, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Charlotta Mellander, professor, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Staffan Nilsson, ordförande, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Annika Nordin, professor, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Anita Norén, avdelningschef, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Inger Normark, tf. avdelningschef, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Christina Nylén, kansliråd, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Lars Olsson, departementsråd, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Niclas Purfürst, avdelningschef, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Ewa Rabinowicz, professor emerita, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Josefina Syssner, docent, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Patrik Sällström, regionchef, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Jan Torége, handläggare, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Andreas Vass, utredare, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Per Wenner, direktör, fr.o.m. 2015-10-01
Huvudsekreterare : Sören Häggroth, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-01-19
Huvudsekreterare : Martin Johansson, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2016-04-10
Sekreterare : Peter Ehn, fr.o.m. 2016-06-01 t.o.m. 2017-01-07
Sekreterare : Maria Gustafsson, fr.o.m. 2016-06-01 t.o.m. 2017-01-19
Sekreterare : Martin Olauzon, fr.o.m. 2015-09-02 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Hanna Wallinder, fr.o.m. 2015-08-24 t.o.m. 2017-01-19
Sekreterare : Mathilda Åberg, fr.o.m. 2015-09-14 t.o.m. 2016-06-19
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2015:73 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Indelningskommittén (Fi 2015:09) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]
Indelningskommittén (Fi 2015:09)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-07-02
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:77 och dir. 2017:72
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:48 Regional indelning - tre nya län
SOU 2018:10 Volym 1: Myndighetsgemensam inledning - samverkan på regional Volym 2: Myndighetsgemensam inledning - författningsändringar till följd av ny landsbeteckning
Medverkande :
Ordförande : Barbro Holmberg, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2018-03-01
Vice ordförande : Kent Johansson, fr.o.m. 2015-07-02 t.o.m. 2018-03-01
Expert : Ulf Andersson, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2016-09-20
Expert : Matilda Berggren, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2017-09-05
Expert : Ina Berggård, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2017-09-05
Expert : Niclas Damm, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2016-05-23
Expert : Emma Hermansson, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2017-09-05
Expert : Katarina Höög, fr.o.m. 2017-09-06
Expert : Sara Jendi Linder, fr.o.m. 2015-12-11
Expert : Martin Jeppson, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2016-03-14
Expert : Katarina Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-02
Expert : Henrik Källsbo, fr.o.m. 2015-12-11
Expert : Erika Nilsson, fr.o.m. 2016-09-06
Expert : Annika Rudestad, fr.o.m. 2016-09-21
Expert : Lina Törner, fr.o.m. 2016-09-06
Expert : Erik Wahlström, fr.o.m. 2016-05-25 t.o.m. 2017-11-22
Expert : Petra Zetterberg Ferngren, fr.o.m. 2016-03-15 t.o.m. 2017-11-22
Huvudsekreterare : Anna Hagstad, fr.o.m. 2016-12-01 t.o.m. 2018-02-28
Huvudsekreterare : Johan Krabb, fr.o.m. 2015-07-02 t.o.m. 2016-12-31
Sekreterare : Anders Folkesson, fr.o.m. 2015-11-01 t.o.m. 2017-01-31
Sekreterare : Henrik Frykman, fr.o.m. 2017-01-23 t.o.m. 2018-03-04
Sekreterare : Anna Hagstad, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-11-30
Sekreterare : Sami Mlayeh, hovrättsassessor, fr.o.m. 2017-11-16 t.o.m. 2018-02-28
Sekreterare : Johan Mörck, fr.o.m. 2016-03-01 t.o.m. 2017-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2015:77 Ny indelning av län och landsting [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:72 Tilläggsdirektiv till Indelningskommittén (Fi 2015:09) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Planprocessutredningen (S 2014:07) [ Avslutad 2015 ] [ Sakkunnig ]
Planprocessutredningen (S 2014:07)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-02-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:29 och dir. 2014:130
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:109 Bättre samarbete mellan stat och kommun vid planering för byggande
Medverkande :
Särskild utredare : Thomas Kalbro, teknologie doktor och professor, fr.o.m. 2014-06-24 t.o.m. 2015-12-18
Sakkunnig : Petter Dahlin, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-12-18
Sakkunnig : David Ek, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-04-19
Sakkunnig : Claes Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2015-04-20 t.o.m. 2015-12-18
Sakkunnig : Ivar Frostenson, kansliråd, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-12-18
Sakkunnig : Ingrid Hasselsten, kansliråd, fr.o.m. 2015-09-24 t.o.m. 2015-12-18
Sakkunnig : Sara Jendi Linder, kansliråd, fr.o.m. 2015-09-17 t.o.m. 2015-12-18
Sakkunnig : Johan Krabb, kansliråd, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-09-16
Sakkunnig : Patrik Lidin, kansliråd, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-06-22
Sakkunnig : Maria Nordh, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-12-18
Sakkunnig : Kristin Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-04-27
Sakkunnig : Elin Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-12-18
Sakkunnig : Carl Winnberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-06-23 t.o.m. 2015-12-18
Expert : Anna-Bie Agerberg, sakkunnig, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-12-18
Expert : Nancy Mattsson, projektutvecklare, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-12-18
Expert : Lars Svensson, jurist, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-12-18
Expert : Elisabet Weber, länsarkitekt, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-12-18
Sekreterare : Johanna Dahlin, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Lars Jansson, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-12-18
Sekreterare : Eidar Lindgren, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-12-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Bostadsplaneringskommittén (S 2013:12) [ Avslutad 2015 ] [ Huvudsekreterare ]
Bostadsplaneringskommittén (S 2013:12)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-08-08
Direktiv för kommittén, se dir. 2013:78 och dir. 2015:11
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:59 En ny regional planering - ökad samordning och bättre bostadsförsörjning
Medverkande :
Ordförande : Rose-Marie Frebran, landshövding, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Lars Eriksson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Lotta Finnstorp, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Tomas Hansson, kommunalråd, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Roger Hedlund, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2014-12-15 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Katarina Köhler, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2014-12-18
Ledamot : Clara Lindblom, forskningassistent, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Nina Lundström, led. av riksdagen /FP, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Johan Löfstrand, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Eva Nypelius, regionstyrelseledamot, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Karolina Skog, kommunalråd, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Ewa Thalén Finné, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-02-26 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Markus Wiechel, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2014-12-14
Ledamot : Oskar Öholm, f.d. led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-02-25
Sakkunnig : Camilla Adolfson, ämnesråd, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-01-28
Sakkunnig : Johan Hjalmarsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2015-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Mats Björsell, handläggare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Backa Fredrik Brandt, kvalificerad utredare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Anki Bystedt, länsråd, fr.o.m. 2014-07-01 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Jan Cedervärn, avdelningschef, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Adrienne Coyet Folke, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-07-01 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Petter Dahlin, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Eva-Marie Engström, regionchef, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Inga-Maj Eriksson, långsiktig planerare, adjungerad professor, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Margaretha Gistorp, hovrättsråd, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Elin Holmström, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Petter Jurdell, enhetschef, fr.o.m. 2014-09-15 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Thomas Kalbro, professor, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Agneta Kores, länsöverdirektör, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Patrik Lidin, kansliråd, fr.o.m. 2014-11-24 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Fredrik Linder, kansliråd, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Kajsa Lindström, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Nancy Mattsson, projektutvecklare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Maria Nordh, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Roger Pettersson, ämnesråd, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Linnea Rosenlöf, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Rolf Westerlund, utvecklingsledare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Bengt Westman, expert, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Lars Wikström, enheteschef, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Robert Wildow, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2014-06-30
Huvudsekreterare : Sara Jendi Linder, kansliråd, fr.o.m. 2013-10-21 t.o.m. 2015-06-29
Sekreterare : Åsa Johansson, fr.o.m. 2014-01-07 t.o.m. 2015-05-31
Sekreterare : Bengt Nyman, fr.o.m. 2013-11-01 t.o.m. 2015-06-15
Sekreterare : Maria Ulfvarson Östlund, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-10-21 t.o.m. 2014-07-31
Sekreterare : Viveka Zetterberg, fr.o.m. 2014-02-03 t.o.m. 2014-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Dricksvattensutredningen (L 2013:02) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
Dricksvattensutredningen (L 2013:02)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-07-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:75, dir. 2014:73 och dir. 2015:54
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:53 Material i kontakt med dricksvatten - myndighetsroller och ansvarsfrågor
SOU 2015:51 Klimatförändringar och dricksvattenförsörjning
SOU 2016:32 En trygg dricksvattenförsörjning - sammanfattning av Dricksvattenutredningens förslag Del 1: En trygg dricksvattenförsörjning - bakgrund, överväganden och förslag Del 2: En trygg drickvattenförsörjning - samlade förslag, finansiering och konsekvenser
Medverkande :
Särskild utredare : Gunnar Holmgren, landshövding, fr.o.m. 2013-07-24 t.o.m. 2016-04-30
Expert : Anna Eklund, hydrolog, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Peder Eriksson, enhetschef, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Tove Göthner, handläggare, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Susanna Hogdin, utredare, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Kerstin Hugne, utvecklingsledare, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Jörgen Johansson, verkst. direktör, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Margareta Nisser-Larsson, handläggare, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Per-Erik Nyström, dricksvattensamordnare, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Göran Risberg, avdelningschef, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Kierstin Petersson Grawé, kansliråd, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Anna Torvestig, kansliråd, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Åsa Wolgast Broberg, bitr. regionchef, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Joanna Cornelius, miljöjurist, fr.o.m. 2014-10-14
Expert : Ulf Eliasson, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Elin Häggqvist, kansliråd, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Sara Jendi Linder, fr.o.m. 2015-08-18
Expert : Anna Josefsson, kansliråd, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Anna Kessling, kansliråd, fr.o.m. 2014-05-08 t.o.m. 2014-10-13
Expert : Johan Krabb, kansliråd, fr.o.m. 2013-12-13 t.o.m. 2015-08-17
Expert : Lotta Lewin Pihlblad, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Johan Loock, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-05-08 t.o.m. 2016-02-08
Expert : Kierstin Petersson Grawé, kansliråd, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Katarina Sundberg, kansliråd, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Anna Torvestig, kansliråd, fr.o.m. 2013-12-13
Ersättare för Cornelius : Rebecca Nordenstam, miljöjurist, fr.o.m. 2015-02-16 t.o.m. 2015-06-30
Huvudsekreterare : Folke Larsson, K, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2016-04-30
Sekreterare : Ulrika Askling, fr.o.m. 2013-10-21 t.o.m. 2016-04-30
Sekreterare : Ida Lindblad Hammar, fr.o.m. 2013-09-23 t.o.m. 2016-05-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om den statliga regionala förvaltningen (Fi 2009:07) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Utredningen om den statliga regionala förvaltningen (Fi 2009:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-06-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:62, dir. 2010:12 och 2010:72
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:77 Sammanläggningar av landsting - övergångstyre och utjämning
SOU 2010:94 Gotland - användningen av beteckningarna regionfullmäktige och regionstyrelse
Rapport Statliga företrädare i en förändringens tid - En studie av statlig regionförvaltning i Norge, Danmark, Finland och Nederländerna
Rapport Sammanläggningar av landsting i Norrland och Svealand
SOU 2012:81 Statens regionala förvaltning - förslag till en angelägen reform
Medverkande :
Särskild utredare : Mats Sjöstrand, generaldirektör, fr.o.m. 2009-09-28
Sakkunnig : Chris Heister, landshövding, fr.o.m. 2009-10-06
Sakkunnig : Helena Jäderblom, justitieråd, fr.o.m. 2009-10-06
Sakkunnig : Håkan Sörman, verkst. direktör, fr.o.m. 2009-10-06
Sakkunnig : Peder Törnvall, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2009-10-06
Expert : Kjell Ellström, ämnesråd, fr.o.m. 2010-11-15
Expert : Andreas Giaever, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-12-14 t.o.m. 2010-11-14
Expert : Johan Gistorp, departementsråd, fr.o.m. 2009-12-14
Expert : Anna Humble, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-10-03
Expert : Karin Hååg, kansliråd, fr.o.m. 2009-12-14 t.o.m. 2011-08-14
Expert : Sara Jendi Linder, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-12-14
Expert : Daniel Karlsson, ämnesråd, fr.o.m. 2009-12-14
Expert : Henrik Källsbo, kansliråd, fr.o.m. 2009-12-14
Expert : Bo Per Larsson, bitr. sektionschef, fr.o.m. 2010-04-20
Expert : Fredrik Linder, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-12-14
Expert : Hugo Lindgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-08-30
Expert : Enar Lundgren, kansliråd, fr.o.m. 2011-02-02
Expert : Helena Mähler Lejon, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-26 t.o.m. 2011-10-02
Expert : Ragnvald Paulsson, departementsråd, fr.o.m. 2009-12-14 t.o.m. 2011-02-03
Expert : Linda Persson, kansliråd, fr.o.m. 2009-12-14 t.o.m. 2011-10-02
Expert : Ylva Tilander, kansliråd, fr.o.m. 2011-10-03
Expert : Ulrika Udén, ämnesråd, fr.o.m. 2010-01-26
Expert : Marianne Wigselius, kansliråd, fr.o.m. 2010-01-26
Huvudsekreterare : Nina Andersson, fr.o.m. 2010-05-11 t.o.m. 2013-01-21
Sekreterare : Petter Classon, fr.o.m. 2009-12-01 t.o.m. 2010-08-29
Sekreterare : Björn Hammarstedt, fr.o.m. 2010-08-30 t.o.m. 2010-11-30
Sekreterare : Clas Heinegård, fr.o.m. 2009-11-23 t.o.m. 2012-11-30
Sekreterare : Jörgen Johansson, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2011-08-31
Sekreterare : Alina Mattisson Lax, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2011-08-31
Sekreterare : Ann-Cathrine Nilsson, fr.o.m. 2010-08-20 t.o.m. 2012-12-20
Sekreterare : Urban Strandberg, fr.o.m. 2011-06-13 t.o.m. 2011-10-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommunala kompetensutredningen (Fi 2006:04) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Kommunala kompetensutredningen (Fi 2006:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-04-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:47
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:72 Kommunal kompetens i utveckling
Medverkande :
Särskild utredare : Lorentz Andersson, fr.o.m. 2006-04-27 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Lena Dalman, fr.o.m. 2006-08-17
Expert : Åsa Edman, fr.o.m. 2006-08-17 t.o.m. 2007-01-28
Expert : Åsa Ehinger-Berling, fr.o.m. 2006-08-17
Expert : Eva Eklund, fr.o.m. 2006-08-17
Expert : Ellen Hausel Heldahl, fr.o.m. 2006-08-17
Expert : Katarina Höög, fr.o.m. 2006-11-02
Expert : Johan Höök, fr.o.m. 2006-08-17
Expert : Petra Jansson, fr.o.m. 2007-01-29
Expert : Sara Jendi Linder, fr.o.m. 2006-08-17
Expert : Niklas Lundin, fr.o.m. 2006-08-17
Expert : Emma Sterky, fr.o.m. 2006-08-17
Expert : Angela Öst, fr.o.m. 2006-08-17
Sekreterare : Per-Olov Larsson, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2007-09-30
Sekreterare : Birgitta Törnered, fr.o.m. 2006-08-07 t.o.m. 2007-10-01
Sekreterare : Cecilia Vestman, fr.o.m. 2006-05-15 t.o.m. 2007-10-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2006:47 Frågor om den kommunala kompetensen och kommunal samverkan [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:72 Kommunal kompetens i utveckling [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman