Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ewa Rabinowicz

Sök kontaktuppgifter till Ewa Rabinowicz på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ewa Rabinowicz

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ewa Rabinowicz medverkat i ( 5 st. ):

Parlamentariska landsbygdskommittén (N 2015:04) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Parlamentariska landsbygdskommittén (N 2015:04)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-06-25
Direktiv för kommittén, se dir. 2015:73
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:26 På väg mot en ny politik för Sveriges landsbygder - Landsbygdernas utveckling, möjligheter och utmaningar
SOU 2017:1 För Sveriges landsbygder - en sammanhållen politik för arbete, hållbar tillväxt och välfärd
Medverkande :
Ordförande : Johan Persson, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-07
Ledamot : Ulf Moderaterna Berg, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Emma Folkpartiet Carlsson Löfdahl, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Åsa Moderaterna Coenraads, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Anders Sverigedemokraterna Forsberg, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Monica Socialdemokraterna Haider, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Mattias Socialdemokraterna Jonsson, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Kew Miljöpartiet Nordqvist, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Iréne Kristdemokraterna Oskarsson, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Håkan Vänsterpartiet Svenneling, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Anna-Caren Socialdemokraterna Sätherberg, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Ledamot : Kristina Centerpartiet Yngwe, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-01-31
Expert : Anna Ahlén, ämnesråd, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Maria Ahlsved, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-01
Expert : Börje Alriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Bo Andersson, chefekonom, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Susanne Edfeldt Sjöling, analytiker, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Philip Fridborn Kempe, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Christel Gustafsson, regional utvecklingsdirektör, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Anna Hedberg, ämnesråd, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-09-30
Expert : Mikael Jardbrink, expert, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Sara Jendi Linder, kansliråd, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Patrik Johansson, kansliråd, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Rebecca Källström, nationalekonomisk analytiker, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Sofia Lindblad, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Charlotta Mellander, professor, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Staffan Nilsson, ordförande, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Annika Nordin, professor, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Anita Norén, avdelningschef, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Inger Normark, tf. avdelningschef, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Christina Nylén, kansliråd, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Lars Olsson, departementsråd, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Niclas Purfürst, avdelningschef, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Ewa Rabinowicz, professor emerita, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Josefina Syssner, docent, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Patrik Sällström, regionchef, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Jan Torége, handläggare, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Andreas Vass, utredare, fr.o.m. 2016-04-01
Expert : Per Wenner, direktör, fr.o.m. 2015-10-01
Huvudsekreterare : Sören Häggroth, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-01-19
Huvudsekreterare : Martin Johansson, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2016-04-10
Sekreterare : Peter Ehn, fr.o.m. 2016-06-01 t.o.m. 2017-01-07
Sekreterare : Maria Gustafsson, fr.o.m. 2016-06-01 t.o.m. 2017-01-19
Sekreterare : Martin Olauzon, fr.o.m. 2015-09-02 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Hanna Wallinder, fr.o.m. 2015-08-24 t.o.m. 2017-01-19
Sekreterare : Mathilda Åberg, fr.o.m. 2015-09-14 t.o.m. 2016-06-19
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2015:73 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Krisregleringsutredningen (Fö 2007:04) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Krisregleringsutredningen (Fö 2007:04)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-06-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:95 och dir. 2008:117
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:03 Ransonering och prisreglering i krig och fred
SOU 2009:69 En ny ransonerings- och prisregleringslag
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Henriksson, docent, fr.o.m. 2007-06-20
Sakkunnig : Jyry Hokkanen, rådgivare, fr.o.m. 2008-09-23
Sakkunnig : Jörgen Holgersson, jurist, fr.o.m. 2008-09-23
Sakkunnig : Douglas Lundin, hälsoekonom, fr.o.m. 2008-09-23
Sakkunnig : Bertil Persson, chefsjurist, fr.o.m. 2008-09-23
Expert : Torgny Edvardson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-09-23
Expert : Anders Klahr, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-09-23
Expert : Conny Lundgren, handläggare, fr.o.m. 2008-09-23
Expert : Minna Nyman, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-09-23
Expert : Eva Rabinowicz, forskningschef, fr.o.m. 2008-09-23
Sekreterare : Mats Bergman, professor, fr.o.m. 2007-12-01
Sekreterare : Emilie Fridensköld, jur.kand., fr.o.m. 2007-12-15
Sekreterare : Johan Stennek, fr.o.m. 2008-03-05
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:3 Ransonering och prisreglering i krig och fred [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2009:69 En ny ransonerings- och prisregleringslag [ pdf |Paragraftecken ]
Djursmittsutredningen (Jo 2007:05) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]
Djursmittsutredningen (Jo 2007:05)
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-12-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:175, dir. 2009:121, dir. 2010:31 och dir. 2010:95
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 december 2010.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:106 Folkhälsa - Djurhälsa. Ny ansvarsfördelning mellan stat och näring. Bilagedel Folkhälsa - Djurhälsa. Ny ansvarsfördelning mellan stat och näring. Del A Folkhälsa - Djurhälsa. Ny ansvarsfördelning mellan stat och näring. Del B
Medverkande :
Särskild utredare : Christer Wretborn, f.d. ambassadör, fr.o.m. 2008-01-01
Expert : Åsa Ahlgren, utredare, fr.o.m. 2008-03-18
Expert : Yvonne Andersson, chefsepidemiolog, fr.o.m. 2008-09-24
Expert : Sten-Olof Dimander, veterinär, fr.o.m. 2008-03-18 t.o.m. 2010-03-15
Expert : Marianne Elvander, professor, fr.o.m. 2008-03-18
Expert : Lars Engstrand, professor, fr.o.m. 2008-03-18
Expert : Bengt Larsson, processchef smittskydd, fr.o.m. 2008-03-18
Expert : Ulf Magnusson, professor, fr.o.m. 2008-03-18
Expert : Kristina Ohlsson, ämnesråd, fr.o.m. 2008-03-18 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Erik Petersson, forskare, fr.o.m. 2008-03-18
Expert : Lars Plym Forshell, verinärinspektör, fr.o.m. 2008-03-18
Expert : Ewa Rabinowicz, forskningschef, fr.o.m. 2008-03-18
Expert : My Sahlman, veterinär, fr.o.m. 2010-03-16
Expert : Aase Tronstad, kansliråd, fr.o.m. 2008-03-18
Sekreterare : Jonas Hammarlund, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2008-02-01 t.o.m. 2010-03-31
Sekreterare : Anders Mårtensson, jur.kand., fr.o.m. 2008-02-01 t.o.m. 2011-01-15
Sekreterare : Kristina Ohlsson, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2010-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (Jo 1998:02) om behovet av utredningsverksamhet och analyser med ekonomisk inriktning inom det jordbrukspolitiska området [ Avslutad 1998 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (Jo 1998:02) om behovet av utredningsverksamhet ochanalyser med ekonomisk inriktning inom det jordbrukspolitiskaområdet
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-11-13
Direktiv för se dir. 1997:132.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:108 Analysera mera. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Inga-Britt Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-02-01
Sakkunnig : Mikael Kullberg, utredare, fr.o.m. 1998-02-01
Sakkunnig : Ewa Rabinowicz, docent, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Thomas Küchen, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Charlotte Nilenheim, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Lars Stenström, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-02-01
Sekreterare : Erik Fahlbeck, lektor, fr.o.m. 1998-02-01
Filippa von, nutritionist, fr.o.m. 1998-03-23
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:108 Analysera mera [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Kommittén (Fi 1995:17) med uppdrag att utreda konsekvenserna av en eventuell svensk anslutning till den tredje etappen i den ekonomiska och monetära unionen (EMU) [ Avslutad 1997 ] [ Ledamot ]
Kommittén (Fi 1995:17) med uppdrag att utreda konsekvenserna av en eventuell svensk anslutning till den tredje etappen i den ekonomiska och monetära unionen (EMU)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:128.
Lokal : Institutet för internationell ekonomi, Stockholms universitet, 106 91 STOCKHOLM, tel. växel 08-16 20 00
Utredningen har avgett :
SOU 1996:158 Sverige och EMU Betänkandet har också publicerats på engelska ("Sweden and EMU" Kluwer Academic Publisher, Dordrecth, Nederländerna). 21 bilagor har avgetts. 12 av dessa finns också att tillgå på engelska (Swedish Economic Policy Review 1997:1 och 1997:2) Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Lars Calmfors, professor, fr.o.m. 1995-10-10
Ledamot : Harry Flam, professor, fr.o.m. 1995-10-10
Ledamot : Nils Gottfries, professor, fr.o.m. 1995-10-10
Ledamot : Janne Haaland, dr philos
Ledamot : Rutger Lindahl, professor, fr.o.m. 1995-10-10
Ledamot : Ewa Rabinowicz, docent, fr.o.m. 1995-10-10
Ledamot : Anders Vredin, docent, fr.o.m. 1995-10-10
Expert : Magnus Jerneck, docent, fr.o.m. 1996-04-17
Sekreterare : Christina Nordh, civilekonom, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1997-01-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:158 Sverige och EMU [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman