Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Egendomsskattekommittén (Fi 2002:06)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Egendomsskattekommittén (Fi 2002:06) [ Avslutad 2004 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 32 st. ♀ 13 ♂ 19 ) :

Jan Bergqvist  []  ( Ordförande )
Marianne Andersson  []  ( Ledamot )
Marie Engström  []  ( Ledamot )
Marie Granlund  []  ( Ledamot )
Anna Grönlund  []  ( Ledamot )
Lennart Nilsson  []  ( Ledamot )
Mikael Odenberg  []  ( Ledamot )
Per Rosengren  []  ( Ledamot )
Birger Schlaug  []  ( Ledamot )
Lisbeth Staaf-Igelström  []  ( Ledamot )
Vilhelm Andersson  []  ( Sakkunnig )
Kjell Dahlström  []  ( Sakkunnig )
Bo Stoltz  []  ( Sakkunnig )
Bengt Baedecke  []  ( Expert )
Tommy Carlsson  []  ( Expert )
Eva Erlandsson  []  ( Expert )
Kaj Håkansson  []  ( Expert )
Hans Levén  []  ( Expert )
Monika Linder  []  ( Expert )
Stina Malmberg  []  ( Expert )
Eva Mårtensson  []  ( Expert )
Cecilia Silfverhjelm  []  ( Expert )
Erik Zetterström  []  ( Expert )
Hases Per Sjöblom  []  ( Sakkunnig )
Cecilia Landelius  []  ( Huvudsekreterare )
Petter Classon  []  ( Sekreterare )
Michael Erliksson  []  ( Sekreterare )
Inger Johannisson  []  ( Sekreterare )
Mats Johansson  []  ( Sekreterare )
Åsa-Pia Järliden Bergström  []  ( Sekreterare )
Per Landgren  []  ( Ledamot )
Christer Silfverberg  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Egendomsskattekommittén (Fi 2002:06)


Beteckning : Fi 2002:06
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2005-03-04
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-06-19
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:87
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Bergqvist, Jan, fr.o.m. 2002-07-02 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Andersson, Marianne, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Engström, Marie, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-01-04
Ledamot : Granlund, Marie, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Grönlund, Anna, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Landegren, Per, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Nilsson, Lennart, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Odenberg, Mikael, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Rosengren, Per, fr.o.m. 2004-01-05 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Schlaug, Birger, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Staaf-Igelström, Lisbeth, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Sakkunnig : Andersson, Vilhelm, fr.o.m. 2002-08-27 t.o.m. 2004-03-29
Sakkunnig : Dahlström, Kjell, fr.o.m. 2002-08-27 t.o.m. 2004-03-29
Sakkunnig : Stoltz, Bo, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Baedecke, Bengt, fr.o.m. 2002-09-04 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Carlsson, Tommy, fr.o.m. 2002-08-27 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Erlandsson, Eva, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Håkansson, Kaj, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Levén, Hans, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Linder, Monika, fr.o.m. 2002-08-27 t.o.m. 2003-10-31
Expert : Malmberg, Stina, fr.o.m. 2004-03-01 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Mårtensson, Eva, fr.o.m. 2003-12-17 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Silferberg, Christer, fr.o.m. 2002-10-11 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Silfverhjelm, Cecilia, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Zetterström, Erik, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Sakkunnig : Sjöblom, Hases Per, fr.o.m. 2002-07-02 t.o.m. 2004-03-29
Huvudsekreterare : Landelius, Cecilia, fr.o.m. 2002-07-15 t.o.m. 2004-07-31
Sekreterare : Classon, Petter, fr.o.m. 2002-09-16 t.o.m. 2004-04-30
Sekreterare : Erliksson, Michael, fr.o.m. 2002-09-16 t.o.m. 2004-03-31
Sekreterare : Johannisson, Inger, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2004-03-31
Sekreterare : Johansson, Mats, fr.o.m. 2002-09-02 t.o.m. 2004-06-14
Sekreterare : Järliden Bergström, Åsa-Pia, fr.o.m. 2002-11-16 t.o.m. 2004-03-31

Rapporter

SOU 2003:3Dämpningsregel för fastighetsskatten och sänkt arvsskatt
SOU 2004:36Reformerade egendomsskatter
SOU 2004:66Egendomsskatter – Reform av arvs- och gåvoskatter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman