: : :

Medverkande i utredning : Cecilia Landelius

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Cecilia Landelius

Utredningar som Cecilia Landelius medverkat i ( 5 st. ):

Entreprenörsutredningen (N 2015:01) [ Avslutad 2016 ] [ Sekreterare ]

Entreprenörsutredningen (N 2015:01)


Beteckning : N 2015:01
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2017-04-03
Status : Avslutad 2016 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2015-02-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:10
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Braunerhjelm, Pontus, fr.o.m. 2015-02-05 t.o.m. 2016-10-15
Expert : Alm, Håkan, fr.o.m. 2015-04-24
Expert : Bergstrand, Viveca, fr.o.m. 2016-08-30
Expert : Björnfot, Gabriella, fr.o.m. 2015-08-25 t.o.m. 2016-08-29
Expert : Damberg, Sara, fr.o.m. 2015-04-24
Expert : Driving, Cecilia, fr.o.m. 2015-04-24 t.o.m. 2015-11-24
Expert : Emthén, Mats, fr.o.m. 2015-04-24
Expert : Falkenhall, Björn, fr.o.m. 2015-04-24
Expert : Florén, Linnea, fr.o.m. 2015-04-24 t.o.m. 2016-08-29
Expert : Hallberg, Anna, fr.o.m. 2015-04-24
Expert : Henrekson, Magnus, fr.o.m. 2015-04-24
Expert : Jacob, Michael, fr.o.m. 2015-04-24 t.o.m. 2015-11-24
Expert : Josefsson, Fredrik, fr.o.m. 2015-04-24
Expert : Kager, Lina, fr.o.m. 2015-04-24
Expert : Ladeborn, Joakim, fr.o.m. 2015-04-24
Expert : Lagerstedt, Sofie, fr.o.m. 2015-04-24 t.o.m. 2015-08-24
Expert : Larsson, Camilla, fr.o.m. 2015-04-24
Expert : Mattsson, Viktoria, fr.o.m. 2015-04-24
Expert : Mossler, Karin, fr.o.m. 2015-04-24
Expert : Norén, Göran, fr.o.m. 2015-04-24
Expert : Nyberg Brehnfors, Helena, fr.o.m. 2015-11-25
Expert : Persson Österman, Roger, fr.o.m. 2015-04-24
Expert : Pleiner, Mattias, fr.o.m. 2015-04-24
Expert : Schwaag Serger, Syliva, fr.o.m. 2015-04-24
Expert : Sterte, Åsa, fr.o.m. 2016-08-30
Expert : Swarting, Odd, fr.o.m. 2015-04-24
Expert : Thand Ringqvist, Elisabeth, fr.o.m. 2015-04-24
Expert : Welzien, Linda, fr.o.m. 2015-04-24
Expert : Westberg, Kalle, fr.o.m. 2015-04-24 t.o.m. 2015-11-24
Expert : Wiberg, Daniel, fr.o.m. 2014-04-24
Expert : Åstedt, Erik, fr.o.m. 2015-11-25
Expert : Ösund, Anders, fr.o.m. 2015-11-25
Huvudsekreterare : Kreicbergs, Johan, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2016-10-30
Sekreterare : Landelius, Cecilia, fr.o.m. 2015-02-06 t.o.m. 2015-03-15
Sekreterare : Lindqvist, Maria, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2016-10-15
Sekreterare : Persson, Annina, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2016-03-31
Sekreterare : Persson, Annina, fr.o.m. 2016-08-15 t.o.m. 2016-10-15
Sekreterare : Sundberg, Andreas, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2015-12-31

Rapporter

SOU 2016:72Entreprenörskap i det tjugoförsta århundradet
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2015:10 Utveckling av innovations- och entreprenörskapsklimatet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:72 Entreprenörskap i det tjugoförsta århundradet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Entreprenörskapskommittén (Fi 2014:08) [ Avslutad 2015 ] [ Huvudsekreterare ]

Entreprenörskapskommittén (Fi 2014:08)


Beteckning : Fi 2014:08
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2016-11-03
Status : Avslutad 2015 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2014-03-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:46
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Braunerhjelm, Pontus, fr.o.m. 2014-04-03 t.o.m. 2015-02-05
Ledamot : Bruzelius, Peggy, fr.o.m. 2014-05-15 t.o.m. 2015-02-05
Ledamot : Dalborg, Hans, fr.o.m. 2014-05-15 t.o.m. 2015-02-05
Ledamot : Knutsson, Margit, fr.o.m. 2014-05-15 t.o.m. 2015-02-05
Ledamot : Lindblad, Hans, fr.o.m. 2014-05-15 t.o.m. 2015-02-05
Ledamot : Persson, Annina H, fr.o.m. 2014-05-15 t.o.m. 2015-02-05
Ledamot : Åsbrink, Erik, fr.o.m. 2014-05-15 t.o.m. 2015-02-05
Sakkunnig : Gustafsson, Pia, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Sakkunnig : Påhlsson, Robert, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Sakkunnig : Thoresson-Hallgren, Inga, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Carlberg, Charlotta, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : de Feudis, Isabella, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Driving, Cecilia, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Eriksson, Rickard, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Falkenhall, Björn, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Fall, Johan, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Fritsch, Annika, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Giaever, Andreas, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Hallberg, Anna, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Jacob, Michael, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Lindholm, Peter, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Lundin, Magnus, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Mattson, Viktoria, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Mihaic, Johanna, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Mild, Maria, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Nilsson, Peter, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Pleiner, Mattias, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Sahlman, Johanna, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Schwaag Seger, Sylva, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Selander, Erik, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Swarting, Odd, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : von Greiff, Jenny, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Westberg, Kalle, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Wiberg, Danliel, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Wilén Örnulf, Love, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Huvudsekreterare : Landelius, Cecilia, fr.o.m. 2014-08-15 t.o.m. 2015-02-05
Sekreterare : Engström, Per, fr.o.m. 2014-09-29 t.o.m. 2015-02-05
Sekreterare : Högberg, Andreas, fr.o.m. 2014-10-02 t.o.m. 2015-02-08
Sekreterare : Nyström, Sofi, fr.o.m. 2014-10-06 t.o.m. 2015-02-28
Biträdande huvudsekreterare:  Eklund, Johan, fr.o.m. 2014-08-01 t.o.m. 2015-02-05
Biträdande huvudsekreterare:  Fahlbeck, Erik, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-02-05

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag
Utredningen om översyn av reglerna om avdrag för ökade levnadskostnader vid dubbel bosättning (Fi 2004:08) [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]

Utredningen om översyn av reglerna om avdrag för ökade levnadskostnader vid dubbel bosättning (Fi 2004:08)


Beteckning : Fi 2004:08
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2006-03-09
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2004-05-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:57
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Karlsson, Sonia, fr.o.m. 2004-05-06 t.o.m. 2005-03-31
Sakkunnig : Sjökvist, Björne, fr.o.m. 2004-06-10 t.o.m. 2005-03-31
Expert : Ljungqvist, Peter, fr.o.m. 2004-06-10 t.o.m. 2005-03-31
Expert : Okeke, Susanna, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-03-31
Expert : Persson, Marine, fr.o.m. 2004-06-10 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Sjögren, Johannes, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-03-31
Expert : Wallin, Christina, fr.o.m. 2004-06-10 t.o.m. 2005-03-31
Sekreterare : Landelius, Cecilia, fr.o.m. 2004-08-01 t.o.m. 2005-03-31

Rapporter

SOU 2005:28Dubbel bosättning för ökad rörlighet
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2004:57
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:28 Dubbel bosättning för ökad rörlighet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Egendomsskattekommittén (Fi 2002:06) [ Avslutad 2004 ] [ Huvudsekreterare ]

Egendomsskattekommittén (Fi 2002:06)


Beteckning : Fi 2002:06
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2005-03-04
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-06-19
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:87
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Bergqvist, Jan, fr.o.m. 2002-07-02 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Andersson, Marianne, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Engström, Marie, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-01-04
Ledamot : Granlund, Marie, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Grönlund, Anna, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Landegren, Per, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Nilsson, Lennart, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Odenberg, Mikael, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Rosengren, Per, fr.o.m. 2004-01-05 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Schlaug, Birger, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Staaf-Igelström, Lisbeth, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Sakkunnig : Andersson, Vilhelm, fr.o.m. 2002-08-27 t.o.m. 2004-03-29
Sakkunnig : Dahlström, Kjell, fr.o.m. 2002-08-27 t.o.m. 2004-03-29
Sakkunnig : Stoltz, Bo, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Baedecke, Bengt, fr.o.m. 2002-09-04 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Carlsson, Tommy, fr.o.m. 2002-08-27 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Erlandsson, Eva, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Håkansson, Kaj, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Levén, Hans, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Linder, Monika, fr.o.m. 2002-08-27 t.o.m. 2003-10-31
Expert : Malmberg, Stina, fr.o.m. 2004-03-01 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Mårtensson, Eva, fr.o.m. 2003-12-17 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Silferberg, Christer, fr.o.m. 2002-10-11 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Silfverhjelm, Cecilia, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Zetterström, Erik, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Sakkunnig : Sjöblom, Hases Per, fr.o.m. 2002-07-02 t.o.m. 2004-03-29
Huvudsekreterare : Landelius, Cecilia, fr.o.m. 2002-07-15 t.o.m. 2004-07-31
Sekreterare : Classon, Petter, fr.o.m. 2002-09-16 t.o.m. 2004-04-30
Sekreterare : Erliksson, Michael, fr.o.m. 2002-09-16 t.o.m. 2004-03-31
Sekreterare : Johannisson, Inger, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2004-03-31
Sekreterare : Johansson, Mats, fr.o.m. 2002-09-02 t.o.m. 2004-06-14
Sekreterare : Järliden Bergström, Åsa-Pia, fr.o.m. 2002-11-16 t.o.m. 2004-03-31

Rapporter

SOU 2003:3Dämpningsregel för fastighetsskatten och sänkt arvsskatt
SOU 2004:36Reformerade egendomsskatter
SOU 2004:66Egendomsskatter – Reform av arvs- och gåvoskatter
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2002:87
3:12-utredningen (Fi 1999:12) [ Avslutad 2002 ] [ Sekreterare ]

3:12-utredningen (Fi 1999:12)


Beteckning : Fi 1999:12
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2003-03-03
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-09-09
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:72
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : von Bahr, Stig, fr.o.m. 1999-12-13 t.o.m. 2000-04-09
Särskild utredare : Lindgren, Per Anders, fr.o.m. 2000-08-16 t.o.m. 2002-06-18
Sakkunnig : Kristoffersson, Anders, fr.o.m. 2001-01-13 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Backlund, Ingrid, fr.o.m. 2000-10-16 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Edin, Per-Olof, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Fagerlund, Mats, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-10-28
Expert : Falkenlind, Lars, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Forsling, Gunnar, fr.o.m. 2000-01-19 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Hillberg, Maria, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Johansson, Gunnar, fr.o.m. 2001-03-27 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Juth, Per, fr.o.m. 2001-01-25 t.o.m. 2002-01-20
Expert : Larsson, Hans Peter, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-01-24
Expert : Lindberg, Thomas, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Lindbäck, Ewa, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-03-15
Expert : Löfqvist, Richard, fr.o.m. 2001-10-16 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Mattsson, Åsa, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Norberg, Claes, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Rosén, Christina, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Rydin, Urban, fr.o.m. 2000-11-21 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Silfverberg, Christer, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Stenman, Olle, fr.o.m. 2000-03-27 t.o.m. 2001-03-25
Expert : Södersten, Jan, fr.o.m. 2000-01-19 t.o.m. 2002-06-18
Expert : Vikström, Stig, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2000-11-20
Sekreterare : Landelius, Cecilia, fr.o.m. 2000-02-01 t.o.m. 2002-07-14
Sekreterare : Salcic, Nedim, fr.o.m. 2002-03-04 t.o.m. 2002-05-31
Sekreterare : Sjökvist, Aud, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-06-30

Rapporter

SOU 2002:52Beskattning av småföretagare
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1999:72
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:52 Beskattning av småföretagare [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman