Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Inger Johannisson

Sök kontaktuppgifter till Inger Johannisson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Inger Johannisson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Inger Johannisson medverkat i ( 2 st. ):

Regelutredningen (N 2004:02) [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]
Regelutredningen (N 2004:02)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-12-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:151 och dir. 2004:134
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:4 Liberalisering, regler och marknader
Medverkande :
Särskild utredare : Dan Andersson, fr.o.m. 2004-01-19 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : Eva Agevik, departementsråd, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : Yvonne Fredriksson, departementsråd, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : John Hassler, professor, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : Lars Ingelstam, professor, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : Arne Kaijser, professor, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : Sture Öberg, generaldirektör, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Nina Andersson, sekreterare, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2004-06-30
Expert : Pia Bergdahl, organisationsdirektör, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Catharina Joelsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Erik Murray, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Eva Mörk, docent, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Christina Ragsten Pettersson, departementsråd, fr.o.m. 2004-05-11 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Sara Tägtström, fr.o.m. 2004-07-01 t.o.m. 2004-11-23
Huvudsekreterare : Mats Johansson, fr.o.m. 2004-02-04 t.o.m. 2005-01-31
Sekreterare : Nina Andersson, fr.o.m. 2004-07-01 t.o.m. 2004-12-16
Sekreterare : Inger Johannisson, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2004-10-31
Sekreterare : Nicklas Johannisson, fr.o.m. 2004-09-23 t.o.m. 2005-01-17
Sekreterare : Albin Kainelainen, fr.o.m. 2004-02-05 t.o.m. 2005-01-21
Sekreterare : Sara Tägtström, fr.o.m. 2004-03-22 t.o.m. 2004-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:4 Liberalisering, regler och marknader [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Egendomsskattekommittén (Fi 2002:06) [ Avslutad 2004 ] [ Sekreterare ]
Egendomsskattekommittén (Fi 2002:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-06-19
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:87
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:3 Dämpningsregel för fastighetsskatten och sänkt arvsskatt
SOU 2004:36 Reformerade egendomsskatter
SOU 2004:66 Egendomsskatter - Reform av arvs- och gåvoskatter
Medverkande :
Ordförande : Jan Bergqvist, fr.o.m. 2002-07-02 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Marianne Andersson, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Marie Engström, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-01-04
Ledamot : Marie Granlund, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Anna Grönlund, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Per Landegren, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Lennart Nilsson, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Mikael Odenberg, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Per Rosengren, fr.o.m. 2004-01-05 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Birger Schlaug, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Lisbeth Staaf-Igelström, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Sakkunnig : Vilhelm Andersson, fr.o.m. 2002-08-27 t.o.m. 2004-03-29
Sakkunnig : Kjell Dahlström, fr.o.m. 2002-08-27 t.o.m. 2004-03-29
Sakkunnig : Bo Stoltz, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Bengt Baedecke, fr.o.m. 2002-09-04 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Tommy Carlsson, fr.o.m. 2002-08-27 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Eva Erlandsson, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Kaj Håkansson, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Hans Levén, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Monika Linder, fr.o.m. 2002-08-27 t.o.m. 2003-10-31
Expert : Stina Malmberg, fr.o.m. 2004-03-01 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Eva Mårtensson, fr.o.m. 2003-12-17 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Christer Silferberg, fr.o.m. 2002-10-11 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Cecilia Silfverhjelm, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Erik Zetterström, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Sakkunnig : Hases Per Sjöblom, fr.o.m. 2002-07-02 t.o.m. 2004-03-29
Huvudsekreterare : Cecilia Landelius, fr.o.m. 2002-07-15 t.o.m. 2004-07-31
Sekreterare : Petter Classon, fr.o.m. 2002-09-16 t.o.m. 2004-04-30
Sekreterare : Michael Erliksson, fr.o.m. 2002-09-16 t.o.m. 2004-03-31
Sekreterare : Inger Johannisson, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2004-03-31
Sekreterare : Mats Johansson, fr.o.m. 2002-09-02 t.o.m. 2004-06-14
Sekreterare : Åsa-Pia Järliden Bergström, fr.o.m. 2002-11-16 t.o.m. 2004-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman