Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Monika Linder

Sök kontaktuppgifter till Monika Linder på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Monika Linder

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Monika Linder medverkat i ( 3 st. ):

Egendomsskattekommittén (Fi 2002:06) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Egendomsskattekommittén (Fi 2002:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-06-19
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:87
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:3 Dämpningsregel för fastighetsskatten och sänkt arvsskatt
SOU 2004:36 Reformerade egendomsskatter
SOU 2004:66 Egendomsskatter - Reform av arvs- och gåvoskatter
Medverkande :
Ordförande : Jan Bergqvist, fr.o.m. 2002-07-02 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Marianne Andersson, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Marie Engström, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-01-04
Ledamot : Marie Granlund, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Anna Grönlund, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Per Landegren, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Lennart Nilsson, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Mikael Odenberg, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Per Rosengren, fr.o.m. 2004-01-05 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Birger Schlaug, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Lisbeth Staaf-Igelström, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Sakkunnig : Vilhelm Andersson, fr.o.m. 2002-08-27 t.o.m. 2004-03-29
Sakkunnig : Kjell Dahlström, fr.o.m. 2002-08-27 t.o.m. 2004-03-29
Sakkunnig : Bo Stoltz, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Bengt Baedecke, fr.o.m. 2002-09-04 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Tommy Carlsson, fr.o.m. 2002-08-27 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Eva Erlandsson, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Kaj Håkansson, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Hans Levén, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Monika Linder, fr.o.m. 2002-08-27 t.o.m. 2003-10-31
Expert : Stina Malmberg, fr.o.m. 2004-03-01 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Eva Mårtensson, fr.o.m. 2003-12-17 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Christer Silferberg, fr.o.m. 2002-10-11 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Cecilia Silfverhjelm, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Erik Zetterström, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Sakkunnig : Hases Per Sjöblom, fr.o.m. 2002-07-02 t.o.m. 2004-03-29
Huvudsekreterare : Cecilia Landelius, fr.o.m. 2002-07-15 t.o.m. 2004-07-31
Sekreterare : Petter Classon, fr.o.m. 2002-09-16 t.o.m. 2004-04-30
Sekreterare : Michael Erliksson, fr.o.m. 2002-09-16 t.o.m. 2004-03-31
Sekreterare : Inger Johannisson, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2004-03-31
Sekreterare : Mats Johansson, fr.o.m. 2002-09-02 t.o.m. 2004-06-14
Sekreterare : Åsa-Pia Järliden Bergström, fr.o.m. 2002-11-16 t.o.m. 2004-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (Fi 1997:17) om översyn av reglerna om avdrag för ökade levnadskostnader [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Utredningen (Fi 1997:17) om översyn av reglerna om avdrag för ökade levnadskostnader
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-10-30
Direktiv för utredningen, se dir. 1997:128.
Uppdraget är därmed slutfört
Utredningen har avgett :
SOU 1998:56 Avdrag för ökade levnadskostnader vid tjänsteresa och tillfälligt arbete.
SOU 1999:94 Förmåner och ökade levnadskostnader
Medverkande :
Särskild utredare : Bertil Ekholm, fr.o.m. 1997-11-24
Expert : Bengt Blomqvist, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Robert Boije, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Monica Dahlbom, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Leif Edvardsson, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Lillemor Gladh, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Monika Linder, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Kerstin Nyquist, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Ulf Rehnberg, fr.o.m. 1998-02-01
Sekreterare : Peter Kristiansson, fr.o.m. 1998-01-12 t.o.m. 1999-09-21
Sekreterare : Eva Lindeblad, fr.o.m. 1998-01-12 t.o.m. 1999-09-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Skattelagskommittén (Fi 1991:03) [ Avslutad 1997 ] [ Sekreterare ]
Skattelagskommittén (Fi 1991:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1991:39.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:2 Inkomstskattelag Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Bodil Hulgaard, departementsråd
Ledamot : Peter Melz, professor
Ledamot : Gustaf Sandström, regeringsråd
Ledamot : Barbro Ehrenberg-Sundin, kansliråd
Expert : Kerstin Boström, avdelningsdirektör
Expert : Lars Emanuelsson, kammarrättsassessor
Expert : Anita Saldén, kammarrättsassessor, t.o.m. 1996-07-31
Expert : Roland Gustafsson, departementsråd
Expert : Olle Halldorf, kansliråd, fr.o.m. 1996-01-29
Expert : Per Sjöblom, kansliråd
Expert : Rolf Tyllström, avdelningsdirektör
Sekreterare : Mari Brissman, kammarrättsassessor, t.o.m. 1997-06-30
Sekreterare : Monika. Linder, jur.kand., t.o.m. 1997-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:2 Inkomstskattelag – Del I-III [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1997:77 Uppföljning av inkomstskattelagen [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman