Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Eva Mårtensson

Sök kontaktuppgifter till Eva Mårtensson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Eva Mårtensson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Eva Mårtensson medverkat i ( 3 st. ):

Målutredningen (Ju 2008:11) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]
Målutredningen (Ju 2008:11)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-04-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:49 och dir. 2009:113
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:44 Mål och medel - särskilda åtgärder för vissa måltyper i domstol
Medverkande :
Särskild utredare : Kathrin Flossing, hovrättspresident, fr.o.m. 2008-06-15 t.o.m. 2010-07-31
Expert : Anna Björklund, advokat, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Agneta Broberg, stf. konsumentombudsman, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Per Carlson, ordförande, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Thomas Carlson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2009-07-31
Expert : Lars Johan Eklund, vice ordförande, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Kristina Erich, verksjurist, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Tobias Eriksson, ämnesråd, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Jan Erlandsson, departementsråd, fr.o.m. 2009-11-23 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Catarina Erséus, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-08-01 t.o.m. 2010-01-24
Expert : Anders Hagsgård, chefsrådman, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Ulf Hjerppe, informatör, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Eva Jarnvall, jur.kand., fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Helena Jäderblom, kammarrättslagman, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Karin Kussak, hovrättsråd, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Tommy Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Magnus Lindbäck, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-08-01 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Erik Murray, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2009-07-31
Expert : Eva Mårtensson, sektionschef, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Jörgen Nilsson, chefsjurist, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Jonas Pontén, kansliråd, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Karin Sjöberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-25 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Elisabeth Sundlöf, kanslichef, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Inger Söderholm, chefsrådman, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Eva Thunegard, kammaråklagare, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Charlotte Zackari, chefsjurist, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Torgny Wetterberg, advokat, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Sekreterare : Henrik Fernqvist, hovrättsassessor, fr.o.m. 2008-09-01 t.o.m. 2010-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:44 Mål och medel – särskilda åtgärder för vissa måltyper i domstol [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Ärendeutredningen (Ju 2005:14) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Ärendeutredningen (Ju 2005:14)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-11-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:124
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:65 Domstolarnas handläggning av ärenden
Medverkande :
Särskild utredare : Johan Kvart, rådman, fr.o.m. 2006-09-15 t.o.m. 2007-10-31
Särskild utredare : Cecilia Renfors, direktör, fr.o.m. 2005-11-10 t.o.m. 2006-09-14
Sakkunnig : Johan Danelius, kansliråd, fr.o.m. 2006-02-15 t.o.m. 2006-12-31
Sakkunnig : Astrid Nensén Uggla, departementsråd, fr.o.m. 2006-02-15 t.o.m. 2007-10-03
Sakkunnig : Martin Persson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2007-10-03
Sakkunnig : Patrik Skogh, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-10-03
Sakkunnig : Mattias Wahlstedt, kansliråd, fr.o.m. 2006-02-15 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Dick Hjort, jurist, fr.o.m. 2006-02-15 t.o.m. 2007-10-03
Expert : Eva Kullman, advokat, fr.o.m. 2006-02-15 t.o.m. 2007-10-03
Expert : Anders Moberg, avdelningschef, fr.o.m. 2006-02-15 t.o.m. 2007-10-03
Expert : Eva Mårtensson, verksjurist, fr.o.m. 2006-02-15 t.o.m. 2007-10-03
Expert : Eva von Schèele, förbundsjurist, fr.o.m. 2006-02-15 t.o.m. 2007-10-03
Sekreterare : Marie Gärtner, hovrättsassessor, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2007-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:65 Domstolarnas handläggning av ärenden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Egendomsskattekommittén (Fi 2002:06) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Egendomsskattekommittén (Fi 2002:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-06-19
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:87
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:3 Dämpningsregel för fastighetsskatten och sänkt arvsskatt
SOU 2004:36 Reformerade egendomsskatter
SOU 2004:66 Egendomsskatter - Reform av arvs- och gåvoskatter
Medverkande :
Ordförande : Jan Bergqvist, fr.o.m. 2002-07-02 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Marianne Andersson, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Marie Engström, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-01-04
Ledamot : Marie Granlund, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Anna Grönlund, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Per Landegren, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Lennart Nilsson, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Mikael Odenberg, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Per Rosengren, fr.o.m. 2004-01-05 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Birger Schlaug, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Lisbeth Staaf-Igelström, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Sakkunnig : Vilhelm Andersson, fr.o.m. 2002-08-27 t.o.m. 2004-03-29
Sakkunnig : Kjell Dahlström, fr.o.m. 2002-08-27 t.o.m. 2004-03-29
Sakkunnig : Bo Stoltz, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Bengt Baedecke, fr.o.m. 2002-09-04 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Tommy Carlsson, fr.o.m. 2002-08-27 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Eva Erlandsson, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Kaj Håkansson, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Hans Levén, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Monika Linder, fr.o.m. 2002-08-27 t.o.m. 2003-10-31
Expert : Stina Malmberg, fr.o.m. 2004-03-01 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Eva Mårtensson, fr.o.m. 2003-12-17 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Christer Silferberg, fr.o.m. 2002-10-11 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Cecilia Silfverhjelm, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Erik Zetterström, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Sakkunnig : Hases Per Sjöblom, fr.o.m. 2002-07-02 t.o.m. 2004-03-29
Huvudsekreterare : Cecilia Landelius, fr.o.m. 2002-07-15 t.o.m. 2004-07-31
Sekreterare : Petter Classon, fr.o.m. 2002-09-16 t.o.m. 2004-04-30
Sekreterare : Michael Erliksson, fr.o.m. 2002-09-16 t.o.m. 2004-03-31
Sekreterare : Inger Johannisson, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2004-03-31
Sekreterare : Mats Johansson, fr.o.m. 2002-09-02 t.o.m. 2004-06-14
Sekreterare : Åsa-Pia Järliden Bergström, fr.o.m. 2002-11-16 t.o.m. 2004-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman