Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Michael Erliksson

Sök kontaktuppgifter till Michael Erliksson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Michael Erliksson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Michael Erliksson medverkat i ( 3 st. ):

Stiftelse- och föreningsskatteutredningen (Fi 2007:09) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Stiftelse- och föreningsskatteutredningen (Fi 2007:09)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-06-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:97
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:65 Moderniserade skatteregler för ideell sektor
Medverkande :
Särskild utredare : Peter Kindlund, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2009-06-30
Sakkunnig : Fredrik Löfstedt, fr.o.m. 2007-09-17
Sakkunnig : Peter Melz, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Johan Almenberg, fr.o.m. 2009-02-24
Expert : Rickard Andersson, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Richard Arvidsson, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Niklas Ekstrand, fr.o.m. 2008-11-12
Expert : Michael Erliksson, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Brita Löfgren Lewin, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Mikael Lindman, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Karin Mattsson Weijber, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Malin Nilsson, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Maria Lundqvist Norlin, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Susanne Reuterswärd, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Johan Sandberg, fr.o.m. 2008-04-15
Expert : Lena Sellgren Dahl, fr.o.m. 2007-09-17 t.o.m. 2008-04-15
Expert : Torbjörn Spector, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Ingmari Öhman, fr.o.m. 2007-09-17
Sekreterare : Gunilla Landmark, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2009-07-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:65 Moderniserade skatteregler för ideell sektor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Idrottsskattekommittén (Fi 2004:12) [ Avslutad 2006 ] [ Sekreterare ]
Idrottsskattekommittén (Fi 2004:12)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-06-23
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:92 och dir. 2005:123
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:23 Nya skatteregler för idrotten
Medverkande :
Ordförande : Kjell Nordström, fr.o.m. 2004-06-23 t.o.m. 2006-03-02
Ledamot : Björn Ahlberg, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2006-03-02
Ledamot : Matilda Ernkrans, fr.o.m. 2004-10-21 t.o.m. 2006-03-02
Ledamot : Peter Kindlund, fr.o.m. 2004-10-21 t.o.m. 2006-03-02
Ledamot : Marie Loob, fr.o.m. 2004-10-21 t.o.m. 2006-03-02
Ledamot : Elisabeth Nyström, fr.o.m. 2004-10-21 t.o.m. 2006-03-02
Sakkunnig : Jerker Löfgren, fr.o.m. 2004-10-21 t.o.m. 2006-03-02
Sakkunnig : Ulf Rehnberg, fr.o.m. 2004-10-21 t.o.m. 2006-03-02
Sakkunnig : Hases Per Sjöblom, fr.o.m. 2004-10-21 t.o.m. 2006-03-02
Sakkunnig : Keneth Wising, fr.o.m. 2004-10-21 t.o.m. 2006-03-02
Expert : Karl-Henrik Bucht, fr.o.m. 2004-10-21 t.o.m. 2006-03-02
Expert : Per Johansson, fr.o.m. 2004-10-21 t.o.m. 2006-03-02
Expert : Roger Persson Österman, fr.o.m. 2004-10-21 t.o.m. 2006-03-02
Expert : Lena Sellgren, fr.o.m. 2005-11-11 t.o.m. 2006-03-02
Expert : Erik Zetterström, fr.o.m. 2004-10-21 t.o.m. 2005-11-10
Sekreterare : Michael Erliksson, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2006-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:23 Nya skatteregler för idrotten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Egendomsskattekommittén (Fi 2002:06) [ Avslutad 2004 ] [ Sekreterare ]
Egendomsskattekommittén (Fi 2002:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-06-19
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:87
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:3 Dämpningsregel för fastighetsskatten och sänkt arvsskatt
SOU 2004:36 Reformerade egendomsskatter
SOU 2004:66 Egendomsskatter - Reform av arvs- och gåvoskatter
Medverkande :
Ordförande : Jan Bergqvist, fr.o.m. 2002-07-02 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Marianne Andersson, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Marie Engström, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-01-04
Ledamot : Marie Granlund, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Anna Grönlund, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Per Landegren, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Lennart Nilsson, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Mikael Odenberg, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Per Rosengren, fr.o.m. 2004-01-05 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Birger Schlaug, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Ledamot : Lisbeth Staaf-Igelström, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2004-03-29
Sakkunnig : Vilhelm Andersson, fr.o.m. 2002-08-27 t.o.m. 2004-03-29
Sakkunnig : Kjell Dahlström, fr.o.m. 2002-08-27 t.o.m. 2004-03-29
Sakkunnig : Bo Stoltz, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Bengt Baedecke, fr.o.m. 2002-09-04 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Tommy Carlsson, fr.o.m. 2002-08-27 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Eva Erlandsson, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Kaj Håkansson, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Hans Levén, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Monika Linder, fr.o.m. 2002-08-27 t.o.m. 2003-10-31
Expert : Stina Malmberg, fr.o.m. 2004-03-01 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Eva Mårtensson, fr.o.m. 2003-12-17 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Christer Silferberg, fr.o.m. 2002-10-11 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Cecilia Silfverhjelm, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Expert : Erik Zetterström, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2004-03-29
Sakkunnig : Hases Per Sjöblom, fr.o.m. 2002-07-02 t.o.m. 2004-03-29
Huvudsekreterare : Cecilia Landelius, fr.o.m. 2002-07-15 t.o.m. 2004-07-31
Sekreterare : Petter Classon, fr.o.m. 2002-09-16 t.o.m. 2004-04-30
Sekreterare : Michael Erliksson, fr.o.m. 2002-09-16 t.o.m. 2004-03-31
Sekreterare : Inger Johannisson, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2004-03-31
Sekreterare : Mats Johansson, fr.o.m. 2002-09-02 t.o.m. 2004-06-14
Sekreterare : Åsa-Pia Järliden Bergström, fr.o.m. 2002-11-16 t.o.m. 2004-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman