Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Nationalkommittén för Agenda 21 och Habitat (M 2000:02)

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Nationalkommittén för Agenda 21 och Habitat (M 2000:02) [ Avslutad 2003 ]

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 75 st. ♀ 44 ♂ 31 ) :

Kjell Larsson  []  ( Ledamot )
Lars-Erik Lövdén  []  ( Ledamot )
Lena Sommestad  []  ( Ledamot )
Birgitta Boström  []  ( Ersättare )
Sören Häggroth  []  ( Ersättare )
Inga Berggren  []  ( Ledamot )
Annelie Enochson  []  ( Ledamot )
Alf Eriksson  []  ( Ledamot )
Lars Lindblad  []  ( Ledamot )
Lennart Nilsson  []  ( Ledamot )
Carina Ohlsson  []  ( Ledamot )
Rigmor Stenmark  []  ( Ledamot )
Jan Strömdahl  []  ( Ledamot )
Yvonne Ångström  []  ( Ledamot )
Viveka Bohn  []  ( Expert )
Urban Boije af Gennäs  []  ( Expert )
Lars-Göran Engfeldt  []  ( Expert )
Cecilia Halle  []  ( Expert )
Elisabet Hedin  []  ( Expert )
Karin Johanson  []  ( Expert )
Anna Kessling  []  ( Expert )
Pelle Persson  []  ( Expert )
Aili Käärik  []  ( Expert )
Stefan Nyström  []  ( Expert )
Mats Segnestam  []  ( Expert )
Jakob Ström  []  ( Expert )
Emma Sterky  []  ( Expert )
Lars-Göran Tannerfeldt  []  ( Expert )
Ebba Vallgårda  []  ( Expert )
Katja Wahlsten  []  ( Expert )
Rolf Lindell  []  ( Generalsekreterare )
Staffan Bond  []  ( Expert )
Ingela Bendrot  []  ( Expert )
Mats Dahlström  []  ( Expert )
Sabina Dethorey  []  ( Expert )
Bo Ek  []  ( Expert )
Ulf Eldblom  []  ( Expert )
Aleksander Gabelic  []  ( Expert )
Madeleine Granvik  []  ( Expert )
Thomas Gustafsson  []  ( Expert )
Magnus Hammar  []  ( Expert )
Annette Hellström  []  ( Expert )
Marie-Louise Henriksson  []  ( Expert )
Lars Ingelström  []  ( Expert )
Anna Jonsson  []  ( Expert )
Gunnel Jonsson  []  ( Expert )
Lotta Johansson  []  ( Expert )
Pelle Johansson  []  ( Expert )
Susanna Kindberg-Laakso  []  ( Expert )
Britt Kjellberg  []  ( Expert )
Marianne Kjellén  []  ( Expert )
Marie Larsson  []  ( Expert )
Sven-Åke Larsson  []  ( Expert )
Eva Lindberg  []  ( Expert )
Rebecca Löfgren  []  ( Expert )
Viktor Morawski  []  ( Expert )
Anna Nilsson  []  ( Expert )
Sven Nyberg  []  ( Expert )
Katarina Pelin  []  ( Expert )
Lars Reuterswärd  []  ( Expert )
Åsa Romson  []  ( Expert )
Karin Schibbye  []  ( Expert )
Karin Stenlund  []  ( Expert )
Inger Strömdahl  []  ( Expert )
Elisabet Söderström  []  ( Expert )
Göran Tannerfeldt  []  ( Expert )
Peter Wenster  []  ( Expert )
Eva Öresjö  []  ( Expert )
Micael Hagman  []  ( Sekreterare )
Eva Hedman  []  ( Sekreterare )
Sophie Ljungberg  []  ( Sekreterare )
Micaela Schulman  []  ( Sekreterare )
Karin Bradley  []  ( Bitr. sekreterare )
Helena Hillar Rosenqvist  []  ( Ledamot )
Johanna Sandahl  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Nationalkommittén för Agenda 21 och Habitat (M 2000:02)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-06-15
Direktiv för kommittén, se dir. 2000:48 och dir. 2001:121
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:31 En hållbar framtid i sikte
Medverkande :
Ordförande : Kjell Larsson, statsråd, fr.o.m. 2001-07-01 t.o.m. 2002-04-01
Ordförande : Lars-Erik Lövdén, statsråd, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2001-06-30
Ordförande : Lena Sommestad, statsråd, fr.o.m. 2002-04-02 t.o.m. 2003-04-06
Ersättare : Birgitta Boström, statssekreterare, fr.o.m. 2001-07-01 t.o.m. 2003-04-06
Ersättare : Sören Häggroth, statssekreterare (ersättare för Lövdén, fr.o.m. 2000-09-14 t.o.m. 2001-06-30
Ledamot : Inga Berggren, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Annelie Enochson, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Alf Eriksson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Helen Hillar Rosenqvist, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Kjell Larsson, statsråd (avliden), fr.o.m. 2001-07-01 t.o.m. 2002-10-21
Ledamot : Lars Lindblad, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Lars-Erik Lövdén, statsråd, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2001-06-30
Ledamot : Lennart Nilsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Carina Ohlsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Lena Sommestad, statsråd, fr.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Rigmor Stenmark, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Jan Strömdahl, landstingspolitiker /v, fr.o.m. 2000-06-15
Ledamot : Yvonne Ångström, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Viveka Bohn, ämnesråd, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Urban Boije af Gennäs, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2002-01-14
Expert : Lars-Göran Engfeldt, ambassadör, fr.o.m. 2001-05-08 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Cecilia Halle, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2000-11-06
Expert : Elisabet Hedin, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-11-07 t.o.m. 2001-09-21
Expert : Karin Johanson, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-09-21
Expert : Anna Kessling, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-10-10 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Pelle Persson, enhetschef, fr.o.m. 2002-04-18 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Aili Käärik, departementssekretarare, fr.o.m. 2001-05-08 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Stefan Nyström, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2002-01-14
Expert : Mats Segnestam, enhetschef vid SIDA, fr.o.m. 2001-05-08 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Jakob Ström, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Emma Sterky, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2002-10-09
Expert : Lars-Göran Tannerfeldt, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2002-04-17
Expert : Ebba Vallgårda, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Katja Wahlsten, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-10-21
generalsekreterare : Rolf Lindell, departementsråd, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Staffan Bond, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Ingela Bendrot, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Mats Dahlström, fr.o.m. 2001-12-03 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Sabina Dethorey, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Bo Ek, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Ulf Eldblom, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Aleksander Gabelic, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Madeleine Granvik, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Thomas Gustafsson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Magnus Hammar, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Annette Hellström, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2001-12-02
Expert : Marie-Louise Henriksson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Lars Ingelström, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Anna Jonsson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Gunnel Jonsson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Lotta Johansson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Pelle Johansson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2001-11-22
Expert : Susanna Kindberg-Laakso, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Britt Kjellberg, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Marianne Kjellén, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Marie Larsson, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Sven-Åke Larsson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Eva Lindberg, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Rebecca Löfgren, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Viktor Morawski, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Anna Nilsson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Sven Nyberg, fr.o.m. 2001-11-23 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Stefan Nyström, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Katarina Pelin, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Lars Reuterswärd, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Åsa Romson, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Johanna Sandal, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2001-08-31
Expert : Karin Schibbye, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Karin Stenlund, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Inger Strömdahl, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2002-01-14
Expert : Elisabet Söderström, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Göran Tannerfeldt, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Peter Wenster, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Eva Öresjö, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Sekreterare : Micael Hagman, sekreterare, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Eva Hedman, sekreterare, fr.o.m. 2000-09-13 t.o.m. 2001-06-30
Sekreterare : Sophie Ljungberg, sekreterare, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-02-03
Sekreterare : Micaela Schulman, sekreterare, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2002-12-01
Bitr. sekreterare : Karin Bradley, studerande, fr.o.m. 2000-06-14 t.o.m. 2000-08-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman