Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Karin Bradley

Sök kontaktuppgifter till Karin Bradley på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Karin Bradley

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Karin Bradley medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om användarna i delningsekonomin (Fi 2015:13) [ Avslutad 2017 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om användarna i delningsekonomin (Fi 2015:13)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-12-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:136
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:26 Delningsekonomi På användarnas villkor
Medverkande :
Särskild utredare : Karin Bradley, fr.o.m. 2016-03-01 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Anders Bagge, fr.o.m. 2016-06-15
Expert : Anna Haraldsson Jensen, fr.o.m. 2016-06-15
Expert : Linda Hellblom, fr.o.m. 2016-06-15
Expert : Christin Holm Gatica, fr.o.m. 2016-06-15
Expert : Helena Hånell McKelvey, fr.o.m. 2016-06-15
Expert : Per Jonsson, fr.o.m. 2016-06-15
Expert : Johan Jörgensen, fr.o.m. 2016-06-15
Expert : Daniel Karfs, fr.o.m. 2016-06-15
Expert : Ola Landström, fr.o.m. 2016-06-15
Expert : Patrik Nilsson, fr.o.m. 2016-06-15
Expert : Robin Teigland, fr.o.m. 2016-06-15
Expert : Emma Öhrwall, fr.o.m. 2016-06-15
Sekreterare : Olof Högrell, fr.o.m. 2016-04-25 t.o.m. 2017-04-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2015:136 Användarna i delningsekonomin [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:26 Delningsekonomi – På användarnas villkor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Digitaliseringskommissionen (N 2012:04) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
Digitaliseringskommissionen (N 2012:04)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-06-07
Direktiv för kommissionen, se dir. 2012:61, dir. 2012:122, dir. 2013:108, dir. 2015:18 och dir. 2015:123
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:31 En digital agenda i människans tjänst - Sveriges digitala ekosystem, dess aktörer och drivkrafter
SOU 2014:13 En digital agenda i människans tjänst - en ljusnande framtid kan bli vår
SOU 2015:28 Gör Sverige i framtiden - digital kompetens
SOU 2015:65 Om Sverige i framtiden - en antologi om digitaliseringens möjligheter
SOU 2015:91 Digitaliseringens tranformerande kraft - vägval för framtiden
Temarapport Digitalisering för ett hållbart klimat
SOU 2016:85 Digitaliseringens effekter på individ och samhälla - fyra temarapporter
SOU 2016:89 För digitalisering i tiden
Temarapport 2016:01 Det datadrivna samhället
Temarapport 2016:02 Det sociala kontraktet i en digitaltid
Temarapport 2016:04 Den högre utbildningens roll i en digitaltid
Medverkande :
Särskild utredare : Jan Gulliksen, fr.o.m. 2012-06-07 t.o.m. 2016-12-31
Expert : Kristina Alexandersson, chef, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Johanna Berg, projektledare, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Jenny Birkestad, chef, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Karin Bradley, biträdande lektor, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Maja Brisvall, verkst. direktör, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Niklas Derouche, verkst. direktör, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Anne-Marie Eklund-Löwinder, säkerhetschef, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Anna Felländer, chefsekonom, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Daniel Forslund, chefsstrateg, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Mikael Hansson, kommunikatör, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Stefan Henningsson, klimat- och innovationsrådgivare, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Jan Hylén, konsult, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Shahyan Khan, strategikonsult, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Kerstin Lindvall, hållbarhetschef, fr.o.m. 2015-03-25 t.o.m. 2015-12-30
Expert : Cecilia Marlow, civilekonom, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Paulina Modlitba Söderlund, konsult, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Per Mosseby, chef, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Karl Palmås, docent, fr.o.m. 2016-02-09
Expert : Rene Summer, rådgivare, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Sofia Svantesson, verkst. direktör, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Fredrik Söderqvist, ekonom, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Daniel Westman, doktorand, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Åsa Zetterberg, sektionschef, fr.o.m. 2015-03-25
Tf. huvudsekreterare : Erik Borälv, fr.o.m. 2014-01-22 t.o.m. 2015-12-31
Huvudsekreterare : Lena Carlsson, fr.o.m. 2014-05-08 t.o.m. 2016-03-20
Huvudsekreterare : Loth Hammar, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2014-04-30
Huvudsekreterare : AnnSofi Persson-Stenborg, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-01-20
Sekreterare : Anna Backlund, fr.o.m. 2015-05-04 t.o.m. 2015-09-30
Sekreterare : Anna Backlund, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2016-12-31
Sekreterare : Susanne Bergman, fr.o.m. 2014-05-05 t.o.m. 2015-11-03
Sekreterare : Erik Borälv, fr.o.m. 2012-07-02 t.o.m. 2014-01-21
Sekreterare : Erik Borälv, fr.o.m. 2014-05-08 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Janne Elvelid, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-02-28
Sekreterare : Isobel Hadley-Kamptz, fr.o.m. 2012-11-19 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Jeanette Krusell, fr.o.m. 2012-12-03 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Nicklas Liss Larsson, fr.o.m. 2012-10-03 t.o.m. 2014-02-28
Sekreterare : AnnSofi Persson-Stenborg, fr.o.m. 2014-04-28 t.o.m. 2016-03-20
Sekreterare : Andreas Richter, fr.o.m. 2014-05-02 t.o.m. 2015-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Nationalkommittén för Agenda 21 och Habitat (M 2000:02) [ Avslutad 2003 ] [ Bitr. sekreterare ]
Nationalkommittén för Agenda 21 och Habitat (M 2000:02)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-06-15
Direktiv för kommittén, se dir. 2000:48 och dir. 2001:121
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:31 En hållbar framtid i sikte
Medverkande :
Ordförande : Kjell Larsson, statsråd, fr.o.m. 2001-07-01 t.o.m. 2002-04-01
Ordförande : Lars-Erik Lövdén, statsråd, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2001-06-30
Ordförande : Lena Sommestad, statsråd, fr.o.m. 2002-04-02 t.o.m. 2003-04-06
Ersättare : Birgitta Boström, statssekreterare, fr.o.m. 2001-07-01 t.o.m. 2003-04-06
Ersättare : Sören Häggroth, statssekreterare (ersättare för Lövdén, fr.o.m. 2000-09-14 t.o.m. 2001-06-30
Ledamot : Inga Berggren, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Annelie Enochson, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Alf Eriksson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Helen Hillar Rosenqvist, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Kjell Larsson, statsråd (avliden), fr.o.m. 2001-07-01 t.o.m. 2002-10-21
Ledamot : Lars Lindblad, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Lars-Erik Lövdén, statsråd, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2001-06-30
Ledamot : Lennart Nilsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Carina Ohlsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Lena Sommestad, statsråd, fr.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Rigmor Stenmark, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Jan Strömdahl, landstingspolitiker /v, fr.o.m. 2000-06-15
Ledamot : Yvonne Ångström, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Viveka Bohn, ämnesråd, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Urban Boije af Gennäs, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2002-01-14
Expert : Lars-Göran Engfeldt, ambassadör, fr.o.m. 2001-05-08 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Cecilia Halle, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2000-11-06
Expert : Elisabet Hedin, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-11-07 t.o.m. 2001-09-21
Expert : Karin Johanson, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-09-21
Expert : Anna Kessling, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-10-10 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Pelle Persson, enhetschef, fr.o.m. 2002-04-18 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Aili Käärik, departementssekretarare, fr.o.m. 2001-05-08 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Stefan Nyström, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2002-01-14
Expert : Mats Segnestam, enhetschef vid SIDA, fr.o.m. 2001-05-08 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Jakob Ström, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Emma Sterky, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2002-10-09
Expert : Lars-Göran Tannerfeldt, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2002-04-17
Expert : Ebba Vallgårda, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Katja Wahlsten, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-10-21
generalsekreterare : Rolf Lindell, departementsråd, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Staffan Bond, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Ingela Bendrot, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Mats Dahlström, fr.o.m. 2001-12-03 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Sabina Dethorey, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Bo Ek, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Ulf Eldblom, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Aleksander Gabelic, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Madeleine Granvik, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Thomas Gustafsson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Magnus Hammar, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Annette Hellström, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2001-12-02
Expert : Marie-Louise Henriksson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Lars Ingelström, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Anna Jonsson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Gunnel Jonsson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Lotta Johansson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Pelle Johansson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2001-11-22
Expert : Susanna Kindberg-Laakso, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Britt Kjellberg, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Marianne Kjellén, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Marie Larsson, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Sven-Åke Larsson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Eva Lindberg, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Rebecca Löfgren, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Viktor Morawski, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Anna Nilsson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Sven Nyberg, fr.o.m. 2001-11-23 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Stefan Nyström, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Katarina Pelin, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Lars Reuterswärd, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Åsa Romson, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Johanna Sandal, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2001-08-31
Expert : Karin Schibbye, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Karin Stenlund, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Inger Strömdahl, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2002-01-14
Expert : Elisabet Söderström, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Göran Tannerfeldt, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Peter Wenster, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Eva Öresjö, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Sekreterare : Micael Hagman, sekreterare, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Eva Hedman, sekreterare, fr.o.m. 2000-09-13 t.o.m. 2001-06-30
Sekreterare : Sophie Ljungberg, sekreterare, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-02-03
Sekreterare : Micaela Schulman, sekreterare, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2002-12-01
Bitr. sekreterare : Karin Bradley, studerande, fr.o.m. 2000-06-14 t.o.m. 2000-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:31 En hållbar framtid i sikte [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman