Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Staffan Bond

Sök kontaktuppgifter till Staffan Bond på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Staffan Bond

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Staffan Bond medverkat i ( 2 st. ):

Landsbygdskommittén (Jo 2004:05) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Landsbygdskommittén (Jo 2004:05)
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-06-17
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:87
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:36 På väg mot... En hållbar landsbygdsutveckling
SOU 2006:101 Se landsbygden! Myter, sanningar och framtidsstrategier + Populärversion
SOU 2006:104 En strategi för landsbygdsforskning. Underlag till Landsbygdskommittén
SOU 2006:105 Verkligheten som kraftkälla. Lokala exempel från utvecklingsarbetet på landsbygden samt exempel från våra grannländers landsbygdsarbete. Rapport
SOU 2006:106 Fakta - omvärld - inspiration. Underlagsrapporter i arbetet med en strategi för hållbar landsbygdsutveckling
Medverkande :
Ordförande : Karl-Erik Nilsson, kommunalråd, fr.o.m. 2004-10-15 t.o.m. 2006-12-15
Ledamot : Britta Andersson, lantmästare, fr.o.m. 2004-10-15
Ledamot : Catharina Elmsäter-Svärd, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-15
Ledamot : Lotta Hedström, N led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-15
Ledamot : Ann-Kristine Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-15
Ledamot : Rolf Lindén, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-15
Ledamot : Sven Gunnar Persson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-15
Ledamot : Sven-Erik Sjöstrand, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-15
Ledamot : Marie Wahlgren, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-15
Expert : Thomas Bertilsson, agronom, fr.o.m. 2006-01-16
Expert : Staffan Bond, kanslichef, fr.o.m. 2005-02-10
Expert : Jan Cedervärn, direktör, fr.o.m. 2005-02-10
Expert : Jan Edling, utredare, fr.o.m. 2005-02-10
Expert : Maria Gustafsson, enhetschef, fr.o.m. 2005-09-19
Expert : Louise Hagström, utredare, fr.o.m. 2005-02-10 t.o.m. 2006-04-03
Expert : Erland Karlsson, avdelningschef, fr.o.m. 2005-02-10
Expert : Christina EU-expert Linderholm, fr.o.m. 2005-02-10
Expert : Lennart Lindqvist, ämnesråd, fr.o.m. 2005-01-19
Expert : Carmita Lundin, handläggare, fr.o.m. 2006-04-04
Expert : Ingrid Mars, handläggare, fr.o.m. 2005-02-10 t.o.m. 2006-01-15
Expert : Helene Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-01-19
Expert : Inger Normark, utvecklingschef, fr.o.m. 2005-12-08
Expert : Brita Saxton, departementsråd, fr.o.m. 2005-01-19
Expert : Ronny Svensson, forskare, fr.o.m. 2005-02-10
Expert : Cecilia Waldenström, forskarassistent, fr.o.m. 2005-02-10
Expert : Erik Westman, departementsråd, fr.o.m. 2005-01-19
Expert : Lars Wikström, handläggare, fr.o.m. 2005-02-10
Huvudsekreterare : Kerstin Oremark, jur.kand., fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-03
Sekreterare : Benny Jansson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-15
Bitr. sekreterare : Jonas Svensson, fil.kand., fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-12-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Nationalkommittén för Agenda 21 och Habitat (M 2000:02) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Nationalkommittén för Agenda 21 och Habitat (M 2000:02)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-06-15
Direktiv för kommittén, se dir. 2000:48 och dir. 2001:121
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:31 En hållbar framtid i sikte
Medverkande :
Ordförande : Kjell Larsson, statsråd, fr.o.m. 2001-07-01 t.o.m. 2002-04-01
Ordförande : Lars-Erik Lövdén, statsråd, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2001-06-30
Ordförande : Lena Sommestad, statsråd, fr.o.m. 2002-04-02 t.o.m. 2003-04-06
Ersättare : Birgitta Boström, statssekreterare, fr.o.m. 2001-07-01 t.o.m. 2003-04-06
Ersättare : Sören Häggroth, statssekreterare (ersättare för Lövdén, fr.o.m. 2000-09-14 t.o.m. 2001-06-30
Ledamot : Inga Berggren, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Annelie Enochson, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Alf Eriksson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Helen Hillar Rosenqvist, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Kjell Larsson, statsråd (avliden), fr.o.m. 2001-07-01 t.o.m. 2002-10-21
Ledamot : Lars Lindblad, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Lars-Erik Lövdén, statsråd, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2001-06-30
Ledamot : Lennart Nilsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Carina Ohlsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Lena Sommestad, statsråd, fr.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Rigmor Stenmark, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Jan Strömdahl, landstingspolitiker /v, fr.o.m. 2000-06-15
Ledamot : Yvonne Ångström, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Viveka Bohn, ämnesråd, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Urban Boije af Gennäs, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2002-01-14
Expert : Lars-Göran Engfeldt, ambassadör, fr.o.m. 2001-05-08 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Cecilia Halle, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2000-11-06
Expert : Elisabet Hedin, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-11-07 t.o.m. 2001-09-21
Expert : Karin Johanson, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-09-21
Expert : Anna Kessling, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-10-10 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Pelle Persson, enhetschef, fr.o.m. 2002-04-18 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Aili Käärik, departementssekretarare, fr.o.m. 2001-05-08 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Stefan Nyström, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2002-01-14
Expert : Mats Segnestam, enhetschef vid SIDA, fr.o.m. 2001-05-08 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Jakob Ström, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Emma Sterky, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2002-10-09
Expert : Lars-Göran Tannerfeldt, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2002-04-17
Expert : Ebba Vallgårda, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Katja Wahlsten, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-10-21
generalsekreterare : Rolf Lindell, departementsråd, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Staffan Bond, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Ingela Bendrot, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Mats Dahlström, fr.o.m. 2001-12-03 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Sabina Dethorey, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Bo Ek, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Ulf Eldblom, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Aleksander Gabelic, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Madeleine Granvik, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Thomas Gustafsson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Magnus Hammar, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Annette Hellström, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2001-12-02
Expert : Marie-Louise Henriksson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Lars Ingelström, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Anna Jonsson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Gunnel Jonsson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Lotta Johansson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Pelle Johansson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2001-11-22
Expert : Susanna Kindberg-Laakso, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Britt Kjellberg, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Marianne Kjellén, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Marie Larsson, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Sven-Åke Larsson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Eva Lindberg, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Rebecca Löfgren, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Viktor Morawski, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Anna Nilsson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Sven Nyberg, fr.o.m. 2001-11-23 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Stefan Nyström, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Katarina Pelin, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Lars Reuterswärd, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Åsa Romson, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Johanna Sandal, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2001-08-31
Expert : Karin Schibbye, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Karin Stenlund, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Inger Strömdahl, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2002-01-14
Expert : Elisabet Söderström, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Göran Tannerfeldt, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Peter Wenster, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Eva Öresjö, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Sekreterare : Micael Hagman, sekreterare, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Eva Hedman, sekreterare, fr.o.m. 2000-09-13 t.o.m. 2001-06-30
Sekreterare : Sophie Ljungberg, sekreterare, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-02-03
Sekreterare : Micaela Schulman, sekreterare, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2002-12-01
Bitr. sekreterare : Karin Bradley, studerande, fr.o.m. 2000-06-14 t.o.m. 2000-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:31 En hållbar framtid i sikte [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman