Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Eva Lindberg

Sök kontaktuppgifter till Eva Lindberg på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Eva Lindberg

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Eva Lindberg medverkat i ( 4 st. ):

Försäkringsföretagsutredningen (Fi 2003:10) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Försäkringsföretagsutredningen (Fi 2003:10)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-10-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:125 och dir. 2005:78
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:101 Genomförande av tjänstepensionsdirektivet - delbetänkande
SOU 2006:55 Ny associationsrätt för försäkringsföretag - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Nordström, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2003-12-04
Särskild utredare : Åke Thimfors, fr.o.m. 2004-01-27 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Rolf Bohlin, fr.o.m. 2004-06-18 t.o.m. 2005-02-13
Expert : Ellen Bramness Arvidsson, fr.o.m. 2004-02-23 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Lars Brolin, fr.o.m. 2004-02-23 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Pia Gustafsson, fr.o.m. 2005-02-14 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Lotta Hardvik Cederstierna, fr.o.m. 2004-02-23 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Charlotta Eriksson, fr.o.m. 2004-02-23 t.o.m. 2004-11-22
Expert : Thomas Flodén, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Lena Friman-Blomgren, fr.o.m. 2004-02-23 t.o.m. 2004-11-22
Expert : Tord Gransbo, fr.o.m. 2005-09-19 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Göran Hammarberg, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Lars Hörngren, fr.o.m. 2004-02-23 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Joakim Jansson, fr.o.m. 2005-05-13 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Eva Lindberg, fr.o.m. 2004-02-23 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Bo Lundin, fr.o.m. 2004-02-23 t.o.m. 2004-11-22
Expert : Bengt Malmgren, fr.o.m. 2004-02-23 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Johan Molin, fr.o.m. 2004-02-23 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Björn Nilsson, fr.o.m. 2004-02-23 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Erik Noltorp, fr.o.m. 2004-11-23 t.o.m. 2005-09-18
Expert : Gustaf Sjöberg, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Rolf Skog, fr.o.m. 2004-02-23 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Staffan Viotti, fr.o.m. 2004-02-02 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Svante Wihnqvist, fr.o.m. 2004-02-23 t.o.m. 2004-12-19
Expert : Mikael Wiman, fr.o.m. 2004-02-23 t.o.m. 2004-11-22
Sekreterare : Ann-Louise Björnsson, fr.o.m. 2004-01-16 t.o.m. 2005-05-23
Sekreterare : Sonja Daltung, fr.o.m. 2004-02-16 t.o.m. 2005-05-08
Sekreterare : Lena Friman Blomgren, fr.o.m. 2004-11-23 t.o.m. 2006-05-31
Sekreterare : Magnus Lundin, fr.o.m. 2004-01-14 t.o.m. 2006-05-31
Sekreterare : Erik Utterström, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2006-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:101 Genomförande av tjänstepensionsdirektivet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2006:55 Ny associationsrätt för försäkringsföretag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av försäkringsbolagens placeringsregler (Fi 2001:11) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Utredningen om översyn av försäkringsbolagens placeringsregler(Fi 2001:11)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-12-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:15 och dir. 2002:138
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:14 Principer för ett moderniserat solvenssystem för försäkringsboag (delbetänkande)
SOU 2003:84 Förslag till ett moderniserat solvenssystem för försäkringsbolag (slutbetänkande)
Medverkande :
Särskild utredare : Mårten Ajne, fr.o.m. 2001-08-01 t.o.m. 2003-09-19
Expert : Bengt von Bahr, fr.o.m. 2001-09-20 t.o.m. 2003-09-19
Expert : Thomas Björk, fr.o.m. 2001-09-20 t.o.m. 2003-05-07
Expert : Ellen Bramness Arvidsson, fr.o.m. 2001-09-20 t.o.m. 2003-09-19
Expert : Charlotta Erikson, fr.o.m. 2003-01-07 t.o.m. 2003-09-19
Expert : Susanne Fagerberg, fr.o.m. 2001-09-20 t.o.m. 2003-03-31
Expert : Peter Fredby, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2003-09-19
Expert : Lennart Gullbjörk, fr.o.m. 2001-09-20 t.o.m. 2003-09-19
Expert : Anette Höijer, fr.o.m. 2001-09-20 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Joakim Jansson, fr.o.m. 2002-12-16 t.o.m. 2003-09-19
Expert : Gabriella Johansson, fr.o.m. 2001-09-20 t.o.m. 2003-03-31
Expert : Fredrik Juntti, fr.o.m. 2001-09-20 t.o.m. 2003-04-15
Expert : Eva Lindberg, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2003-09-19
Expert : Thor Marthin, fr.o.m. 2001-09-20 t.o.m. 2003-09-19
Expert : Björn Palmgren, fr.o.m. 2001-09-20 t.o.m. 2003-09-19
Expert : Bengt Söderquist, fr.o.m. 2001-09-20 t.o.m. 2003-09-19
Sekreterare : Peter Fredby, fr.o.m. 2001-08-01 t.o.m. 2003-02-25
Sekreterare : Peter Kullgren, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2003-10-12
Sekreterare : Erik Utterström, fr.o.m. 2002-12-16 t.o.m. 2003-10-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen för översyn av producentansvaret (M 2000:01) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
Utredningen för översyn av producentansvaret (M 2000:01)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-04-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:28 och dir. 2001:33
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:102 Resurs i retur
Medverkande :
Särskild utredare : Sinikka Bohlin, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-04-06 t.o.m. 2002-02-28
Expert : Charlotta Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-12-06
Expert : Mikael Ankers, vd, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-12-06
Expert : Michael Borchers, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-12-05
Expert : Ulrika Dackeby, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-12-05
Expert : Lena Friman-Blomgren, försäkringsjurist, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2000-11-30
Expert : Håkan Hallstedt, kansliråd, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2000-12-14
Expert : Annika Helker Lundström, vd, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-12-06
Expert : Inger Klöfver, enhetschef, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-12-06
Expert : Hans Larsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2000-12-16 t.o.m. 2001-09-21
Expert : Eva Lindberg, jurist, fr.o.m. 2000-11-30 t.o.m. 2002-02-28
Expert : Jan Rehnberg, vd, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-12-06
Expert : Tobias Robinson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-12-06
Expert : Gun-Britt Solberg, miljöansvarig, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-12-06
Expert : Peter Wenster, geolog, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-12-06
Expert : Weine Wiqvist, vd, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-12-06
Sekreterare : Anita Linell, naturvetare, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2002-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2001:102 Resurs i retur [ pdf |Paragraftecken ]
Nationalkommittén för Agenda 21 och Habitat (M 2000:02) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Nationalkommittén för Agenda 21 och Habitat (M 2000:02)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-06-15
Direktiv för kommittén, se dir. 2000:48 och dir. 2001:121
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:31 En hållbar framtid i sikte
Medverkande :
Ordförande : Kjell Larsson, statsråd, fr.o.m. 2001-07-01 t.o.m. 2002-04-01
Ordförande : Lars-Erik Lövdén, statsråd, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2001-06-30
Ordförande : Lena Sommestad, statsråd, fr.o.m. 2002-04-02 t.o.m. 2003-04-06
Ersättare : Birgitta Boström, statssekreterare, fr.o.m. 2001-07-01 t.o.m. 2003-04-06
Ersättare : Sören Häggroth, statssekreterare (ersättare för Lövdén, fr.o.m. 2000-09-14 t.o.m. 2001-06-30
Ledamot : Inga Berggren, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Annelie Enochson, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Alf Eriksson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Helen Hillar Rosenqvist, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Kjell Larsson, statsråd (avliden), fr.o.m. 2001-07-01 t.o.m. 2002-10-21
Ledamot : Lars Lindblad, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Lars-Erik Lövdén, statsråd, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2001-06-30
Ledamot : Lennart Nilsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Carina Ohlsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Lena Sommestad, statsråd, fr.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Rigmor Stenmark, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Jan Strömdahl, landstingspolitiker /v, fr.o.m. 2000-06-15
Ledamot : Yvonne Ångström, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Viveka Bohn, ämnesråd, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Urban Boije af Gennäs, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2002-01-14
Expert : Lars-Göran Engfeldt, ambassadör, fr.o.m. 2001-05-08 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Cecilia Halle, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2000-11-06
Expert : Elisabet Hedin, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-11-07 t.o.m. 2001-09-21
Expert : Karin Johanson, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-09-21
Expert : Anna Kessling, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-10-10 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Pelle Persson, enhetschef, fr.o.m. 2002-04-18 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Aili Käärik, departementssekretarare, fr.o.m. 2001-05-08 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Stefan Nyström, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2002-01-14
Expert : Mats Segnestam, enhetschef vid SIDA, fr.o.m. 2001-05-08 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Jakob Ström, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Emma Sterky, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2002-10-09
Expert : Lars-Göran Tannerfeldt, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2002-04-17
Expert : Ebba Vallgårda, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Katja Wahlsten, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-10-21
generalsekreterare : Rolf Lindell, departementsråd, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Staffan Bond, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Ingela Bendrot, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Mats Dahlström, fr.o.m. 2001-12-03 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Sabina Dethorey, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Bo Ek, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Ulf Eldblom, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Aleksander Gabelic, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Madeleine Granvik, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Thomas Gustafsson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Magnus Hammar, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Annette Hellström, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2001-12-02
Expert : Marie-Louise Henriksson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Lars Ingelström, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Anna Jonsson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Gunnel Jonsson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Lotta Johansson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Pelle Johansson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2001-11-22
Expert : Susanna Kindberg-Laakso, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Britt Kjellberg, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Marianne Kjellén, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Marie Larsson, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Sven-Åke Larsson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Eva Lindberg, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Rebecca Löfgren, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Viktor Morawski, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Anna Nilsson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Sven Nyberg, fr.o.m. 2001-11-23 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Stefan Nyström, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Katarina Pelin, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Lars Reuterswärd, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Åsa Romson, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Johanna Sandal, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2001-08-31
Expert : Karin Schibbye, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Karin Stenlund, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Inger Strömdahl, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2002-01-14
Expert : Elisabet Söderström, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Göran Tannerfeldt, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Peter Wenster, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Eva Öresjö, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Sekreterare : Micael Hagman, sekreterare, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Eva Hedman, sekreterare, fr.o.m. 2000-09-13 t.o.m. 2001-06-30
Sekreterare : Sophie Ljungberg, sekreterare, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-02-03
Sekreterare : Micaela Schulman, sekreterare, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2002-12-01
Bitr. sekreterare : Karin Bradley, studerande, fr.o.m. 2000-06-14 t.o.m. 2000-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:31 En hållbar framtid i sikte [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman