Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Rolf Lindell

Sök kontaktuppgifter till Rolf Lindell på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Rolf Lindell

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Rolf Lindell medverkat i ( 3 st. ):

Nationalkommittén för Agenda 21 och Habitat (M 2000:02) [ Avslutad 2003 ] [ Generalsekreterare ]
Nationalkommittén för Agenda 21 och Habitat (M 2000:02)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-06-15
Direktiv för kommittén, se dir. 2000:48 och dir. 2001:121
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:31 En hållbar framtid i sikte
Medverkande :
Ordförande : Kjell Larsson, statsråd, fr.o.m. 2001-07-01 t.o.m. 2002-04-01
Ordförande : Lars-Erik Lövdén, statsråd, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2001-06-30
Ordförande : Lena Sommestad, statsråd, fr.o.m. 2002-04-02 t.o.m. 2003-04-06
Ersättare : Birgitta Boström, statssekreterare, fr.o.m. 2001-07-01 t.o.m. 2003-04-06
Ersättare : Sören Häggroth, statssekreterare (ersättare för Lövdén, fr.o.m. 2000-09-14 t.o.m. 2001-06-30
Ledamot : Inga Berggren, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Annelie Enochson, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Alf Eriksson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Helen Hillar Rosenqvist, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Kjell Larsson, statsråd (avliden), fr.o.m. 2001-07-01 t.o.m. 2002-10-21
Ledamot : Lars Lindblad, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Lars-Erik Lövdén, statsråd, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2001-06-30
Ledamot : Lennart Nilsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Carina Ohlsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Lena Sommestad, statsråd, fr.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Rigmor Stenmark, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Jan Strömdahl, landstingspolitiker /v, fr.o.m. 2000-06-15
Ledamot : Yvonne Ångström, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Viveka Bohn, ämnesråd, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Urban Boije af Gennäs, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2002-01-14
Expert : Lars-Göran Engfeldt, ambassadör, fr.o.m. 2001-05-08 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Cecilia Halle, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2000-11-06
Expert : Elisabet Hedin, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-11-07 t.o.m. 2001-09-21
Expert : Karin Johanson, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-09-21
Expert : Anna Kessling, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-10-10 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Pelle Persson, enhetschef, fr.o.m. 2002-04-18 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Aili Käärik, departementssekretarare, fr.o.m. 2001-05-08 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Stefan Nyström, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2002-01-14
Expert : Mats Segnestam, enhetschef vid SIDA, fr.o.m. 2001-05-08 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Jakob Ström, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Emma Sterky, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2002-10-09
Expert : Lars-Göran Tannerfeldt, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2002-04-17
Expert : Ebba Vallgårda, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Katja Wahlsten, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-10-21
generalsekreterare : Rolf Lindell, departementsråd, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Staffan Bond, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Ingela Bendrot, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Mats Dahlström, fr.o.m. 2001-12-03 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Sabina Dethorey, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Bo Ek, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Ulf Eldblom, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Aleksander Gabelic, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Madeleine Granvik, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Thomas Gustafsson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Magnus Hammar, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Annette Hellström, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2001-12-02
Expert : Marie-Louise Henriksson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Lars Ingelström, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Anna Jonsson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Gunnel Jonsson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Lotta Johansson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Pelle Johansson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2001-11-22
Expert : Susanna Kindberg-Laakso, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Britt Kjellberg, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Marianne Kjellén, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Marie Larsson, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Sven-Åke Larsson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Eva Lindberg, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Rebecca Löfgren, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Viktor Morawski, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Anna Nilsson, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Sven Nyberg, fr.o.m. 2001-11-23 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Stefan Nyström, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Katarina Pelin, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Lars Reuterswärd, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Åsa Romson, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Johanna Sandal, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2001-08-31
Expert : Karin Schibbye, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Karin Stenlund, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Inger Strömdahl, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2002-01-14
Expert : Elisabet Söderström, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Göran Tannerfeldt, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Peter Wenster, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Eva Öresjö, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Sekreterare : Micael Hagman, sekreterare, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Eva Hedman, sekreterare, fr.o.m. 2000-09-13 t.o.m. 2001-06-30
Sekreterare : Sophie Ljungberg, sekreterare, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-02-03
Sekreterare : Micaela Schulman, sekreterare, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2002-12-01
Bitr. sekreterare : Karin Bradley, studerande, fr.o.m. 2000-06-14 t.o.m. 2000-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:31 En hållbar framtid i sikte [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Agenda 21-kommittén (M 1995:02) [ Avslutad 1998 ]
Agenda 21-kommittén (M 1995:02)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1995-03-16
Direktiv för se dir. 1995:34.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:105 Agenda 21 i Sverige. Fem år efter Rio - resultat och framtid. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Anna Lindh, statsråd, fr.o.m. 1995-03-16 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Bert Bolin, professor, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Sinikka Bohlin, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Åsa Domeij, agronom, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Nina Ekelund-Cronberg, studerande, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Mats Engström, bitr. statssekreterare, fr.o.m. 1996-10-01 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Eva Eriksson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Lars Fladvad, sektionschef, fr.o.m. 1995-05-16 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Kristina Hansson, förbundsordförande, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Roger Hildingsson, studerande, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Arne Jonsson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Bodil Jönsson, lektor, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Åsa Lindell, miljörevisor, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Wanja Lundby, vice ordförande, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Sindre Magnusson, konsult, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Gun-Britt Mårtensson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-04-27
Ledamot : m Nilsson, Örjan partistyrelsen, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Staffan Norberg, borgarrådssekreterare, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Ulrika Rasmusson, generalsekreterare, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Kia Regnér, miljöchef, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Roland Svensson, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Ewa Söderberg, lanstingsråd, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Helene Wintzell, direktör, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Rolf Wirtén, landshövding, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Claes-Bertil Ytterberg, biskop, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Bo Kjellén, ambassadör, fr.o.m. 1995-05-31 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Gunilla Blomquist, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-21 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Kristina Bovin, expert, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Stellan Kronvall, departementsråd, fr.o.m. 1996-10-21 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Michael Odevall, kansliråd, fr.o.m. 1996-10-21 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Marcela Petkov, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1996-10-20
Expert : Sture Persson, departementsråd, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Inger Vihlborg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Rolf Lindell, departementsråd, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1998-04-30
Måns Lönnroth, statssekreterare, fr.o.m. 1995-05-30 t.o.m. 1995-10-31
Sekreterare : Urban Boije, fr.o.m. 1996-04-01 t.o.m. 1999-12-31
Sekreterare : Helene Carlsson, fr.o.m. 1996-05-06 t.o.m. 1997-06-11
Sekreterare : Gunnar Landborn, fr.o.m. 1995-05-23 t.o.m. 1998-05-31
Sekreterare : Ann-Marie Lidmark, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1996-05-14
Kristina Bovin, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1996-01-31
Anita Arnell, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1998-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1995:34 Agenda 21-kommittén

Regionberedningen (C 1992:06) [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]
Regionberedningen (C 1992:06)
Departement : Civildepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir 1992:86.
Utredningen har avgett :
SOU 1993:97 Västsverige och Skåne - regioner i förändring
SOU 1995:27 Regional framtid. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Elisabeth Palm, regeringsråd, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Johnny Ahlqvist, f.d. led. av riksdagen, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Harriet Colliander, led. av riksdagen, t.o.m. 1993-12-07
Ledamot : Sven Hulterström, f.d. kommunalråd, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Anders Högmark, G led. av riksdagen, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Kent Johansson, landstingsråd, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Stefan Kihlberg, f.d. led. av riksdagen, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Ralph Lédel, landstingsråd, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Lars Axel Nordell, landstingsråd, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Lars Nordström, professor, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Britta Sundin, led. av riksdagen, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Gunnar Ågren, leg. läkare, t.o.m. 1995-02-28
Sakkunnig : Sune Eriksson, vice förbundsdirektör, t.o.m. 1995-02-28
Sakkunnig : Carl-Gunnar Peterson, planeringschef, t.o.m. 1995-02-28
Sakkunnig : Jan Rydh, landshövding, t.o.m. 1995-02-28
Sakkunnig : Monica Sundström, verkst. direktör, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Carl Asplund, departementssekreterare, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Sten Bengtsson, direktör, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Per-Göran Blixt, departementsråd, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Maj-Britt Grufberg, departementsråd, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Bo Gustafson, direktör, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Gunnar Hermanson, kansliråd, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Sören Häggroth, finansråd, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Håkan Hällman, kansliråd, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Tomas Keisu, departementsråd, t.o.m. 1994-12-05
Expert : Maria Larsson, departementssekreterare, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Rolf Lindell, departementsråd, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Gunhild Lindström, departementsråd, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Ingrid Petersson, departementsråd, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Douglas Skalin, sakkunnig, t.o.m. 1994-10-05
Sekreterare : Bengt Norrving, docent, t.o.m. 1995-02-28
Sekreterare : Roger Petersson, kammarrättsfiskal, t.o.m. 1995-03-31
Sekreterare : Olof Wennås, fil.dr, t.o.m. 1995-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1992:86 En regionberedning

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:97 Västsverige och Skåne – regioner i förändring [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1995:27 Regional framtid [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman