: : :

Medverkande i utredning : Aili Käärik

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Aili Käärik

Utredningar som Aili Käärik medverkat i ( 2 st. ):

Utredningen om Sveriges besöksnäring – en samlad politik för upplevelsebaserad tillväxt (N 2016:04) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]

Utredningen om Sveriges besöksnäring – en samlad politik för upplevelsebaserad tillväxt (N 2016:04)


Beteckning : N 2016:04
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2018-03-27
Status : Avslutad 2017 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2016-10-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:83
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Bohlin, Britt, fr.o.m. 2016-10-13 t.o.m. 2017-12-04
Expert : Ahlford, Linda, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Braun Thörn, Helena, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Brehnfors Nyberg, Helena, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Elmsäter Vegsö, Elisabet, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Javelius, Maggie, fr.o.m. 2016-11-29 t.o.m. 2017-08-31
Expert : Jonsson, Inger M., fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Kreuzpointner, Tobias, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Käärik, Aili, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Laurell, Thomas, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Lexhagen, Maria, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Lindström, Kristina, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Ling, Magnus, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Magnusson, Lotta, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Nordström, Pernilla, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Nylén, Christina, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Nöremark, Linda, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Olsson, Tina, fr.o.m. 2017-04-04
Expert : Oscarsson, Patrik, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Perbo, Ulf, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Persson Gripkow, Michael, fr.o.m. 2016-11-29 t.o.m. 2017-04-03
Expert : Rosing, Annika, fr.o.m. 2016-12-14
Expert : Schönenstern, Henrietta, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Stamming, Mikael, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Stighäll, Eva, fr.o.m. 2017-09-01
Expert : Tufvesson, Einar, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Uggerud, Linn, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : van Dorpel, Pim, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Vikholm, Anna, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Virtanen, Jari, fr.o.m. 2016-11-29
Huvudsekreterare : Algotson, Kristina, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-12-12
Sekreterare : Philp, Tora, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2017-11-30
Sekreterare : Rosander, Erika, fr.o.m. 2016-11-14 t.o.m. 2017-12-12

Rapporter

SOU 2017:95Ett land att besöka. En samlad politik för hållbar turism och växande besöksnäring
Källa : Sveriges riksdag
Nationalkommittén för Agenda 21 och Habitat (M 2000:02) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]

Nationalkommittén för Agenda 21 och Habitat (M 2000:02)


Beteckning : M 2000:02
Departement : Miljödepartementet
Senast ändrad : 2004-03-09
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2000-06-15
Direktiv för kommittén, se dir. 2000:48 och dir. 2001:121
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Larsson, Kjell, fr.o.m. 2001-07-01 t.o.m. 2002-04-01
Ordförande : Lövdén, Lars-Erik, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2001-06-30
Ordförande : Sommestad, Lena, fr.o.m. 2002-04-02 t.o.m. 2003-04-06
Ersättare : Boström, Birgitta, fr.o.m. 2001-07-01 t.o.m. 2003-04-06
Ersättare : Häggroth, Sören, fr.o.m. 2000-09-14 t.o.m. 2001-06-30
Ledamot : Berggren, Inga, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Enochson, Annelie, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Eriksson, Alf, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Hillar Rosenqvist, Helen, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Larsson, Kjell, fr.o.m. 2001-07-01 t.o.m. 2002-10-21
Ledamot : Lindblad, Lars, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Lövdén, Lars-Erik, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2001-06-30
Ledamot : Nilsson, Lennart, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Ohlsson, Carina, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Sommestad, Lena, fr.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Stenmark, Rigmor, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Ledamot : Strömdahl, Jan, fr.o.m. 2000-06-15
Ledamot : Ångström, Yvonne, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Bohn, Viveka, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Boije af Gennäs, Urban, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2002-01-14
Expert : Engfeldt, Lars-Göran, fr.o.m. 2001-05-08 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Halle, Cecilia, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2000-11-06
Expert : Hedin, Elisabet, fr.o.m. 2000-11-07 t.o.m. 2001-09-21
Expert : Johanson, Karin, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-09-21
Expert : Kessling, Anna, fr.o.m. 2002-10-10 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Persson, Pelle, fr.o.m. 2002-04-18 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Käärik, Aili, fr.o.m. 2001-05-08 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Nyström, Stefan, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2002-01-14
Expert : Segnestam, Mats, fr.o.m. 2001-05-08 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Ström, Jakob, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Sterky, Emma, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2002-10-09
Expert : Tannerfeldt, Lars-Göran, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2002-04-17
Expert : Vallgårda, Ebba, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Wahlsten, Katja, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-10-21
generalsekreterare : Lindell, Rolf, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Bond, Staffan, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Bendrot, Ingela, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Dahlström, Mats, fr.o.m. 2001-12-03 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Dethorey, Sabina, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Ek, Bo, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Eldblom, Ulf, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Gabelic, Aleksander, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Granvik, Madeleine, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Gustafsson, Thomas, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Hammar, Magnus, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Hellström, Annette, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2001-12-02
Expert : Henriksson, Marie-Louise, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Ingelström, Lars, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Jonsson, Anna, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Jonsson, Gunnel, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Johansson, Lotta, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Johansson, Pelle, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2001-11-22
Expert : Kindberg-Laakso, Susanna, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Kjellberg, Britt, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Kjellén, Marianne, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Larsson, Marie, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Larsson, Sven-Åke, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Lindberg, Eva, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Löfgren, Rebecca, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Morawski, Viktor, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Nilsson, Anna, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Nyberg, Sven, fr.o.m. 2001-11-23 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Nyström, Stefan, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Pelin, Katarina, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Reuterswärd, Lars, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Romson, Åsa, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Sandal, Johanna, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2001-08-31
Expert : Schibbye, Karin, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Stenlund, Karin, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Strömdahl, Inger, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2002-01-14
Expert : Söderström, Elisabet, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Tannerfeldt, Göran, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Wenster, Peter, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Expert : Öresjö, Eva, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2003-04-06
Sekreterare : Hagman, Micael, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Hedman, Eva, fr.o.m. 2000-09-13 t.o.m. 2001-06-30
Sekreterare : Ljungberg, Sophie, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2003-02-03
Sekreterare : Schulman, Micaela, fr.o.m. 2000-06-15 t.o.m. 2002-12-01
Bitr. sekreterare : Bradley, Karin, fr.o.m. 2000-06-14 t.o.m. 2000-08-31

Rapporter

SOU 2003:31En hållbar framtid i sikte
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 2000:48
Dir. 2001:121
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:31 En hållbar framtid i sikte [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman