Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Personskadekommittén (Ju 1999:04)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Personskadekommittén (Ju 1999:04) [ Avslutad 2002 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 31 st. ♀ 13 ♂ 18 ) :

Anders Knutsson  []  ( Ordförande )
Marcela Arosenius  []  ( Ledamot )
Mona Berglund-Nilsson  []  ( Ledamot )
Anders Berglöv  []  ( Ledamot )
Anders Drejare  []  ( Ledamot )
Peter Flensburg  []  ( Ledamot )
Ulf Isaksson  []  ( Ledamot )
Henrik S. Järrel  []  ( Ledamot )
Kerstin Kristansson  []  ( Ledamot )
Lars Lilja  []  ( Ledamot )
Christina Nenes  []  ( Ledamot )
Sven-Erik Sjöstrand  []  ( Ledamot )
Anders Dereborg  []  ( Sakkunnig )
Thomas Ericsson  []  ( Sakkunnig )
Katarina Holmberg  []  ( Sakkunnig )
Lars-Åke Johansson  []  ( Sakkunnig )
Bo Nordelius  []  ( Sakkunnig )
Bengt Sibbmark  []  ( Sakkunnig )
Susanne Sundberg  []  ( Sakkunnig )
Ingegerd Andersson  []  ( Expert )
Pär Andersson  []  ( Expert )
Bertil Bengtsson  []  ( Expert )
Martin Blåvarg  []  ( Expert )
Bill Dufwa  []  ( Expert )
Anna Märta Stenberg  []  ( Expert )
Eva Tidefelt  []  ( Expert )
Harald Ullman  []  ( Expert )
Ulrika Carlehäll  []  ( Sekreterare )
Kerstin Elserth  []  ( Sekreterare )
Tanja Linderborg  []  ( Ledamot )
Charlotte Waas  []  ( Sakkunnig )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Personskadekommittén (Ju 1999:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-03-11
Direktiv för kommittén, se dir. 1999:18
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Kvarteret Spektern.Regeringsgatan 30-32, 103 33 STOCKHOLM, tel. direktval 08-405 19 78(Elserth), 08-405 41 44 (Carlehäll)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:1 SAMORDNING OCH REGRESS ersättning vid personskada
Medverkande :
Ordförande : Anders Knutsson, fd. justitieråd, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Marcela Arosenius, ekonom, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Mona Berglund-Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Anders Berglöv, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Anders Drejare, leg. läkare, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Peter Flensburg, direktör, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Ulf Isaksson, advokat, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Henrik S. Järrel, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Kerstin Kristansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Lars Lilja, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Tanja Lindeborg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Christina Nenes, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Sven-Erik Sjöstrand, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 2002-01-31
Sakkunniga : Anders Dereborg, rådman, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-01-31
Sakkunnig : Thomas Ericsson, kansliråd, fr.o.m. 2000-04-17 t.o.m. 2001-02-28
Sakkunniga : Katarina Holmberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 1999-11-14
Sakkunniga : Lars-Åke Johansson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2000-10-08
Sakkunniga : Bo Nordelius, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 1999-10-31
Sakkunnig : Bengt Sibbmark, departementsråd, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-01-31
Sakkunniga : Susanne Sundberg, kansliråd, fr.o.m. 1999-11-15 t.o.m. 2002-01-31
Sakkunnig : Charlotte Wass, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Ingegerd Andersson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2001-03-25
Expert : Pär Andersson, förbundsjurist, fr.o.m. 2000-03-28 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Bertil Bengtsson, f.d. justitieråd, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Martin Blåvarg, aukt. finansanalytiker, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Bill Dufwa, professor, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Anna Märta Stenberg, enhetschef, fr.o.m. 2001-03-26 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Eva Tidefelt, chefsjurist, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Harald Ullman, försäkringsdirektör jur.dr., fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2002-01-31
Sekreterare : Ulrika Carlehäll, rådman, fr.o.m. 2000-01-17 t.o.m. 2002-01-31
Sekreterare : Kerstin Elserth, hovrättsråd, fr.o.m. 1999-05-01 t.o.m. 2002-01-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman