Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Martin Blåvarg

Sök kontaktuppgifter till Martin Blåvarg på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Martin Blåvarg

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Martin Blåvarg medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om Riksbankens kapitalstruktur och vinstdisposition (Fi 2006:05) [ Avslutad 2007 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om Riksbankens kapitalstruktur och vinstdispostion(Fi 2006:05)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-04-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:50
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:51 Riksbankens finansiella oberoende
Medverkande :
Särskild utredare : Ingrid Bonde, fr.o.m. 2006-04-27
Sakkunnig : Martin Blåvarg, fr.o.m. 2006-05-30
Sakkunnig : Lars Hörngren, fr.o.m. 2006-05-30
Sakkunnig : Gustaf Sjöberg, fr.o.m. 2006-05-30
Sakkunnig : Staffan Viotti, fr.o.m. 2006-05-30
Expert : Åke Hjalmarsson, fr.o.m. 2006-05-30
Expert : Marie Norman, fr.o.m. 2006-05-30
Sekreterare : Karin Lundberg, fr.o.m. 2006-08-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2006:50 Riksbankens kapitalstruktur och vinstdisposition [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:51 Riksbankens finansiella oberoende [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Personskadekommittén (Ju 1999:04) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
Personskadekommittén (Ju 1999:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-03-11
Direktiv för kommittén, se dir. 1999:18
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Kvarteret Spektern.Regeringsgatan 30-32, 103 33 STOCKHOLM, tel. direktval 08-405 19 78(Elserth), 08-405 41 44 (Carlehäll)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:1 SAMORDNING OCH REGRESS ersättning vid personskada
Medverkande :
Ordförande : Anders Knutsson, fd. justitieråd, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Marcela Arosenius, ekonom, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Mona Berglund-Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Anders Berglöv, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Anders Drejare, leg. läkare, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Peter Flensburg, direktör, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Ulf Isaksson, advokat, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Henrik S. Järrel, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Kerstin Kristansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Lars Lilja, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Tanja Lindeborg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Christina Nenes, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Sven-Erik Sjöstrand, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 2002-01-31
Sakkunniga : Anders Dereborg, rådman, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-01-31
Sakkunnig : Thomas Ericsson, kansliråd, fr.o.m. 2000-04-17 t.o.m. 2001-02-28
Sakkunniga : Katarina Holmberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 1999-11-14
Sakkunniga : Lars-Åke Johansson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2000-10-08
Sakkunniga : Bo Nordelius, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 1999-10-31
Sakkunnig : Bengt Sibbmark, departementsråd, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-01-31
Sakkunniga : Susanne Sundberg, kansliråd, fr.o.m. 1999-11-15 t.o.m. 2002-01-31
Sakkunnig : Charlotte Wass, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Ingegerd Andersson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2001-03-25
Expert : Pär Andersson, förbundsjurist, fr.o.m. 2000-03-28 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Bertil Bengtsson, f.d. justitieråd, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Martin Blåvarg, aukt. finansanalytiker, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Bill Dufwa, professor, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Anna Märta Stenberg, enhetschef, fr.o.m. 2001-03-26 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Eva Tidefelt, chefsjurist, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Harald Ullman, försäkringsdirektör jur.dr., fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2002-01-31
Sekreterare : Ulrika Carlehäll, rådman, fr.o.m. 2000-01-17 t.o.m. 2002-01-31
Sekreterare : Kerstin Elserth, hovrättsråd, fr.o.m. 1999-05-01 t.o.m. 2002-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:1 Samordning och regress – Ersättning vid personskada [ pdf |Paragraftecken ]
Invandrarpolitiska kommittén (Ku 1994:11) [ Avslutad 1996 ] [ Sekreterare ]
Invandrarpolitiska kommittén (Ku 1994:11)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1994:130.
Lokal : Vasagatan 8-10, Arbetsmarknadsdepartementet, 103 33 STOCKHOLM, tel. växel 08-405-10 00.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:76 Arbete till invandrare
SOU 1996:55 Sverige, framtiden och mångfalden. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Björn Rosengren, ordförande i TBV, fr.o.m. 1994-11-25 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Marianne Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-04-07 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Anders Arnesson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Rune Backlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1995-04-06
Ledamot : Helena Duroj, studierektor, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-06
Ledamot : Gustaf von, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Juan Fonseca, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Hardy Hedman, redaktör, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Lars Johansson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Anita Jönsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Ingela Mårtensson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Yvonne Ruwaida, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Eva Sjöstedt, postmästare, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Göte Bernhardsson, generaldirektör, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Lars Johansson, G departementsråd, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Eva Lindström, departementsråd, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1995-12-31
Sakkunnig : Tony Malmborg, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Björn Weibo, generaldirektör, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Kerstin Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Gunnar Wetterberg, direktör, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Astrid Assefa, artist, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Gunno Gunnmo, ordförande, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Helena Hagelroth, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Kenneth Hyltenstam, professor, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-03-10
Expert : Karl-Axel Johansson, sektionschef, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Kerstin Molander, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-13 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Ali Najib, kulturgeograf, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Ronny Nilsson, direktör, fr.o.m. 1995-11-13 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Bo Swedin, informationsdirektör, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Huvudsekreterare : Sture Öberg, departementsråd, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-05-31
Sekreterare : Martin Blåvarg, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-04-01
Sekreterare : Edna Eriksson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1996-03-31
Sekreterare : Christer Nordmark, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1995-09-30
Sekreterare : Birgitta Ornbrant, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Sven Reinans, t.o.m. 1996-04-17
Sekreterare : Lillemor Sahlberg, fr.o.m. 1995-04-18 t.o.m. 1996-03-31
Annika Rosing, fr.o.m. 1995-02-08 t.o.m. 1996-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1994:130 Översyn av invandrarpolitiken

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:76 Arbete till invandrare [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:55 Sverige, framtiden och mångfalden [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman