Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Marcela Arosenius

Sök kontaktuppgifter till Marcela Arosenius på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Marcela Arosenius

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Marcela Arosenius medverkat i ( 2 st. ):

Diskrimineringskommittén (N 2002:06) [ Avslutad 2006 ] [ Ledamot ]
Diskrimineringskommittén (N 2002:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-01-31
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:11, dir. 2003:69 och dir. 2005:8
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:55 Ett utvidgat skydd mot könsdiskriminering - delbetänkande
SOU 2006:22 En sammanhållen diskrimineringslagstiftning del 1 och 2
Medverkande :
Ordförande : Göran Ewerlöf, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Christel Anderberg, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2002-12-01
Ledamot : Hans Andersson, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Marcela Arosenius, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Luciano Astudillo, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-04-08 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Rose-Marie Frebran, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Marie Granlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Anita Jönsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Yilmaz Kerimo, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Kristina Larsson, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Anna Lindgren, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-02 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Lotta Nilsson Hedström, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Martin Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Lennart Rohdin, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Charlotte Abrahamsson, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2002-12-01
Expert : Cecilia Asklöf, kansliråd, fr.o.m. 2003-10-13 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Katarina Bengtson Ekström, förbundsjurist, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2003-09-24
Expert : Gunnar Bergström, arbetsrättschef, fr.o.m. 2003-02-10 t.o.m. 2003-09-28
Expert : Emma Boman Lindberg, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2005-09-05
Expert : Claes Borgström, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Linda Bågling, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Lars Gellner, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Anna Theodòra Gunnarsdottir, vik. diskrimineringsombudsman, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2005-03-13
Expert : Ingemar Hamskär, chefsjurist, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Petra Herzfeld Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-09-06 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Johanna Read Hilmarsdottir, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Anneli Hoffstedt, förhandlingsdirektör, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Fredrik Holmberg, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-09-01
Expert : Karin Hååg, kansliråd, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Örjan Härneskog, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Katarina Höög, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Mats Johansson, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-09-01
Expert : Jimmy Järvenpää, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Paul Lappalainen, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Marianne Laxén, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-10-12
Expert : Jenny Lindblad, utredare, fr.o.m. 2003-09-18 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Agneta Lindelöf, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Katri Linna, diskrimineringsombudsman, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Eva Lisskar-Dahlgren, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Niklas Ljunggren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Lars Lööw, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Lena Maier, juris doktor, fr.o.m. 2003-09-25 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Erland Olauson, kanslichef, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2003-09-17
Expert : José Perseverante Kimenga, verksjurist, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Anna Skarhed, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-09-01
Expert : Catharina Staaf, departementsråd, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Peter Syrén, fr.o.m. 2002-12-02 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Göran Söderlöf, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2004-12-06 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Astrid Utterström, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Cafer Uzunel, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Madelaine Vilgren, utbildningskonsult, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Margareta (avliden) Wadstein, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Maria Wikberg, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Hans Ytterberg, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Gunilla Zackari, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Lars Åström, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2003-02-09
Huvudsekreterare : Gudrun Persson Härneskog, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-05-16 t.o.m. 2006-03-31
Sekreterare : Dan Isaksson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-05-16 t.o.m. 2006-03-10
Sekreterare : Susanna Pålsson Helander, hovrättsassessor, fr.o.m. 2003-01-13 t.o.m. 2006-03-10
Sekreterare : Hans Ingvar Roth, teol.dr., fr.o.m. 2004-09-10 t.o.m. 2005-02-28
Sekreterare : Monica Sylvan, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-12-01 t.o.m. 2006-03-05
Bitr. sekreterare : Bilge Tekin-Befrits, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2004-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:55 Ett utvidgat skydd mot könsdiskriminering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2006:22 En sammanhållen diskrimineringslagstiftning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Personskadekommittén (Ju 1999:04) [ Avslutad 2002 ] [ Ledamot ]
Personskadekommittén (Ju 1999:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-03-11
Direktiv för kommittén, se dir. 1999:18
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Kvarteret Spektern.Regeringsgatan 30-32, 103 33 STOCKHOLM, tel. direktval 08-405 19 78(Elserth), 08-405 41 44 (Carlehäll)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:1 SAMORDNING OCH REGRESS ersättning vid personskada
Medverkande :
Ordförande : Anders Knutsson, fd. justitieråd, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Marcela Arosenius, ekonom, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Mona Berglund-Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Anders Berglöv, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Anders Drejare, leg. läkare, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Peter Flensburg, direktör, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Ulf Isaksson, advokat, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Henrik S. Järrel, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Kerstin Kristansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Lars Lilja, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Tanja Lindeborg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Christina Nenes, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Sven-Erik Sjöstrand, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 2002-01-31
Sakkunniga : Anders Dereborg, rådman, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-01-31
Sakkunnig : Thomas Ericsson, kansliråd, fr.o.m. 2000-04-17 t.o.m. 2001-02-28
Sakkunniga : Katarina Holmberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 1999-11-14
Sakkunniga : Lars-Åke Johansson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2000-10-08
Sakkunniga : Bo Nordelius, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 1999-10-31
Sakkunnig : Bengt Sibbmark, departementsråd, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-01-31
Sakkunniga : Susanne Sundberg, kansliråd, fr.o.m. 1999-11-15 t.o.m. 2002-01-31
Sakkunnig : Charlotte Wass, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Ingegerd Andersson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2001-03-25
Expert : Pär Andersson, förbundsjurist, fr.o.m. 2000-03-28 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Bertil Bengtsson, f.d. justitieråd, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Martin Blåvarg, aukt. finansanalytiker, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Bill Dufwa, professor, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Anna Märta Stenberg, enhetschef, fr.o.m. 2001-03-26 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Eva Tidefelt, chefsjurist, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Harald Ullman, försäkringsdirektör jur.dr., fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2002-01-31
Sekreterare : Ulrika Carlehäll, rådman, fr.o.m. 2000-01-17 t.o.m. 2002-01-31
Sekreterare : Kerstin Elserth, hovrättsråd, fr.o.m. 1999-05-01 t.o.m. 2002-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:1 Samordning och regress – Ersättning vid personskada [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman