Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anna Märta Stenberg

Sök kontaktuppgifter till Anna Märta Stenberg på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anna Märta Stenberg

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Anna Märta Stenberg medverkat i ( 6 st. ):

Läkemedels- och apoteksutredningen (S 2011:07) [ Avslutad 2014 ] [ Särskild utredare ]
Läkemedels- och apoteksutredningen (S 2011:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-06-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:55, dir. 2011:82, dir. 2012:66, dir. 2013:26, dir. 2014:21 och dir. 2014:124
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:75 Pris, tillgång och service - fortsatt utveckling av läkemedels- och apoteksmarknaden
SOU 2013:23 Ersättning vid läkemedelsskador och miljöhänsyn i läkemedelsförmånerna
SOU 2014:20 Läkemedel för särskilda behov
SOU 2014:87 Läkemedel för djur, maskinell dos och sällsynt tillstånd - hantering och prissättning
Medverkande :
Särskild utredare : Anna Märta Stenberg, f.d. avdelningschef, fr.o.m. 2013-08-01 t.o.m. 2014-12-31
Särskild utredare : Sofia Wallström, länsråd, fr.o.m. 2011-06-16 t.o.m. 2013-06-23
Expert : Eva Arlander, enhetschef, fr.o.m. 2014-05-20
Expert : Marianne Aufrecht-Gustafsson, jurist, fr.o.m. 2013-06-10 t.o.m. 2014-05-19
Expert : Carl Magnus Berglund, utredare, Konsumentverket, fr.o.m. 2011-09-27
Expert : Joakim Brandberg, chefsjurist, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2014-05-19
Expert : Gunnel Bridell, senior farmacevtisk rådgivare, Apotekens Service AB, fr.o.m. 2011-09-27 t.o.m. 2013-12-31
Expert : Thomas Broberg, departementssekreterare, Finansdepartementet, fr.o.m. 2011-12-14 t.o.m. 2013-06-09
Expert : Björn Dahlén, djurskyddschef, Jordbruksverket, fr.o.m. 2011-09-27 t.o.m. 2012-09-23
Expert : Gunilla Eklund, leg. veterinär, Landsbygdsdepartementet, fr.o.m. 2012-11-12
Expert : Peter Frykblom, ämnesråd, Finansdepartementet, fr.o.m. 2011-09-27 t.o.m. 2011-12-13
Expert : Kinfe Girma, veterinärinspektör, fr.o.m. 2012-09-24
Expert : Erica Hagblom, utredare, Läkemedelsverket, fr.o.m. 2011-09-27 t.o.m. 2013-09-30
Expert : Erik Hjulström, rådman, Förvaltningsrätten i Stockholm, fr.o.m. 2011-09-27
Expert : Suzanne Isberg, avdelningsdirektör, Datainspektionen, fr.o.m. 2011-09-27
Expert : Pontus Johansson, kansliråd, Socialdepartementet, fr.o.m. 2011-09-27 t.o.m. 2014-05-19
Expert : Stefan Karlsson, ämnesråd, Socialdepartementet, fr.o.m. 2011-09-27
Expert : Göran Karreskog, avdelningschef, Konkurrensverket, fr.o.m. 2012-05-18
Expert : Maria Landgren, chefsstrateg, Vinnova, fr.o.m. 2011-09-27
Expert : Anita Lundin, civilekonom, fr.o.m. 2011-12-14
Expert : Douglas Lundin, chefsekonom, Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket, fr.o.m. 2011-09-27 t.o.m. 2013-06-09
Expert : Annika Löfgren, departementssekreterare, Miljödepartementet, fr.o.m. 2012-05-18
Expert : Markus Martinelle, kansliråd, fr.o.m. 2014-06-23
Expert : Gunnar Moa, avdelningschef, fr.o.m. 2014-04-01
Expert : Ruth-Aïda Nahum, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-06-10 t.o.m. 2014-06-22
Expert : Marianne Nordling, apotekare, fr.o.m. 2014-01-01
Expert : Petter Odmark, departementsråd, fr.o.m. 2014-05-20
Expert : Per Olevik, föredragande, Konkurrensverket, fr.o.m. 2011-09-27 t.o.m. 2012-05-17
Expert : Olof Simonsson, byråchef, Svea hovrätt, fr.o.m. 2011-09-27
Expert : Karina Tellinger, handläggare, Sveriges Kommuner och Landsting, fr.o.m. 2011-09-27 t.o.m. 2013-10-22
Expert : Ulrika Ternby, jurist, fr.o.m. 2014-05-20
Expert : Aase Tronstad, kansliråd, Landsbygdsdepartementet, fr.o.m. 2011-09-27 t.o.m. 2012-11-11
Expert : Gunilla Thörnwall Bergendahl, samordnare läkemedel, fr.o.m. 2013-10-23
Sekreterare : Fredrik Andersson, fr.o.m. 2011-10-01 t.o.m. 2013-11-30
Sekreterare : Gustaf Befrits, fr.o.m. 2011-10-10 t.o.m. 2011-12-31
Sekreterare : Erica Hagblom, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2014-12-31
Sekreterare : Karin Lewin, fr.o.m. 2011-09-01
Sekreterare : Sara Rosenmüller, fr.o.m. 2014-04-14 t.o.m. 2014-12-31
Sekreterare : Helena Santesson Kurti, fr.o.m. 2011-08-01
Sekreterare : Thomas Utterström, fr.o.m. 2011-12-01 t.o.m. 2013-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Apoteksmarknadsutredningen (S 2006:08) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Apoteksmarknadsutredningen (S 2006:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-12-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:136 och dir. 2008:14
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:53 Sjukhusens läkemedelsförsörjning
SOU 2008:4 Omreglering av apoteksmarknaden
SOU 2008:28 Apoteksdatalagen
SOU 2008:33 Detaljhandel med vissa receptfria läkemedel
SOU 2008:46 Handel med läkemedel för djur
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Reje, fr.o.m. 2006-12-21
Sakkunnig : Eva Agevik, departementsråd, fr.o.m. 2007-09-01
Sakkunnig : Anders Bagge, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-01
Sakkunnig : Lars Johan Cederlund, ämnesråd, fr.o.m. 2007-02-01
Sakkunnig : Ulrika Dackeby, kansliråd, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2007-12-31
Sakkunnig : Ulrika Dyrke, kansliråd, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2007-08-31
Sakkunnig : Anne Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-02-01
Sakkunnig : Torkel Nyman, kansliråd, fr.o.m. 2007-02-01
Sakkunnig : Sara Rosenmüller, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-02-01
Sakkunnig : Olof Simonsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-02-01
Expert : Katja Amnäs Isberg, dataråd, fr.o.m. 2007-02-01
Expert : Ewa Gustafsson, juris doktor, fr.o.m. 2007-02-01
Expert : Erica Hagblom, farmaceut, fr.o.m. 2007-02-01
Expert : Urban Johnson, ämnesråd, fr.o.m. 2008-04-01
Expert : Ulf Försvarets Landberg, chefsapotekare, fr.o.m. 2007-02-01
Expert : Viveka Larsson, veterinär, fr.o.m. 2008-04-01
Expert : Ulla Lönnqvist Endre, förbundsjurist, fr.o.m. 2007-02-01
Expert : Elisabeth Mustonen, veterinärinspektör, fr.o.m. 2007-02-01
Expert : Anna-Märta Stenberg, chefsjurist, fr.o.m. 2007-02-01
Expert : Per-Arne Sundbom, konkurrensråd, fr.o.m. 2007-02-01
Expert : Magnus Thyberg, apotekare, fr.o.m. 2007-02-01
Expert : Anna-Carin Widmark, utredare, fr.o.m. 2007-02-01
Sekreterare : Charlotte Biörklund, fr.o.m. 2008-01-15 t.o.m. 2008-05-31
Sekreterare : Dag Boman, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-01-08
Sekreterare : Birgitta Erlinge, fr.o.m. 2007-02-12 t.o.m. 2008-05-31
Sekreterare : Fredrik Landgren, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2008-05-18
Sekreterare : Helena Nilsson, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2008-05-07
Sekreterare : Ulrika Ohlsson, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2008-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 5 st. SOU ) :

Utredningen om skyddstider för sjukpenninggrundande inkomst (S 2001:09) [ Avslutad 2003 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om skyddstider för sjukpenninggrundande inkomst (S 2001:09)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-11-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:104 och dir. 2002:118
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:50 Sjukpenninggrundande inkomst - skydd och anpassning
Medverkande :
Särskild utredare : Anna-Märta Stenberg, enhetschef, fr.o.m. 2001-11-29
Sakkunnig : Eva Gullfedt, kansliråd, fr.o.m. 2002-01-14
Sakkunnig : Anna Hallgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-01-14 t.o.m. 2002-02-18
Sakkunnig : Eivy Häggström, kansliråd, fr.o.m. 2002-01-14
Sakkunnig : Maria Ljungkvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-01-14
Sakkunnig : Tim Nordin, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-01-14
Sakkunnig : Per Tillander, ämnesråd, fr.o.m. 2002-01-14
Expert : Jan Andréasson, strateg, fr.o.m. 2002-01-14
Expert : Saga Fröjd, jurist, fr.o.m. 2002-01-14
Expert : Olle Stare, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-01-14
Expert : AnChristin Stenberg, försäkringskonsult, fr.o.m. 2002-01-14
Sekreterare : Dina Jacobson, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-06-15
Sekreterare : Magnus Pettersson, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2003-06-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:50 Sjukpenninggrundande inkomst – skydd och anpassning [ pdf |Paragraftecken ]
Personskadekommittén (Ju 1999:04) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
Personskadekommittén (Ju 1999:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-03-11
Direktiv för kommittén, se dir. 1999:18
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Kvarteret Spektern.Regeringsgatan 30-32, 103 33 STOCKHOLM, tel. direktval 08-405 19 78(Elserth), 08-405 41 44 (Carlehäll)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:1 SAMORDNING OCH REGRESS ersättning vid personskada
Medverkande :
Ordförande : Anders Knutsson, fd. justitieråd, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Marcela Arosenius, ekonom, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Mona Berglund-Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Anders Berglöv, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Anders Drejare, leg. läkare, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Peter Flensburg, direktör, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Ulf Isaksson, advokat, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Henrik S. Järrel, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Kerstin Kristansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Lars Lilja, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Tanja Lindeborg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Christina Nenes, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Sven-Erik Sjöstrand, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 2002-01-31
Sakkunniga : Anders Dereborg, rådman, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-01-31
Sakkunnig : Thomas Ericsson, kansliråd, fr.o.m. 2000-04-17 t.o.m. 2001-02-28
Sakkunniga : Katarina Holmberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 1999-11-14
Sakkunniga : Lars-Åke Johansson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2000-10-08
Sakkunniga : Bo Nordelius, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 1999-10-31
Sakkunnig : Bengt Sibbmark, departementsråd, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-01-31
Sakkunniga : Susanne Sundberg, kansliråd, fr.o.m. 1999-11-15 t.o.m. 2002-01-31
Sakkunnig : Charlotte Wass, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Ingegerd Andersson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2001-03-25
Expert : Pär Andersson, förbundsjurist, fr.o.m. 2000-03-28 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Bertil Bengtsson, f.d. justitieråd, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Martin Blåvarg, aukt. finansanalytiker, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Bill Dufwa, professor, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Anna Märta Stenberg, enhetschef, fr.o.m. 2001-03-26 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Eva Tidefelt, chefsjurist, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Harald Ullman, försäkringsdirektör jur.dr., fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2002-01-31
Sekreterare : Ulrika Carlehäll, rådman, fr.o.m. 2000-01-17 t.o.m. 2002-01-31
Sekreterare : Kerstin Elserth, hovrättsråd, fr.o.m. 1999-05-01 t.o.m. 2002-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:1 Samordning och regress – Ersättning vid personskada [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen om processuella regler inom socialförsäkringen, m.m. (S 1998:06) [ Avslutad 2001 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om processuella regler inomsocialförsäkringen, m.m. (S 1998:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-09-10
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:73 och 2000:17.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:47 En handläggningslag. Förfarandet hos försäkringskassorna
Medverkande :
Särskild utredare : Carl Herman Bergh, f.d. kammarrättslagman, fr.o.m. 1998-09-15 t.o.m. 1999-02-14
Särskild utredare : Tryggve Hellners, f.d. hovrättslagman, fr.o.m. 1999-02-22
Sakkunnig : Astrid Christiernsson, avdelningschef, fr.o.m. 1998-10-15
Sakkunnig : Astrid Eke, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2000-08-01
Sakkunnig : Åke Eriksson, direktör, fr.o.m. 1998-10-15
Sakkunnig : Birgitta von Euler Müller, skattejurist, fr.o.m. 1998-10-15
Sakkunnig : Eva Frånlund Althin, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-01-18 t.o.m. 2000-07-31
Sakkunnig : Pär Hemmingsson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1998-10-15 t.o.m. 1999-01-17
Sakkunnig : Elisabeth Lane, kansliråd, fr.o.m. 1998-10-15
Sakkunnig : Bo Nordelius, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1998-10-15 t.o.m. 1999-10-24
Sakkunniga : Kjell Rempler, ämnesråd, fr.o.m. 1999-10-25
Sakkunnig : Anna Märta Stenberg, socialförsäkringsombud, fr.o.m. 1998-10-15
Expert : Per Anders Johansson, försäkringsöverläkare, fr.o.m. 2000-03-15
Expert : Benny Wärnehall, försäkringschef, fr.o.m. 2000-03-15
Sekreterare : Kristina Andersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2001-07-31
Sekreterare : Göran Lundahl, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 2001-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2001:47 En handläggningslag – förfarandet hos försäkringskassorna [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (Fö 1997:01) om utlandsstyrkan [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Utredningen (Fö 1997:01) om utlandsstyrkan
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1997:21.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:30 Utlandsstyrkan Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Susanne Billum, rättschef, fr.o.m. 1997-02-12
Expert : Herman Jentzen, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-02-12
Expert : Ingela Jönsson, kansliråd, fr.o.m. 1997-03-14
Expert : Helena Lindberg, kansliråd, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1997-03-13
Expert : Lars Lindholm, förhandlingssekreterare, fr.o.m. 1997-02-12
Expert : Anna Märta Stenberg, socialförsäkringsombud, fr.o.m. 1997-02-12
Expert : , von, Gustaf kommendör av 1. graden, fr.o.m. 1997-02-12
Sekreterare : Henrik Kjellin, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-02-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:30 Utlandsstyrkan [ pdf|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman