Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Lars-Åke Johansson

Sök kontaktuppgifter till Lars-Åke Johansson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Lars-Åke Johansson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Lars-Åke Johansson medverkat i ( 6 st. ):

Polisorganisationskommittén (Ju 2010:09) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Polisorganisationskommittén (Ju 2010:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-07-08
Direktiv för kommittén, se dir. 2010:75, dir. 2012:13, dir. 2013:115, dir.2014:17 och dir. 2015:20
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 2001, 550 02 Jönköping, tel. 036-15 65 69 (Käll), 036-15 65 98 (Lindström)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:13 En sammanhållen svensk polis
SOU 2012:77 En tydligare organisaton för Säkerhetspolisen
SOU 2012:78 En sammanhållen svensk polis - Följdändringar i författningar
SOU 2013:42 Tillsyn över polisen
SOU 2015:57 Tillsyn över polisen och Kriminalvården
Medverkande :
Ordförande : Martin Holmgren, generaldirektör, fr.o.m. 2013-11-18 t.o.m. 2015-06-30
Ordförande : Håkan Jevrell, jur.kand., fr.o.m. 2013-07-01 t.o.m. 2013-07-30
Ordförande : Nils Öberg, generaldirektör, fr.o.m. 2010-08-25 t.o.m. 2013-06-30
Ledamot : Inger Davidson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2010-09-15 t.o.m. 2015-06-11
Ledamot : Christoffer Dulny, politisk sekreterare, fr.o.m. 2011-03-21 t.o.m. 2014-09-23
Ledamot : Susanne Eberstein, förste vice talman, fr.o.m. 2010-09-15 t.o.m. 2014-09-15
Ledamot : Kent Ekeroth, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-10-22 t.o.m. 2015-06-11
Ledamot : Sanne Eriksson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-10-22 t.o.m. 2015-06-11
Ledamot : Krister Hammarbergh, led. av riksdagen, fr.o.m. 2010-09-15 t.o.m. 2015-06-11
Ledamot : Jon Karlfeldt, partistyrelseledamot, fr.o.m. 2012-04-18 t.o.m. 2015-06-11
Ledamot : Johan Linander, led. av riksdagen, fr.o.m. 2010-09-15 t.o.m. 2015-06-11
Ledamot : Elin Lundgren, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-11 t.o.m. 2015-06-11
Ledamot : Johan Löfstrand, led. av riksdagen, fr.o.m. 2010-09-15 t.o.m. 2012-12-10
Ledamot : Charlotte Nordström, kommunalråd, fr.o.m. 2010-09-15 t.o.m. 2015-06-11
Ledamot : Anna Norrman, jur.kand, fr.o.m. 2010-09-15 t.o.m. 2012-03-30
Ledamot : Johan Pehrson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2010-09-15 t.o.m. 2015-06-11
Ledamot : Gunilla Roxby Cromvall, kurator, fr.o.m. 2010-09-15 t.o.m. 2015-06-11
Ledamot : Torkild Strandberg, kommunstyrelsen ordförande, fr.o.m. 2011-03-21 t.o.m. 2015-06-11
Ledamot : Henrik von Sydow, led. av riksdagen, fr.o.m. 2010-09-15 t.o.m. 2015-06-11
Expert : Jan Andersson, ekonomidirektör, fr.o.m. 2010-11-03 t.o.m. 2012-03-31
Expert : Jan Andersson, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2010-11-03 t.o.m. 2012-03-31
Expert : Ulf Bengtsson, generaldirektör, fr.o.m. 2010-10-05 t.o.m. 2012-03-31
Expert : Peter Bringle, departementsråd, fr.o.m. 2010-10-05 t.o.m. 2012-03-31
Expert : Belinda Carlsson, kriminalvårdschef, fr.o.m. 2012-11-30 t.o.m. 2014-03-12
Expert : Jan Evensson, polismästare, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-03-12
Expert : Carin Ewald, polismästare, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2015-06-11
Expert : Klas Friberg, rikskriminalchef, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2012-11-30
Expert : Mattias Fällström, stabschef, fr.o.m. 2014-03-13 t.o.m. 2015-06-11
Expert : Martin Gillå, verksamhetscontroller, fr.o.m. 2014-03-13 t.o.m. 2014-09-12
Expert : Carin Götblad, länspolismästare, fr.o.m. 2010-10-14 t.o.m. 2012-03-31
Expert : Gunnar Holmberg, ämnesråd, fr.o.m. 2011-05-16 t.o.m. 2012-03-31
Expert : Henrik Jermsten, justitieråd, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2014-03-12
Expert : Lars-Åke Johansson, chefsjurist, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2014-06-18
Expert : Belinda Karlsson, chef för Kriminalvårdens internrevision, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2014-03-12
Expert : Elisabeth Kullman, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2014-03-13 t.o.m. 2015-06-11
Expert : Erik Lindberg, vice ordförande, fr.o.m. 2014-03-13 t.o.m. 2015-06-11
Expert : Sofie Lindblom, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-06-14 t.o.m. 2015-06-11
Expert : Eva Melander Tell, kanslichef, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2015-06-11
Expert : Julia Mikaelsson, kansliråd, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2012-06-13
Expert : Therese Naess, enhetschef, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2012-11-30
Expert : Per Nichols, chefsåklagare, fr.o.m. 2010-10-05 t.o.m. 2015-06-12
Expert : Jörgen Nordin, kriminalvårdschef, fr.o.m. 2014-09-12 t.o.m. 2015-06-11
Expert : Monika Olsson, ämnesråd, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2012-02-07
Expert : Anna Pauloff, utredare, fr.o.m. 2010-10-14 t.o.m. 2012-03-31
Expert : Anne Marie Qvarfort, generaldirektör för Inspektionen för Arbetslöshetsförsäkringen, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2015-06-11
Expert : Erik Steen, länspolismästare, fr.o.m. 2010-10-14 t.o.m. 2012-03-31
Expert : Gunilla Ternert, regionchef, fr.o.m. 2011-09-29 t.o.m. 2012-03-31
Expert : Peter Waldenström, polisöverintendent, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-06-11
Sekreterare : Christine Annemalm, utredare, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2011-04-30
Sekreterare : Ewa Bokwall, verksjurist, fr.o.m. 2012-03-19 t.o.m. 2013-06-11
Sekreterare : Kerstin Bynander, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2012-04-22
Sekreterare : Johan Dixelius, polismästare, fr.o.m. 2011-05-16 t.o.m. 2012-04-24
Sekreterare : Cecilia Hegethorn Mogensen, departementsråd, fr.o.m. 2011-09-19 t.o.m. 2012-03-11
Sekreterare : Malin Käll, hovrättsassessor, fr.o.m. 2014-01-07 t.o.m. 2015-07-31
Sekreterare : Johan Lindström, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2014-04-22 t.o.m. 2015-07-05
Sekreterare : Stefan Mann, polismästare, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2012-12-15
Sekreterare : Caroline Oredsson, kammarrättsfiskal, fr.o.m. 2012-01-12 t.o.m. 2013-06-30
Biträdande sekreterare : Lotta Skarp, jur.kand., fr.o.m. 2011-05-01 t.o.m. 2013-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Polismetodutredningen (Ju 2008:01) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]
Polismetodutredningen (Ju 2008:01)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-12-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:185, dir. 2008:91, dir. 2009:61 och dir. 2010:24
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:1 En mer rättsäker inhämtning av elektronisk kommunkation i brottsbekämpningen - delbetänkande
SOU 2010:103 Särskilda spaningsmetoder
Medverkande :
Särskild utredare : Stefan Reimer, chefsrådman, fr.o.m. 2008-01-24 t.o.m. 2010-12-31
Sakkunnig : Petter Asp, professor, fr.o.m. 2010-03-18 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Petter Asp, professor, fr.o.m. 2008-03-13 t.o.m. 2010-03-17
Expert : Joel Brorsson, ämnesråd, fr.o.m. 2008-03-13 t.o.m. 2010-09-12
Expert : Ingvar Carlsson, sakkunnig, fr.o.m. 2008-03-13 t.o.m. 2010-12-22
Expert : Karin Erlingsson, kansliråd, fr.o.m. 2010-06-01 t.o.m. 2010-12-22
Expert : Sven-Olov Gustafsson, kriminalkommissarie, fr.o.m. 2008-03-13 t.o.m. 2010-09-20
Expert : Lotta Hardvik Cederstierna, ämnesråd, fr.o.m. 2008-03-13 t.o.m. 2009-01-25
Expert : Irja Hed, ämnesråd, fr.o.m. 2008-03-13 t.o.m. 2010-08-31
Expert : Lars-Åke Johansson, chefsjurist, fr.o.m. 2008-03-13 t.o.m. 2010-12-22
Expert : Stefan Johansson, hovrättsråd, ordförande, fr.o.m. 2009-12-09 t.o.m. 2010-04-27
Expert : Katarina Johansson Welin, chefsåklagare, fr.o.m. 2008-03-13 t.o.m. 2010-12-22
Expert : Per Lagerud, ämnesråd, fr.o.m. 2008-08-01 t.o.m. 2010-12-22
Expert : Håkan Morin, kriminalkommissarie, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2010-12-22
Expert : Tomas Nilsson, advokat, fr.o.m. 2008-03-13 t.o.m. 2010-12-22
Expert : Camilla Philipson Watz, verksjurist, fr.o.m. 2008-03-13 t.o.m. 2009-01-25
Expert : Katarina Ringertz, vice chefsåklagare, fr.o.m. 2010-05-20 t.o.m. 2010-12-22
Expert : Monica Rodrigo, chefsjurist, fr.o.m. 2008-03-13 t.o.m. 2010-05-19
Expert : Susanne Södersten, kansliråd, fr.o.m. 2010-06-01 t.o.m. 2010-12-22
Expert : Anders Thornberg, polisöverintendent, fr.o.m. 2008-03-13 t.o.m. 2010-12-22
Expert : Peter Tjäder, polismästare, fr.o.m. 2009-03-16 t.o.m. 2009-12-08
Sekreterare : Per Lagerud, ämnesråd, fr.o.m. 2008-02-01 t.o.m. 2008-07-31
Sekreterare : Martin Persson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2008-03-20 t.o.m. 2010-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Trafikuppgiftsutredningen (Ju 2006:04) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Trafikuppgiftsutredningen (Ju 2006:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-05-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:49 och dir. 2007:37
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:76 Lagring av trafikuppgifter för brottsbekämpning
Medverkande :
Särskild utredare : Gudrun Antemar, generaldirektör, fr.o.m. 2006-05-18 t.o.m. 2007-11-30
Sakkunnig : Per Bergstrand, jurist, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Sakkunnig : Per Lagerud, ämnesråd, fr.o.m. 2006-05-23 t.o.m. 2007-11-30
Sakkunnig : Hans Olov Lindblom, dataråd, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Sakkunnig : Margareta Åberg, kammarrättslagsman, fr.o.m. 2006-09-05 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Carina Axelsson Palmer, kriminalinspektör, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Helene Bergström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-03-26 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Carina Bring Sjögren, kansliråd, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-03-25
Expert : Mattias Broman, kansliråd, fr.o.m. 2006-09-05 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Maria Broms Hagelin, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2006-09-04
Expert : Fredrik von Essen, projektledare, fr.o.m. 2007-06-19 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Per Furberg, advokat, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Martin Gynnerstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2006-09-17
Expert : Ylva Hambraeus Björling, verkst. direktör, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-06-18
Expert : Maria Häll, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-08-16 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Lars-Åke Johansson, chefsjurist, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Katarina Ringertz, kammaråklagare, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Chatrine Rudström, kammaråklagare, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Hans Öjemark, kansliråd, fr.o.m. 2006-10-31 t.o.m. 2007-08-15
Kurt Säkerhetspolisen Alavaara, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Annkatrin Tullverket Hübinette, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Mikael Konkurrensverket Ingemarsson, fr.o.m. 2007-01-17 t.o.m. 2007-11-07
Adrienne Konkurrensverket de Jounge, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-01-17
Bodil Miljöpartiet Ceballos, de gröna, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Kenneth Forslund, G Socialdemokraterna, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Björn Moderata Hamilton, samlingspartiet, fr.o.m. 2006-08-02 t.o.m. 2007-11-07
Karin Folkpartiets Karlsbro, liberalerna, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2006-10-05
Johan Centerpartiet Linander, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Inger Vänsterpartiet Lundgren, fr.o.m. 2007-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Ragnwi Kristdemokraterna Marcelind, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2006-10-31
, Olsson, Rolf Vänsterpartiet (avliden maj 2007), fr.o.m. 2006-06-21
Olle Kristdemokraterna Sandahl, fr.o.m. 2006-11-01 t.o.m. 2007-11-07
Cecilia Folkpartiet Wigström, liberalerna, fr.o.m. 2006-11-16 t.o.m. 2007-11-07
Patrik Regerings IT-politiska Fältström, strategigrupp, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
, Grape, Mikael Tele 2 AB, fr.o.m. 2006-08-02 t.o.m. 2007-11-07
Fredrik IT-företagen von Essen, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-06-18
Kajsa Svenska Stadsnätsföreningen Hedberg, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
, Helgesson, Fredrik Bredbandsbolagen /B2 Bredband AB, fr.o.m. 2006-10-26 t.o.m. 2007-11-07
Håkan TeliaSonera Sverige Hjelmestam, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Kurt Erik Sveriges Operatörers Forum Lindqvist, fr.o.m. 2006-08-02 t.o.m. 2007-11-07
Richard TDC Song Rebhan, fr.o.m. 2006-08-02 t.o.m. 2007-11-07
Staffan Sveriges Wikell, kommuner och landsting, fr.o.m. 2006-08-02 t.o.m. 2007-11-07
Sekreterare : Annacarin Rathsman, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2006-07-01 t.o.m. 2007-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:76 Lagring av trafikuppgifter för brottsbekämpning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Beredningen för rättsväsendets utveckling (Ju 2000:13) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Beredningen för rättsväsendets utveckling (Ju 2000:13)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-12-07
Direktiv för beredningen, se dir. 2000:90, dir. 2001:61 och dir. 2003:145
Beredningen skall senast före utgången av år 2003 redovisa det vid dettatillfälle aktuella läget inom rättsväsendet för de frågor som ankommer påberedningen samt en plan för det fortsatta arbetet.Beredningen skall redovisa uppdraget senast den 31 december 2005(Dir. 2003:145). Det står beredningen fritt att redovisa uppdraget idelbetänkandenUppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:59 Snabbare lagföring 1 - Några förslag till förenklingar - delbetänkande
SOU 2001:93 Snabbare lagföring 2 - Förenklad brottsutredning - delbetänkande
SOU 2002:44 Snabbare lagföring 3 - Snatteribrott - delbetänkande
SOU 2002:45 Snabbare lagföring 4 - Ett snabbförfarande för brottmål - delbetänkande
SOU 2003:74 Ökad effektivitet och rättssäkerhet i brottsbekämpningen - delbetänkande
SOU 2003:114 Läget i rättsväsendet och förslag till fortsatta reformer inom brottsutredningsverksamheten m.m. - delbetänkande
SOU 2005:38 Tillgång till elektronisk kommunikation i brottsutredningar m.m. - delbetänkande
SOU 2005:84 En ny uppgifts- och ansvarsfördelning mellan polis och åklagare - delbetänkande
SOU 2005:117 Ett effektivare brottmålsförfarande - några ytterligare åtgärder - slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Anders Eriksson, generaldirektör, fr.o.m. 2000-12-07 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Lars Eklycke, lagman, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Lotty Nordling, ordförande och chef för Allmänna reklamationsnämnden, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2006-02-28
Sakkunnig : Lars Dahllöf, expeditionschef, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2001-08-31
Sakkunnig : Anders Danielsson, länspolismästare, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Birgitta Holmgren, enhetschef, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Thomas Rolén, generaldirektör, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2005-11-30
Sakkunnig : Krister Waern, överåklagare, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Nils Öberg, expeditionschef, fr.o.m. 2005-04-07 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Gudrun Antemar, generaldirektör, fr.o.m. 2004-08-01 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Björn Ericson, överåklagare, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Peter Fitger, professor, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Lars-Åke Johansson, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-05-31
Expert : Peter Tjäder, polismästare, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Lars Trägård, chefsrådman, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-05-31
Expert : Birgitta Trägårdh, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-11-30
Kia Miljöpartiet Andreasson, de Gröna, fr.o.m. 2004-02-06 t.o.m. 2005-05-31
Viviann Centerpartiet Gerdin, fr.o.m. 2004-02-06 t.o.m. 2004-03-02
Maria Socialdemokraterna Hassan, fr.o.m. 2004-02-06 t.o.m. 2005-05-31
Bengt-Anders Moderata Samlingspartiet Johansson, fr.o.m. 2004-02-06 t.o.m. 2005-05-31
Niclas Socialdemokraterna Lindberg, fr.o.m. 2004-02-06 t.o.m. 2005-05-31
Ragnwi Kristdemokraterna Marcelind, fr.o.m. 2004-02-06 t.o.m. 2005-05-31
Rolf Vänsterpartiet Olsson, fr.o.m. 2004-02-06 t.o.m. 2005-05-31
Gunnel Centerpartiet Wallin, fr.o.m. 2004-03-03 t.o.m. 2005-05-31
Christer Folkpartiet Winbäck, liberalerna, fr.o.m. 2004-02-06 t.o.m. 2005-05-31
Sekreterare : Ulrika Geijer, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-08-01 t.o.m. 2006-02-28
Sekreterare : Per Lagerud, ämnesråd, fr.o.m. 2000-12-07 t.o.m. 2006-02-28
Sekreterare : Ulrika Lindsö, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2001-01-08 t.o.m. 2001-08-31
Sekreterare : Johan Sjöö, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-08-31
Sekreterare : Birgitta Trägårdh, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2000-12-07 t.o.m. 2004-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Personskadekommittén (Ju 1999:04) [ Avslutad 2002 ] [ Sakkunnig ]
Personskadekommittén (Ju 1999:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-03-11
Direktiv för kommittén, se dir. 1999:18
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Kvarteret Spektern.Regeringsgatan 30-32, 103 33 STOCKHOLM, tel. direktval 08-405 19 78(Elserth), 08-405 41 44 (Carlehäll)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:1 SAMORDNING OCH REGRESS ersättning vid personskada
Medverkande :
Ordförande : Anders Knutsson, fd. justitieråd, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Marcela Arosenius, ekonom, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Mona Berglund-Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Anders Berglöv, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Anders Drejare, leg. läkare, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Peter Flensburg, direktör, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Ulf Isaksson, advokat, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Henrik S. Järrel, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Kerstin Kristansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Lars Lilja, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Tanja Lindeborg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Christina Nenes, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Sven-Erik Sjöstrand, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 2002-01-31
Sakkunniga : Anders Dereborg, rådman, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-01-31
Sakkunnig : Thomas Ericsson, kansliråd, fr.o.m. 2000-04-17 t.o.m. 2001-02-28
Sakkunniga : Katarina Holmberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 1999-11-14
Sakkunniga : Lars-Åke Johansson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2000-10-08
Sakkunniga : Bo Nordelius, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 1999-10-31
Sakkunnig : Bengt Sibbmark, departementsråd, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-01-31
Sakkunniga : Susanne Sundberg, kansliråd, fr.o.m. 1999-11-15 t.o.m. 2002-01-31
Sakkunnig : Charlotte Wass, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Ingegerd Andersson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2001-03-25
Expert : Pär Andersson, förbundsjurist, fr.o.m. 2000-03-28 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Bertil Bengtsson, f.d. justitieråd, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Martin Blåvarg, aukt. finansanalytiker, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Bill Dufwa, professor, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Anna Märta Stenberg, enhetschef, fr.o.m. 2001-03-26 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Eva Tidefelt, chefsjurist, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Harald Ullman, försäkringsdirektör jur.dr., fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2002-01-31
Sekreterare : Ulrika Carlehäll, rådman, fr.o.m. 2000-01-17 t.o.m. 2002-01-31
Sekreterare : Kerstin Elserth, hovrättsråd, fr.o.m. 1999-05-01 t.o.m. 2002-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:1 Samordning och regress – Ersättning vid personskada [ pdf |Paragraftecken ]
Informationsutbytesutredningen (Fi 1999:06) [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]
Informationsutbytesutredningen (Fi 1999:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-06-23
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:53
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:97 Rätt underlag - rätt beslut.
Medverkande :
Ordförande : Sven-Erik Österberg, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2000-10-31
Sakkunniga : Lars-Åke Johansson, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2000-10-08
Sakkunniga : Robert Modlitba, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2000-10-31
Sakkunniga : Erik Nymansson, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2000-10-31
Sakkunniga : Magdalena Sinander, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2000-10-31
Expert : Gertrude Hedenström-Eriksson, fr.o.m. 2000-04-10 t.o.m. 2000-10-31
Expert : Lennart Hillström, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2000-04-09
Expert : Hans-Olof Larsson, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2000-10-31
Expert : Hans-Olof Lindblom, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2000-10-31
Expert : Katarina Sinerius, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2000-10-31
Expert : Leif Tallskog, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2000-10-31
Expert : Tommy Thunberg, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2000-10-31
Sekreterare : Helena Rosén Andersson, fr.o.m. 1999-10-18 t.o.m. 2000-11-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman