Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anders Berglöv

Sök kontaktuppgifter till Anders Berglöv på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anders Berglöv

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Anders Berglöv medverkat i ( 2 st. ):

Personskadekommittén (Ju 1999:04) [ Avslutad 2002 ] [ Ledamot ]
Personskadekommittén (Ju 1999:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-03-11
Direktiv för kommittén, se dir. 1999:18
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Kvarteret Spektern.Regeringsgatan 30-32, 103 33 STOCKHOLM, tel. direktval 08-405 19 78(Elserth), 08-405 41 44 (Carlehäll)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:1 SAMORDNING OCH REGRESS ersättning vid personskada
Medverkande :
Ordförande : Anders Knutsson, fd. justitieråd, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Marcela Arosenius, ekonom, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Mona Berglund-Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Anders Berglöv, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Anders Drejare, leg. läkare, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Peter Flensburg, direktör, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Ulf Isaksson, advokat, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Henrik S. Järrel, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Kerstin Kristansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Lars Lilja, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Tanja Lindeborg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Christina Nenes, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Sven-Erik Sjöstrand, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 2002-01-31
Sakkunniga : Anders Dereborg, rådman, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-01-31
Sakkunnig : Thomas Ericsson, kansliråd, fr.o.m. 2000-04-17 t.o.m. 2001-02-28
Sakkunniga : Katarina Holmberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 1999-11-14
Sakkunniga : Lars-Åke Johansson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2000-10-08
Sakkunniga : Bo Nordelius, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 1999-10-31
Sakkunnig : Bengt Sibbmark, departementsråd, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-01-31
Sakkunniga : Susanne Sundberg, kansliråd, fr.o.m. 1999-11-15 t.o.m. 2002-01-31
Sakkunnig : Charlotte Wass, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Ingegerd Andersson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2001-03-25
Expert : Pär Andersson, förbundsjurist, fr.o.m. 2000-03-28 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Bertil Bengtsson, f.d. justitieråd, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Martin Blåvarg, aukt. finansanalytiker, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Bill Dufwa, professor, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Anna Märta Stenberg, enhetschef, fr.o.m. 2001-03-26 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Eva Tidefelt, chefsjurist, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Harald Ullman, försäkringsdirektör jur.dr., fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2002-01-31
Sekreterare : Ulrika Carlehäll, rådman, fr.o.m. 2000-01-17 t.o.m. 2002-01-31
Sekreterare : Kerstin Elserth, hovrättsråd, fr.o.m. 1999-05-01 t.o.m. 2002-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:1 Samordning och regress – Ersättning vid personskada [ pdf |Paragraftecken ]
Kommittén om domstolschefens roll och utnämningen av högre domare (Ju 1998:08) [ Avslutad 2000 ] [ Ledamot ]
Kommittén om domstolschefens roll och utnämningen av högre domare (Ju 1998:08)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-10-01
Direktiv för kommittén, se dir. 1998:84
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:99 Domarutnämningar och domstolsledning - Frågor om utnämning av högre domare (del A+B)
Medverkande :
Ordförande : Johan Hirschfeldt, hovrättspresident, fr.o.m. 1998-12-14 t.o.m. 2000-12-31
Ledamot : Anton Abrahamsson, samhällskunskapslärare /mp, fr.o.m. 1998-12-14 t.o.m. 2000-12-05
Ledamot : Peter Althin, advokat, fr.o.m. 2000-06-21 t.o.m. 2000-12-10
Ledamot : Helena Bargholtz, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1998-12-14 t.o.m. 2000-12-05
Ledamot : Anders Berglöv, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1998-12-14 t.o.m. 2000-12-05
Ledamot : Ann-Marie Fagerström, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1998-12-14 t.o.m. 2000-12-05
Ledamot : Lotta Insulander-Lindh, advokat, fr.o.m. 1999-01-15 t.o.m. 2000-06-20
Ledamot : Lotti Welander-Ryberg, fil.dr. /v, fr.o.m. 1998-12-14 t.o.m. 2000-12-05
Ledamot : Krister Thelin, hovrättslagman /m, fr.o.m. 1998-12-14 t.o.m. 2000-12-05
Ledamot : Gunnel Wallin, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1998-12-14 t.o.m. 2000-12-05
Sakkunnig : Marianne Eliason, regeringsråd, fr.o.m. 1998-12-14 t.o.m. 2000-12-05
Sakkunnig : Göran Regner, justitieråd, fr.o.m. 1998-12-14 t.o.m. 2000-12-05
Sakkunnig : Stefan Strömberg, generaldirektör, fr.o.m. 1998-12-14 t.o.m. 2000-12-05
Expert : Kavita Bäck Mirchandani, rådman, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2000-12-05
Expert : Jan Carrick, hovrättslagman, fr.o.m. 1998-12-14 t.o.m. 2000-12-05
Expert : Meijt Cederdahl, fr.o.m. 1998-12-14 t.o.m. 2000-12-05
Expert : Gunilla Hedesten Nordin, länsrättslagman, fr.o.m. 1998-12-14 t.o.m. 2000-12-05
Expert : Thomas Rolén, departementsråd, fr.o.m. 1999-01-14 t.o.m. 2000-12-05
Expert : Gerd Strömberg, rådman, fr.o.m. 1998-12-14 t.o.m. 2000-12-05
Sekreterare : Kavita Bäck Mirchandani, rådman, fr.o.m. 1999-01-11 t.o.m. 1999-07-31
Sekreterare : Camilla Olsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman