Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Konsumentpolitiska kommittén 2000 (Fi 1999:01)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Konsumentpolitiska kommittén 2000 (Fi 1999:01) [ Avslutad 2000 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 53 st. ♀ 26 ♂ 27 ) :

Anita Johansson  []  ( Ordförande )
Berit Adolfsson  []  ( Ledamot )
Birgitta Ahlqvist  []  ( Ledamot )
Thord Andersson  []  ( Ledamot )
Lennart Brunander  []  ( Ledamot )
Camilla Dahlin-Andersson  []  ( Ledamot )
Nils-Göran Holmqvist  []  ( Ledamot )
Karin Olsson  []  ( Ledamot )
Paulo Silva  []  ( Ledamot )
Carina Crantz  []  ( Sakkunnig )
Axel Edling  []  ( Sakkunnig )
Magnus Medin  []  ( Sakkunnig )
Anne Mellqvist  []  ( Sakkunnig )
Carina Törnblom  []  ( Sakkunnig )
Johan Alling  []  ( Expert )
Charlotta Andersson  []  ( Expert )
Anders Beskow  []  ( Expert )
Åke Bylund  []  ( Expert )
Tom Ekelund  []  ( Expert )
Maicen Ekman  []  ( Expert )
Lena Falk  []  ( Expert )
Birgitta Fredander  []  ( Expert )
Peter Friberg  []  ( Expert )
Göran Gren  []  ( Expert )
Hélène Hellners  []  ( Expert )
Bo Hesselgren  []  ( Expert )
Stig Håkansson  []  ( Expert )
Bengt Ingerstam  []  ( Expert )
Eva Lundmark  []  ( Expert )
Charlotte Nilenheim  []  ( Expert )
Sophie Nordström  []  ( Expert )
Hans Näslund  []  ( Expert )
Lars Rutberg  []  ( Expert )
Herbert Silbermann  []  ( Expert )
Walter Sköldefors  []  ( Expert )
Anders Stenlund  []  ( Expert )
Karin Stillerud  []  ( Expert )
Marie Sälmark  []  ( Expert )
Sven Thiberg  []  ( Expert )
Ylva Wallén  []  ( Expert )
Ulla Öhrn  []  ( Expert )
Catarina Öström  []  ( Expert )
Kari Björkqvist  []  ( Sekreterare )
Gunnar Lavett  []  ( Sekreterare )
Eva Lindström  []  ( Sekreterare )
Ulf Ljungdahl  []  ( Sekreterare )
Gunnar Olsson  []  ( Sekreterare )
Johan Sjöö  []  ( Sekreterare )
Torsten Palm  []  ( Bitr. sekreterare )
Britta Ahnmé-Kågerman  []  ( Expert )
Kerstin af Jochnick  []  ( Sakkunnig )
Catrin Lidbom  []  ( Expert )
Ann-Mari Rydell  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Konsumentpolitiska kommittén 2000 (Fi 1999:01)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-01-07
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:145 Nordisk miljömärkning - det statliga engagemanget
SOU 2000:29 Starka konsumenter i en gränslös värld. Slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Anita Johansson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Berit Adolfsson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Birgitta Ahlqvist, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Thord Andersson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Lennart Brunander, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Camilla Dahlin-Andersson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Nils-Göran Holmqvist, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Karin Olsson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Paulo Silva, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunnig : Britta Ahnmè-Kågerman, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunniga : Carina Crantz, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunniga : Axel Edling, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunniga : Kerstin af Jocknick, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunniga : Magnus Medin, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 1999-11-07
Sakkunnig : Anne Mellqvist, fr.o.m. 1999-11-08 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunniga : Carina Törnblom, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Johan Alling, fr.o.m. 1999-08-19 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Britta Ahnmé Kågerman, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Charlotta Andersson, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Anders Beskow, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Åke Bylund, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Tom Ekelund, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Maicen Ekman, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-01-16
Expert : Lena Falk, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 1999-09-05
Expert : Birgitta Fredander, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Peter Friberg, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Göran Gren, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Hélène Hellners, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Bo Hesselgren, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Stig Håkansson, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Bengt Ingerstam, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Catrin Lindbom, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Eva Lundmark, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Charlotte Nilenheim, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Sophie Nordström, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Hans Näslund, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Lars Rutberg, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Ann-Marie Rydell, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Herbert Silbermann, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Walter Sköldefors, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Anders Stenlund, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Karin Stillerud, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Marie Sälmark, fr.o.m. 2000-01-17 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Sven Thiberg, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Ylva Wallén, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Ulla Öhrn, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Catarina Öström, fr.o.m. 1999-09-06 t.o.m. 2000-03-16
Sekreterare : Kari Björkqvist, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 2000-04-30
Sekreterare : Gunnar Lavett, fr.o.m. 1999-03-22 t.o.m. 2000-01-11
Sekreterare : Eva Lindström, M, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-04-30
Sekreterare : Ulf Ljungdahl, fr.o.m. 1999-10-16 t.o.m. 2000-04-15
Sekreterare : Gunnar Olsson, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-03-31
Sekreterare : Johan Sjöö, fr.o.m. 1999-10-16 t.o.m. 2000-03-31
Bitr. sekreterare : Torsten Palm, fr.o.m. 1999-08-10 t.o.m. 1999-10-16

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman