Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Catrin Lidbom

Sök kontaktuppgifter till Catrin Lidbom på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Catrin Lidbom

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Catrin Lidbom medverkat i ( 7 st. ):

Fast omsorgskontakt i hemtjänsten (S 2019:02) [ Avslutad 2020 ] [ Sakkunnig ]
Fast omsorgskontakt i hemtjänsten (S 2019:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-08-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:52 och dir. 2020:89
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:70 Fast omsorgskontakt i hemtjänsten
Medverkande :
Särskild utredare : Barbro Westerholm, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-08-29 t.o.m. 2020-11-30
Sakkunnig : Joanna Hägg, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-11-05
Sakkunnig : Catrin Lidbom, kansliråd, fr.o.m. 2019-11-05
Sakkunnig : Jan Rehnberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-11-05
Sakkunnig : Jan Schierbeck, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-12
Sakkunnig : Andreas Vigren, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-11-05
Expert : Gunilla Fahlström, projektledare, fr.o.m. 2020-02-12
Expert : Jonas Hampus, sektionschef, fr.o.m. 2019-11-05
Expert : Johan Hansson, utredare, fr.o.m. 2019-11-05
Expert : Ida Nyström, utredare, fr.o.m. 2020-02-12
Expert : Eva Sahlén, handläggare, fr.o.m. 2019-11-05
Expert : Eva Sennemark, distriktssköterska, fr.o.m. 2019-11-05
Sekreterare : Helene Limén, forskningssekreterare, fr.o.m. 2019-10-15 t.o.m. 2020-11-30
Sekreterare : Sayran Khayati, jurist, fr.o.m. 2019-10-21 t.o.m. 2020-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:70 Fast omsorgskontakt i hemtjänsten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om särskilt förfarande för tredjelandsmedborgares inresa och vistelse i forskningssyfte (U 2006:01) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Utredningen om särskilt förfarande för tredjelandsmedborgares inresa och vistelse i forskningssyfte (U 2006:01)
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-01-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:4
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:93 Gästforskare - nya regler för inresa, vistelse och arbete
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Lundgren, hovrättsråd, fr.o.m. 2006-02-01 t.o.m. 2006-10-31
Sakkunnig : Charlotte Waas, kammarrättsråd, fr.o.m. 2006-03-15 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Max Kesselberg, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-02-01 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Eric Leijonram, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-02-01 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Catrin Lidbom, kansliråd, fr.o.m. 2006-02-01 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Fredrik Martinsson, expert, fr.o.m. 2006-02-01 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Malin Skäringer, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-02-01 t.o.m. 2006-10-31
Sekreterare : Örjan Hägglund, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2006-03-13 t.o.m. 2006-11-19
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:93 Gästforskare – nya regler för inresa, vistelse och arbete [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om den fria rörligheten för unionsmedborgare (UD 2004:07) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Utredningen om den fria rörligheten för unionsmedborgare (UD 2004:07)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-10-14
Direktiv för utredningen se dir. 2004:127
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:49 Unionsmedborgares rörlighet inom EU
Medverkande :
Ordförande : Per Virdesten, justitieråd, fr.o.m. 2004-10-14 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Gunilla Bergerén, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Ewa Bökwall, fr.o.m. 2005-03-08 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Nils-Fredrik Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-01-24 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Ralph Eliasson, ämnesråd, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Karin Frank, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Henrik Hedberg, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2005-01-24 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Gösta Ihrfelt, ämnesråd, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Catrin Lidbom, kansliråd, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Fredrik Martinsson, expert, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Magnus Mathiasson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Victoria Sjögren Samuelsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-01-23
Sekreterare : Henrik Andersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-12
Sekreterare : Per Renell, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-08
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:49 Unionsmedborgares rörlighet inom EU [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om socialtjänsten och den fria rörligheten (S 2004:04) [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om socialtjänsten och den fria rörligheten (S 2004:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-04-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:61 och dir. 2004:157
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:34 Socialtjänsten och den fria rörligheten
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Lundgren, hovrättsråd, fr.o.m. 2004-05-12
Sakkunnig : Kerstin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-08-23 t.o.m. 2004-10-31
Sakkunnig : Catrin Lidbom, kansliråd, fr.o.m. 2004-08-23
Sakkunnig : Sverker Lönnerholm, kansliråd, fr.o.m. 2004-08-23
Sakkunnig : Magnus Mathiasson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-08-23
Sakkunnig : Niklas Sjölin, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-08-23 t.o.m. 2005-02-01
Sakkunnig : Lars Wennerström, regeringsråd, fr.o.m. 2004-08-23
Sakkunnig : Cafer Uzunel, kansliråd, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Else Berglund, analytiker, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Johan Bonander, expert, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Ellinor Englund, jurist, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Elis Envall, utredare, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Anne Rundquist, jurist, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Eva-Lotta Sandström, jurist, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Gunlög Stenfelt, förvaltningschef, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Lena Zethraeus, kanslijurist, fr.o.m. 2004-08-23
Sekreterare : Charlotte Waas, fr.o.m. 2004-07-05 t.o.m. 2005-05-22
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:34 Socialtjänsten och den fria rörligheten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén (N 2004:09) Översyn av regelverket för arbetskraftsinvandring [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Kommittén (N 2004:09) Översyn av regelverket för arbetskraftsinvandring
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-02-19
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:21, dir. 2005:22 och dir. 2006:13
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:50 Arbetskraftsinvandring i Sverige - befolkningsutveckling, arbetsmarknad i förändring, internationell utblick - delbetänkande
SOU 2006:87 Arbetskraftsinvandning till Sverige - förslag och konsekvenser - slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Lena Hjelm Wallén, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Margareta Andersson, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Eva Aronsson, fr.o.m. 2005-02-21 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Jan-Eric Berglund, verkstadsarbetare /v, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Ann-Marie Fagerström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2005-02-07 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Anna Kinberg Batra, f.d. led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Britta Lejon, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2005-02-06
Ledamot : Carina Liljesand, kommunalråd /kd, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2005-02-20
Ledamot : Mauricio Rojas, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Paulo Silva, planeringschef /mp, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Göte Wahlström, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Per Westerberg, förste vice talman /m, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2006-10-18
Expert : Jonas Alberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-05-28 t.o.m. 2005-01-16
Expert : Ingrid Ekelund, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-05-28 t.o.m. 2006-10-18
Expert : Samuel Engblom, bitr. analyschef, fr.o.m. 2006-02-06 t.o.m. 2006-06-20
Expert : Peter Fylking, expert, fr.o.m. 2004-05-28 t.o.m. 2006-10-18
Expert : Jasmina Hopstadius, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-02-06 t.o.m. 2006-10-18
Expert : Örjan Härneskog, kansliråd, fr.o.m. 2005-01-17 t.o.m. 2006-10-18
Expert : Catrin Lidbom, kansliråd, fr.o.m. 2004-05-28 t.o.m. 2005-02-13
Expert : Anders Lindholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-02-06 t.o.m. 2006-10-18
Expert : Pontus Ringborg, kansliråd, fr.o.m. 2004-05-28
Expert : Lars Sjöström, direktör, fr.o.m. 2004-05-28 t.o.m. 2006-02-05
Expert : Christina Wallin, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-05-28 t.o.m. 2006-02-05
Expert : Ola Yndeheim, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-05-28 t.o.m. 2004-10-10
Expert : Eva Åkerman-Börje, departementsråd, fr.o.m. 2005-02-14 t.o.m. 2006-10-18
Expert : Annika Århammar, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-11 t.o.m. 2006-02-05
Huvudsekreterare : Peter Springfeldt, fr.o.m. 2004-06-01 t.o.m. 2006-10-16
Sekreterare : Helena Carlestam, fr.o.m. 2004-08-09 t.o.m. 2005-06-30
Sekreterare : Susanna Okeke, fr.o.m. 2005-08-15
Sekreterare : Lena Petersson, fr.o.m. 2004-08-16 t.o.m. 2006-10-18
Sekreterare : Bengt Ranland, fr.o.m. 2006-09-05 t.o.m. 2006-10-30
Sekreterare : Madeleine Westberg, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2006-03-05
Bitr. sekreterare : Gustaf Rönneklev, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (UD 2002:02) Översyn av regler och praxis vid verkställigheter av avvisnings- och utvisningsbeslut [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Utredningen (UD 2002:02) Översyn av regler och praxis vid verkställigheter av avvisnings- och utvisningsbeslut
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-04-04
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:43
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Tommy Arwitz, ambassadör, fr.o.m. 2002-04-08 t.o.m. 2003-04-04
Sakkunnig : Ola Henrikson, departementsråd, fr.o.m. 2002-11-13
Expert : Meit Camving, ordförande, fr.o.m. 2002-11-13
Expert : Eva Cernoch, ordförande, fr.o.m. 2002-04-08 t.o.m. 2002-11-12
Expert : Kerstin Eriksson, I avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-04-08
Expert : Sven-Åke Eriksson, poliskommissarie, fr.o.m. 2002-04-08
Expert : Ingela Fridström, ämnesråd, fr.o.m. 2002-04-08
Expert : Per Holmström, kansliråd, fr.o.m. 2002-04-08
Expert : Catrin Lidbom, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-08 t.o.m. 2002-11-12
Expert : Per Löwenberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-04-08
Expert : Göran Stenbeck, generaldirektör, fr.o.m. 2002-04-08
Expert : Nils Öberg, departementsråd, fr.o.m. 2002-04-08
Sekreterare : Helena Treiberg Claeson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-05-11 t.o.m. 2003-04-04
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:25 Verkställighet vid oklar identitet m.m. [ pdf |Paragraftecken ]
Konsumentpolitiska kommittén 2000 (Fi 1999:01) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Konsumentpolitiska kommittén 2000 (Fi 1999:01)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-01-07
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:145 Nordisk miljömärkning - det statliga engagemanget
SOU 2000:29 Starka konsumenter i en gränslös värld. Slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Anita Johansson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Berit Adolfsson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Birgitta Ahlqvist, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Thord Andersson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Lennart Brunander, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Camilla Dahlin-Andersson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Nils-Göran Holmqvist, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Karin Olsson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Paulo Silva, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunnig : Britta Ahnmè-Kågerman, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunniga : Carina Crantz, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunniga : Axel Edling, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunniga : Kerstin af Jocknick, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunniga : Magnus Medin, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 1999-11-07
Sakkunnig : Anne Mellqvist, fr.o.m. 1999-11-08 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunniga : Carina Törnblom, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Johan Alling, fr.o.m. 1999-08-19 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Britta Ahnmé Kågerman, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Charlotta Andersson, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Anders Beskow, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Åke Bylund, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Tom Ekelund, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Maicen Ekman, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-01-16
Expert : Lena Falk, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 1999-09-05
Expert : Birgitta Fredander, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Peter Friberg, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Göran Gren, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Hélène Hellners, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Bo Hesselgren, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Stig Håkansson, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Bengt Ingerstam, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Catrin Lindbom, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Eva Lundmark, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Charlotte Nilenheim, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Sophie Nordström, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Hans Näslund, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Lars Rutberg, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Ann-Marie Rydell, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Herbert Silbermann, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Walter Sköldefors, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Anders Stenlund, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Karin Stillerud, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Marie Sälmark, fr.o.m. 2000-01-17 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Sven Thiberg, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Ylva Wallén, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Ulla Öhrn, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Catarina Öström, fr.o.m. 1999-09-06 t.o.m. 2000-03-16
Sekreterare : Kari Björkqvist, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 2000-04-30
Sekreterare : Gunnar Lavett, fr.o.m. 1999-03-22 t.o.m. 2000-01-11
Sekreterare : Eva Lindström, M, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-04-30
Sekreterare : Ulf Ljungdahl, fr.o.m. 1999-10-16 t.o.m. 2000-04-15
Sekreterare : Gunnar Olsson, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-03-31
Sekreterare : Johan Sjöö, fr.o.m. 1999-10-16 t.o.m. 2000-03-31
Bitr. sekreterare : Torsten Palm, fr.o.m. 1999-08-10 t.o.m. 1999-10-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman