Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Sophie Nordström

Sök kontaktuppgifter till Sophie Nordström på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Sophie Nordström

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Sophie Nordström medverkat i ( 4 st. ):

Utredning om Statistik över hushållens tillgångar och skulder (Fi 2021:02) [ Pågående ] [ Sekreterare ]
Utredning om Statistik över hushållens tillgångar och skulder (Fi 2021:02)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2021-01-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2021:4
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 30 juni 2022.
Medverkande :
Särskild utredare : Per Håkansson, senior rådgivare, fr.o.m. 2021-01-28
Sakkunnig : Eva Löfbom, ämnesråd, fr.o.m. 2021-02-11
Expert : Michael Andersson, senior analytiker, fr.o.m. 2021-02-11
Expert : Joachim Angermund, chefsjurist, fr.o.m. 2021-02-11 t.o.m. 2021-04-30
Expert : Karin Chenon, senior ekonom, fr.o.m. 2021-02-11
Expert : Kajsa Edholm, verksjurist, fr.o.m. 2021-05-01
Expert : Peter Gärdqvist, ämnesexpert, fr.o.m. 2021-02-11
Expert : Jyry Hokkanen, statistikchef, fr.o.m. 2021-02-11
Expert : Christian Nilsson, senior rådgivare, fr.o.m. 2021-02-11
Expert : Jesper Roine, professor, fr.o.m. 2021-02-11
Expert : Roine Vestman, docent, fr.o.m. 2021-02-11
Huvudsekreterare : Niklas Schüllerqvist, rådman, fr.o.m. 2021-01-28
Sekreterare : Jill Billborn, senior ekonom, fr.o.m. 2021-02-01
Sekreterare : Sofie Nordström, assessor, fr.o.m. 2021-01-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2021:4 Statistik över hushållens tillgångar och skulder [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Konsumentpolitiska kommittén 2000 (Fi 1999:01) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Konsumentpolitiska kommittén 2000 (Fi 1999:01)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-01-07
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:145 Nordisk miljömärkning - det statliga engagemanget
SOU 2000:29 Starka konsumenter i en gränslös värld. Slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Anita Johansson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Berit Adolfsson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Birgitta Ahlqvist, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Thord Andersson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Lennart Brunander, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Camilla Dahlin-Andersson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Nils-Göran Holmqvist, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Karin Olsson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Paulo Silva, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunnig : Britta Ahnmè-Kågerman, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunniga : Carina Crantz, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunniga : Axel Edling, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunniga : Kerstin af Jocknick, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunniga : Magnus Medin, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 1999-11-07
Sakkunnig : Anne Mellqvist, fr.o.m. 1999-11-08 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunniga : Carina Törnblom, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Johan Alling, fr.o.m. 1999-08-19 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Britta Ahnmé Kågerman, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Charlotta Andersson, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Anders Beskow, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Åke Bylund, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Tom Ekelund, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Maicen Ekman, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-01-16
Expert : Lena Falk, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 1999-09-05
Expert : Birgitta Fredander, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Peter Friberg, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Göran Gren, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Hélène Hellners, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Bo Hesselgren, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Stig Håkansson, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Bengt Ingerstam, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Catrin Lindbom, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Eva Lundmark, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Charlotte Nilenheim, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Sophie Nordström, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Hans Näslund, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Lars Rutberg, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Ann-Marie Rydell, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Herbert Silbermann, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Walter Sköldefors, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Anders Stenlund, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Karin Stillerud, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Marie Sälmark, fr.o.m. 2000-01-17 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Sven Thiberg, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Ylva Wallén, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Ulla Öhrn, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Catarina Öström, fr.o.m. 1999-09-06 t.o.m. 2000-03-16
Sekreterare : Kari Björkqvist, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 2000-04-30
Sekreterare : Gunnar Lavett, fr.o.m. 1999-03-22 t.o.m. 2000-01-11
Sekreterare : Eva Lindström, M, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-04-30
Sekreterare : Ulf Ljungdahl, fr.o.m. 1999-10-16 t.o.m. 2000-04-15
Sekreterare : Gunnar Olsson, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-03-31
Sekreterare : Johan Sjöö, fr.o.m. 1999-10-16 t.o.m. 2000-03-31
Bitr. sekreterare : Torsten Palm, fr.o.m. 1999-08-10 t.o.m. 1999-10-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om rikstrafiken (K 1998:05) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Utredningen om rikstrafiken (K 1998:05)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-06-25
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:46.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:148 Rikstrafiken - vissa principfrågor.
SOU 1999:57 Rikstrafiken - en ny myndighet
Medverkande :
Särskild utredare : Gunnel Färm, generaldirektör, fr.o.m. 1998-07-01 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Ingela Englund, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-08-18 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Håkan Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-08-18 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Sophie Nordström, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-08-18 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Mikael Prenler, kanslichef, fr.o.m. 1998-08-18 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Einar Tufvesson, kollektivtrafikhandläggare, fr.o.m. 1998-08-18 t.o.m. 1999-06-30
Kanslichef : Kjell Dahlström, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-06-30
Sekreterare : Peeter Puusepp, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-08-01 t.o.m. 1999-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:148 Rikstrafiken – vissa principfrågor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1999:57 Rikstrafiken – en ny myndighet [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (M 1997:01) om EU:s utvidgning och analys av miljökonsekvenserna [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Utredningen (M 1997:01) om EU:s utvidgning och analys av miljökonsekvenserna
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1997:16.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:149 Miljön i ett utvidgat EU. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Rolf Annerberg, generaldirektör, fr.o.m. 1997-02-04 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Eva Blixt, fr.o.m. 1997-06-03 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Anders Boheman, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Ann-Mari Brockman, fr.o.m. 1997-06-03 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Yngve Brodin, fr.o.m. 1997-06-03 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Paul Ek, fr.o.m. 1997-06-03 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Karin Hermanrud, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Eva Jernnäs, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Bengt Jobin, fr.o.m. 1997-06-03 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Gunnar Johansson, fr.o.m. 1997-06-03 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Kersti Karlsson, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Thomas Kåberger, fr.o.m. 1997-06-03 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Sofie Nordström, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Jan Olsson, R, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Ulf Svidén, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Bo Wahlström, fr.o.m. 1997-06-03 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Katarina Veem, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Mats Åberg, fr.o.m. 1997-05-27 t.o.m. 1997-11-30
Sekreterare : Gilbert Henriksson, fr.o.m. 1997-03-19 t.o.m. 1997-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:149 Miljön i ett utvidgat EU [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman