Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Johan Sjöö

Sök kontaktuppgifter till Johan Sjöö på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Johan Sjöö

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Johan Sjöö medverkat i ( 14 st. ):

Utredningen om behörig myndighet och lämpliga sanktioner enligt EU:s förordning om att hantera spridning av terrorisminnehåll online (Ju 2021:2) [ Pågående ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om behörig myndighet och lämpliga sanktioner enligt EU:s förordning om att hantera spridning av terrorisminnehåll online (Ju 2021:2)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2021-04-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2021:24
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Uppdraget att lämna förslag på behörig myndighet ska redovisas senast den 1 oktober 2021. Uppdraget i övrigt ska redovisas senast den 15 april 2022.
Medverkande :
Särskild utredare : Johan Sjöö, lagman, fr.o.m. 2021-04-15
Sekreterare : Lina Molin, utredningssekreterare, fr.o.m. 2021-04-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om regleringen av Försvarets radioanstalts internationella samarbete (Fö 2020:01) [ Avslutad 2020 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om regleringen av Försvarets radioanstalts internationella samarbete (Fö 2020:01)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-04-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:45
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:68 Försvarets radioanstalts internationella samarbete - en översyn av regelverket
Medverkande :
Särskild utredare : Johan Sjöö, lagman, fr.o.m. 2020-05-18 t.o.m. 2020-11-30
Sekreterare : Mikael Andersson, ämnesråd, fr.o.m. 2020-06-01 t.o.m. 2020-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Polisens tillgång till underrättelser från signalspaning i försvarsunderrättelseverksamhet (Ju 2017:N) [ Avslutad 2018 ]
Polisens tillgång till underrättelser från signalspaning i försvarsunderrättelseverksamhet (Ju 2017:N)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-09-21
Direktiv för uppdraget, se dnr Ju2017/07406/LP
Uppdraget ska redovisas senast 1 oktober 2018.
Medverkande :
Mikael Forsgren, chefsrådman, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-08-31
Sekreterare : Håkan Sellman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-08-31
Arne Andersson, chefsjurist, fr.o.m. 2018-01-02 t.o.m. 2018-08-31
Michaela Dràb, chefsjurist, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-08-31
Johan Eriksson, advkat, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-08-31
Mattias Hållberg Leuf, enhetschef, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-08-31
Annika Jäderlund, ställföreträdande kanslichef, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-08-31
Lisa Klasson, fr.o.m. 2018-02-23 t.o.m. 2018-08-31
Mats Ljungqvist, kammaråklagare, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-08-31
Anna Olander Selldén, jurist, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-10-01
Johanna Rådberg, föredragande, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-02-22
Johan Sjöö, hovrättslagman, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2018:35 Polisens tillgång till uppgifter från signalspaning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Uppdrag att ta fram en ny stödordning för säkerhetshöjande åtgärder i det civila samhället (Ku 2017:D) [ Avslutad 2018 ]
Uppdrag att ta fram en ny stödordning för säkerhetshöjande åtgärder i det civila samhället (Ku 2017:D)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-10-09
Direktiv för uppdraget, se dnr Ku2017/02103/DISK
Uppdraget ska redovisas den 12 januari 2018.
Medverkande :
Johan Sjöö, fr.o.m. 2017-10-09 t.o.m. 2018-01-12
Sekreterare : Annilie Nyberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-09 t.o.m. 2017-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kamerabevakningsutredningen (Ju 2017:14) [ Avslutad 2019 ] [ Särskild utredare ]
Kamerabevakningsutredningen (Ju 2017:14)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-12-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:124
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:62 Kamerabevakning i brottsbekämpningen - ett enklare förfarande
SOU 2019:8 Kamerabevakning i kollektivtrafiken - ett enklare förfarande
Medverkande :
Särskild utredare : Johan Sjöö, hovrättslagman, fr.o.m. 2017-12-13 t.o.m. 2019-02-15
Sakkunnig : Anna Westin, kansliråd, fr.o.m. 2017-12-13 t.o.m. 2019-02-15
Expert : Mattias Andersson, utredare, fr.o.m. 2018-08-16 t.o.m. 2019-02-15
Expert : Jenny Bård, jurist, fr.o.m. 2018-04-01 t.o.m. 2019-02-15
Expert : Karin Engstrand, verksjurist, fr.o.m. 2017-12-13 t.o.m. 2018-08-15
Expert : Martin Hamberg, jurist, fr.o.m. 2017-12-13 t.o.m. 2018-03-31
Expert : Karin Höglund, jurist, fr.o.m. 2017-12-13 t.o.m. 2019-02-15
Expert : Petra Mellberg, verksjurist, fr.o.m. 2017-12-13 t.o.m. 2018-08-15
Expert : Peter Åkesson, chefsjurist, fr.o.m. 2017-12-13 t.o.m. 2018-08-15
Expert : Peter Rosenberg, verksjurist, fr.o.m. 2018-08-16 t.o.m. 2019-02-15
Sekreterare : Karoline Magnusson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2017-12-30 t.o.m. 2019-02-15
Sekreterare : Nina Stierna, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2017-12-14 t.o.m. 2019-02-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:124 Möjligheterna till kameraövervakning ska förenklas [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om säkerhetsskyddslagen (Ju 2011:14) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Utredningen om säkerhetsskyddslagen (Ju 2011:14)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-12-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:94, dir. 2014:14 och dir. 2014:133
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Garnisonen, tel. 08- 405 38 12 (Erlandsson), tel. 08-405 23 33 (Waern)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:25 En ny säkerhetsskyddslag
Medverkande :
Särskild utredare : Sten Heckscher, f.d. ordförande i Högsta Förvaltningsdomstolen, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2015-03-31
Sakkunnig : Nils Gunnar Billinger, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2015-03-17
Expert : John Ahlberk, ämnesråd, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2012-07-31
Expert : Emily Alfvén Nickson, föredragande, fr.o.m. 2012-09-26 t.o.m. 2013-03-19
Expert : Göran Berg, representant för Transportstyrelsen, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2013-05-21
Expert : Ulrica Clerton, verksjurist, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Berndt Fredriksson, departementsråd, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Key Hedström, chefsjurist, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Stefan Jansson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-04-16 t.o.m. 2013-11-30
Expert : Jens Johanson, enhetschef, fr.o.m. 2013-05-22 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Britt-Marie Jönsson, jurist, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Eva Melander Tell, kanslichef, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2012-09-25
Expert : Roger Nordh, överste, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Annette Norman, programgruppledare, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Göran Olsson, försvarsjurist, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2014-08-24
Expert : Göran Olsson, ämnesråd, fr.o.m. 2014-08-25 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Bertil Persson, chefsjurist, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Mats Rundström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Anders Sjöborg, chefsjurist, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Johan Sjöö, bitr. säkerhetspolischef, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Patrik Skogh, t.f. enhetschef, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2014-10-19
Expert : Izla Staifo, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-05-06 t.o.m. 2014-08-24
Expert : Chris Stattin Larsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2013-03-10
Expert : Evelina Säfwe, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-03-11 t.o.m. 2014-05-05
Expert : Ulrika Söderqvist, enhetschef, fr.o.m. 2013-03-20 t.o.m. 2013-09-30
Expert : Ulrika Söderqvist, enhetschef, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Thomas Wallander, jurist, fr.o.m. 2012-02-16 t.o.m. 2015-03-17
Expert : Ida Wettervik, kansliråd, fr.o.m. 2013-11-01 t.o.m. 2015-03-17
Sekreterare : Karin Erlandsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2012-01-23 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Helene Lövung, rådman, fr.o.m. 2012-05-14 t.o.m. 2013-12-31
Sekreterare : Martin Waern, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2013-09-01 t.o.m. 2015-03-31
Biträdande sekreterare : Lotta Skarp, jur.kand., fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2013-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:25 En ny säkerhetsskyddslag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om underrättelseinhämtning för vissa polisiära behov (Ju 2008:14) [ Avslutad 2009 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om underrättelseinhämtning för vissa polisiära behov(Ju 2008:14)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-10-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:120
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:66 Signalspaning för polisiära behov
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Eriksson, ordförande i Säkerhets- och integritetsskyddsnämnden, fr.o.m. 2008-10-09 t.o.m. 2009-07-31
Otto von Arnold, led. av riksdagen, Kristdemokraterna, fr.o.m. 2008-10-24 t.o.m. 2009-07-21
Krister Hammarbergh, led. av riksdagen, Moderata samlingspartiet, fr.o.m. 2008-10-24 t.o.m. 2009-07-21
Annie Johansson, led. av riksdagen, Centerpartiet, fr.o.m. 2008-10-24 t.o.m. 2009-07-21
Margareta Persson, led. av riksdagen, Socialdemokraterna, fr.o.m. 2008-10-24 t.o.m. 2009-07-21
Lage Rahm, led. av riksdagen, Miljöpartiet de gröna, fr.o.m. 2008-10-24 t.o.m. 2009-07-21
Cecilia Wigström, led. av riksdagen, Folkpartiet liberalerna, fr.o.m. 2008-10-24 t.o.m. 2009-07-21
Alice Åström, led. av riksdagen, Vänsterpartiet, fr.o.m. 2008-10-24 t.o.m. 2009-07-21
Sekreterare : Johan Sjöö, säkerhetsråd, fr.o.m. 2008-10-09 t.o.m. 2009-08-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:120 Underrättelseinhämtning för vissa polisiära behov [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:66 Signalspaning för polisiära behov [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om en polisutbildning för framtiden (Ju 2006:12) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Utredningen om en polisutbildning för framtiden (Ju 2006:12)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-12-21
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:39 Framtidens polis
SOU 2008:39 Framtidens polisutbildning
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Danielsson, generaldirektör, fr.o.m. 2006-12-21 t.o.m. 2008-04-30
Expert : Peter Bringle, departementsråd, fr.o.m. 2007-01-22 t.o.m. 2008-04-16
Expert : Frédérique Lémery, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-01-22 t.o.m. 2007-11-18
Expert : Sofia Magnusson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-19 t.o.m. 2008-04-16
Expert : Lena Matthijs, polisindendent, fr.o.m. 2007-01-22 t.o.m. 2008-04-16
Expert : Martin Olauzon, huvudsekreterare, fr.o.m. 2007-01-22 t.o.m. 2008-04-16
Expert : Betty Rohdin, prefekt, fr.o.m. 2007-01-22 t.o.m. 2008-04-16
Expert : Jerzy Sarnecki, professor, fr.o.m. 2007-01-22 t.o.m. 2008-04-16
Expert : Johan Sjöö, säkerhetsråd, fr.o.m. 2007-01-22 t.o.m. 2008-04-30
Expert : Bengt Svensson, avdelningschef, fr.o.m. 2007-01-22 t.o.m. 2008-04-16
Expert : Guntra Åhlund, vice riksåklagare, fr.o.m. 2007-01-22 t.o.m. 2008-04-16
Sekreterare : Helen Voelkerling, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-01-22 t.o.m. 2008-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:39 Framtidens polis [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2008:39 Framtidens polisutbildning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Rymningsutredningen (Ju 2004:08) [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]
Rymningsutredningen (Ju 2004:08)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-08-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:110
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Björn Eriksson, landshövding, fr.o.m. 2004-08-09 t.o.m. 2005-02-28
Biträder utredningen : Mariethe Larsson, informationschef, fr.o.m. 2004-08-09 t.o.m. 2005-02-28
Sekreterare : Johan Sjöö, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-08-09 t.o.m. 2005-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om utvärdering av vissa förändringar i tingsrättsorganisationen (Ju 2002:11) [ Avslutad 2003 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om utvärdering av vissa förändringar itingsrättsorganisationen (Ju 2002:11)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-05-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:69 och dir. 2002:126
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:5 Förändringar i tingsrättsorganisationen
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Eriksson, generaldirektör, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2003-01-31
Expert : Ulf Arvidsson, planeringsdirektör, fr.o.m. 2002-11-05 t.o.m. 2003-01-31
Expert : Birgitta Holmgren, enhetschef, fr.o.m. 2002-11-05 t.o.m. 2003-01-31
Expert : Anders Kjaersgaard, bitr. länspolismästare, fr.o.m. 2002-11-05 t.o.m. 2003-01-31
Expert : Anne Ramberg, generalsekreterare, fr.o.m. 2002-11-05 t.o.m. 2003-01-31
Kia Andreasson, f.d. led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 2002-11-05 t.o.m. 2003-01-31
Jan Ertsborn, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 2002-11-05 t.o.m. 2003-01-31
Jeppe Johnsson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2002-11-05 t.o.m. 2003-01-31
Rangwi Marcelind, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 2002-11-05 t.o.m. 2002-12-18
Göran Norlander, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2002-11-05 t.o.m. 2003-01-31
Yvonne Oscarsson, f.d. led. av riksdagen /v, fr.o.m. 2002-11-05 t.o.m. 2003-01-31
Gunnel Wallin, f.d. led. av riksdagen /c, fr.o.m. 2002-11-05 t.o.m. 2003-01-31
Sekreterare : Johan Sjöö, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-09-16 t.o.m. 2003-02-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om finansiell rådgivning till konsumenter (Ju 2001:03) [ Avslutad 2002 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om finansiell rådgivning till konsumenter (Ju 2001:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-05-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:41
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:41 Konsumentskydd vid finansiell rådgivning
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Eriksson, generaldirektör, fr.o.m. 2001-05-10 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Britta Ahnmé Kågerman, departementsråd, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Anders Beskow, vice verkst. direktör, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Krister Borg, bankdirektör, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Anders Broström, vice verkst. direktör, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Birgitta Clemensson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Carina Crantz, kansliråd, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Carina Heinlo, bankjurist, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Monica Itri Arvidsson, utredare, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Pia Nilsson, verkst. direktör, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Patrik Örnsved, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Catarina Öström, jur.kand., fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-05-31
Sekreterare : Johan Sjöö, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-05-15 t.o.m. 2002-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:41 Konsumentskydd vid finansiell rådgivning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Beredningen för rättsväsendets utveckling (Ju 2000:13) [ Avslutad 2006 ] [ Sekreterare ]
Beredningen för rättsväsendets utveckling (Ju 2000:13)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-12-07
Direktiv för beredningen, se dir. 2000:90, dir. 2001:61 och dir. 2003:145
Beredningen skall senast före utgången av år 2003 redovisa det vid dettatillfälle aktuella läget inom rättsväsendet för de frågor som ankommer påberedningen samt en plan för det fortsatta arbetet.Beredningen skall redovisa uppdraget senast den 31 december 2005(Dir. 2003:145). Det står beredningen fritt att redovisa uppdraget idelbetänkandenUppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:59 Snabbare lagföring 1 - Några förslag till förenklingar - delbetänkande
SOU 2001:93 Snabbare lagföring 2 - Förenklad brottsutredning - delbetänkande
SOU 2002:44 Snabbare lagföring 3 - Snatteribrott - delbetänkande
SOU 2002:45 Snabbare lagföring 4 - Ett snabbförfarande för brottmål - delbetänkande
SOU 2003:74 Ökad effektivitet och rättssäkerhet i brottsbekämpningen - delbetänkande
SOU 2003:114 Läget i rättsväsendet och förslag till fortsatta reformer inom brottsutredningsverksamheten m.m. - delbetänkande
SOU 2005:38 Tillgång till elektronisk kommunikation i brottsutredningar m.m. - delbetänkande
SOU 2005:84 En ny uppgifts- och ansvarsfördelning mellan polis och åklagare - delbetänkande
SOU 2005:117 Ett effektivare brottmålsförfarande - några ytterligare åtgärder - slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Anders Eriksson, generaldirektör, fr.o.m. 2000-12-07 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Lars Eklycke, lagman, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Lotty Nordling, ordförande och chef för Allmänna reklamationsnämnden, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2006-02-28
Sakkunnig : Lars Dahllöf, expeditionschef, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2001-08-31
Sakkunnig : Anders Danielsson, länspolismästare, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Birgitta Holmgren, enhetschef, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Thomas Rolén, generaldirektör, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2005-11-30
Sakkunnig : Krister Waern, överåklagare, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Nils Öberg, expeditionschef, fr.o.m. 2005-04-07 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Gudrun Antemar, generaldirektör, fr.o.m. 2004-08-01 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Björn Ericson, överåklagare, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Peter Fitger, professor, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Lars-Åke Johansson, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-05-31
Expert : Peter Tjäder, polismästare, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Lars Trägård, chefsrådman, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-05-31
Expert : Birgitta Trägårdh, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-11-30
Kia Miljöpartiet Andreasson, de Gröna, fr.o.m. 2004-02-06 t.o.m. 2005-05-31
Viviann Centerpartiet Gerdin, fr.o.m. 2004-02-06 t.o.m. 2004-03-02
Maria Socialdemokraterna Hassan, fr.o.m. 2004-02-06 t.o.m. 2005-05-31
Bengt-Anders Moderata Samlingspartiet Johansson, fr.o.m. 2004-02-06 t.o.m. 2005-05-31
Niclas Socialdemokraterna Lindberg, fr.o.m. 2004-02-06 t.o.m. 2005-05-31
Ragnwi Kristdemokraterna Marcelind, fr.o.m. 2004-02-06 t.o.m. 2005-05-31
Rolf Vänsterpartiet Olsson, fr.o.m. 2004-02-06 t.o.m. 2005-05-31
Gunnel Centerpartiet Wallin, fr.o.m. 2004-03-03 t.o.m. 2005-05-31
Christer Folkpartiet Winbäck, liberalerna, fr.o.m. 2004-02-06 t.o.m. 2005-05-31
Sekreterare : Ulrika Geijer, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-08-01 t.o.m. 2006-02-28
Sekreterare : Per Lagerud, ämnesråd, fr.o.m. 2000-12-07 t.o.m. 2006-02-28
Sekreterare : Ulrika Lindsö, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2001-01-08 t.o.m. 2001-08-31
Sekreterare : Johan Sjöö, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-08-31
Sekreterare : Birgitta Trägårdh, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2000-12-07 t.o.m. 2004-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Konsumentpolitiska kommittén 2000 (Fi 1999:01) [ Avslutad 2000 ] [ Sekreterare ]
Konsumentpolitiska kommittén 2000 (Fi 1999:01)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-01-07
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:145 Nordisk miljömärkning - det statliga engagemanget
SOU 2000:29 Starka konsumenter i en gränslös värld. Slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Anita Johansson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Berit Adolfsson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Birgitta Ahlqvist, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Thord Andersson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Lennart Brunander, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Camilla Dahlin-Andersson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Nils-Göran Holmqvist, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Karin Olsson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Paulo Silva, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunnig : Britta Ahnmè-Kågerman, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunniga : Carina Crantz, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunniga : Axel Edling, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunniga : Kerstin af Jocknick, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunniga : Magnus Medin, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 1999-11-07
Sakkunnig : Anne Mellqvist, fr.o.m. 1999-11-08 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunniga : Carina Törnblom, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Johan Alling, fr.o.m. 1999-08-19 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Britta Ahnmé Kågerman, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Charlotta Andersson, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Anders Beskow, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Åke Bylund, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Tom Ekelund, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Maicen Ekman, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-01-16
Expert : Lena Falk, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 1999-09-05
Expert : Birgitta Fredander, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Peter Friberg, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Göran Gren, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Hélène Hellners, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Bo Hesselgren, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Stig Håkansson, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Bengt Ingerstam, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Catrin Lindbom, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Eva Lundmark, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Charlotte Nilenheim, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Sophie Nordström, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Hans Näslund, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Lars Rutberg, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Ann-Marie Rydell, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Herbert Silbermann, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Walter Sköldefors, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Anders Stenlund, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Karin Stillerud, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Marie Sälmark, fr.o.m. 2000-01-17 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Sven Thiberg, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Ylva Wallén, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Ulla Öhrn, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Catarina Öström, fr.o.m. 1999-09-06 t.o.m. 2000-03-16
Sekreterare : Kari Björkqvist, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 2000-04-30
Sekreterare : Gunnar Lavett, fr.o.m. 1999-03-22 t.o.m. 2000-01-11
Sekreterare : Eva Lindström, M, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-04-30
Sekreterare : Ulf Ljungdahl, fr.o.m. 1999-10-16 t.o.m. 2000-04-15
Sekreterare : Gunnar Olsson, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-03-31
Sekreterare : Johan Sjöö, fr.o.m. 1999-10-16 t.o.m. 2000-03-31
Bitr. sekreterare : Torsten Palm, fr.o.m. 1999-08-10 t.o.m. 1999-10-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om konsumenträttigheter i IT-samhället (In 1998:06) [ Avslutad 1999 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om konsumenträttigheter i IT-samhället (In 1998:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-06-30
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:64.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:106 Konsumenterna och IT - en utredning om datorer, handel och marknadsföring
Medverkande :
Särskild utredare : Brita Swan, f.d. lagman, fr.o.m. 1998-07-30 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Marie Bjernelius, dataråd, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Markus Boberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Anders Dereborg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Per Eklund, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Maicen Ekman, generalsekreterare, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Edward af Geijerstam, jur.kand., fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Maria Gåsste, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Carina Heinlo, byrådirektör, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Bengt Ingerstam, generalsekreterare, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Fredrik Nordenfelt, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Lena Olsén, docent, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Magnus Persson, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Maria Renmyr, enhetschef, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-01-20
Expert : Marianne Reuterskiöld, verkst. direktör, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Kjell Skoglund, sekreterare, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Nicklas Skår, bankjurist, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Inger Soldéus, direktör, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Anders Stenlund, direktör, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Christina Westerling, fr.o.m. 1999-01-22 t.o.m. 1999-09-30
Sekreterare : Ulf Ljungdahl, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-08-24 t.o.m. 1999-10-15
Sekreterare : Johan Sjöö, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-11-01 t.o.m. 1999-10-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1998:64 Konsumenträttigheter i IT-samhället

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman