Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Charlotte Nilenheim

Sök kontaktuppgifter till Charlotte Nilenheim på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Charlotte Nilenheim

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Charlotte Nilenheim medverkat i ( 4 st. ):

Konsumentpolitiska kommittén 2000 (Fi 1999:01) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Konsumentpolitiska kommittén 2000 (Fi 1999:01)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-01-07
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:145 Nordisk miljömärkning - det statliga engagemanget
SOU 2000:29 Starka konsumenter i en gränslös värld. Slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Anita Johansson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Berit Adolfsson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Birgitta Ahlqvist, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Thord Andersson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Lennart Brunander, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Camilla Dahlin-Andersson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Nils-Göran Holmqvist, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Karin Olsson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Paulo Silva, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunnig : Britta Ahnmè-Kågerman, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunniga : Carina Crantz, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunniga : Axel Edling, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunniga : Kerstin af Jocknick, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunniga : Magnus Medin, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 1999-11-07
Sakkunnig : Anne Mellqvist, fr.o.m. 1999-11-08 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunniga : Carina Törnblom, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Johan Alling, fr.o.m. 1999-08-19 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Britta Ahnmé Kågerman, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Charlotta Andersson, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Anders Beskow, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Åke Bylund, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Tom Ekelund, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Maicen Ekman, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-01-16
Expert : Lena Falk, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 1999-09-05
Expert : Birgitta Fredander, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Peter Friberg, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Göran Gren, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Hélène Hellners, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Bo Hesselgren, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Stig Håkansson, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Bengt Ingerstam, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Catrin Lindbom, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Eva Lundmark, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Charlotte Nilenheim, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Sophie Nordström, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Hans Näslund, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Lars Rutberg, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Ann-Marie Rydell, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Herbert Silbermann, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Walter Sköldefors, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Anders Stenlund, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Karin Stillerud, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Marie Sälmark, fr.o.m. 2000-01-17 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Sven Thiberg, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Ylva Wallén, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Ulla Öhrn, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Catarina Öström, fr.o.m. 1999-09-06 t.o.m. 2000-03-16
Sekreterare : Kari Björkqvist, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 2000-04-30
Sekreterare : Gunnar Lavett, fr.o.m. 1999-03-22 t.o.m. 2000-01-11
Sekreterare : Eva Lindström, M, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-04-30
Sekreterare : Ulf Ljungdahl, fr.o.m. 1999-10-16 t.o.m. 2000-04-15
Sekreterare : Gunnar Olsson, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-03-31
Sekreterare : Johan Sjöö, fr.o.m. 1999-10-16 t.o.m. 2000-03-31
Bitr. sekreterare : Torsten Palm, fr.o.m. 1999-08-10 t.o.m. 1999-10-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (Jo 1998:02) om behovet av utredningsverksamhet och analyser med ekonomisk inriktning inom det jordbrukspolitiska området [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Utredningen (Jo 1998:02) om behovet av utredningsverksamhet ochanalyser med ekonomisk inriktning inom det jordbrukspolitiskaområdet
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-11-13
Direktiv för se dir. 1997:132.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:108 Analysera mera. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Inga-Britt Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-02-01
Sakkunnig : Mikael Kullberg, utredare, fr.o.m. 1998-02-01
Sakkunnig : Ewa Rabinowicz, docent, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Thomas Küchen, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Charlotte Nilenheim, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Lars Stenström, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-02-01
Sekreterare : Erik Fahlbeck, lektor, fr.o.m. 1998-02-01
Filippa von, nutritionist, fr.o.m. 1998-03-23
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:108 Analysera mera [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (In 1997:13) gällande konsumentinformation om dagligvaror [ Avslutad 1999 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (In 1997:13) gällande konsumentinformation om dagligvaror
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-12-18
Direktiv för utredningen, se dir. 1997:151 och dir. 1998:94.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:7 Märk väl!
Medverkande :
Särskild utredare : Inga-Britt Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-12-18 t.o.m. 1998-09-20
Sakkunnig : Susanne Carlsson, enhetschef, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 1999-02-28
Sakkunnig : Agneta Gillback, avdelningschef, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-02-28
Sakkunnig : Bengt Ingerstam, generalsekreterare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-02-28
Sakkunnig : Marianne Jarl, ombudsman, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-02-28
Sakkunnig : Charlotte Nilenheim, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-02-28
Expert : Göran Grén, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-02-28
Expert : Martin Hedenmo, utredare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-02-28
Expert : Daniel Samuelsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-02-28
Expert : Herbert Silbermann, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-02-28
Expert : Walter Sköldefors, direktör, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-02-28
Expert : Anna-Maria Wide, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-02-28
Expert : Ulla Öhrn, konsumentsekreterare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-02-28
Sekreterare : Charlotta Wickman, fr.o.m. 1998-03-23 t.o.m. 1999-03-15
Bitr. sekreterare : Senada Duliman, fr.o.m. 1998-02-23 t.o.m. 1999-03-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:7 Märk Väl! [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Konsumentberedningen (Jo 1991:A) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 1997 ] [ Sekreterare ]
Konsumentberedningen (Jo 1991:A) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1990:84, 1994:141 och 1996:44.
Lokal : Jordbruksdepartementet, 103 33 Stockholm, tel. 405 10 00
Utredningen har avgett :
SOU 1994:112 Konsumenterna och livsmedels- kvaliteten
SOU 1994:119 Livsmedelspolitik för konsumenterna - reformen som kom av sig
SOU 1996:62 EU, konsumenterna och maten - Förväntningar och verklighet. Beredningens uppdrag är slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Jan-Erik Nyberg, ombudsman, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Jörgen Andersson, ombudsman, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1992-06-16
Ledamot : Yngve Andersson, högskolelektor, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Birgitta Fredander, undervisningsråd, fr.o.m. 1991-04-25
Ledamot : Lis Gartvall, avdelningschef, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1991-11-17
Ledamot : Staffan Hultén, ekonomie dr., fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Inge Janérus, ombudsman, fr.o.m. 1994-01-01 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : , Jonäng, Gunnel 1:e vice förbundsordförande, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : Ulla Ljungberg, konsumentsekreterare, fr.o.m. 1992-01-15 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : Torsten Lundborg, ombudsman, fr.o.m. 1993-11-12 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : Ann-Marie Petersson, ombudsman, fr.o.m. 1992-06-17 t.o.m. 1993-12-31
Ledamot : Lars Sandberg, förbundsordförande, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1993-11-11
Ledamot : Kim Österberg, utredningssekreterare, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1996-06-30
Expert : Margareta Sylvan-Johnson, f.d. byråchef, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-06-30
Huvudsekreterare : Margareta Sylvan-Johnson, byråchef, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1993-07-31
Sekreterare : Marita Axelsson, agronom, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1995-08-25
Sekreterare : Barbro Lindahl, agr. lic., fr.o.m. 1995-11-06 t.o.m. 1997-05-31
Sekreterare : Anders Lönnblad, agronom, fr.o.m. 1993-08-01 t.o.m. 1995-02-28
Sekreterare : Charlotte Nilenheim, fr.o.m. 1996-08-05 t.o.m. 1997-03-23
Sekreterare : Håkan Sandberg, fr.o.m. 1995-03-13 t.o.m. 1995-08-31
Sekreterare : Stefan Sjöquist, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1997-03-23
Sekreterare : Margareta Sylvan-Johnson, byråchef, fr.o.m. 1993-08-01 t.o.m. 1996-05-31
Sekreterare : Carl-Henrik Ågren, agronom, fr.o.m. 1995-02-13 t.o.m. 1996-04-22
Carl-Henrik Ågren, agronom, fr.o.m. 1992-03-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1990:84 Tillsättande av en konsumentberedning

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman