Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Herbert Silbermann

Sök kontaktuppgifter till Herbert Silbermann på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Herbert Silbermann

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Herbert Silbermann medverkat i ( 12 st. ):

Utredningen En handlingsplan för hållbar konsumtion för hushållen (Jo 2004:01) [ Avslutad 2005 ]
Utredningen En handlingsplan för hållbar konsumtion - för hushållen (Jo 2004:01)
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-03-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:37
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:119 Hållbara laster. Konsumtion för en ljusare framtid
SOU 2005:51 Bilen, biffen, bostaden. Hållbara laster - smartare konsumtion
Medverkande :
Särskild utredare : Stefan Edman, fr.o.m. 2004-03-18
Expert : Svante Axelsson, generalsekreterare, fr.o.m. 2004-08-15 t.o.m. 2004-12-15
Expert : Anders Wadeskog, statistiker, fr.o.m. 2004-08-15 t.o.m. 2004-12-15
Ordförande : Stefan Edman, fr.o.m. 2004-09-15
Helen Ågren, kansliråd, SB, fr.o.m. 2004-09-15
Sara Aulin, departementssekreterare, UD, fr.o.m. 2004-09-15
Ylva Eriksson, departementssekreterare, S, fr.o.m. 2004-09-15
Britta Ahnmé Kågerman, departementsråd, Jo, fr.o.m. 2004-09-15
Gunilla Blomquist, departementssekreterare, M, fr.o.m. 2004-09-15
Herbert Silbermann, departementssekreterare, N, fr.o.m. 2004-09-15
Gunnar Ågren, generaldirektör, Folkhälsoinstitutet, fr.o.m. 2004-09-15
Pia Enochsson, generaldirektör, Myndigheten för skolutveckling, fr.o.m. 2004-09-15
Per Nilsson, generaldirektör, Ungdomsstyrelsen, fr.o.m. 2004-09-15
Anita Aspegren, enhetschef, Konsumentverket, fr.o.m. 2004-09-15
Ragnar Unge, verkst. direktör, SIS Miljömärkning, fr.o.m. 2004-09-15
Eva Smith, avdelningschef, Naturvårdsverket, fr.o.m. 2004-09-15
Jan-Erik Ljusberg, stf. generaldirektör, Konkurrensverket, fr.o.m. 2004-09-15
Torbjörn Lundqvist, docent, Institutet för framtidsstudier, fr.o.m. 2004-09-15
Svante Axelsson, miljöekonom och generalsekreterare, SNF, fr.o.m. 2004-09-15
Alice Bah Kuhnke, generalsekreterare, Föreningen Rättvisemärkt, fr.o.m. 2004-09-15
Lena Fidjeland, biolog, Svenska Kommun och landstingsförbundet, fr.o.m. 2004-09-15
Stefan Fölster, chefsekonom, Svenskt Näringsliv, fr.o.m. 2004-09-15
Anna Jonsson, ordförande, Miljöförbundet Jordens Vänner, fr.o.m. 2004-09-15
Wanja Lundby-Wedin, ordförande, LO, fr.o.m. 2004-09-15
Inger Soldéus, miljöansvarig, Svensk Handel, fr.o.m. 2004-09-15
Lena Söderberg, verkst. direktör, KRAV, fr.o.m. 2004-09-15
Amelia Adamo, verkst. direktör och chefredaktör, Amelia, fr.o.m. 2004-09-15
Sven-Olof Bodenfors, senior advisor, Forsman & Bodenfors, fr.o.m. 2004-09-15
Anna Bråkenhielm-Carrfors, verkst. direktör, Strix, fr.o.m. 2004-09-15
Birgitta Johansson-Hedberg, verkst. direktör, Lantmännen, fr.o.m. 2004-09-15
Allan Larsson, professor och fd. statsråd, fr.o.m. 2004-09-15
Göran Rosenberg, journalist, fr.o.m. 2004-09-15
Anders Wadeskog, statistiker, fr.o.m. 2004-09-15
Owe Wikström, professor, fr.o.m. 2004-09-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Konsumentpolitiska kommittén 2000 (Fi 1999:01) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Konsumentpolitiska kommittén 2000 (Fi 1999:01)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-01-07
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:145 Nordisk miljömärkning - det statliga engagemanget
SOU 2000:29 Starka konsumenter i en gränslös värld. Slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Anita Johansson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Berit Adolfsson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Birgitta Ahlqvist, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Thord Andersson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Lennart Brunander, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Camilla Dahlin-Andersson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Nils-Göran Holmqvist, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Karin Olsson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Paulo Silva, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunnig : Britta Ahnmè-Kågerman, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunniga : Carina Crantz, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunniga : Axel Edling, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunniga : Kerstin af Jocknick, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunniga : Magnus Medin, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 1999-11-07
Sakkunnig : Anne Mellqvist, fr.o.m. 1999-11-08 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunniga : Carina Törnblom, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Johan Alling, fr.o.m. 1999-08-19 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Britta Ahnmé Kågerman, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Charlotta Andersson, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Anders Beskow, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Åke Bylund, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Tom Ekelund, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Maicen Ekman, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-01-16
Expert : Lena Falk, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 1999-09-05
Expert : Birgitta Fredander, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Peter Friberg, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Göran Gren, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Hélène Hellners, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Bo Hesselgren, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Stig Håkansson, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Bengt Ingerstam, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Catrin Lindbom, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Eva Lundmark, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Charlotte Nilenheim, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Sophie Nordström, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Hans Näslund, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Lars Rutberg, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Ann-Marie Rydell, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Herbert Silbermann, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Walter Sköldefors, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Anders Stenlund, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Karin Stillerud, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Marie Sälmark, fr.o.m. 2000-01-17 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Sven Thiberg, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Ylva Wallén, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Ulla Öhrn, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Catarina Öström, fr.o.m. 1999-09-06 t.o.m. 2000-03-16
Sekreterare : Kari Björkqvist, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 2000-04-30
Sekreterare : Gunnar Lavett, fr.o.m. 1999-03-22 t.o.m. 2000-01-11
Sekreterare : Eva Lindström, M, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-04-30
Sekreterare : Ulf Ljungdahl, fr.o.m. 1999-10-16 t.o.m. 2000-04-15
Sekreterare : Gunnar Olsson, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-03-31
Sekreterare : Johan Sjöö, fr.o.m. 1999-10-16 t.o.m. 2000-03-31
Bitr. sekreterare : Torsten Palm, fr.o.m. 1999-08-10 t.o.m. 1999-10-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

1998 års taxiutredning (K 1998:01) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
1998 års taxiutredning (K 1998:01)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-02-05
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:5.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:60 Kundvänligare taxi
Medverkande :
Särskild utredare : Olof Forssberg, generaldirektör, fr.o.m. 1998-02-17 t.o.m. 1999-04-30
Expert : Ingela Allenbert, direktör, fr.o.m. 1998-05-18 t.o.m. 1999-04-30
Expert : Anna-Lena Dahlqvist, statsåklagare, fr.o.m. 1998-07-07 t.o.m. 1999-04-30
Expert : Ulrika Dyrke, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-05-18 t.o.m. 1999-03-23
Expert : Maria Gelin, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-05-18 t.o.m. 1999-04-30
Expert : Björn Hansson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-05-18 t.o.m. 1999-04-30
Expert : Per-Arne Holm, ingenjör, fr.o.m. 1998-05-18 t.o.m. 1999-04-30
Expert : Herbert Silbermann, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-03-24 t.o.m. 1999-03-31
Sekreterare : Eva-Charlotte Salvall, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-05-01 t.o.m. 1999-05-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:60 Kundvänligare taxi [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (In 1997:09) om minskad statlig reglering av och effektivare tillsyn över kommunal verksamhet [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Utredningen (In 1997:09) om minskad statlig reglering av och effektivare tillsyn över kommunal verksamhet
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1998
Medverkande :
Ulf Lönnqvist, landshövding, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-07-31
Sakkunnig : Håkan Torngren, sektionschef, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Sakkunnig : Erik Trillkott, direktör, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Sakkunnig : Erna Zelmin-Åberg, departementsråd, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Sakari Alander, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-05-27 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Marcus Bengtsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Ingrid Bengtsson, kansliråd, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Kerstin Cederlöf, kansliråd, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Ulrica Gradin, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Jon Kahn, departementsråd, fr.o.m. 1998-05-01 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Mårten Lagergren, departementsråd, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Sten Ljungdal, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Bo Malmqvist, departementsråd, fr.o.m. 1997-10-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Per Sedigh, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Herbert Silbermann, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Katarina Sjölander, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Catharina Staaf, kansliråd, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1997-10-28
Expert : Maria Wennerberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-05-26
Expert : Ann-Jeanette von, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Christer Åström, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-04-30
Huvudsekreterare : Leif Lundberg, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-07-31
Sekreterare : Ulf S. Andersson, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-07-31
Mattias Ludvigsson, fr.o.m. 1997-09-22 t.o.m. 1998-08-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:105 Minska regleringen av kommuner och landsting [ pdf |Paragraftecken ]
Sotningsutredningen (Fö 1997:02) [ Avslutad 1998 ] [ Sakkunnig ]
Sotningsutredningen (Fö 1997:02)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1996:115.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:45 Sotning i framtiden Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Rigmor Breidenmalm, landstingsråd, fr.o.m. 1997-02-20
Sakkunnig : Maj Johansson, departementsråd, fr.o.m. 1997-03-25
Sakkunnig : Herbert Silbermann, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-03-25
Sakkunnig : Åke Sundin, kansliråd, fr.o.m. 1997-03-25
Expert : Ulf Boghammar, direktör, fr.o.m. 1997-03-25
Expert : Lars Ekberg, ställföreträdande enhetschef, fr.o.m. 1997-03-25
Expert : Solveig Larsen, ingenjör, fr.o.m. 1997-03-25
Expert : Harald Ljung, sektionschef, fr.o.m. 1997-03-25
Expert : Per-Arne Sundbom, avdelningsråd, fr.o.m. 1997-03-25
Sekreterare : Karina Hellrup, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-05
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1996:115 Utveckling av sotningsväsendet

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:45 Sotning i framtiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (In 1997:13) gällande konsumentinformation om dagligvaror [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Utredningen (In 1997:13) gällande konsumentinformation om dagligvaror
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-12-18
Direktiv för utredningen, se dir. 1997:151 och dir. 1998:94.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:7 Märk väl!
Medverkande :
Särskild utredare : Inga-Britt Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-12-18 t.o.m. 1998-09-20
Sakkunnig : Susanne Carlsson, enhetschef, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 1999-02-28
Sakkunnig : Agneta Gillback, avdelningschef, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-02-28
Sakkunnig : Bengt Ingerstam, generalsekreterare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-02-28
Sakkunnig : Marianne Jarl, ombudsman, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-02-28
Sakkunnig : Charlotte Nilenheim, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-02-28
Expert : Göran Grén, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-02-28
Expert : Martin Hedenmo, utredare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-02-28
Expert : Daniel Samuelsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-02-28
Expert : Herbert Silbermann, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-02-28
Expert : Walter Sköldefors, direktör, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-02-28
Expert : Anna-Maria Wide, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-02-28
Expert : Ulla Öhrn, konsumentsekreterare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-02-28
Sekreterare : Charlotta Wickman, fr.o.m. 1998-03-23 t.o.m. 1999-03-15
Bitr. sekreterare : Senada Duliman, fr.o.m. 1998-02-23 t.o.m. 1999-03-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:7 Märk Väl! [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Grunddatabasutredningen (Fi 1996:06) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Grunddatabasutredningen (Fi 1996:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1997
Utredningen har avgett :
SOU 1997:146 Grunddata - i samhällets tjänst. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Peder Törnvall, generaldirektör, fr.o.m. 1996-07-01
Sakkunnig : Claes Gränström, överdirektör, fr.o.m. 1996-08-01
Sakkunnig : Birgitta Pettersson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-08-01
Sakkunnig : Roger Pyddoke, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-07-31
Sakkunnig : Per Samuelson, chefsjurist, fr.o.m. 1996-08-01
Sakkunnig : Hans Sundström, fr.o.m. 1997-08-01
Expert : Ingalill Borild, rev.direktör, fr.o.m. 1996-12-01
Expert : Tom Ekelund, advokat, fr.o.m. 1996-10-01
Expert : Monica Helander, kansliråd, fr.o.m. 1996-12-01
Expert : Kurt Johansson, avdelningschef, fr.o.m. 1996-10-07
Expert : Gösta Pellbäck, civilingenjör, fr.o.m. 1996-12-01
Expert : Roger Pettersson, programchef, fr.o.m. 1997-01-17
Expert : Nils Rydén, verkst. direktör
Expert : Herbert Silbermann, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-01
Expert : Roland Svahn, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-01
Expert : Ingrid Svedberg, skattedirektör, fr.o.m. 1996-10-01
Expert : Hans Erik Wiberg, chef, fr.o.m. 1996-10-01
Sekreterare : Anders Forsberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-01 t.o.m. 1997-06-30
Sekreterare : Rickard Sahlsten, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 1997-10-01
Sekreterare : Per-Erik Wejshammar, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-11-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:146 Grunddata – i samhällets tjänst [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (Jo 1996:02) om en ny konkurrenssituation för livsmedelsindustrin [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Utredningen (Jo 1996:02) om en ny konkurrenssituation för livsmedelsindustrin
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:149.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:25 Svensk mat på EU-fat. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Marianne Carlström, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-03-12
Sakkunnig : Filip Bladini, docent, fr.o.m. 1996-05-03
Sakkunnig : Alf Carling, generaldirektör, fr.o.m. 1996-05-03 t.o.m. 1996-10-13
Sakkunnig : Hans Olsson, byråchef, fr.o.m. 1996-10-14
Expert : Lars Asplund, ombudsman, fr.o.m. 1996-05-03
Expert : Håkan Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-05-03
Expert : Åke Bruce, professor, fr.o.m. 1996-05-03
Expert : Maicen Ekman, generalsekreterare, fr.o.m. 1996-05-03
Expert : Yngve Engström, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-05-03 t.o.m. 1996-09-17
Expert : Arne Gabrielsson, direktör, fr.o.m. 1996-05-03
Expert : Hans Jansson, verkst. direktör, fr.o.m. 1996-05-03
Expert : Börje Karlsson, agronom, fr.o.m. 1996-05-03
Expert : Mikael Kullberg, ombudsman, fr.o.m. 1996-05-03
Expert : Jan-Erik Ljusberg, avdelningschef, fr.o.m. 1996-05-03
Expert : Hans Olsson, byråchef, fr.o.m. 1997-10-14
Expert : Sune Sigvardsson, direktör, fr.o.m. 1996-05-03
Expert : Herbert Silbermann, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-09-18
Expert : Katarina Wahlgren, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-05-03
Sekreterare : Hans Engman, föredragande, fr.o.m. 1996-10-01 t.o.m. 1997-03-31
Sekreterare : Karin Victor, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-05-03
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:25 Svensk mat på EU-fat [ pdf |Paragraftecken ]
Skrothandelsutredningen (N 1996:01) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Skrothandelsutredningen (N 1996:01)
Departement : Närings- och handelsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1996:1.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:89 Handeln med skrot och begagnade varor Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Gunnel Wennberg, hovrättslagman, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-06-30
Expert : John Arvidsson, direktör, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Gustaf Axelsson, direktör, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Stefan Carp, polisintendent, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Ulrika Dyrke, föredragande, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-02-16
Expert : Bo Knutsson, ordförande, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Cecilia Olsson, förste byråsekreterare, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Christina Lindbäck, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Marie Römpötti, föredragande, fr.o.m. 1997-02-17 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Herbert Silbermann, departementssekreterare
Sekreterare : Per-Anders Svensson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-05-29 t.o.m. 1997-08-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:89 Handeln med skrot och begagnade varor [ pdf |Paragraftecken ]
Branschsaneringsutredningen (Ju 1995:11) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Branschsaneringsutredningen (Ju 1995:11)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:142 och dir. 1997:14.
Lokal : Regeringsgatan 30-32, 103 33 STOCKHOLM, tel. 08-405 4866 (Söderholm), 405 4516 (Emanuelsson Korsell)
Utredningen har avgett :
SOU 1996:172 Licensavgift - en principskiss Utredningen har avgett
SOU 1997:111 Branschsanering och andra metoder mot ekobrott Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ulf Adelsohn, landshövding, fr.o.m. 1995-11-16 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Sayed Aly, fil.kand, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Peter Ander, direktör, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Anneli Bergholm, polisintendent, fr.o.m. 1997-01-16 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Björn Blomqvist, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Anna-Lena Dahlqvist, statsåklagare, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1996-11-14
Expert : Yngve Engström, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1996-09-04
Expert : Thomas Fredén, ombudsman, fr.o.m. 1996-02-20 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Bo Hillman, revisionsdirektör, fr.o.m. 1997-02-03 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Klas-Erik Hjorth, revisor, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Susanne Holmström, bitr. länskronodirektör, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Peter Högberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-06-25 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Leif Jennekvist, polisöverintendent, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-01-15
Expert : Hans Johansson, direktör, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Bert Lindberg, länsskattechef, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Dan Magnusson, professor, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Barbro Palmerlund, ordförande, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Irene Reuterfors-Mattsson, förbundsjurist, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Staffan Sandström, departementsråd, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Herbert Silbermann, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-09-05 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Gunnel Skeppholm, tf. statsåklagare, fr.o.m. 1996-11-15 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Eva Thorsell, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Sekreterare : Lars Emanuelsson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-01-15 t.o.m. 1997-10-12
Sekreterare : Inger Söderholm, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1997-09-03
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:172 Licensavgift – en principskiss [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1997:111 Branschsanering och andra metoder mot ekobrott [ pdf |Paragraftecken ]
SMHI-utredningen (K 1994:07) [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]
SMHI-utredningen (K 1994:07)
Departement : Kommunikationsdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1994:53 och 1994:150.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:99 SMHI:s verksamhetsform? Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Lars Ljung, generaldirektör
Sakkunnig : Susanne Jansson, förste revisor
Sakkunnig : Jörgen Nilsson, direktör
Sakkunnig : Lennart Svanberg, direktör
Expert : Svante Bodin, departementsråd
Expert : Anna Bohman, departementssekreterare
Expert : Mats Ekenger, departementssekreterare
Expert : Helen Källberg, departementssekreterare
Expert : Herbert Silbermann, departementssekreterare
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:99 SMHI:s verksamhetsform? [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (N 1993:06) om översyn av lagstiftningen om pantlåneverksamhet [ Avslutad 1994 ] [ Expert ]
Utredningen (N 1993:06) om översyn av lagstift- ningen om pantlåneverksamhet
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 1994
Direktiv för se dir 1993:110.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:61 Pantbankernas kreditgivning Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Lennart Aspegren, rättschef, t.o.m. 1994-06-10
Expert : Catharina Andréen, bankdirektör, fr.o.m. 1993-11-22 t.o.m. 1994-06-10
Expert : Rolf Brodd, verkställande direktör, fr.o.m. 1993-11-22 t.o.m. 1994-06-10
Expert : Göran Hansén, polisintendent, fr.o.m. 1993-11-22 t.o.m. 1994-06-10
Expert : Ingalill Lindblom, hovrättsassessor, fr.o.m. 1993-11-22 t.o.m. 1994-06-10
Expert : Thomas Norling, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1993-11-22 t.o.m. 1994-06-10
Expert : Herbert Silbermann, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-11-22 t.o.m. 1994-06-10
Sekreterare : Lars-Åke Ström, kammarrättsassessor, t.o.m. 1994-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1994:61 Pantbankernas kreditgivning [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman