Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Lena Falk

Sök kontaktuppgifter till Lena Falk på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Lena Falk

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Lena Falk medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om konsumentskydd vid finansiell rådgivning (Ju 2012:14) [ Avslutad 2014 ] [ Expert ]
Utredningen om konsumentskydd vid finansiell rådgivning (Ju 2012:14)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-09-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:98 och dir. 2013:90
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:4 Det måste gå att lita på konsumentskyddet
Medverkande :
Särskild utredare : Thomas Norling, chefsjurist, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Joachim Allard, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Cecilia Blomqvist, beredningsjurist, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Charlotta Carlberg, vd, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Sten Eriksson, kommunikationschef, fr.o.m. 2012-12-12 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Catarina Erséus, kansliråd, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Anders Evenås, enhetschef, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2013-04-30
Expert : Lena Falk, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Marie Hosinsky, ekonom, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Robert Karlsson, avdelningschef, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Fredric Korling, jur.dr., fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Jakob König, projektledare, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Staffan Lind, hovrättslagman, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Sara Mitelman, jurist, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Niklas Schüllerqvist, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Marie-Louise Ulfward, bankjurist, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Åsa Wesshagen, ekonom, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Kicki Westerståhl, chef, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Sekreterare : Marcus Agnvall, föredragande hos JK, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2014-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:4 Det måste gå att lita på konsumentskyddet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Prospektutredningen (Fi 2004:05) [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]
Prospektutredningen (Fi 2004:05)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-04-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:41 och 2004:163
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:95 Prospekt - nya regler om prospekt m.m. - delbetänkande
SOU 2005:18 Prospektansvar - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Björn Wendleby, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-03-10
Sakkunnig : Liselotte Calander, fr.o.m. 2004-04-20 t.o.m. 2005-03-10
Sakkunnig : Kenneth Edgren, fr.o.m. 2004-04-20 t.o.m. 2004-10-04
Sakkunnig : Lena Falk, fr.o.m. 2004-04-20 t.o.m. 2004-10-04
Sakkunnig : Katarina Holmberg, fr.o.m. 2004-10-05 t.o.m. 2005-03-10
Sakkunnig : Mats Hultman, fr.o.m. 2004-04-20 t.o.m. 2005-03-10
Sakkunnig : Göran Nyström, fr.o.m. 2004-04-20 t.o.m. 2005-03-10
Sakkunnig : Catarina af Sandeberg, fr.o.m. 2004-10-05 t.o.m. 2005-03-10
Sakkunnig : Anna-Karin Winroth, fr.o.m. 2004-10-05 t.o.m. 2005-03-10
Sakkunnig : Torsten Örtengren, fr.o.m. 2004-04-20 t.o.m. 2005-03-10
Sekreterare : Erik Utterström, fr.o.m. 2004-04-05 t.o.m. 2005-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2004:41 Värdepappersprospekt

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:95 Prospekt – Nya regler om prospekt m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2005:18 Prospektansvar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Konsumentpolitiska kommittén 2000 (Fi 1999:01) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Konsumentpolitiska kommittén 2000 (Fi 1999:01)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-01-07
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:145 Nordisk miljömärkning - det statliga engagemanget
SOU 2000:29 Starka konsumenter i en gränslös värld. Slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Anita Johansson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Berit Adolfsson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Birgitta Ahlqvist, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Thord Andersson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Lennart Brunander, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Camilla Dahlin-Andersson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Nils-Göran Holmqvist, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Karin Olsson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Ledamot : Paulo Silva, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunnig : Britta Ahnmè-Kågerman, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunniga : Carina Crantz, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunniga : Axel Edling, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunniga : Kerstin af Jocknick, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunniga : Magnus Medin, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 1999-11-07
Sakkunnig : Anne Mellqvist, fr.o.m. 1999-11-08 t.o.m. 2000-03-16
Sakkunniga : Carina Törnblom, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Johan Alling, fr.o.m. 1999-08-19 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Britta Ahnmé Kågerman, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Charlotta Andersson, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Anders Beskow, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Åke Bylund, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Tom Ekelund, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Maicen Ekman, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-01-16
Expert : Lena Falk, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 1999-09-05
Expert : Birgitta Fredander, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Peter Friberg, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Göran Gren, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Hélène Hellners, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Bo Hesselgren, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Stig Håkansson, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Bengt Ingerstam, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Catrin Lindbom, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Eva Lundmark, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Charlotte Nilenheim, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Sophie Nordström, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Hans Näslund, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Lars Rutberg, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Ann-Marie Rydell, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Herbert Silbermann, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Walter Sköldefors, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Anders Stenlund, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Karin Stillerud, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Marie Sälmark, fr.o.m. 2000-01-17 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Sven Thiberg, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Ylva Wallén, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Ulla Öhrn, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-16
Expert : Catarina Öström, fr.o.m. 1999-09-06 t.o.m. 2000-03-16
Sekreterare : Kari Björkqvist, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 2000-04-30
Sekreterare : Gunnar Lavett, fr.o.m. 1999-03-22 t.o.m. 2000-01-11
Sekreterare : Eva Lindström, M, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-04-30
Sekreterare : Ulf Ljungdahl, fr.o.m. 1999-10-16 t.o.m. 2000-04-15
Sekreterare : Gunnar Olsson, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-03-31
Sekreterare : Johan Sjöö, fr.o.m. 1999-10-16 t.o.m. 2000-03-31
Bitr. sekreterare : Torsten Palm, fr.o.m. 1999-08-10 t.o.m. 1999-10-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman