Hem: Teman: Offentliga utredningar:

1996 års smittskyddskommitté (S 1996:07)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

1996 års smittskyddskommitté (S 1996:07) [ Avslutad 1999 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Dir. 1996:68 Utvärdering av smittskyddslagen m.m.

Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:51 Smittskydd, samhälle och individ [ pdf |Paragraftecken ]
Medverkande i utredningen ( 29 st. ♀ 16 ♂ 13 ) :

Susanne Billum  []  ( Ordförande )
Leif Carlson  []  ( Ledamot )
Isa Halvarsson  []  ( Ledamot )
Carl-Gustaf Hedén  []  ( Ledamot )
Karin Israelsson  []  ( Ledamot )
Ove Löfgren  []  ( Ledamot )
Elisebeht Markström  []  ( Ledamot )
Ethel Sjöberg  []  ( Ledamot )
Hans Toll  []  ( Ledamot )
Pontus Wiklund  []  ( Ledamot )
Mariann Ytterberg  []  ( Ledamot )
Lena Holmqvist  []  ( Sakkunnig )
Mårten Törnqvist  []  ( Sakkunnig )
Jonas Widell  []  ( Sakkunnig )
Kerstin Belfrage  []  ( Expert )
Seth Olof Bergquist  []  ( Expert )
Bertil Falkenström  []  ( Expert )
Hans Bertil Hansson  []  ( Expert )
Anita Klum  []  ( Expert )
Hasse Knutsson  []  ( Expert )
Lena Lennerhed  []  ( Expert )
Erik Nordenfelt  []  ( Expert )
Kristina Ramstedt  []  ( Sekreterare )
Annika Strandell  []  ( Expert )
Anita Sundin  []  ( Expert )
Peet J. Tüll  []  ( Expert )
Gun-Marie Taabu  []  ( Sekreterare )
Maria Schroeder  []  ( Sekreterare )
Monica Sylvan  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

1996 års smittskyddskommitté (S 1996:07)


Beteckning : S 1996:07
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2000-03-07
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1996-09-05
Direktiv för kommittén, se dir. 1996:68.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Billum, Susanne, fr.o.m. 1996-09-13
Ledamot : Carlson, Leif, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Halvarsson, Isa, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Hedén, Carl-Gustaf, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Israelsson, Karin, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Löfgren, Ove, fr.o.m. 1996-11-01
Ledamot : Markström, Elisebeht, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Sjöberg, Ethel, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Toll, Hans, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Wiklund, Pontus, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Ytterberg, Mariann, fr.o.m. 1996-10-17
Sakkunnig : Holmqvist, Lena, fr.o.m. 1996-10-17
Sakkunnig : Törnqvist, Mårten, fr.o.m. 1996-10-17 t.o.m. 1997-06-30
Sakkunnig : Widell, Jonas, fr.o.m. 1997-07-01
Expert : Belfrage, Kerstin, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Bergquist, Seth Olof, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Falkenström, Bertil, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Hansson, Hans Bertil, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Klum, Anita, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Knutsson, Hasse, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Lennerhed, Lena, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Nordenfelt, Erik, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Ramstedt, Kristina, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Strandell, Annika, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Sundin, Anita, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Tüll, Peet J, fr.o.m. 1996-10-17
Sekreterare : Taabu, Gun-Marie, fr.o.m. 1996-11-01
Sekreterare : Ramstedt, Kristina, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1998-03-31
Sekreterare : Schroeder, Maria, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 1999-06-13
Sekreterare : Sylvan, Monica, fr.o.m. 1996-12-01 t.o.m. 1999-05-16

Rapporter

SOU 1999:55Smittskydd, samhälle och individ Del A+B.

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman