Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Jonas Widell

Sök kontaktuppgifter till Jonas Widell på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Jonas Widell

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Jonas Widell medverkat i ( 6 st. ):

Kommittén för samordnad och accelererad policyutveckling kopplad till den fjärde industriella revolutionens teknologier (N 2018:04) [ Pågående ] [ Expert ]
Kommittén för teknologisk innovation och etik (KOMET) (N 2018:04)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-08-16
Direktiv för kommittén, se dir. 2018:85
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Uppdraget ska slutredovisas senast den 31 december 2021.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:53 Personuppgiftsbehandling vid antalsberäkning inför klinisk forskning
Medverkande :
Ordförande : Jon Simonsson, departementsråd, fr.o.m. 2018-10-01
Ledamot : Charlotte FoU Brogren Karlberg, direktör, fr.o.m. 2018-12-18
Ledamot : Stefan Einhorn, professor i molekylär onkologi, fr.o.m. 2018-12-18
Ledamot : Antje Jackelén, ärkebiskop, fr.o.m. 2018-12-18 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Rikard Jermsten, generaldirektör, fr.o.m. 2018-12-18
Ledamot : Ulla Sandborg, generaldirektör, fr.o.m. 2020-09-15
Ledamot : Kristina Svahn Starrsjö, justitieråd, fr.o.m. 2018-12-18
Ledamot : Erik Thedéen, generaldirektör, fr.o.m. 2018-12-18
Expert : Theodor Andersson, omvärldsanalytiker, fr.o.m. 2020-04-17
Expert : Emilie Anér, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-07-18
Expert : Jenny Carlsson Kraft, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-07-18
Expert : Enrico Deiaco, avdelningschef, fr.o.m. 2019-07-18 t.o.m. 2019-10-24
Expert : Petra Forslid, kansliråd, fr.o.m. 2019-07-18
Expert : Jacob Gramenius, senior rådgivare, fr.o.m. 2019-07-18
Expert : Jakob Hellman, handläggare, fr.o.m. 2019-07-18
Expert : Pia Högset, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-07-18
Expert : Björn Langbeck, industriell rådgivare, fr.o.m. 2019-07-18
Expert : Philip Levin, jurist, fr.o.m. 2019-07-18 t.o.m. 2020-04-16
Expert : Fredrik Sandberg, kansliråd, fr.o.m. 2019-10-25
Expert : Linda Stridsberg, ämnesråd, fr.o.m. 2019-07-18
Expert : Peter Svensson, analytiker, fr.o.m. 2019-10-25
Expert : Catrin Tidström, ämnesråd, fr.o.m. 2019-07-18
Expert : Jonas Widell, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-07-18
Huvudsekreterare : Anna Fridén, fr.o.m. 2019-01-21
Sekreterare : Pernilla Fexdal, administrativ assistent, fr.o.m. 2019-11-01 t.o.m. 2020-04-30
Sekreterare : Helena Forsaeus, fr.o.m. 2019-02-01
Sekreterare : Charlotte Hall, fr.o.m. 2019-01-07
Sekreterare : Stefan Hultqvist, fr.o.m. 2019-08-12 t.o.m. 2020-08-16
Sekreterare : Annika Palm, fr.o.m. 2020-09-01
Sekreterare : Alexander Wall, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-12-10 t.o.m. 2019-06-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:53 Personuppgiftsbehandling vid antalsberäkning inför klinisk forskning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Mottagandeutredningen (A 2015:02) [ Avslutad 2018 ] [ Sekreterare ]
Mottagandeutredningen (A 2015:02)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-11-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:107, dir. 2016:112, dir. 2017:48 och dir. 2017:101
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:22 Ett ordnat mottagande - gemensamt ansvar för snabb etablering eller återvändande
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Bäckström, fr.o.m. 2015-11-05 t.o.m. 2017-06-30
Särskild utredare : Martin Olauzon, fr.o.m. 2017-07-01 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Maria Antonsson, departementetssekreterare, fr.o.m. 2016-05-18 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Christopher Carlson, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Lars Davidsson, kansliråd, fr.o.m. 2016-10-28 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Milot Dragusha, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Karin Frank, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Matilda Hultgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2017-02-12
Sakkunnig : Ulrika Johansson Jordan, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2016-10-27
Sakkunnig : Anna Kessling, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2016-10-27
Sakkunnig : Fredrik Lund, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-28 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Anna Malmström, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-28 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Therese Pelow, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2016-10-27
Sakkunnig : Emil Plisch, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Olle Rosén, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Sami Soliman, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-28 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Karin Stillerud, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2016-12-04
Sakkunnig : Hanna Zeland, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2016-10-27
Expert : Lars-Göran Brandt, nationell samordnare, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2018-03-31
Expert : Per Ibertsson, verksamhetssamordnare, fr.o.m. 2017-05-15 t.o.m. 2018-03-31
Expert : Christine Johansson, handläggare, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2017-05-14
Expert : Karin Perols, handläggare, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2018-03-31
Expert : Jan-Olov Wallin, bitr. operativ chef, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2018-03-31
Huvudsekreterare : Martin Johansson, fr.o.m. 2017-11-01 t.o.m. 2018-03-31
Huvudsekreterare : Martin Olauzon, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2017-06-30
Sekreterare : Malin Gedda, fr.o.m. 2016-01-25 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Martin Johansson, fr.o.m. 2016-04-11 t.o.m. 2017-10-31
Sekreterare : Maria Nordin Skult, fr.o.m. 2016-01-18 t.o.m. 2018-03-19
Sekreterare : Anton Ringström, fr.o.m. 2017-05-15 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Jonas Widell, fr.o.m. 2017-03-01 t.o.m. 2018-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om översyn av stabsmyndigheter (Fi 2007:02) [ Avslutad 2008 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om översyn av stabsmyndigheter (Fi 2007:02)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-02-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:20 och dir. 2007:173
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:22 Ett stabsstöd i tiden
Medverkande :
Särskild utredare : Urban Karlström, fr.o.m. 2007-02-15 t.o.m. 2007-10-29
Särskild utredare : Mats Svegfors, fr.o.m. 2007-10-30
Expert : Karina Aldén, fr.o.m. 2007-03-08
Expert : Hans Bäck, fr.o.m. 2007-03-08
Expert : Anna Centerstig, fr.o.m. 2007-03-08
Expert : Susanne Jansson, fr.o.m. 2007-03-08
Expert : Bertil Kallner, fr.o.m. 2007-03-08
Expert : Folke K. Larsson, fr.o.m. 2007-03-08
Expert : Eva Lejdbrandt, fr.o.m. 2007-03-08
Expert : Ann Lemne, fr.o.m. 2007-03-08
Huvudsekreterare : Sten Johansson, fr.o.m. 2007-03-05 t.o.m. 2007-09-16
Huvudsekreterare : Martin Olauzon, fr.o.m. 2007-09-17 t.o.m. 2008-03-20
Sekreterare : Jonas Widell, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2008-03-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:20 Översyn av stabsmyndigheter [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:173 Tilläggsdirektiv till Stabsmyndighetsutredningen (Fi 2007:02) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:22 Ett stabsstöd i tiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Ansvarskommittén (Fi 2003:02) [ Avslutad 2007 ] [ Sekreterare ]
Ansvarskommittén (Fi 2003:02)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-01-23
Direktiv för kommittén, se dir. 2003:10 och dir. 2004:93
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:123 Utvecklingskraft för hållbar välfärd (delbetänkande) Ansvarskommitténs skriftserie november 2005 -- Hur kan dagens forskning påverka framtidens sjukvård? Ansvarskommitténs skriftserie december 2005 -- Staten och kommunerna. Februari 2006 -- Hälso- och sjukvårdens strukturreformer Mars 2006 -- Färre kommuner? Om små kommuners problem och utmaningar Mars 2006 -- "God vård på lika villkor" Geografi, demokrati, volym & kvalitet Maj 2006 -- Styrning av markanvändning och miljö Juni 2006 -- Sveriges regionala indelning - om tillväxtperspektivet får råda och ansvarsfördelningen på regional nivå: hur kan den se ut? Juli 2006 -- Medborgarna och den offentliga välfärdens organisering Juli 2006 -- Statens nya geografi
SOU 2007:10 Hållbar samhällsorganisation med utvecklingskraft - slutbetänkande
SOU 2007:11 Staten och kommerna - uppgifter, struktur och relation
SOU 2007:12 Hälso- och sjukvården
SOU 2007:13 Regional utveckling och regional samhällsorganisation
Medverkande :
Ordförande : Mats Svegfors, fr.o.m. 2003-01-23
Ledamot : Hans Andersson, fr.o.m. 2003-02-19
Ledamot : Acko Ankarberg Johansson, fr.o.m. 2003-02-19
Ledamot : Britt Bohlin Olsson, fr.o.m. 2003-02-19 t.o.m. 2006-10-09
Ledamot : Carl Cederschiöld, fr.o.m. 2003-02-19
Ledamot : Peter Hultqvist, fr.o.m. 2003-02-19
Ledamot : Elaine Kristensson, fr.o.m. 2003-02-19
Ledamot : Göran Lennmarker, fr.o.m. 2003-12-01
Ledamot : Göran Magnusson, fr.o.m. 2003-02-19
Ledamot : Fredrik Reinfeldt, fr.o.m. 2003-02-19 t.o.m. 2003-10-29
Ledamot : Olle Schmidt, fr.o.m. 2003-02-19
Ledamot : Stefan Tornberg, fr.o.m. 2006-10-11
Ledamot : Åsa Torstensson, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2006-10-10
Ledamot : Håkan Wåhlstedt, fr.o.m. 2003-01-23
Ledamot : Ulla Ölvebro, fr.o.m. 2003-01-23
Ledamot : Sven-Erik Österberg, fr.o.m. 2006-10-10
Sakkunnig : Ulf Bengtsson, fr.o.m. 2003-03-18
Sakkunnig : Åsa Ehinger Bergling, fr.o.m. 2003-03-13
Sakkunnig : Peter Ehn, fr.o.m. 2003-03-13
Sakkunnig : Håkan Färm, fr.o.m. 2003-03-13 t.o.m. 2004-01-29
Sakkunnig : Ylva Grahn Agering, fr.o.m. 2004-03-10
Sakkunnig : Henrik Källsbo, fr.o.m. 2003-03-13
Sakkunnig : Fredrik Lennartsson, fr.o.m. 2003-03-13
Sakkunnig : Roger Petersson, fr.o.m. 2003-03-13
Sakkunnig : Brita Saxton, fr.o.m. 2003-06-02
Sakkunnig : Björn Sundström, fr.o.m. 2003-03-13
Expert : Mårten Blix, fr.o.m. 2004-11-08 t.o.m. 2006-03-06
Expert : Ulf Lundin, fr.o.m. 2003-06-02 t.o.m. 2004-11-07
Expert : Roger Molin, fr.o.m. 2003-04-28
Expert : Thomas Pålsson, fr.o.m. 2003-04-28
Expert : Maria Wikhall, fr.o.m. 2006-04-28
Huvudsekreterare : Jan Landahl, fr.o.m. 2003-03-10 t.o.m. 2005-05-08
Huvudsekreterare : Martin Olauzon, fr.o.m. 2005-07-01
Sekreterare : Ylva Nilsson, fr.o.m. 2003-08-11 t.o.m. 2003-09-20
Sekreterare : Jörgen Olsson, fr.o.m. 2003-04-01
Sekreterare : Marie Pernebring, fr.o.m. 2003-06-01
Sekreterare : Inger Rydén Begendahl, fr.o.m. 2003-03-15
Sekreterare : Jonas Widell, fr.o.m. 2006-05-01
Sekreterare : Olivia Wigzell, fr.o.m. 2004-11-08
Stabsbiträde : Henrik Frykman, fr.o.m. 2006-01-10 t.o.m. 2006-06-30
Stabsbiträde : Marja Lemne, fr.o.m. 2005-05-17 t.o.m. 2005-12-31
Assistent : Therése Dahlqvist, fr.o.m. 2006-12-27 t.o.m. 2007-03-09
Assistent : Åsa Dahlqvist, fr.o.m. 2003-03-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Vårdgivarutredningen (S 2001:10) [ Avslutad 2003 ] [ Sekreterare ]
Vårdgivarutredningen (S 2001:10)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-12-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:119
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:7 Åldersgränser och ersättningsetablering
Medverkande :
Särskild utredare : Susanne Eberstein, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2001-12-20
Sakkunnig : Emma Boman Lindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-03-08
Sakkunnig : Eva Karlsson-Helghe, rättssakkunnig, fr.o.m. 2002-03-08
Sakkunnig : Mats Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-03-08
Sakkunnig : Niklas Sjölin, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-03-08
Expert : Björn Ekwall, direktör, fr.o.m. 2002-03-08
Expert : Gunilla Hulth-Backlund, direktör, fr.o.m. 2002-03-08
Expert : Ulf Lindén, läkare, fr.o.m. 2002-03-08
Expert : Kenth Nilsson, tandläkare, fr.o.m. 2002-03-08
Expert : Lennart Nordgren, verkst. direktör, fr.o.m. 2002-03-08
Expert : Kerstin Sjöberg, utredare, fr.o.m. 2002-03-08
Expert : Sven-Erik Skoog, utredare, fr.o.m. 2002-03-08
Expert : Birgitta Sundeman, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-03-08
Expert : Anitha Wijkström, förbundsordförande, fr.o.m. 2002-03-08
Sekreterare : Lena Barrbrink, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2003-01-31
Sekreterare : Jonas Widell, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2003-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:7 Åldersgränser och ersättningsetablering [ pdf |Paragraftecken ]
1996 års smittskyddskommitté (S 1996:07) [ Avslutad 1999 ] [ Sakkunnig ]
1996 års smittskyddskommitté (S 1996:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1996-09-05
Direktiv för kommittén, se dir. 1996:68.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:55 Smittskydd, samhälle och individ Del A+B.
Medverkande :
Ordförande : Susanne Billum, regeringsråd, fr.o.m. 1996-09-13
Ledamot : Leif Carlson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Isa Halvarsson, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Carl-Gustaf Hedén, stationsföreståndare, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Karin Israelsson, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Ove Löfgren, landstingsråd, fr.o.m. 1996-11-01
Ledamot : Elisebeht Markström, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Ethel Sjöberg, socionom, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Hans Toll, lanstingsråd, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Pontus Wiklund, leg. läkare, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Mariann Ytterberg, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1996-10-17
Sakkunnig : Lena Holmqvist, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1996-10-17
Sakkunnig : Mårten Törnqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-17 t.o.m. 1997-06-30
Sakkunnig : Jonas Widell, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-07-01
Expert : Kerstin Belfrage, förbundsombudsman, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Seth Olof Bergquist, chefsöverläkare, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Bertil Falkenström, adjunkt, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Hans Bertil Hansson, smittskyddsläkare, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Anita Klum, generalsekreterare, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Hasse Knutsson, utredare, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Lena Lennerhed, fil.dr, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Erik Nordenfelt, generaldirektör, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Kristina Ramstedt, epidemiolog, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Annika Strandell, medicinalråd, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Anita Sundin, förbundssekreterare, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Peet Tüll, J sektionschef, fr.o.m. 1996-10-17
Sekreterare : Gun-Marie Taabu, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-11-01
Sekreterare : Kristina Ramstedt, epidemiolog, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1998-03-31
Sekreterare : Maria Schroeder, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 1999-06-13
Sekreterare : Monica Sylvan, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-12-01 t.o.m. 1999-05-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1996:68 Utvärdering av smittskyddslagen m.m.

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:51 Smittskydd, samhälle och individ [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman