Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Kristina Ramstedt

Sök kontaktuppgifter till Kristina Ramstedt på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Kristina Ramstedt

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Kristina Ramstedt medverkat i ( 2 st. ):

Utredningen om samhällets insatser mot hiv/aids (S 2002:11) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Utredningen om samhällets insatser mot hiv/aids (S 2002:11)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-05-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:68
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:13 Samhällets insatser mot hiv/STI - att möta förändring
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Milton, medicine doktor, fr.o.m. 2002-05-15
Sakkunnig : Camilla Adolfsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2002-10-01
Sakkunnig : Bengt Gunnar Herrström, kansliråd, fr.o.m. 2002-10-01
Sakkunnig : Niclas Jacobson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-10-01
Sakkunnig : Stefan Karlsson, kansliråd, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Anna-Karin Asp, enhetschef, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Torsten Berglund, kurator, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Staffan Hallin, handläggare, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Hans-Bertil Hansson, smittskyddsläkare, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Claes Heijbel, ordförande, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Anders Karlsson, läkare, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Kerstin Käll, överläkare, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Knut Lidman, överläkare, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Eva Lithander, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Amosy M`Koma, läkare, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Jan-Olof Morfeldt, verksamhetschef, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Linda Morfedt, överläkare, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Hans Nilsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Lena Nilsson Schönnesson, psykolog, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Ragnar Norrby, generaldirektör, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Lars Palm, docent, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Christina Ralsgård, kurator, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Kristina Ramstedt, avdelningschef, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Anita Sundin, sektionschef, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Viveca Urwitz, utvecklingschef, fr.o.m. 2002-10-01
Sekreterare : Torsten Berglund, fr.o.m. 2003-01-15 t.o.m. 2004-01-31
Sekreterare : Johan Carlson, fr.o.m. 2002-07-15 t.o.m. 2004-01-31
Sekreterare : Kristy Delisle, fr.o.m. 2002-09-09 t.o.m. 2004-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2002:68 Samhällets insatser mot hiv/aids

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:13 Samhällets insatser mot hiv/STI – att möta förändring [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
1996 års smittskyddskommitté (S 1996:07) [ Avslutad 1999 ] [ Sekreterare ]
1996 års smittskyddskommitté (S 1996:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1996-09-05
Direktiv för kommittén, se dir. 1996:68.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:55 Smittskydd, samhälle och individ Del A+B.
Medverkande :
Ordförande : Susanne Billum, regeringsråd, fr.o.m. 1996-09-13
Ledamot : Leif Carlson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Isa Halvarsson, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Carl-Gustaf Hedén, stationsföreståndare, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Karin Israelsson, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Ove Löfgren, landstingsråd, fr.o.m. 1996-11-01
Ledamot : Elisebeht Markström, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Ethel Sjöberg, socionom, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Hans Toll, lanstingsråd, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Pontus Wiklund, leg. läkare, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Mariann Ytterberg, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1996-10-17
Sakkunnig : Lena Holmqvist, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1996-10-17
Sakkunnig : Mårten Törnqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-17 t.o.m. 1997-06-30
Sakkunnig : Jonas Widell, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-07-01
Expert : Kerstin Belfrage, förbundsombudsman, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Seth Olof Bergquist, chefsöverläkare, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Bertil Falkenström, adjunkt, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Hans Bertil Hansson, smittskyddsläkare, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Anita Klum, generalsekreterare, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Hasse Knutsson, utredare, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Lena Lennerhed, fil.dr, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Erik Nordenfelt, generaldirektör, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Kristina Ramstedt, epidemiolog, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Annika Strandell, medicinalråd, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Anita Sundin, förbundssekreterare, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Peet Tüll, J sektionschef, fr.o.m. 1996-10-17
Sekreterare : Gun-Marie Taabu, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-11-01
Sekreterare : Kristina Ramstedt, epidemiolog, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1998-03-31
Sekreterare : Maria Schroeder, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 1999-06-13
Sekreterare : Monica Sylvan, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-12-01 t.o.m. 1999-05-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1996:68 Utvärdering av smittskyddslagen m.m.

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:51 Smittskydd, samhälle och individ [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman