: : :

Medverkande i utredning : Hasse Knutsson

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Hasse Knutsson

Utredningar som Hasse Knutsson medverkat i ( 5 st. ):

Patientmaktsutredningen (S 2011:03) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]

Patientmaktsutredningen (S 2011:03)


Beteckning : S 2011:03
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2014-03-06
Status : Avslutad 2013 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2011-03-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:25, dir. 2012:24 och dir. 2012:113
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Assarsson, Johan, fr.o.m. 2011-03-30 t.o.m. 2013-06-30
Sakkunnig : Hausel Heldahl, Ellen, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2012-03-06
Sakkunnig : Johansson, Sara S, fr.o.m. 2013-01-16
Sakkunnig : Jansson, Petra, fr.o.m. 2011-12-12 t.o.m. 2013-01-15
Sakkunnig : Lindholm, Carolina, fr.o.m. 2012-03-07 t.o.m. 2013-01-15
Sakkunnig : Martinelle, Markus, fr.o.m. 2013-01-16
Sakkunnig : Rado, Szilárd, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2011-12-11
Sakkunnig : Regnér, Emma, fr.o.m. 2012-09-17 t.o.m. 2013-01-15
Sakkunnig : Sundberg, Katarina, fr.o.m. 2013-01-16
Sakkunnig : Willman, Eva, fr.o.m. 2011-09-01
Sakkunnig : Zetterberg, Daniel, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Blom, Staffan, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2012-10-29
Expert : Brodd, Rickard, fr.o.m. 2011-09-01
Expert : Carlsson, Anne, fr.o.m. 2011-09-01
Expert : Gårdestig, Siwert, fr.o.m. 2011-09-01
Expert : Hausel Heldahl, Ellen, fr.o.m. 2012-03-07 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Heinsoo, Toivo, fr.o.m. 2011-09-01
Expert : Himmelsköld, Åsa, fr.o.m. 2012-09-17 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Knutsson, Hasse, fr.o.m. 2011-09-01
Expert : Lemne, Carola, fr.o.m. 2011-09-01
Expert : Lönnemo Calleberg, Agneta, fr.o.m. 2012-10-30
Expert : Löpare Johansson, Lisbeth, fr.o.m. 2012-09-17
Expert : Ribeiro, Sineva, fr.o.m. 2011-09-01
Expert : Schmidt, Ingrid, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Starke, Per, fr.o.m. 2011-09-01
Expert : Stensmyren, Heidi, fr.o.m. 2011-09-01
Expert : Söderlind Rutberg, Kristina, fr.o.m. 2011-09-01
Expert : Wallin, Eva, fr.o.m. 2013-01-16
Expert : Zetterström, Sofie, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2013-01-15
Sekreterare : Barrbrink, Lena, fr.o.m. 2012-04-10 t.o.m. 2013-06-30
Sekreterare : Borlid, Ann-Charlotte, fr.o.m. 2012-12-01
Sekreterare : Kärnekull, Erik, fr.o.m. 2011-05-16 t.o.m. 2012-01-31
Sekreterare : Sundberg, Elin, fr.o.m. 2011-09-19
Sekreterare : Zetterberg Ferngren, Petra, fr.o.m. 2012-02-15

Rapporter

SOU 2013:2Patientlag
SOU 2013:44Ansvarsfull hälso- och sjukvård
Källa : Sveriges riksdag
Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:2 Patientlag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2013:44 Ansvarsfull hälso- och sjukvård [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om utländska kvinnors rätt att få abort i Sverige (S 2003:10) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]

Utredningen om utländska kvinnors rätt att få abort i Sverige (S 2003:10)


Beteckning : S 2003:10
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2006-03-07
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2003-10-23
Direktiv för utredningen se, dir. 2003:134 och dir. 2004:148
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Eriksson, Eva, fr.o.m. 2004-03-01
Sakkunnig : Lithman Sola, Johanna, fr.o.m. 2004-10-18
Expert : Hagenfeldt, Kerstin, fr.o.m. 2004-10-18
Expert : Knutsson, Hasse, fr.o.m. 2004-10-18
Expert : Pettersson, Margareta, fr.o.m. 2005-02-21
Expert : Sunesson, Per-Anders, fr.o.m. 2004-10-18
Sekreterare : Åhs, Ulla, fr.o.m. 2004-08-01 t.o.m. 2005-11-09

Rapporter

SOU 2005:90Abort i Sverige
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 2003:134
Dir. 2004:148
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:90 Abort i Sverige [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Patientskadeutredningen (S 2002:12) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]

Patientskadeutredningen (S 2002:12)


Beteckning : S 2002:12
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2005-03-02
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-06-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:92
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Werner, Anita, fr.o.m. 2002-06-27
Sakkunnig : Ericsson, Thomas, fr.o.m. 2002-09-23 t.o.m. 2003-10-05
Sakkunnig : Hedengran, Lars, fr.o.m. 2002-09-23
Sakkunnig : Ljunggren, Niklas, fr.o.m. 2003-10-06
Sakkunnig : Zetterberg Ferngren, Petra, fr.o.m. 2002-09-23
Expert : Blom, Nils, fr.o.m. 2002-09-23
Expert : Blomgren, Ralf, fr.o.m. 2002-09-23 t.o.m. 2002-10-28
Expert : Edstedt, Ulf, fr.o.m. 2002-10-29
Expert : Essinger, Kaj, fr.o.m. 2002-09-23
Expert : Hellbacher, Ulf, fr.o.m. 2002-09-23
Expert : Jedberger, Gösta, fr.o.m. 2002-09-23
Expert : Johansson, Henry, fr.o.m. 2002-09-23
Expert : Knutsson, Hasse, fr.o.m. 2003-01-04
Expert : Melin, Stig, fr.o.m. 2002-09-23
Expert : Persson, Leif, fr.o.m. 2002-09-23
Sekreterare : Westberg, Madeleine, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2004-01-31

Rapporter

SOU 2004:12Patientskadelagen och läkemedelsförsäkringen – en översyn
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2002:92
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:12 Patientskadelagen och läkemedelsförsäkringen – en översyn [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Gränskommunutredningen (Ju 2001:05) [ Avslutad 2002 ] [ Sakkunnig ]

Gränskommunutredningen (Ju 2001:05)


Beteckning : Ju 2001:05
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2003-02-21
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2001-05-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:39 och dir. 2002:63
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Törnvall, Peder, fr.o.m. 2001-05-10 t.o.m. 2002-11-30
Sakkunnig : Hjert, Christer, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Sakkunnig : Knutsson, Hasse, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Sakkunnig : Rosensvärd, Barbro, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Dagenbrink, Marika, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Falkendahl, Niclas, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Isling, Staffan, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Ljungdahl, Ulf, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Nord, Åsa, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Norrman, Åsa, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Nyström, Anders, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Persson, Christer, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Svahn Starrsjö, Kristina, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Wiik, Hanna, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2001-08-31
Expert : Årefeldt, Ann, fr.o.m. 2001-11-05 t.o.m. 2002-11-30
Sekreterare : Ljungdahl, Ulf, fr.o.m. 2001-07-01 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare : Täcklind, Anna, fr.o.m. 2002-01-14 t.o.m. 2002-11-30

Rapporter

SOU 2002:84Ett internationellt kommunalförbund
SOU 2002:85Bilagor till Gränskommunutredningens betänkande SOU 2002:84
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 2001:39
Dir. 2002:63
Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:84 Ett internationellt kommunalförbund [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2002:85 Ett internationellt kommunalförbund – bilagor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
1996 års smittskyddskommitté (S 1996:07) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]

1996 års smittskyddskommitté (S 1996:07)


Beteckning : S 1996:07
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2000-03-07
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1996-09-05
Direktiv för kommittén, se dir. 1996:68.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Billum, Susanne, fr.o.m. 1996-09-13
Ledamot : Carlson, Leif, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Halvarsson, Isa, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Hedén, Carl-Gustaf, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Israelsson, Karin, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Löfgren, Ove, fr.o.m. 1996-11-01
Ledamot : Markström, Elisebeht, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Sjöberg, Ethel, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Toll, Hans, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Wiklund, Pontus, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Ytterberg, Mariann, fr.o.m. 1996-10-17
Sakkunnig : Holmqvist, Lena, fr.o.m. 1996-10-17
Sakkunnig : Törnqvist, Mårten, fr.o.m. 1996-10-17 t.o.m. 1997-06-30
Sakkunnig : Widell, Jonas, fr.o.m. 1997-07-01
Expert : Belfrage, Kerstin, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Bergquist, Seth Olof, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Falkenström, Bertil, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Hansson, Hans Bertil, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Klum, Anita, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Knutsson, Hasse, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Lennerhed, Lena, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Nordenfelt, Erik, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Ramstedt, Kristina, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Strandell, Annika, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Sundin, Anita, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Tüll, Peet J, fr.o.m. 1996-10-17
Sekreterare : Taabu, Gun-Marie, fr.o.m. 1996-11-01
Sekreterare : Ramstedt, Kristina, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1998-03-31
Sekreterare : Schroeder, Maria, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 1999-06-13
Sekreterare : Sylvan, Monica, fr.o.m. 1996-12-01 t.o.m. 1999-05-16

Rapporter

SOU 1999:55Smittskydd, samhälle och individ Del A+B.
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1996:68
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:51 Smittskydd, samhälle och individ [ pdf |Paragraftecken ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman