Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Bertil Falkenström

Sök kontaktuppgifter till Bertil Falkenström på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Bertil Falkenström

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredning som Bertil Falkenström medverkat i:

1996 års smittskyddskommitté (S 1996:07) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
1996 års smittskyddskommitté (S 1996:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1996-09-05
Direktiv för kommittén, se dir. 1996:68.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:55 Smittskydd, samhälle och individ Del A+B.
Medverkande :
Ordförande : Susanne Billum, regeringsråd, fr.o.m. 1996-09-13
Ledamot : Leif Carlson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Isa Halvarsson, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Carl-Gustaf Hedén, stationsföreståndare, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Karin Israelsson, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Ove Löfgren, landstingsråd, fr.o.m. 1996-11-01
Ledamot : Elisebeht Markström, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Ethel Sjöberg, socionom, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Hans Toll, lanstingsråd, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Pontus Wiklund, leg. läkare, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Mariann Ytterberg, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1996-10-17
Sakkunnig : Lena Holmqvist, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1996-10-17
Sakkunnig : Mårten Törnqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-17 t.o.m. 1997-06-30
Sakkunnig : Jonas Widell, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-07-01
Expert : Kerstin Belfrage, förbundsombudsman, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Seth Olof Bergquist, chefsöverläkare, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Bertil Falkenström, adjunkt, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Hans Bertil Hansson, smittskyddsläkare, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Anita Klum, generalsekreterare, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Hasse Knutsson, utredare, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Lena Lennerhed, fil.dr, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Erik Nordenfelt, generaldirektör, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Kristina Ramstedt, epidemiolog, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Annika Strandell, medicinalråd, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Anita Sundin, förbundssekreterare, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Peet Tüll, J sektionschef, fr.o.m. 1996-10-17
Sekreterare : Gun-Marie Taabu, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-11-01
Sekreterare : Kristina Ramstedt, epidemiolog, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1998-03-31
Sekreterare : Maria Schroeder, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 1999-06-13
Sekreterare : Monica Sylvan, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-12-01 t.o.m. 1999-05-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1996:68 Utvärdering av smittskyddslagen m.m.

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:51 Smittskydd, samhälle och individ [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman