Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Bostadspolitiska utredningen (N 1995:01)

Offentlig utredning under Inrikesdepartementet (tillsatt av Näringsdepartementet)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Bostadspolitiska utredningen (N 1995:01) [ Avslutad 1996 ]

Offentlig utredning under Inrikesdepartementet (tillsatt av Näringsdepartementet)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 60 st. ♀ 22 ♂ 38 ) :

Jan Rydh  []  ( Ordförande )
Inga Berggren  []  ( Ledamot )
Lars Bergstig  []  ( Ledamot )
Annika Billström  []  ( Ledamot )
Ulf Björklund  []  ( Ledamot )
Agne Hansson  []  ( Ledamot )
Owe Hellberg  []  ( Ledamot )
Per Lager  []  ( Ledamot )
Inger Lundberg  []  ( Ledamot )
Lennart Nilsson  []  ( Ledamot )
Peter Persson  []  ( Ledamot )
Jörgen Appelgren  []  ( Expert )
Barbro Fransson  []  ( Expert )
Yvonne Gustafsson  []  ( Sakkunnig )
Björn Karlberg  []  ( Expert )
Kjell Nyman  []  ( Expert )
Minga Orkan  []  ( Expert )
Gunnevi Petersson  []  ( Sakkunnig )
Claes Thimrén  []  ( Sakkunnig )
Urban Zetterquist  []  ( Expert )
Sören Andersson  []  ( Expert )
Peter Englund  []  ( Expert )
Stellan Lundström  []  ( Expert )
Bengt Turner  []  ( Expert )
Ulla Werkell  []  ( Expert )
Anders Victorin  []  ( Expert )
Eva Öresjö  []  ( Expert )
Percy Bergholtz  []  ( Expert )
Per-Åke Eriksson  []  ( Expert )
Anders Hederstierna  []  ( Expert )
Jan Kielland  []  ( Expert )
Mirja Kvaavik  []  ( Expert )
Torsten Landgren  []  ( Expert )
Bengt-Göran Löwenthal  []  ( Expert )
Gunnar Mongård  []  ( Expert )
Krister Orell  []  ( Expert )
Nils Schirren  []  ( Expert )
Lars Schröder  []  ( Expert )
Carl Sundvik  []  ( Expert )
Pär Svanberg  []  ( Expert )
Kjell Wedin  []  ( Expert )
Mai Almén  []  ( Expert )
Marie-Louise Ek  []  ( Expert )
Leif Ekström  []  ( Expert )
Inger Göransson  []  ( Expert )
Bernt Hedin  []  ( Expert )
Ulrika Hägred  []  ( Expert )
Christina Isaksson  []  ( Expert )
Erik Lundberg  []  ( Expert )
Marianne Lundberg  []  ( Expert )
Anna-Lena Lövgren  []  ( Expert )
Ronny Nilsson  []  ( Expert )
Birgitta Ornbrant  []  ( Expert )
Charlotta Wickman  []  ( Expert )
Ulla Åhs  []  ( Huvudsekreterare )
Hans Pörner  []  ( Sekreterare )
Annika von Schéele  []  ( Expert )
Tomas Lindencrona  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Bostadspolitiska utredningen (N 1995:01)
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1995:20.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:98 1990-talets bostadsmarknad - en första utvärdering - delbetänkande
SOU 1996:156 Bostadspolitik 2000 - från produktions- till boendepolitik. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Jan Rydh, landshövding, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Inga Berggren, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Lars Bergstig, informationschef, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Annika Billström, borgarråd, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1996-09-09
Ledamot : Ulf Björklund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Agne Hansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Owe Hellberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Per Lager, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Inger Lundberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Lennart Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Peter Persson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-03-09
Sakkunnig : Jörgen Appelgren, departementsråd, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-03-03
Sakkunnig : Barbro Fransson, fr.o.m. 1996-04-09
Sakkunnig : Yvonne Gustafsson, direktör, fr.o.m. 1995-03-13 t.o.m. 1996-04-08
Sakkunnig : Björn Karlberg, direktör, fr.o.m. 1995-03-13
Sakkunnig : Kjell Nyman, kansliråd, fr.o.m. 1996-03-04
Sakkunnig : Minga Orkan, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-05
Sakkunnig : Gunnevi Petersson, tf. avdelningschef, fr.o.m. 1995-03-13
Sakkunnig : Claes Thimrén, finansråd, fr.o.m. 1995-03-13 t.o.m. 1995-04-04
Sakkunnig : Urban Zetterquist, departementsråd, fr.o.m. 1995-03-13
Expert : Sören Andersson, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Peter Englund, professor, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Stellan Lundström, universitetslektor, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Annika Schéele, filosofie doktor, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Bengt Turner, docent, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Ulla Werkell, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-03-04
Expert : Anders Victorin, professor, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Eva Öresjö, docent, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Jörgen Appelgren, departementsråd, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1996-02-18
Expert : Percy Bergholtz, chefsekonom, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Per-Åke Eriksson, utredningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Barbro Fransson, projektledare, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Anders Hederstierna, ekonomidirektör, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Björn Karlberg, direktör, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Jan Kielland, civilekonom, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Mirja Kvaavik, verkst. direktör, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Torsten Landgren, utredningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Bengt-Göran Löwenthal, utredningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Gunnar Mongård, utredningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Kjell Nyman, kansliråd, fr.o.m. 1996-02-19
Expert : Krister Orell, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Nils Schirren, verkst. direktör, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Lars Schröder, kreditchef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Carl Sundvik, verkst. direktör, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Pär Svanberg, förhandlingschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Kjell Wedin, byggchef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Urban Zetterquist, departementsråd, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Mai Almén, arkitekt, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Marie-Louise Ek, sakkunnig, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Leif Ekström, förvaltningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Per-Åke Eriksson, utredningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Barbro Fransson, projektledare, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Inger Göransson, planeringssekreterare, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Bernt Hedin, socialombudsman, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Ulrika Hägred, expert, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Christina Isaksson, sekreterare, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Tomas Lidencrona, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Erik Lundberg, avdelningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Marianne Lundberg, bygglovschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Anna-Lena Lövgren, bitr. planeringschef
Expert : Ronny Nilsson, förvalningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Minga Orkan, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Birgitta Ornbrant, sekreterare, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Charlotta Wickman, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Urban Zetterquist, departementsråd, fr.o.m. 1996-02-01
Huvudsekreterare : Ulla Åhs, planeringsdirektör, fr.o.m. 1995-04-01
Sekreterare : Hans Pörner, direktör, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1996-11-30
Mattias Gustafsson, forskare, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1996-11-30
Kajsa Rahlén, civilekonom, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1996-11-15

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman