Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Claes Thimrén

Sök kontaktuppgifter till Claes Thimrén på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Claes Thimrén

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Claes Thimrén medverkat i ( 3 st. ):

Solvens II utredningen (Fi 2010:01) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]

Solvens II utredningen (Fi 2010:01)


Beteckning : Fi 2010:01
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2012-02-16
Status : Avslutad 2011 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2010-02-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:14
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Barr, Daniel, fr.o.m. 2010-04-01
Expert : Flodén, Tomas, fr.o.m. 2010-04-01
Expert : Friberg, Karin, fr.o.m. 2010-04-01
Expert : Friman-Blomgren, Lena, fr.o.m. 2010-04-01
Expert : Liu-Wijkander, Jianying, fr.o.m. 2010-04-01
Expert : Marinica, Ann-Kristin, fr.o.m. 2010-04-01
Expert : Nyholm, Håkan, fr.o.m. 2010-04-01
Expert : Schager, Nils-Henrik, fr.o.m. 2010-04-01
Expert : Thimrén, Claes, fr.o.m. 2010-04-01
Expert : von Bahr, Bengt, fr.o.m. 2010-04-01
Sekreterare : Barrefelt, Johan, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2011-09-30
Sekreterare : Carlberg, Charlotta, fr.o.m. 2010-11-15 t.o.m. 2011-08-31
Sekreterare : Thomsson, Patric, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Sekreterare : Tobiasson, Håkan, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Westerberg, Maria, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-09-30

Rapporter

SOU 2011:68Rörelsereglering för försäkring och tjänstepension. Del 1 och 2
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2010:14 Nya solvensregler för försäkringsföretag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:68 Rörelsereglering för försäkring och tjänstepension [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av Finansinspektionens tillsyn på försäkringsområdet (Fi 2004:17) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]

Utredningen om översyn av Finansinspektionens tillsyn på försäkringsområdet (Fi 2004:17)


Beteckning : Fi 2004:17
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2006-03-09
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2004-09-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:118 och dir. 2005:79
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Ajne, Mårten, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2005-10-12
Sakkunnig : Daltung, Sonja, fr.o.m. 2004-09-24 t.o.m. 2005-10-12
Sakkunnig : Ekström, Eva, fr.o.m. 2004-09-24 t.o.m. 2005-10-12
Sakkunnig : Kullgren, Peter, fr.o.m. 2004-09-24 t.o.m. 2005-10-12
Expert : von Bahr, Bengt, fr.o.m. 2004-09-24 t.o.m. 2005-10-12
Expert : Bramness-Arvidsson, Ellen, fr.o.m. 2004-09-24 t.o.m. 2005-10-12
Expert : Jansson, Joakim, fr.o.m. 2004-09-24 t.o.m. 2005-10-12
Expert : Norrman, Liso, fr.o.m. 2004-09-24 t.o.m. 2005-10-12
Expert : Thimrén, Claes, fr.o.m. 2004-09-24 t.o.m. 2005-10-12
Sekreterare : Utterström, Erik, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2005-10-31

Rapporter

SOU 2005:85Tillsyn på försäkringsområdet
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:85 Tillsyn på försäkringsområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Bostadspolitiska utredningen (N 1995:01) [ Avslutad 1996 ] [ Sakkunnig ]

Bostadspolitiska utredningen (N 1995:01)


Beteckning : N 1995:01
Departement : Inrikesdepartementet
Senast ändrad : 1997-03-14
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1995:20.
Lokal :
0

Sammansättning


Ordförande : Rydh, Jan, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Berggren, Inga, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Bergstig, Lars, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Billström, Annika, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1996-09-09
Ledamot : Björklund, Ulf, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Hansson, Agne, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Hellberg, Owe, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Lager, Per, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Lundberg, Inger, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Nilsson, Lennart, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Persson, Peter, fr.o.m. 1995-03-09
Sakkunnig : Appelgren, Jörgen, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-03-03
Sakkunnig : Fransson, Barbro, fr.o.m. 1996-04-09
Sakkunnig : Gustafsson, Yvonne, fr.o.m. 1995-03-13 t.o.m. 1996-04-08
Sakkunnig : Karlberg, Björn, fr.o.m. 1995-03-13
Sakkunnig : Nyman, Kjell, fr.o.m. 1996-03-04
Sakkunnig : Orkan, Minga, fr.o.m. 1995-04-05
Sakkunnig : Petersson, Gunnevi, fr.o.m. 1995-03-13
Sakkunnig : Thimrén, Claes, fr.o.m. 1995-03-13 t.o.m. 1995-04-04
Sakkunnig : Zetterquist, Urban, fr.o.m. 1995-03-13
Expert : Andersson, Sören, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Englund, Peter, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Lundström, Stellan, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Schéele, Annika, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Turner, Bengt, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Werkell, Ulla, fr.o.m. 1996-03-04
Expert : Victorin, Anders, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Öresjö, Eva, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Appelgren, Jörgen, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1996-02-18
Expert : Bergholtz, Percy, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Eriksson, Per-Åke, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Fransson, Barbro, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Hederstierna, Anders, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Karlberg, Björn, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Kielland, Jan, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Kvaavik, Mirja, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Landgren, Torsten, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Löwenthal, Bengt-Göran, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Mongård, Gunnar, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Nyman, Kjell, fr.o.m. 1996-02-19
Expert : Orell, Krister, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Schirren, Nils, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Schröder, Lars, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Sundvik, Carl, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Svanberg, Pär, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Wedin, Kjell, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Zetterquist, Urban, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Almén, Mai, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Ek, Marie-Louise, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Ekström, Leif, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Eriksson, Per-Åke, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Fransson, Barbro, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Göransson, Inger, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Hedin, Bernt, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Hägred, Ulrika, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Isaksson, Christina, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Lidencrona, Tomas, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Lundberg, Erik, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Lundberg, Marianne, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Lövgren, Anna-Lena
Expert : Nilsson, Ronny, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Orkan, Minga, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Ornbrant, Birgitta, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Wickman, Charlotta, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Zetterquist, Urban, fr.o.m. 1996-02-01
Huvudsekreterare : Åhs, Ulla, fr.o.m. 1995-04-01
Sekreterare : Pörner, Hans, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1996-11-30
Gustafsson, Mattias, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1996-11-30
Rahlén, Kajsa, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1996-11-15

Rapporter

SOU 1995:981990-talets bostadsmarknad
- en första utvärdering – delbetänkande
SOU 1996:156Bostadspolitik 2000 – från
produktions- till boendepolitik.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1995:20 Översyn av bostadspolitiken

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman