Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Per-Åke Eriksson

Sök kontaktuppgifter till Per-Åke Eriksson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Per-Åke Eriksson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Per-Åke Eriksson medverkat i ( 8 st. ):

Utredningen om allmännyttans villkor och förutsättningar (M 2005:04) [ Avslutad 2008 ]
Utredningen om allmännyttans villkor och förutsättningar (M 2005:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-10-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:116, dir. 2007:18 och dir. 2007:73
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:38 EU, allmännyttan och hyrorna - slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Michaël Koch, fr.o.m. 2005-10-20
Expert : Peter Blomquist, kansliråd, fr.o.m. 2005-12-10
Expert : Eva Hedman, expert, fr.o.m. 2005-12-10
Expert : Håkan Julius, fr.o.m. 2007-05-21
Expert : Hans Lind, fr.o.m. 2007-03-01
Expert : Helena Linde, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-12-10
Expert : Gunilla Lundholm, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-12-10 t.o.m. 2006-03-31
Expert : Henrik Matz, rättsakkunnig, fr.o.m. 2005-12-10
Expert : Johanna Ode, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-12-10 t.o.m. 2007-10-31
Expert : K Svensson, A Stefan ämnesråd, fr.o.m. 2005-12-10
Expert : Ylva Svensson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Katarina Wahlberg, fr.o.m. 2007-02-26
Per-Åke Eriksson, fr.o.m. 2007-11-06
Jörgen Mark-Nielsen, fr.o.m. 2007-11-06
P-G Nyström, fr.o.m. 2007-11-06
Sekreterare : Ulf Ahlström, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2008-05-11
Sekreterare : Martin Nilsson, fr.o.m. 2006-10-01 t.o.m. 2008-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:38 EU, allmännyttan och hyrorna [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén om allmännyttiga bostadsföretag och bostadssocial utveckling (Fi 2000:01) [ Avslutad 2001 ] [ Expert ]
Komittén om allmännyttiga bostadsföretag och bostadssocial utveckling(Fi 2000:01)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-12-22
Direktiv för kommittén, se dir. 1999:110 och dir. 2000:102.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:104 Allmännyttan på 2000-talet - beslutsregler vid försäljning av kommunala bostäder. Delbetänkande
SOU 2001:27 Allmännyttiga bostadsföretag och kommunernas boendeplanering
Medverkande :
Ordförande : Börje Granlund, fr.o.m. 2000-09-14 t.o.m. 2001-03-26
Ordförande : Per-Olof Håkansson, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2000-07-19
Ledamot : Rigmor Stenmark, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-03-26
Ledamot : Helena Hillar Rosenqvist, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-03-26
Ledamot : Ulla-Britt Hagström, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-03-26
Ledamot : Leif Jakobsson, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-03-26
Ledamot : Carina Moberg, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-03-26
Ledamot : Mikael Odenberg, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-03-26
Ledamot : Peter Persson, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-03-26
Ledamot : Jan Ryberg, Åke, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-03-26
Ledamot : Ulla Wester, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-03-26
Ledamot : Allan Widman, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-03-26
Sakkunnig : Nils Cederstierna, fr.o.m. 2000-01-31 t.o.m. 2000-10-01
Sakkunnig : Per Olof (avliden) Håkansson, fr.o.m. 2000-07-20 t.o.m. 2000-08-29
Sakkunnig : Jan Josefsson, fr.o.m. 2000-10-02 t.o.m. 2001-03-26
Sakkunnig : Anders Lönnberg, fr.o.m. 2000-01-31 t.o.m. 2001-03-26
Sakkunnig : Jonas Norlin, fr.o.m. 2000-01-31 t.o.m. 2000-02-28
Sakkunnig : Erik Nymansson, fr.o.m. 2000-01-31 t.o.m. 2001-03-26
Expert : Bengt Ove Birgersson, fr.o.m. 2000-01-31 t.o.m. 2001-03-26
Expert : Per-Åke Eriksson, fr.o.m. 2000-01-31 t.o.m. 2001-03-26
Expert : Björn Sundström, fr.o.m. 2000-01-31 t.o.m. 2001-03-26
Expert : Pär Svanberg, fr.o.m. 2000-01-31 t.o.m. 2001-03-26
Expert : Arvid Wallgren, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2001-03-26
Huvudsekreterare : Ulf Ljungdahl, fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2001-03-31
Sekreterare : Margareta Lindquist, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2000-09-08
Sekreterare : Ian MacArthur, fr.o.m. 2000-04-17 t.o.m. 2001-03-31
Sekreterare : Annica Maria Runsten, fr.o.m. 2000-08-16 t.o.m. 2000-11-30
Sekreterare : Jonas Schneider, fr.o.m. 2000-05-01 t.o.m. 2001-03-31
Sekreterare : Göran Starkebo, fr.o.m. 2000-02-07 t.o.m. 2000-10-06
Sekreterare : Per Åhrén, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-01-24
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

1997 års hyreslagstiftningsutredning (Ju 1997:09) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
1997 års hyreslagstiftningsutredning (Ju 1997:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-08-21
Direktiv för utredningen, se dir. 1997:97 och dir. 1999:16.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:15 Ny system för prövning av hyres- och arrendemål
SOU 1999:81 Förhandlingsersättning till hyresgästorganisation
SOU 2000:76 Hyresgästinflytande vid ombyggnad. Besittningsskydd vid lokalhyra. Andra hyresrättsliga frågor.
Medverkande :
Särskild utredare : Ulla Erlandsson, hovrättsråd, fr.o.m. 1997-09-10 t.o.m. 2000-08-31
Sakkunnig : Nils Cederstierna, ämnesråd, fr.o.m. 1997-11-01 t.o.m. 2000-08-31
Sakkunnig : Marie-Louise Ek, fil.kand., fr.o.m. 1997-11-01 t.o.m. 2000-08-31
Sakkunnig : Lars-Gunnar Lundh, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-11-01 t.o.m. 1999-02-28
Expert : Eila Andersson, förbundsjurist, fr.o.m. 1997-11-01 t.o.m. 2000-08-31
Expert : Manfred Baumgardt, företagsjurist, fr.o.m. 1997-11-01 t.o.m. 2000-08-31
Expert : Per-Åke Eriksson, utredningschef, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 2000-08-31
Expert : Ernst Olaf Holm, verkst. direktör, fr.o.m. 1997-11-01 t.o.m. 2000-08-31
Expert : Leif Holmqvist, chefsjurist, fr.o.m. 1997-11-01 t.o.m. 1999-03-31
Expert : Ulrika Hägred, expert, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-08-31
Expert : Olof Nordström, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-11-01 t.o.m. 1999-02-28
Expert : Lars-Göran Svensson, arrendeombudsman, fr.o.m. 1997-11-01 t.o.m. 1999-02-28
Expert : Keith Wijkander, överantikvarie, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-08-31
Sekreterare : Jan Josefsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-11-01 t.o.m. 2000-09-13
Sekreterare : Paula Lundberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-11-01 t.o.m. 1999-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Konkurrensrådet (N 1997:08) [ Avslutad 2003 ] [ Suppleant ]
Konkurrensrådet (N 1997:08)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-12-04
Direktiv för rådet, se dir. 1997:145, dir. 2000:83, dir. 2001:102, dir. 2002:73 och dir. 2003:82
Lokal : Regeringsgatan 30-32, Postadress: Näringsdepartementet,103 33 STOCKHOLM, tel. 08-405 22 40 (kanslichefen)
Rådet fortsätta sin verksamhet till utgången av december 2003.
Medverkande :
Ordförande : Lars Ahlvarsson, f.d. förhandlingsdirektör, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Ingalill Borild, revisionsdirektör, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Allan Eriksson, direktör, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Thomas Hallgren, förbundsjurist, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2001-03-25
Ledamot : Lennart Hansson, fr.o.m. 2001-03-26 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Gösta Jedberger, verkst. direktör, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Jens Karlsson, jur.kand., fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Anders Morin, civilekonom, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Leif Petersén, fr.o.m. 2002-08-07 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Curt Riberdahl, professor, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2002-08-06
Ledamot : Eva Sveman, jurist, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Kristina Bardh, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 1999-06-30
Suppleant : Ulla Endre Lönnqvist, jurist, fr.o.m. 1998-12-10 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Peter Enström, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Per-Åke Eriksson, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Anders Frostell, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 1999-12-13
Suppleant : Laila von Hahn Rosenqvist, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Lasse Henricson, utredare, fr.o.m. 1999-12-13 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Agneta Lefwerth, förbundsjurist, fr.o.m. 1998-12-10 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Alf Levander, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Lars Lundenmark, fr.o.m. 2000-06-14 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Åke Rådberg, entreprenadjurist, fr.o.m. 1999-12-13 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Owe Swanson, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2000-06-14
Suppleant : Håkan Torngren, förbundsjurist, fr.o.m. 1998-12-10 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Kristina Wennmark, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2003-12-31
Kanslichef : Ingemar Delveborn, civilekonom, fr.o.m. 1999-04-14 t.o.m. 2004-01-31
Kanslichef : Ylva Hintze, jur.kand., t.o.m. 1999-05-13
Utredare : Thorbjörn Bergman, civilekonom, fr.o.m. 1999-05-17 t.o.m. 2001-06-30
Utredare : Ingemar Delveborn, civilekonom, fr.o.m. 1998-04-14 t.o.m. 1999-04-13
Sekreterare : Ylva Hintze, jur.kand., fr.o.m. 1999-04-14 t.o.m. 1999-05-13
Sekreterare : Lennart Meyer, fr.o.m. 2001-08-20 t.o.m. 2001-12-31
Bitr. sekreterare : Hans Christian Berger, fr.o.m. 2002-08-12 t.o.m. 2004-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:117 Konkurrens på lika villkor mellan offentlig och privat sektor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Bostadspolitiska utredningen (N 1995:01) [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]
Bostadspolitiska utredningen (N 1995:01)
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1995:20.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:98 1990-talets bostadsmarknad - en första utvärdering - delbetänkande
SOU 1996:156 Bostadspolitik 2000 - från produktions- till boendepolitik. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Jan Rydh, landshövding, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Inga Berggren, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Lars Bergstig, informationschef, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Annika Billström, borgarråd, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1996-09-09
Ledamot : Ulf Björklund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Agne Hansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Owe Hellberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Per Lager, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Inger Lundberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Lennart Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Peter Persson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-03-09
Sakkunnig : Jörgen Appelgren, departementsråd, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-03-03
Sakkunnig : Barbro Fransson, fr.o.m. 1996-04-09
Sakkunnig : Yvonne Gustafsson, direktör, fr.o.m. 1995-03-13 t.o.m. 1996-04-08
Sakkunnig : Björn Karlberg, direktör, fr.o.m. 1995-03-13
Sakkunnig : Kjell Nyman, kansliråd, fr.o.m. 1996-03-04
Sakkunnig : Minga Orkan, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-05
Sakkunnig : Gunnevi Petersson, tf. avdelningschef, fr.o.m. 1995-03-13
Sakkunnig : Claes Thimrén, finansråd, fr.o.m. 1995-03-13 t.o.m. 1995-04-04
Sakkunnig : Urban Zetterquist, departementsråd, fr.o.m. 1995-03-13
Expert : Sören Andersson, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Peter Englund, professor, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Stellan Lundström, universitetslektor, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Annika Schéele, filosofie doktor, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Bengt Turner, docent, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Ulla Werkell, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-03-04
Expert : Anders Victorin, professor, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Eva Öresjö, docent, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Jörgen Appelgren, departementsråd, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1996-02-18
Expert : Percy Bergholtz, chefsekonom, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Per-Åke Eriksson, utredningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Barbro Fransson, projektledare, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Anders Hederstierna, ekonomidirektör, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Björn Karlberg, direktör, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Jan Kielland, civilekonom, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Mirja Kvaavik, verkst. direktör, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Torsten Landgren, utredningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Bengt-Göran Löwenthal, utredningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Gunnar Mongård, utredningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Kjell Nyman, kansliråd, fr.o.m. 1996-02-19
Expert : Krister Orell, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Nils Schirren, verkst. direktör, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Lars Schröder, kreditchef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Carl Sundvik, verkst. direktör, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Pär Svanberg, förhandlingschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Kjell Wedin, byggchef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Urban Zetterquist, departementsråd, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Mai Almén, arkitekt, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Marie-Louise Ek, sakkunnig, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Leif Ekström, förvaltningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Per-Åke Eriksson, utredningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Barbro Fransson, projektledare, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Inger Göransson, planeringssekreterare, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Bernt Hedin, socialombudsman, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Ulrika Hägred, expert, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Christina Isaksson, sekreterare, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Tomas Lidencrona, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Erik Lundberg, avdelningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Marianne Lundberg, bygglovschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Anna-Lena Lövgren, bitr. planeringschef
Expert : Ronny Nilsson, förvalningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Minga Orkan, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Birgitta Ornbrant, sekreterare, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Charlotta Wickman, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Urban Zetterquist, departementsråd, fr.o.m. 1996-02-01
Huvudsekreterare : Ulla Åhs, planeringsdirektör, fr.o.m. 1995-04-01
Sekreterare : Hans Pörner, direktör, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1996-11-30
Mattias Gustafsson, forskare, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1996-11-30
Kajsa Rahlén, civilekonom, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1996-11-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1995:20 Översyn av bostadspolitiken

Fastighetsbeskattningsutredningen (Fi 1993:01) [ Avslutad 1994 ] [ Sakkunnig ]
Fastighetsbeskattningsutredningen (Fi 1993:01)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1994
Direktiv för se dir. 1992:111.
Utredningen har avgett :
SOU 1993:57 Beskattning av fastigheter, del I - Schablonintäkt eller fastighetsskatt?
SOU 1994:57 Beskattning av fastigheter, del II - Principiella utgångspunkter för beskattning av fastigheter m.m. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Jan Francke, kammarrättspresident
Sakkunnig : Per-Åke Eriksson, pol.mag.
Sakkunnig : Carl Gustav Fernlund, departementsråd
Expert : Monica Dahlbom, kammarrättsassessor
Expert : Urban Fredriksson, departementssekreterare
Expert : Monika Haapaniemi, avdelningsdirektör
Expert : Peter Melz, professor
Expert : Per Sjöblom, kansliråd
Expert : Nils-Ove Äng, kammarrättsassessor
Sekreterare : Ann-Carin Glimstedt, rådman
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (Fi 1993:22) om ett nytt statligt premierat bosparsystem [ Avslutad 1994 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (Fi 1993:22) om ett nytt statligt premierat bosparsystem
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1994
Direktiv för se dir. 1993:116.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:121 Bosparande Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Knut Billing, led. av riksdagen /m
Sakkunnig : Inger Andersson, marknadsanalytiker
Sakkunnig : Lars Bergendal, kammarrättsassessor
Sakkunnig : Per-Åke Eriksson, pol.mag.
Sakkunnig : Björn Hasselgren, ekonom
Sakkunnig : Gunnel Schön, kammarrättsassessor
Sakkunnig : Erik Utterström, departementssekreterare
Sekreterare : Tomas Thorsén, civilekonom
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1994:121 Bosparande [ pdf |Paragraftecken ]
Bostadskreditutredningen (Fi 1993:17) [ Avslutad 1994 ] [ Sakkunnig ]
Bostadskreditutredningen (Fi 1993:17)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1994
Direktiv för se dir. 1993:98.
Utredningen har avgett :
SOU 1993:104 Stabilisering av bostadskreditmarknaden Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Georg Danell, direktör
Sakkunnig : Per-Åke Eriksson, pol.mag.
Sakkunnig : Christina Gustafsson, tekn.lic.
Sakkunnig : Björn Hasselgren, ekonom
Sakkunnig : Tomas Niemelä, departementssekreterare
Sakkunnig : Peter Rentsch, departementsråd
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:104 Stabilisering av bostadskreditmarknaden [ pdf ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman