Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Charlotta Wickman

Sök kontaktuppgifter till Charlotta Wickman på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Charlotta Wickman

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Charlotta Wickman medverkat i ( 11 st. ):

Delegationen för romska frågor (Ju 2006:10) [ Avslutad 2011 ] [ Sakkunnig ]
Delegationen för romska frågor (Ju 2006:10)
Departement : Integrations- och jämställdhetsdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-09-14
Direktiv för delegationen, se dir. 2006:101 och dir. 2009:99
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:55 Romers rätt - en strategi för romer i Sverige
Medverkande :
Ordförande : Maria Leissner, ambassadör, fr.o.m. 2006-12-13 t.o.m. 2010-08-01
Bitr. ordförande : Gunno Gunnmo, fr.o.m. 2008-11-18 t.o.m. 2010-09-02
Ledamot : Hans Caldaras, författare, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2009-02-23
Ledamot : Angelina Dimiter-Taikon, fr.o.m. 2009-02-24 t.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Gunno Gunnmo, länspolismästare, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2010-09-02
Ledamot : Baki Hasan, fr.o.m. 2007-11-06 t.o.m. 2009-02-23
Ledamot : Gösta Johansson, särskild utredare, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Christina Johnsson, jur.dr., fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Sejran Menekshe, fr.o.m. 2009-02-24 t.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Soraya Post, ordförande internationella roma women network, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Sali Resblom, barnskötare, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2007-11-05
Ledamot : Tuula Schwartz, sakkunnig romska frågor, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Charles Westin, professor, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Marian Wydow, sakkunnig romska frågor, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2010-08-01
Sakkunnig : Charlotta Wickman, ämnesråd, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Arjun Bakshi, utredare, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Lena Hammarberg, undervisningsråd, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Olle Josephson, avdelningschef, fr.o.m. 2007-02-23 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Lars Do Lindgren, fr.o.m. 2008-12-09 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Katri Linna, ombudsman mot etnisk diskriminering, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Jorge Rivera, projektledare, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Joakim Scheele, projektledare, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Emma Sterky, kansliråd, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Elin Strand, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-12-09 t.o.m. 2009-12-31
Expert : Bilge Tekin Befrits, fr.o.m. 2008-06-09 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Mats Wennerholm, utvecklingschef, fr.o.m. 2008-12-09 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Fredrik Wikström, chef för enheten organisationsstöd, fr.o.m. 2008-12-09 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Annika Öquist, utredare, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2010-08-01
Michell Resande Alfredsson, romers riksförbund, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Helena Föreningen Andersson, resandefolkets organisation, fr.o.m. 2008-02-14 t.o.m. 2010-08-01
Anneli Resande Aronsen, romers riksförbund, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Sali Bogdanov, föreningen lovara i Lund, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Lars Romska Demetri, kristna socialdemokrater, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Angelina Romska Dimeter-Taikon, kristna socialdemokrater, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Hillevi Romernas Furtenback, riksförbund (f.d. nodiska zigenarrådet), fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Rosita Riksförbundet Internationella Grönfors, romska och resande kvinnocenter, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Baki Romsk Hasan, kulturförening riksorganisation och center för romsk kulturutveckling (CRKA), fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-02-13
Sonny Föreningen Jenfjord, resandefolkets riksorganisation, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Erland Romska Kaldaras, ungdonmsförbundet, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Berisa Romska Kamalj, kulturförening riksorganisation och Center för romsk kulturutveckling, fr.o.m. 2008-02-14 t.o.m. 2010-08-01
Stefano Riksförbundet Kuzhikov, romer i europa, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Floryda Romska Lakatosz, ungdomsförbundet, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Gregor Föreningen Lärlund, lovara i Lund, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Sima Föreningen Millon, resandefolkets riksorganisation, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-02-13
Stefan Romernas Palison, riksförbund (f.d. nordiska zigernarrådet, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Birger Resandefolkets Rosengren, romanoa riksförbund, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-10-06
Eva Resandefolkets Rosengren, romanoa riksförbund, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-10-06
Allan Centralförbundet Roma Schwartz, international, fr.o.m. 2008-02-14 t.o.m. 2010-08-01
Hilda Centralförbundet Roma Svart, international, t.o.m. 2010-08-01
Huvudsekreterare : Ann-Marie Algemo, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-02-28
Sekreterare : Marianne (avliden) Håkansson, fr.o.m. 2010-02-01
Sekreterare : Elisabet Idermark, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2010-07-25
Sekreterare : Domino Kai, fr.o.m. 2007-03-15 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Anna-Sofia Quensel, fr.o.m. 2008-04-23 t.o.m. 2010-09-02
Sekreterare : Tiina Ritzén Kievilö, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-12-31
Sekreterare : Elin Strand, fr.o.m. 2007-07-01 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Manuel Tan Marti, fr.o.m. 2008-03-17 t.o.m. 2009-12-31
Sekreterare : Ulf Öfverberg, fr.o.m. 2009-02-02 t.o.m. 2010-02-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:55 Romers rätt – en strategi för romer i Sverige [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om statligt stöd till kvinnors organisering (Ju 2003:05) [ Avslutad 2004 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om statligt stöd till kvinnors organisering (Ju 2003:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-05-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:56
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:59 Kvinnors organisering
Medverkande :
Särskild utredare : Lena Josefsson, konsult, fr.o.m. 2003-05-08 t.o.m. 2004-06-30
Sakkunnig : Maud Eduards, professor, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-06-30
Sakkunnig : Klara Grundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-01-31
Sakkunnig : Marianne Laxén, departementsråd, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-06-30
Sakkunnig : Charlotta Wickman, ämnesråd, fr.o.m. 2004-02-01 t.o.m. 2004-06-30
Expert : Mona Hallström-Hjort, samordnare/integrationsutvecklare, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-06-30
Expert : Diana Mulanari, universitetslektor, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-06-30
Expert : Henrik Nordvall, doktorand, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-06-30
Expert : Leif Näfver, direktör, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-06-30
Expert : Lars Svedberg, professor, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-06-30
Expert : Filip Wijkström, docent, ekonomie doktor, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-06-30
Sekreterare : Marie Ericsson, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-07-31
Sekreterare : Berndt Lindholm, kansliråd, fr.o.m. 2004-02-01 t.o.m. 2004-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:59 Kvinnors organisering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om allmänna samlingslokaler (Ju 2002:05) [ Avslutad 2004 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om allmänna samlingslokaler (Ju 2002:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-03-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:40
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:118 Allmänna samlingslokaler - demokrati, kultur, utveckling
Medverkande :
Särskild utredare : Kjell Nordström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-03-21 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Charlotta Wickman, ämnesråd, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Joachim Waern, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Elving Andersson, regionssekreterare, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Marie Eriksson, handläggare, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-08-31
Expert : Ulf Gustafsson, vice verkst. direktör, fr.o.m. 2002-09-27 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Leif Götesson, utredare, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Eva Johansson, egenföretagare, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Eva Karlsson, utvecklingschef, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Peter Malmsten, utredare, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Torgny Sandgren, handläggare, fr.o.m. 2003-09-01 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Jenny Tunér, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Ebba Vallgårda, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Ants Viirman, sektionschef, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Kumar Yogesh, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Berndt Lindholm, kansliråd, fr.o.m. 2002-04-15 t.o.m. 2004-02-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2002:40 Allmänna samlingslokaler

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:118 Allmänna samlingslokaler – demokrati, kultur, utveckling [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen om icke vinstutdelande aktiebolag (Ju 2002:06) [ Avslutad 2003 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om icke vinstutdelande aktiebolag (Ju 2002:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-02-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:30, dir. 2002:145 och dir. 2003:86
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:98 Aktiebolag med begränsad vinstutredning
Medverkande :
Särskild utredare : Carina Gunnarsson, ordförande i Arbetsdomstolen, fr.o.m. 2002-05-08 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Johan Danelius, kansliråd, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Ola Göransson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Olle Halldorf, ämnesråd, fr.o.m. 2002-08-23 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Kent Ivarsson, ämnesråd, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Lena Lagercrantz, kansliråd, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2002-08-22
Sakkunnig : Sten Ljungdahl, kansliråd, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Curt-Olof Mann, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2002-09-30
Sakkunnig : Mats Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Erik Noltorp, hovrättsassessor, fr.o.m. 2003-03-23 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Susanne Sundberg, kansliråd, fr.o.m. 2002-11-05 t.o.m. 2003-04-22
Sakkunnig : Charlotte Utterström, hovrätssassessor, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2002-11-04
Sakkunnig : Charlotta Wickman, ämnesråd, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-11-30
Expert : Solveig Allard Ringborg, ekonom, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2002-08-21
Expert : Lena Dalman, förbundsjurist, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-11-30
Expert : Charlotte Gedda, enhetsjurist, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2002-10-08
Expert : Ann-Kristin Kvist, enhetsjurist, fr.o.m. 2002-10-09 t.o.m. 2003-11-30
Expert : Ulrika Lindén, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-11-30
Expert : Per Nordström, chefsjurist, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-11-30
Expert : Eva Sveman, jurist, fr.o.m. 2002-08-22 t.o.m. 2003-11-30
Sekreterare : Catharina Kihlefelt Bondesson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-06-18 t.o.m. 2003-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:98 Aktiebolag med begränsad vinstutdelning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén om barn i homosexuella familjer (Ju 1999:02) [ Avslutad 2001 ] [ Sekreterare ]
Kommittén om barn i homosexuella familjer (Ju 1999:02)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-02-04
Direktiv för kommittén, se dir. 1999:5
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:10 Barn i homosexuella familjer
Medverkande :
Ordförande : Göran Ewerlöf, hovrättslagman, fr.o.m. 1999-02-04 t.o.m. 2001-02-28
Ledamot : Elving Andersson, regionssekreterare, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Marianne Carlström, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Annica Dahl, kommunalråd, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Isa Halvarsson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Elisebeht Markström, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Chatrine Pålsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Raimo Pärssinen, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Tasso Stafilidis, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Kerstin Staver, företagare, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Sten Tolgfors, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Anders Ygeman, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Sakkunniga : Sören Kindlund, kansliråd, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Sakkunniga : Anita Wickström, ämnesråd, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Ulla Fredriksson, f.d. överdirektör (Statens nämnd för internationella adoptionsfrågor), fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Torgny Gustavsson, barn- och ungdomspsykiater, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Christina Heilborn, jurist (Rädda barnen), fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 1999-11-30
Expert : Ann-Marie Helmadotter, bitr. rektor (RFSL), fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Margret Henningsson, socionom (adoptionsorg. och nätverk för adopterade), fr.o.m. 2000-02-01 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Per-Arne Håkansson, utredare (Socialstyrelsen), fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Heinz Spira, avdelningsdirektör (Folkhälsoinstitutet), fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Börje Svensson, leg. psykoterapeut (Rädda barnen), fr.o.m. 1999-12-01 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Concetta Taliercio, handläggare (Barnombudsmannen), fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Margarete Walch, leg.psykolog och leg. psykoterapeut, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Hans Ytterberg, ombudsman mot diskriminering på grund av sexuell läggning, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Huvudsekreterare : Eva-Chalotte Salvall, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-05-01 t.o.m. 2001-02-28
Sekreterare : Charlotta Wickman, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-05-10 t.o.m. 2001-03-04
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1999:5 Barn i homosexuella familjer

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2001:10 Barn i homosexuella familjer [ pdf |Paragraftecken ]
Arbetsgruppen (In 1997:A) med uppgift att följa och stödja utvecklingsarbetet med medborgarkontor, m.m. [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 1999 ] [ Ledamot ]
Arbetsgruppen (In 1997:A) med uppgift att följa och stödja utvecklingsarbetet med medborgarkontor, m.m.Organ inom Regeringskansliet
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-03-01
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Carl-Gunnar Peterson, planeringschef, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Eva Stina Alfredsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Marcus Bengtsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Eva Cederholm Cars, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Klas Falk, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-02-09 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Göran Geiryd, utredningschef, fr.o.m. 1998-05-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Torgny Ljungqvist, sekreterare, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1997-07-07
Ledamot : Annika Lowén, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Ingrid Olmander van der Erk, sekreterare, fr.o.m. 1997-07-07 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Johannes Sjögren, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1998-02-08
Ledamot : Bo Swedin, kommunikationsdirektör, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Lars Söderström, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Frank Waltersson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Charlotta Wickman, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-05-28 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Monica Berneström, adm. utvecklingschef, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Yvonne Bjerke, enhetschef, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Barbro Björkhem, redaktör, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Sara Eriksén, doktorand, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Benny Jansson, verksamhetschef, fr.o.m. 1997-06-16 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Elisabeth Jonsson, platschef, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Sirpa Lindelöf, samhällsvägledare, fr.o.m. 1998-02-09 t.o.m. 1999-06-30
Sekreterare : Berndt Lindholm, kansliråd, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 1999:26 Medborgarkontor i utveckling [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (In 1997:13) gällande konsumentinformation om dagligvaror [ Avslutad 1999 ] [ Sekreterare ]
Utredningen (In 1997:13) gällande konsumentinformation om dagligvaror
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-12-18
Direktiv för utredningen, se dir. 1997:151 och dir. 1998:94.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:7 Märk väl!
Medverkande :
Särskild utredare : Inga-Britt Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-12-18 t.o.m. 1998-09-20
Sakkunnig : Susanne Carlsson, enhetschef, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 1999-02-28
Sakkunnig : Agneta Gillback, avdelningschef, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-02-28
Sakkunnig : Bengt Ingerstam, generalsekreterare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-02-28
Sakkunnig : Marianne Jarl, ombudsman, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-02-28
Sakkunnig : Charlotte Nilenheim, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-02-28
Expert : Göran Grén, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-02-28
Expert : Martin Hedenmo, utredare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-02-28
Expert : Daniel Samuelsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-02-28
Expert : Herbert Silbermann, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-02-28
Expert : Walter Sköldefors, direktör, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-02-28
Expert : Anna-Maria Wide, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-02-28
Expert : Ulla Öhrn, konsumentsekreterare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-02-28
Sekreterare : Charlotta Wickman, fr.o.m. 1998-03-23 t.o.m. 1999-03-15
Bitr. sekreterare : Senada Duliman, fr.o.m. 1998-02-23 t.o.m. 1999-03-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:7 Märk Väl! [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Barnkommittén (S 1996:01) [ Avslutad 1997 ] [ Sakkunnig ]
Barnkommittén (S 1996:01)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1996:15.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:115 Barnkonventionen och utlännings- lagen
SOU 1997:116 Barnets bästa i främsta rummet. FN:s konvention om barnets rättigheter för- verkligas i Sverige
SOU 1997:116 Barnets bästa - en antologi. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Gabriel Romanus, verkst. direktör, fr.o.m. 1996-03-18
Ordförande : Sten De, advokat, fr.o.m. 1996-03-18 t.o.m. 1996-08-13
Ordförande : Lena Ek, kommunalråd, fr.o.m. 1996-03-18
Ordförande : Aldo Iskra, konsulent, fr.o.m. 1996-03-18
Ordförande : Marianne Jönsson, led. av riksdagen/s, fr.o.m. 1996-03-18
Ordförande : Bertil Måbrink, led. av riksdagen/v, fr.o.m. 1996-08-23
Ordförande : Ronny Olander, led. av riksdagen/s, fr.o.m. 1996-03-18
Ordförande : Siw Persson, led. av riksdagen/fp, fr.o.m. 1996-03-18
Ordförande : Ragnhild Pohanka, led. av riksdagen/mp, fr.o.m. 1996-03-18
Ordförande : Gustaf von, led. av riksdagen/m, fr.o.m. 1996-03-18 t.o.m. 1996-08-08
Ordförande : Liselotte Wågö, led. av riksdagen/m, fr.o.m. 1996-08-23
Sakkunnig : Lars Borg, kansliråd, fr.o.m. 1996-10-21
Sakkunnig : Thomas Hammarberg, ambassadör, fr.o.m. 1996-03-18
Sakkunnig : Göran Håkansson, expeditionschef, fr.o.m. 1996-03-18
Sakkunnig : Christina Sandqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-03-18
Sakkunnig : Yrsa Stenius, redaktör, fr.o.m. 1996-03-18
Sakkunnig : Tor Sverne, f.d. justitieråd, fr.o.m. 1996-03-18 t.o.m. 1996-12-16
Sakkunnig : Louise Sylwander, barnombudsman, fr.o.m. 1996-03-18
Sakkunnig : Charlotta Wickman, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-03-18
Sakkunnig : Anita Wickström, hovrättsassessor
Elisabeth Carlsson, B lärare, fr.o.m. 1996-04-26
Ulla Graneli, konsulent, fr.o.m. 1996-04-26
Malin Greenhill, folkrättshandläggare, fr.o.m. 1996-10-07
Ingrid Krogius, jurist, fr.o.m. 1996-04-26 t.o.m. 1996-10-06
Lennart Lindgren, generalsekreterare, fr.o.m. 1996-04-26
Bodil Långberg, generalsekreterare, fr.o.m. 1996-04-26
Lisbeth Palme, ordförande, fr.o.m. 1996-04-26
Sofia Stenfeldt, studerande, fr.o.m. 1996-04-26
Sekreterare : Barbro Holmberg, redaktör, fr.o.m. 1996-03-25 t.o.m. 1997-08-31
Sekreterare : Carin Jahn, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-03-28 t.o.m. 1997-10-05
Sekreterare : Lennart Östblom, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-01-13 t.o.m. 1997-08-31
Louise Bernstein, fr.o.m. 1997-04-12 t.o.m. 1997-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1996:15 Barnkonventionen och svensk rätt

Bostadspolitiska utredningen (N 1995:01) [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]
Bostadspolitiska utredningen (N 1995:01)
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1995:20.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:98 1990-talets bostadsmarknad - en första utvärdering - delbetänkande
SOU 1996:156 Bostadspolitik 2000 - från produktions- till boendepolitik. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Jan Rydh, landshövding, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Inga Berggren, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Lars Bergstig, informationschef, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Annika Billström, borgarråd, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1996-09-09
Ledamot : Ulf Björklund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Agne Hansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Owe Hellberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Per Lager, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Inger Lundberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Lennart Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Peter Persson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-03-09
Sakkunnig : Jörgen Appelgren, departementsråd, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-03-03
Sakkunnig : Barbro Fransson, fr.o.m. 1996-04-09
Sakkunnig : Yvonne Gustafsson, direktör, fr.o.m. 1995-03-13 t.o.m. 1996-04-08
Sakkunnig : Björn Karlberg, direktör, fr.o.m. 1995-03-13
Sakkunnig : Kjell Nyman, kansliråd, fr.o.m. 1996-03-04
Sakkunnig : Minga Orkan, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-05
Sakkunnig : Gunnevi Petersson, tf. avdelningschef, fr.o.m. 1995-03-13
Sakkunnig : Claes Thimrén, finansråd, fr.o.m. 1995-03-13 t.o.m. 1995-04-04
Sakkunnig : Urban Zetterquist, departementsråd, fr.o.m. 1995-03-13
Expert : Sören Andersson, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Peter Englund, professor, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Stellan Lundström, universitetslektor, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Annika Schéele, filosofie doktor, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Bengt Turner, docent, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Ulla Werkell, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-03-04
Expert : Anders Victorin, professor, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Eva Öresjö, docent, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Jörgen Appelgren, departementsråd, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1996-02-18
Expert : Percy Bergholtz, chefsekonom, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Per-Åke Eriksson, utredningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Barbro Fransson, projektledare, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Anders Hederstierna, ekonomidirektör, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Björn Karlberg, direktör, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Jan Kielland, civilekonom, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Mirja Kvaavik, verkst. direktör, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Torsten Landgren, utredningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Bengt-Göran Löwenthal, utredningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Gunnar Mongård, utredningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Kjell Nyman, kansliråd, fr.o.m. 1996-02-19
Expert : Krister Orell, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Nils Schirren, verkst. direktör, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Lars Schröder, kreditchef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Carl Sundvik, verkst. direktör, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Pär Svanberg, förhandlingschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Kjell Wedin, byggchef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Urban Zetterquist, departementsråd, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Mai Almén, arkitekt, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Marie-Louise Ek, sakkunnig, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Leif Ekström, förvaltningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Per-Åke Eriksson, utredningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Barbro Fransson, projektledare, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Inger Göransson, planeringssekreterare, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Bernt Hedin, socialombudsman, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Ulrika Hägred, expert, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Christina Isaksson, sekreterare, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Tomas Lidencrona, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Erik Lundberg, avdelningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Marianne Lundberg, bygglovschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Anna-Lena Lövgren, bitr. planeringschef
Expert : Ronny Nilsson, förvalningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Minga Orkan, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Birgitta Ornbrant, sekreterare, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Charlotta Wickman, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Urban Zetterquist, departementsråd, fr.o.m. 1996-02-01
Huvudsekreterare : Ulla Åhs, planeringsdirektör, fr.o.m. 1995-04-01
Sekreterare : Hans Pörner, direktör, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1996-11-30
Mattias Gustafsson, forskare, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1996-11-30
Kajsa Rahlén, civilekonom, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1996-11-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1995:20 Översyn av bostadspolitiken

Åldersgränsutredningen (C 1995:02) [ Avslutad 1996 ] [ Sakkunnig ]
Åldersgränsutredningen (C 1995:02)
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1995:29.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:111 Bevakad övergång - Åldersgränser för unga upp till 30 år. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Annika Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Sakkunnig : Staffan Isling, socialchef, fr.o.m. 1995-05-16
Sakkunnig : Mats Lieberg, sociolog, fr.o.m. 1995-05-16
Sakkunnig : Charlotta Wickman, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Mats Dahl, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Leif Davidsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1995-05-16 t.o.m. 1995-10-18
Expert : Annika Gustafsson, utredare, fr.o.m. 1995-10-19 t.o.m. 1996-04-30
Expert : Björn Hansson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Lena Hjelmtorp, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Anna-Märta Israelsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-10-19 t.o.m. 1996-04-30
Expert : Inga-Britt Lagerlöf, kansliråd, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Gun Lombach, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Karin Nilsson-Kelly, redaktör, fr.o.m. 1995-05-16 t.o.m. 1995-10-18
Expert : Liso Sergo, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-05-16
Malik Abid, fr.o.m. 1995-05-16
Karin Ahnqvist, fr.o.m. 1995-05-16
Gordana Berjan, fr.o.m. 1995-05-16
Isabelle Cehlin, fr.o.m. 1995-05-16
Jonas Elimää, fr.o.m. 1995-05-16
Fredrik Elmgren, fr.o.m. 1995-05-16
Camilla Hagman, fr.o.m. 1995-05-16
Maria Johansson, fr.o.m. 1995-05-16
Anders Karlsson, fr.o.m. 1995-05-16
Mats Lindholm, fr.o.m. 1995-05-16
Cecilia Lundgren, fr.o.m. 1995-05-16
Daniel Persson, fr.o.m. 1995-05-16
Veronika Svensk, fr.o.m. 1995-05-16
Linus Tunström, fr.o.m. 1995-05-16
Caroline Waldheim, fr.o.m. 1995-05-16
Sekreterare : Lars-Åke Ström, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-05-17 t.o.m. 1996-08-31
Ingrid Bohlin, fr.o.m. 1995-04-03 t.o.m. 1995-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1995:29 Översyn av åldersgränser

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:111 Bevakad övergång – Åldersgränser för unga upp till 30 år [ pdf |Paragraftecken ]
Medierådet (U 1990:03) [ Avslutad 2010 ] [ Sakkunnig ]
Medierådet (U 1990:03)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1990-06-21
Direktiv för rådet, se dir. 1990:40, dir. 1998:110, dir. 2003:75, dir. 2009:103 och dir. 2010:134
Lokal : Karlavägen 100A, 103 33 Stockholm, A K Agebäck tel. 08-4053021
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1993:39 En gräns för filmcensuren, delbetänkande 39 nummer av informationsbladet Flödet har kommit ut. Ungar & Medier 2010 Småungar & Medier 2010 - Fakta om små barns användning och upplevelser av medier Världen som spelplan - gränsöverskridande i onlinespelskulturen. Av Jonas Linderoth och Camilla Olsson 2010 Jag ser mig - En etnografisk studie av barns och ungas förhållande till programmet Idol. Av Katarina Graffman och Johan Fredriksson 2010
Medverkande :
Ordförande : Kristina Ahlinder, direktör, fr.o.m. 2009-06-05 t.o.m. 2010-12-31
Ordförande : Christina Linderholm, f.d. led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 2000-06-30
Ordförande : Cecilia Modig, författare, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2003-06-04
Ordförande : Ulla Pettersson, f.d. led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1990-07-01 t.o.m. 1994-06-30
Ordförande : Inger Segelström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-06-05 t.o.m. 2009-06-04
Vice ordförande : Cecilia Modig, författare, fr.o.m. 2003-06-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Lars Alexandersson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1990-07-01 t.o.m. 2003-06-04
Ledamot : Sven Allerstrand, direktör, fr.o.m. 1990-07-01 t.o.m. 1998-12-31
Ledamot : Gunnel Arrbäck, direktör, fr.o.m. 1990-07-01 t.o.m. 2003-06-04
Ledamot : Jan-Erik Billinger, informationschef, fr.o.m. 1990-07-01 t.o.m. 1999-02-25
Ledamot : Eva Block, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 2003-06-04
Ledamot : Margot Blom, undervisningsråd, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 2003-06-04
Ledamot : Gunilla Bodin, kanslichef, fr.o.m. 1990-07-01 t.o.m. 1997-04-13
Ledamot : Linus Feldt, datorspel producent, fr.o.m. 2009-06-05 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Inga Gustafsson, leg. psykolog, fr.o.m. 1990-10-01 t.o.m. 2003-06-04
Ledamot : Andreas Hoffsten, redaktör, fr.o.m. 1999-03-26 t.o.m. 2003-06-04
Ledamot : Ulph Holmgren, byrådirektör, fr.o.m. 1998-01-20 t.o.m. 2000-10-16
Ledamot : Beatrice Hopstadius, utredare, fr.o.m. 2000-10-17 t.o.m. 2001-06-11
Ledamot : Anders Kassman, utredare, fr.o.m. 2000-10-17 t.o.m. 2003-06-04
Ledamot : Dany Kessel, fr.o.m. 2005-09-30 t.o.m. 2006-06-04
Ledamot : Åsa Landberg, leg. psykolog, fr.o.m. 2005-02-02 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Jens Lanestrand, filmkonsulent, fr.o.m. 2010-03-18 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Birgitta Myrman, informationschef, fr.o.m. 1995-06-26 t.o.m. 2000-10-16
Ledamot : Erik Nilsson, kanslichef, t.o.m. 1994-06-30
Ledamot : Ulla Nordenstam, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1994-08-15 t.o.m. 1998-01-19
Ledamot : Merike Palm, pressekreterare, fr.o.m. 1992-06-09 t.o.m. 1994-06-30
Ledamot : Annelie Persson, generalsekreterare, fr.o.m. 2003-06-05 t.o.m. 2009-06-04
Ledamot : Ulla Pettersson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 2003-06-04
Ledamot : Stig Roland Rask, lärare, fr.o.m. 2003-06-05 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Olof Risberg, leg. psykolog och leg. psykoterapeut, fr.o.m. 2003-06-05 t.o.m. 2005-01-12
Ledamot : Abbas Salehi, producent, fr.o.m. 2003-06-04 t.o.m. 2005-05-23
Ledamot : Anna Serner, verkst. direktör, fr.o.m. 2003-06-04 t.o.m. 2009-06-04
Ledamot : Maria Soares Lindberg, verksamhet ansvarig, fr.o.m. 2009-06-05 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Henrik Ståhl, skådespelare, fr.o.m. 2004-05-10 t.o.m. 2008-08-24
Ledamot : Elisabet Svedberg, byrådirektör, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-06-04
Ledamot : Fredrik Svensson, verkst. direktör, fr.o.m. 2006-06-05 t.o.m. 2009-06-04
Ledamot : Lennart Teveborg, skolråd, fr.o.m. 1990-10-01 t.o.m. 1994-06-30
Ledamot : Ewa Thorslund, it-konsult, fr.o.m. 2009-06-05 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : José Lagunas Vargas, filmkonsulent, fr.o.m. 2008-08-25 t.o.m. 2010-02-21
Ledamot : Johan Wennhall, utredningssekreterare, fr.o.m. 1994-12-01 t.o.m. 1995-06-25
Sakkunnig : Tarja Birkoff, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-06-26 t.o.m. 2006-10-29
Sakkunnig : Jens Cavallin, departementssekreterare, fr.o.m. 1990-07-01 t.o.m. 1995-06-12
Sakkunnig : Klas Elm, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-06-13 t.o.m. 1998-01-31
Sakkunnig : Carl-Axel Gustavsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-06-26 t.o.m. 2009-06-04
Sakkunnig : Maria Gåsste, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-03-23 t.o.m. 2002-03-03
Sakkunnig : Nils Hertzberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-17 t.o.m. 2005-11-06
Sakkunnig : Ingegerd Häller, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-09-04 t.o.m. 2009-02-12
Sakkunnig : Anna-Märta Israelsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 2000-03-13
Sakkunnig : Kent Ivarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1990-07-01 t.o.m. 1996-09-15
Sakkunnig : Carin Khakee, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-03-04 t.o.m. 2002-08-27
Sakkunnig : Pia Kjellander, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-08-28 t.o.m. 2005-09-19
Sakkunnig : Carolina Malmerius, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-06-26 t.o.m. 2009-06-04
Sakkunnig : Mia Mangefors, sakkunnig, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1998-01-31
Sakkunnig : Jenny Munkelt, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-04-21 t.o.m. 2005-09-19
Sakkunnig : Axel Peterson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-06-05 t.o.m. 2010-09-20
Sakkunnig : Mihail Stoican, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-10-30 t.o.m. 2010-12-31
Sakkunnig : Martina Wagner, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-02-13 t.o.m. 2010-12-31
Sakkunnig : Charlotta Wickman, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-02-01 t.o.m. 1998-03-22
Sakkunnig : Birgitta Wikfeldt, kansliråd, fr.o.m. 1998-03-23 t.o.m. 1998-10-07
Sakkunnig : Margareta Wiman, kansliråd, fr.o.m. 2000-03-14 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Ulrika Berg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-03-26 t.o.m. 2008-07-13
Expert : Lars Bjurstam, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 1999-12-31
Expert : Maria Eka, kansliråd, fr.o.m. 2000-05-01 t.o.m. 2006-06-04
Expert : Cecilia von Feilitzen, fil.lic, fr.o.m. 1991-05-01 t.o.m. 2006-06-04
Expert : Anna Gullesjö, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-06-05 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Lena Hjelmtorp, hovrättsassessor, fr.o.m. 1993-01-25 t.o.m. 1998-09-30
Expert : Gunilla Jarlbro, professor, fr.o.m. 2006-06-05 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Jonas Linderoth, fil.dr., fr.o.m. 2006-06-05 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Karin Stigbrand, lektor, fr.o.m. 1991-05-01 t.o.m. 2006-06-04
Expert : Hedvig Trost, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-04-30
Informatör : Alex Amnéus, fr.o.m. 2007-12-10 t.o.m. 2009-03-31
Informatör : Daniel Boije, fr.o.m. 2005-04-11 t.o.m. 2006-12-31
Informatör : Lena Fagerström, fr.o.m. 2006-01-09 t.o.m. 2006-04-30
Informatör : Martina Högberg, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2010-12-31
Webbredaktör : Martina Högberg, fr.o.m. 2009-08-10 t.o.m. 2010-06-30
Webbredaktör : Melinda Martino, fr.o.m. 2007-08-01 t.o.m. 2010-06-30
Huvudsekreterare/Kanslichef : Ann Katrin Agebäck, fil.kand, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 2010-12-31
Huvudsekreterare : Richard Lagercrantz, jur.kand, fr.o.m. 1990-07-01 t.o.m. 1995-03-20
Sekreterare : Alex Amnéus, fr.o.m. 2009-04-01 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Jan Christofferson, fil. kand, fr.o.m. 1999-06-15 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Ulf Dalquist, fr.o.m. 2010-03-24 t.o.m. 2010-11-30
Sekreterare : Lena Fagerström, fr.o.m. 2006-05-01 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Hans Hillforth, fil.kand, fr.o.m. 1999-10-25 t.o.m. 2004-06-29
Sekreterare : Karin Larsson, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Olle Palmborg, direktör, fr.o.m. 1990-07-01 t.o.m. 1999-05-19
Sekreterare : Linda Rudberg Weidenhaijn, fr.o.m. 2004-09-15 t.o.m. 2005-01-31
Bitr. sekreterare : Jeanna Andreen, fr.o.m. 2007-09-24 t.o.m. 2007-12-09
Bitr. sekreterare : Jan Christofferson, fil.kand., fr.o.m. 1995-09-02 t.o.m. 1999-06-14
Biträdande sekreterare : Ingrid Nyman, fr.o.m. 2007-12-10 t.o.m. 2008-04-30
Biträdande sekreterare : Lena Pettersson, fr.o.m. 2009-10-12 t.o.m. 2010-10-31
Biträdande sekreterare : Susanne Zwaveling, fr.o.m. 2009-07-01 t.o.m. 2010-12-31
Bitr. sekreterare : , Ågren, Britt-Marie (avliden december 2008), fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2009-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:39 En gräns för filmcensuren [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman