Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Annika von Schéele

Sök kontaktuppgifter till Annika von Schéele på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Annika von Schéele

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Annika von Schéele medverkat i ( 3 st. ):

Byggnadsmiljöutredningen (M 2004:01) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Byggnadsmiljöutredningen (M 2004:01)
Departement : Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-02-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:16
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:55 Bättre inomhusmiljö
Medverkande :
Särskild utredare : Ove Bengtsberg, fr.o.m. 2004-02-12 t.o.m. 2005-06-02
Expert : Ewa Andersson, miljösamordnare, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2005-06-02
Expert : Marie Becker, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2005-06-02
Expert : Karin Eriksson, utredare, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2005-06-02
Expert : Kristina Gabrielli, civilingenjör, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Göran Hedenblad, tekn.dr, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2004-10-31
Expert : Johan Hedström, enhetschef, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2005-06-02
Expert : Hans Olof Karlsson Hjort, civilingenjör, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2005-06-02
Expert : Jari Lalli, enhetschef, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2005-06-02
Expert : Ted Rapp, projektledare, fr.o.m. 2004-05-10 t.o.m. 2004-10-31
Expert : Annika von Scheele, divionschef, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-06-02
Expert : Susanna Skogsberg, förbundsjurist, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2005-06-02
Expert : Ulla Torsmark, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2004-10-31
Expert : Kerstin Wennerstrand, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2005-06-02
Sekreterare : Lars-Olof Pettersson, fr.o.m. 2004-03-09 t.o.m. 2005-06-19
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:55 Bättre inomhusmiljö [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
PBL-kommittén (M 2002:05) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
PBL-kommittén (M 2002:05)
Departement : Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-06-27
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:97, dir. 2003:172, dir. 2004:150 och 2005:74
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:70 Miljöbedömningar avseende vissa planer och program
SOU 2004:40 Kortare instanskedja och ökad samordning - Alternativ för plan- och bygglagens prövningsorganisation
SOU 2005:77 Får jag lov? Om planering del 1 och del 2 och byggande
Medverkande :
Ordförande : Lars Eric Ericsson, generaldirektör, fr.o.m. 2002-06-28
Ledamot : Inga Berggren, hushållslärare/f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Joakim Bergström, pressekreterare, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Agneta Börjesson, planeringschef, fr.o.m. 2003-03-12
Ledamot : Hans Ekström, kommunalråd, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Annelie Enochson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Owe Hellberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Gudrun Lindvall, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-09-13 t.o.m. 2003-03-11
Ledamot : Åke Sandström, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Lilian Virgin, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-09-13
Sakkunnig : Fredrik Damgren, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 2002-09-13
Expert : Camilla Adolfsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-12-02
Expert : Per Arne Andreasson, länsråd, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Elisabeth Bodin, kansliråd, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Michael Blom, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-02-07
Expert : Nils Gunnar Forsberg, kansliråd, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Eva Gyllensvärd, länsarkitekt, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Reigun Thune Hedström, arkitekt, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Stellan Hermanson, överlantmätare, fr.o.m. 2004-02-19 t.o.m. 2005-05-31
Expert : Åsa Holmgren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Jimmy Järvenpää, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2005-02-06
Expert : Christina Leideman, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-12-03
Expert : Heléne Lövung, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Olof Moberg, förbundsjurist, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Karin Nordström, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Germund Persson, förbundsjurist, fr.o.m. 2003-02-14 t.o.m. 2003-05-30
Expert : Hans Petersson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Annika von Schéele, divisonschef, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Leifh Stenholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2003-09-15
Expert : Erik Thornström, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Ulf Troedson, divisonschef, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Katja Wahlsten, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-16
Expert : Erik Westman, departementsråd, fr.o.m. 2004-12-03
Expert : Jacob Wichmann, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-01-14
Expert : Mats Wiberg, kansliråd, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2004-01-13
Sakkunnig : Fredrik Damgren, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 2002-09-13
Huvudsekreterare : Susanne Bagge, fr.o.m. 2002-11-06 t.o.m. 2005-10-31
Sekreterare : Björn Liljeros, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-01-27 t.o.m. 2004-06-13
Sekreterare : Micaela Schulman, fr.o.m. 2002-12-01
Sekreterare : Paula Sköld, kansliråd, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-03-31
Sekreterare : Kjell Sundström, arkitekt, fr.o.m. 2003-05-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Bostadspolitiska utredningen (N 1995:01) [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]
Bostadspolitiska utredningen (N 1995:01)
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1995:20.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:98 1990-talets bostadsmarknad - en första utvärdering - delbetänkande
SOU 1996:156 Bostadspolitik 2000 - från produktions- till boendepolitik. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Jan Rydh, landshövding, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Inga Berggren, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Lars Bergstig, informationschef, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Annika Billström, borgarråd, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1996-09-09
Ledamot : Ulf Björklund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Agne Hansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Owe Hellberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Per Lager, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Inger Lundberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Lennart Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Peter Persson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-03-09
Sakkunnig : Jörgen Appelgren, departementsråd, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-03-03
Sakkunnig : Barbro Fransson, fr.o.m. 1996-04-09
Sakkunnig : Yvonne Gustafsson, direktör, fr.o.m. 1995-03-13 t.o.m. 1996-04-08
Sakkunnig : Björn Karlberg, direktör, fr.o.m. 1995-03-13
Sakkunnig : Kjell Nyman, kansliråd, fr.o.m. 1996-03-04
Sakkunnig : Minga Orkan, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-05
Sakkunnig : Gunnevi Petersson, tf. avdelningschef, fr.o.m. 1995-03-13
Sakkunnig : Claes Thimrén, finansråd, fr.o.m. 1995-03-13 t.o.m. 1995-04-04
Sakkunnig : Urban Zetterquist, departementsråd, fr.o.m. 1995-03-13
Expert : Sören Andersson, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Peter Englund, professor, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Stellan Lundström, universitetslektor, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Annika Schéele, filosofie doktor, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Bengt Turner, docent, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Ulla Werkell, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-03-04
Expert : Anders Victorin, professor, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Eva Öresjö, docent, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Jörgen Appelgren, departementsråd, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1996-02-18
Expert : Percy Bergholtz, chefsekonom, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Per-Åke Eriksson, utredningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Barbro Fransson, projektledare, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Anders Hederstierna, ekonomidirektör, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Björn Karlberg, direktör, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Jan Kielland, civilekonom, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Mirja Kvaavik, verkst. direktör, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Torsten Landgren, utredningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Bengt-Göran Löwenthal, utredningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Gunnar Mongård, utredningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Kjell Nyman, kansliråd, fr.o.m. 1996-02-19
Expert : Krister Orell, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Nils Schirren, verkst. direktör, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Lars Schröder, kreditchef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Carl Sundvik, verkst. direktör, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Pär Svanberg, förhandlingschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Kjell Wedin, byggchef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Urban Zetterquist, departementsråd, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Mai Almén, arkitekt, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Marie-Louise Ek, sakkunnig, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Leif Ekström, förvaltningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Per-Åke Eriksson, utredningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Barbro Fransson, projektledare, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Inger Göransson, planeringssekreterare, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Bernt Hedin, socialombudsman, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Ulrika Hägred, expert, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Christina Isaksson, sekreterare, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Tomas Lidencrona, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Erik Lundberg, avdelningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Marianne Lundberg, bygglovschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Anna-Lena Lövgren, bitr. planeringschef
Expert : Ronny Nilsson, förvalningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Minga Orkan, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Birgitta Ornbrant, sekreterare, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Charlotta Wickman, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Urban Zetterquist, departementsråd, fr.o.m. 1996-02-01
Huvudsekreterare : Ulla Åhs, planeringsdirektör, fr.o.m. 1995-04-01
Sekreterare : Hans Pörner, direktör, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1996-11-30
Mattias Gustafsson, forskare, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1996-11-30
Kajsa Rahlén, civilekonom, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1996-11-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1995:20 Översyn av bostadspolitiken

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman