Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Minoritetsspråkskommittén (Jo 1995:03)

Offentlig utredning under Jordbruksdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Minoritetsspråkskommittén (Jo 1995:03) [ Avslutad 1997 ]

Offentlig utredning under Jordbruksdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 27 st. ♀ 14 ♂ 13 ) :

Carin Lundberg  []  ( Ordförande )
Monica Harvey  []  ( Ledamot )
Siv Holma  []  ( Ledamot )
Henning Johansson  []  ( Ledamot )
Anita Kangas  []  ( Ledamot )
Ulf Kero  []  ( Ledamot )
Susanna Kuoljok-Angeus  []  ( Ledamot )
Anders Ljunggren  []  ( Ledamot )
Lennart Rohdin  []  ( Ledamot )
Elisabet Rydell-Janson  []  ( Ledamot )
Paavo Vallius  []  ( Ledamot )
Birgitta Wichne  []  ( Ledamot )
Lars Lindgren  []  ( Sakkunnig )
Bengt Sandström  []  ( Sakkunnig )
Susanne Sznajderman-Rytz  []  ( Sakkunnig )
Ann Blomberg  []  ( Expert )
Lars Borg  []  ( Expert )
Torbjörn Eklund  []  ( Expert )
Göran Eriksson  []  ( Expert )
Eva-Lotta Johansson  []  ( Expert )
Helena Jäderblom  []  ( Expert )
Göran Ternbo  []  ( Expert )
Tomas Zander  []  ( Expert )
Marie B. Hagsgård  []  ( Sekreterare )
Eric De Groat  []  ( Expert )
Carin Jahn  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Minoritetsspråkskommittén (Jo 1995:03)
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:84 och dir. 1996:77.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Box 347, 401 25 GÖTEBORG, tel. 031-10 51 39 (Hagsgård) och 031-10 51 63 (Lövrup)
Utredningen har avgett :
SOU 1997:192 Steg mot en minoritetspolitik - Europarådets konvention om historiska monoritetsspråk
SOU 1997:193 Steg mot en minoritetspolitik - Europarådets konvention för skydd av nationella minoriteter.
Medverkande :
Ordförande : Carin Lundberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-27
Ledamot : Monica Harvey, fil.stud., fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Siv Holma, kamrer, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Henning Johansson, professor, fr.o.m. 1995-10-27
Ledamot : Anita Kangas, hemspråkslärare, fr.o.m. 1995-10-27
Ledamot : Ulf Kero, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-27
Ledamot : Susanna Kuoljok-Angeus, fil. kand., fr.o.m. 1995-10-27
Ledamot : Anders Ljunggren, pol. sakkunnig, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Lennart Rohdin, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Elisabet Rydell-Janson, skribent, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Paavo Vallius, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Birgitta Wichne, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-27
Sakkunnig : Lars Lindgren, byrådirektör, fr.o.m. 1995-10-27 t.o.m. 1996-09-30
Sakkunnig : Bengt Sandström, adjunkt, fr.o.m. 1996-10-01
Sakkunnig : Susanne Sznajderman-Rytz, språkkonsult, fr.o.m. 1997-03-26
Expert : Ann Blomberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-08-11
Expert : Lars Borg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-23
Expert : Torbjörn Eklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-23 t.o.m. 1997-11-05
Expert : Göran Eriksson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-23 t.o.m. 1996-11-06
Expert : Eric de, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-23
Expert : Karin Jahn, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-11-06
Expert : Eva-Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-23
Expert : Helena Jäderblom, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-23
Expert : Göran Ternbo, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-23 t.o.m. 1997-08-10
Expert : Tomas Zander, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-11-07
Sekreterare : Marie B. Hagsgård, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-06 t.o.m. 1997-01-26
Ragnhild Lövrup, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-01-13

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman