Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Lars Borg

Sök kontaktuppgifter till Lars Borg på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Lars Borg

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Lars Borg medverkat i ( 6 st. ):

Barnkommittén (S 1996:01) [ Avslutad 1997 ] [ Sakkunnig ]
Barnkommittén (S 1996:01)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1996:15.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:115 Barnkonventionen och utlännings- lagen
SOU 1997:116 Barnets bästa i främsta rummet. FN:s konvention om barnets rättigheter för- verkligas i Sverige
SOU 1997:116 Barnets bästa - en antologi. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Gabriel Romanus, verkst. direktör, fr.o.m. 1996-03-18
Ordförande : Sten De, advokat, fr.o.m. 1996-03-18 t.o.m. 1996-08-13
Ordförande : Lena Ek, kommunalråd, fr.o.m. 1996-03-18
Ordförande : Aldo Iskra, konsulent, fr.o.m. 1996-03-18
Ordförande : Marianne Jönsson, led. av riksdagen/s, fr.o.m. 1996-03-18
Ordförande : Bertil Måbrink, led. av riksdagen/v, fr.o.m. 1996-08-23
Ordförande : Ronny Olander, led. av riksdagen/s, fr.o.m. 1996-03-18
Ordförande : Siw Persson, led. av riksdagen/fp, fr.o.m. 1996-03-18
Ordförande : Ragnhild Pohanka, led. av riksdagen/mp, fr.o.m. 1996-03-18
Ordförande : Gustaf von, led. av riksdagen/m, fr.o.m. 1996-03-18 t.o.m. 1996-08-08
Ordförande : Liselotte Wågö, led. av riksdagen/m, fr.o.m. 1996-08-23
Sakkunnig : Lars Borg, kansliråd, fr.o.m. 1996-10-21
Sakkunnig : Thomas Hammarberg, ambassadör, fr.o.m. 1996-03-18
Sakkunnig : Göran Håkansson, expeditionschef, fr.o.m. 1996-03-18
Sakkunnig : Christina Sandqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-03-18
Sakkunnig : Yrsa Stenius, redaktör, fr.o.m. 1996-03-18
Sakkunnig : Tor Sverne, f.d. justitieråd, fr.o.m. 1996-03-18 t.o.m. 1996-12-16
Sakkunnig : Louise Sylwander, barnombudsman, fr.o.m. 1996-03-18
Sakkunnig : Charlotta Wickman, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-03-18
Sakkunnig : Anita Wickström, hovrättsassessor
Elisabeth Carlsson, B lärare, fr.o.m. 1996-04-26
Ulla Graneli, konsulent, fr.o.m. 1996-04-26
Malin Greenhill, folkrättshandläggare, fr.o.m. 1996-10-07
Ingrid Krogius, jurist, fr.o.m. 1996-04-26 t.o.m. 1996-10-06
Lennart Lindgren, generalsekreterare, fr.o.m. 1996-04-26
Bodil Långberg, generalsekreterare, fr.o.m. 1996-04-26
Lisbeth Palme, ordförande, fr.o.m. 1996-04-26
Sofia Stenfeldt, studerande, fr.o.m. 1996-04-26
Sekreterare : Barbro Holmberg, redaktör, fr.o.m. 1996-03-25 t.o.m. 1997-08-31
Sekreterare : Carin Jahn, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-03-28 t.o.m. 1997-10-05
Sekreterare : Lennart Östblom, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-01-13 t.o.m. 1997-08-31
Louise Bernstein, fr.o.m. 1997-04-12 t.o.m. 1997-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1996:15 Barnkonventionen och svensk rätt

Kommittén om pedagogisk verksamhet för barn och ungdom 6–16 år (U 1996:04) [ Avslutad 1997 ] [ Sakkunnig ]
Kommittén om pedagogisk verksamhet för barn och ungdom 6-16 år (U 1996:04)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1996:61 och dir. 1997:30.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:21 Växa i lärande - Förslag till läroplan för barn och unga 6-16 år
SOU 1997:157 Att erövra omvärlden. Förslag till läroplan för förskolan Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Ulf P. Lundgren, generaldirektör, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1997-11-03
Ledamot : Bengt-Erik Andersson, professor, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Ledamot : Ann-Marie Begler, överdirektör, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1997-11-03
Ledamot : Gunilla Dahlberg, bitr. professor, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1997-11-03
Ledamot : Birgitta Kennedy, förskollärare, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Ledamot : Ingrid Pramling, professor, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Ledamot : Dick Samuelsson, utbildningschef, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Sakkunnig : Göte Apelberg, chefsjurist, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Sakkunnig : Lars Borg, kansliråd, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Sakkunnig : Barbara Martin, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Daniel Bäckman, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Louise Fernstedt, sektionschef, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Lars Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Gunnar Goude, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Hardy Hedman, redaktör /kd, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Cathrine Håkansson, förbundssekreterare /c, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Tomas Högström, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Eva Johansson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Chris Nilson, områdesföreståndare /v, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Torbjörn Pettersson, partisekreterare /fp, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-11-03
Sekreterare : Margareta Nuder, socionom, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-11-16
Berit Jigvall, fr.o.m. 1997-03-10 t.o.m. 1997-11-30
Ing-Britt Melin, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-11-30
Sigbrit Wollbrand, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-11-30
Eva-Britt Östblom, fr.o.m. 1997-03-10 t.o.m. 1997-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (U 1995:13) om teckenspråksutbildning för föräldrar till döva barn m.m. [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]
Utredningen (U 1995:13) om teckenspråksutbildning för föräldrar till döva barn m.m.
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1995:151.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:102 TUFF - Teckenspråksutbildning för föräldrar. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Torgny Danielsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-01 t.o.m. 1996-07-31
Sakkunnig : Christer Degsell, utbildningsråd, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1996-07-31
Sakkunnig : Laina Kämpe, sekreterare, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1996-07-31
Sakkunnig : Margareta Liljeqvist, utredare, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1996-07-31
Sakkunnig : Birgitta Magnusson, kansliråd, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1996-07-31
Sakkunnig : Lisbeth Rudemo, undervisningsråd, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1996-07-31
Sakkunnig : Ulla-Stina Ryking, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1996-07-31
Expert : Lars Borg, kansliråd, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1996-07-31
Sekreterare : Karin Andrée-Heissenberger, planerare, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1996-08-03
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:102 TUFF – Teckenspråksutbildning för föräldrar [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen om fristående skolor på grundskolenivå (U 1995:02) [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]
Utredningen om fristående skolor på grundskolenivå (U 1995:02)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1995:16.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:109 Likvärdig utbildning på lika villkor. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Ulla Ölvebro, kommunalråd, fr.o.m. 1995-02-21 t.o.m. 1995-11-15
Ledamot : Erika Andersson, studerande, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1995-11-15
Ledamot : Catrine Arvidsson, folkhögskolelärare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1995-11-15
Ledamot : Jan Björklund, borgarråd, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1995-11-15
Ledamot : Inger Davidsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1995-11-15
Ledamot : Anna Fält, naturbrukslärare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1995-11-15
Ledamot : Ulf Melin, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1995-11-15
Ledamot : Arne Mellqvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1995-11-15
Ledamot : Kjell Norberg, kommunalråd, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1995-11-15
Ledamot : Conny Tyrberg, ekonom, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1995-11-15
Ledamot : Ingegerd Wärnersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1995-11-15
Sakkunnig : Ingegärd Hilborn, förbundsjurist, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1995-11-15
Sakkunnig : Agneta Rönn-Diczfalusy, departementsråd, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1995-11-15
Sakkunnig : Catharina Wettergren, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1995-11-15
Expert : Lars Borg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1995-11-15
Sekreterare : Sten Ljungdahl, undervisningsråd, fr.o.m. 1995-02-21 t.o.m. 1995-12-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:109 Likvärdig utbildning på lika villkor [ pdf |Paragraftecken ]
Minoritetsspråkskommittén (Jo 1995:03) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Minoritetsspråkskommittén (Jo 1995:03)
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:84 och dir. 1996:77.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Box 347, 401 25 GÖTEBORG, tel. 031-10 51 39 (Hagsgård) och 031-10 51 63 (Lövrup)
Utredningen har avgett :
SOU 1997:192 Steg mot en minoritetspolitik - Europarådets konvention om historiska monoritetsspråk
SOU 1997:193 Steg mot en minoritetspolitik - Europarådets konvention för skydd av nationella minoriteter.
Medverkande :
Ordförande : Carin Lundberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-27
Ledamot : Monica Harvey, fil.stud., fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Siv Holma, kamrer, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Henning Johansson, professor, fr.o.m. 1995-10-27
Ledamot : Anita Kangas, hemspråkslärare, fr.o.m. 1995-10-27
Ledamot : Ulf Kero, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-27
Ledamot : Susanna Kuoljok-Angeus, fil. kand., fr.o.m. 1995-10-27
Ledamot : Anders Ljunggren, pol. sakkunnig, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Lennart Rohdin, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Elisabet Rydell-Janson, skribent, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Paavo Vallius, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Birgitta Wichne, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-27
Sakkunnig : Lars Lindgren, byrådirektör, fr.o.m. 1995-10-27 t.o.m. 1996-09-30
Sakkunnig : Bengt Sandström, adjunkt, fr.o.m. 1996-10-01
Sakkunnig : Susanne Sznajderman-Rytz, språkkonsult, fr.o.m. 1997-03-26
Expert : Ann Blomberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-08-11
Expert : Lars Borg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-23
Expert : Torbjörn Eklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-23 t.o.m. 1997-11-05
Expert : Göran Eriksson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-23 t.o.m. 1996-11-06
Expert : Eric de, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-23
Expert : Karin Jahn, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-11-06
Expert : Eva-Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-23
Expert : Helena Jäderblom, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-23
Expert : Göran Ternbo, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-23 t.o.m. 1997-08-10
Expert : Tomas Zander, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-11-07
Sekreterare : Marie B. Hagsgård, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-06 t.o.m. 1997-01-26
Ragnhild Lövrup, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-01-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Produktsäkerhetsutredningen (C 1993:01) [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]
Produktsäkerhetsutredningen (C 1993:01)
Departement : Civildepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1993:46.
Utredningen har avgett :
SOU 1993:88 Produktsäkerhetslagen och EG
SOU 1994:150 Produktsäkerhet i offentlig verksamhet. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Staffan Magnusson, justitieråd
Sakkunnig : Anders Berglund, bolagsjurist
Sakkunnig : Lena Dalman, förbundsjurist
Sakkunnig : Nils Ringstedt, ställföreträdande generaldirektör
Sakkunnig : Eva Sveman, förbundsjurist
Expert : Lars Borg, hovrättsassessor
Expert : Maria Lundqvist, kammarrättsassessor
Expert : Björn Reuterstrand, kansliråd
Sekreterare : Kenneth Nordlander, hovrättsassessor
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1993:46 Översyn av produktsäkerhetslagen

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:88 Produktsäkerhetslagen och EG [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1994:150 Produktsäkerhet i offentlig verksamhet [ pdf ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman