Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Eva-Lotta Johansson

Sök kontaktuppgifter till Eva-Lotta Johansson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Eva-Lotta Johansson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Eva-Lotta Johansson medverkat i ( 13 st. ):

Utredningen (IJ 2009:02) om samhällsorientering för nyanlända invandrare [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
Utredningen (IJ 2009:02) om samhällsorientering för nyanländainvandrare
Departement : Integrations- och jämställdhetsdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-11-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:101
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:16 Sverige för nyanlända Värden, välfärdsstat, vardagsliv
SOU 2010:37 Sverige för nyanlända utanför flyktingmottagandet
Medverkande :
Särskild utredare : Erik Amnå, professor, fr.o.m. 2009-11-05 t.o.m. 2010-05-19
Expert : Arjun Bakshi, processledare, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-05-17
Expert : Catharina Bildt, politisk sakkunnig, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-05-17
Expert : Carina Cronsioe, kansliråd, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-05-17
Expert : Gunnar Hermanson, departementsråd, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-05-17
Expert : Eva Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-05-17
Expert : Robert Larsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-05-17
Expert : Tomas Norberg, utvecklingsledare, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-05-17
Expert : Tove Österling Wallner, projektledare, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-05-17
Sekreterare : Jan Andersson, fr.o.m. 2009-11-16 t.o.m. 2010-05-28
Sekreterare : Marika Sanne, fr.o.m. 2009-11-05 t.o.m. 2010-05-21
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2009:101 Samhällsorientering för nyanlända invandrare [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Vistelseutredningen (S 2008:02) [ Avslutad 2009 ] [ Sakkunnig ]
Vistelseutredningen (S 2008:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-02-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:13
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:38 Ingen får vara Svarte Petter. Tydligare ansvarsfördelning inom socialtjänsten
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Grönwall, f.d. lagman, fr.o.m. 2008-02-12 t.o.m. 2009-04-30
Sakkunnig : Klara Cederlund, kansliråd, fr.o.m. 2008-03-12 t.o.m. 2008-09-08
Sakkunnig : Jan Erlandsson, departementsråd, fr.o.m. 2008-03-12
Sakkunnig : Andreas Giaever, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-12
Sakkunnig : Petra Jansson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-09-09
Sakkunnig : Eva-Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-12
Sakkunnig : Angela Öst, kansliråd, fr.o.m. 2008-03-12
Expert : Niklas Bjurström, utredare, fr.o.m. 2008-03-12
Expert : Mohammad Dadgaranfar, socialkonsulent, fr.o.m. 2008-03-12
Expert : Siv Stjernborg, ekonom, fr.o.m. 2008-03-12
Expert : Eva Toft, socialchef, fr.o.m. 2008-03-12
Sekreterare : Pernilla Krusberg, fr.o.m. 2008-03-17 t.o.m. 2009-05-17
Sekreterare : Sofia Landelius, fr.o.m. 2008-08-18 t.o.m. 2009-05-17
Sekreterare : Helena Nordman, fr.o.m. 2008-03-17 t.o.m. 2008-08-10
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Försörjningskravsutredningen (Ju 2008:05) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Försörjningskravsutredningen (Ju 2008:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-02-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:12 och dir. 2008:82
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:114 Försörjningskrav vid anhöriginvandring
Medverkande :
Särskild utredare : Erik Lempert, lagman, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2008-12-14
Expert : Bo Anderberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2008-04-23 t.o.m. 2008-12-01
Expert : Karin Benson, rådman, fr.o.m. 2008-04-23 t.o.m. 2008-12-01
Expert : Jan Erlandsson, departementsråd, fr.o.m. 2008-04-23 t.o.m. 2008-12-01
Expert : Karin Frank, kansliråd, fr.o.m. 2008-04-23 t.o.m. 2008-12-01
Expert : Eva Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-04-23 t.o.m. 2008-12-01
Expert : Johanna Johnsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-04-23 t.o.m. 2008-12-01
Expert : Johanna Peyron, kansliråd, fr.o.m. 2008-04-23 t.o.m. 2008-12-01
Expert : Karin Stillerud, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-04-23 t.o.m. 2008-12-01
Sekreterare : Karin Ståhlbröst, tf. hovrättsassessor, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2008-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:114 Försörjningskrav vid anhöriginvandring [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Föräldrastödsutredningen (S 2008:07) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Föräldrastödsutredningen (S 2008:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-05-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:67 och dir. 2008:144
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:131 Föräldrastöd - en vinst för alla. Nationell strategi för samhällets stöd och hjälp till föräldrar i deras föräldraskap
Medverkande :
Särskild utredare : Inger Davidson, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 2008-05-23
Expert : Agneta Björklund, kansliråd, fr.o.m. 2008-07-01
Expert : Gunilla Bodin, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-07-01
Expert : Åsa Elffors, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-07-01
Expert : Ullalena Haeggman, kansliråd, fr.o.m. 2008-07-01
Expert : Klara Granat, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-07-01
Expert : Eva Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-07-01
Expert : Siv Tillander, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-07-01 t.o.m. 2008-08-12
Sekreterare : Titti Fränkel, fr.o.m. 2008-06-16
Sekreterare : Bengt Sundbaum, fr.o.m. 2008-07-21
Sekreterare : Pia Tham, fr.o.m. 2008-07-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om identitetskort för personer som inte har svenskt medborgarskap (IJ 2007:03) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Utredningen om identitetskort för personer som inte har svenskt medborgarskap (IJ 2007:03)
Departement : Integrations- och jämställdhetsdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-04-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:56
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:100 Id-kort för folkbokförda i Sverige
Medverkande :
Särskild utredare : Per Virdesten, justitieråd, fr.o.m. 2007-04-19 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Marie Ahlqvist Bresle, folkbokföringsjurist, fr.o.m. 2007-05-08 t.o.m. 2007-12-14
Expert : Eva Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-08 t.o.m. 2007-12-14
Expert : Roy Melchert, utredare, fr.o.m. 2007-05-08 t.o.m. 2007-12-14
Expert : Mira Naumanen, t.f. enhetschef, fr.o.m. 2007-05-08 t.o.m. 2007-12-14
Expert : Erik Stenström, verksjurist, fr.o.m. 2007-05-08 t.o.m. 2007-12-14
Expert : Staffan Tilling, polisintendent, fr.o.m. 2007-05-08 t.o.m. 2007-12-14
Sekreterare : Henrik Andersson, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2007-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:100 Id-kort för folkbokförda i Sverige [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om uppehållstillstånd på grund av anknytning (UD 2004:04) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Utredningen om uppehållstillstånd på grund av anknytning (UD 2004:04)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-08-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:112
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:14 Effektivare handläggning av anknytningsärenden
Medverkande :
Särskild utredare : Per Lilja, enhetschef, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-03-15
Expert : Karin Erlandsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-03-15
Expert : Eva-Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-03-15
Expert : Hanna Lantz, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-03-15
Expert : Richard Ljungqvist, ordförande, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-03-15
Expert : Fredrik Martinsson, expert, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-03-15
Expert : Leila Quaree, samordnare, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-03-15
Expert : Erik Stenström, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-03-15
Sekreterare : Christina Peterzén Kopparberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-03-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:14 Effektivare handläggning av anknytningsärenden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Arbetsgrupp med uppdrag att beskriva och analysera situationen för barn som lever i ekonomiskt utsatta familjer (S 2003:A) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2004 ] [ Ledamot ]
Arbetsgrupp med uppdrag att beskriva och analysera situationen förbarn som lever i ekonomiskt utsatta familjer (S 2003:A)Organ inom Regeringskansliet
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-06-18
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 2004:41 Ekonomiskt utsatta barn
Medverkande :
Ordförande : Ilija Batljan, departementsråd, fr.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Ursula Armbruster, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Anna Gralberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Carin Jahn, ämnesråd, fr.o.m. 2004-02-29
Ledamot : Eva-Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Sören Kindlund, kansliråd, fr.o.m. 2003-09-01 t.o.m. 2004-02-28
Ledamot : Karin Nilsson Kelly, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Thomas Pettersson, kansliråd, fr.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Kristina Reinholdsson, ämnesråd, fr.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Åsa Sohlman, departementsråd, fr.o.m. 2003-09-01
Håkan Nyman, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2003-09-01
Anita Lönnerheden, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2004:41 Ekonomiskt utsatta barn [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om utbildning i svenska för invandrare (U 2002:08) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Utredningen om utbildning i svenska för invandrare (U 2002:08)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-06-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:105 och 2003:3
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:77 Vidare vägar och vägen vidare - svenska som andra språk för samhälls - och arbetsliv
Medverkande :
Särskild utredare : Kent Andersson, kommunalråd, fr.o.m. 2002-07-02 t.o.m. 2003-09-24
Expert : Anna Hellstadius, fr.o.m. 2003-01-21 t.o.m. 2003-09-24
Expert : Eva-Lotta Johansson, fr.o.m. 2003-01-21 t.o.m. 2003-09-24
Expert : Eva Jönsson, fr.o.m. 2003-01-21 t.o.m. 2003-09-24
Expert : Seija Ketola, fr.o.m. 2003-01-21 t.o.m. 2003-09-24
Expert : Inger Lindberg, fr.o.m. 2003-01-21 t.o.m. 2003-09-24
Expert : Qaisar Mahmood, fr.o.m. 2003-01-21 t.o.m. 2003-09-24
Expert : Kerstin Molander, fr.o.m. 2003-01-21 t.o.m. 2003-09-24
Expert : Peter Sjöquist, fr.o.m. 2003-01-21 t.o.m. 2003-09-24
Expert : Annelie Westerling, fr.o.m. 2003-01-21 t.o.m. 2003-09-24
Sekreterare : Karin Sandvall Åsberg, universitetsadjunkt, fr.o.m. 2002-11-11 t.o.m. 2003-10-02
Sekreterare : Maria Sundbom Ressaissi, informatör, fr.o.m. 2002-10-28 t.o.m. 2003-10-01
Assistent : Marit Dozzi, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2003-10-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2002:105 Utbildning i svenska för invandrare

Utredningen (N 2002:09) Tillsyn över tolkförmedlingar [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Utredningen (N 2002:09) Tillsyn över tolkförmedlingar
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-12-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:114, dir. 2002:136 och dir. 2003:59
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Lise Blomqvist, fr.o.m. 2002-06-16 t.o.m. 2002-11-11
Särskild utredare : Stig Lundström, fr.o.m. 2002-11-12 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Else Berglund, fr.o.m. 2002-06-18 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Kerstin Björkholm, fr.o.m. 2002-06-18 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Niclas Falkendal, kansliråd, fr.o.m. 2003-06-06 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Jennie Fors, fr.o.m. 2002-06-18 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Dan-Eve Johansson, fr.o.m. 2002-06-18 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Eva Lotta Johansson, fr.o.m. 2002-06-18 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Ali Labriz, fr.o.m. 2002-06-18 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Qaisar Mahmood, fr.o.m. 2002-06-18 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Magnus Nilsson, fr.o.m. 2002-06-18 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Per-Arne Sundbom, fr.o.m. 2002-06-18 t.o.m. 2004-02-29
Sekreterare : Lise-Lotte Argulander Klavebäck, ombudsman, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-29
Sekreterare : Lise Blomqvist, fr.o.m. 2002-11-12 t.o.m. 2003-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:15 Tolkförmedling – kvalitet, registrering, tillsyn [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Anhörigkommittén (UD 2000:03) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
Anhörigkommittén (UD 2000:03)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-05-11
Direktiv för kommittén, se dir. 2000:36 och dir. 2001:64.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:13 Vår anhöriginvandring - delbetänkande
SOU 2002:69 Människosmuggling och offer för människohandel - delbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Pär Axel Sahlberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Maud Björnemalm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Birgitta Carlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-09-08 t.o.m. 2001-03-01
Ledamot : Gunilla Edelstam, jur.kand., fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Berndt-Erik Ekeroth, advokat, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Gustav von Essen, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Ulla Hoffman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Yilmaz Kerimo, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Johan Pehrson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Mahmoud Aldebe, konsult, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Per Aldskogius, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Ulrika Beergrehn, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-03-02 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Kurt Björk, utlänningsnämndsråd, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Gunilla Ekberg, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2002-02-01
Expert : Anna Gralberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-02 t.o.m. 2001-09-30
Expert : Björn Hammarberg, departementsråd, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Eva-Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-02 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Inger Laudon, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2001-10-01
Expert : Hans Lindström, programhandläggare, fr.o.m. 2000-09-08 t.o.m. 2001-01-15
Expert : Fredrik Martinsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Birgitta Ornbrant, avdelningschef, fr.o.m. 2001-03-02 t.o.m. 2001-09-30
Expert : José Persevarante Kimenga, ersättningshandläggare, fr.o.m. 2001-11-28
Expert : Bengt Ranland, kansliråd, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Per-Anders Sunesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-02-01
Expert : Eva Ulfvebrand, sakkunnig, fr.o.m. 2001-03-02
Huvudsekreterare : Lena Petersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-09-08 t.o.m. 2002-09-30
Bitr. sekreterare : Ingegärd Lind, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:13 Vår anhöriginvandring [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2002:69 Människosmuggling och offer för människohandel [ pdf |Paragraftecken ]
Kommittén mot barnmisshandel (S 1998:07) [ Avslutad 2001 ] [ Sakkunnig ]
Kommittén mot barnmisshandel (S 1998:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-12-10
Direktiv för kommittén, se dir. 1998:105 och dir. 2001:24.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:42 Barnmisshandel - Polisens och åklagarens handläggningstider och arbetsmetoder
SOU 2001:18 Barn och misshandel - en rapport om kroppslig bestraffning och annan misshandel i Sverige vid slutet av 1900-talet
SOU 2001:72 Barnmisshandel. Att förebygga och åtgärda
Medverkande :
Ordförande : Ewa EU-parlamentariker Hedkvist Petersen, fr.o.m. 1998-12-10
Ledamot : Berit Adolfsson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 1999-02-24
Ledamot : Sivert Carlsson, f.d. led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Torgny Danielsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Margareta Israelsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Reidunn Laurén, f.d. kammarrättspresident, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Cecilia Magnusson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1999-02-25
Ledamot : Johan Pehrson, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Kerstin-Maria Stalin, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Zsolt Szanto, socialchef, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig : Karin Berensson, utredare, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig : Agneta Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig : Anne Holm, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-04-01
Sakkunnig : Gigi Isacsson, förbundssekreterare, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig : Eva-Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig : Carl Josefsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 1999-03-31
Sakkunnig : Suzanne Julin, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig : Peter Martens, enhetschef, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Barbara Martin Korpi, kansliråd, fr.o.m. 1999-12-01
Sakkunnig : Charlotta Nilsson, utredare, fr.o.m. 2001-02-01
Sakkunnig : Louise Sylwander, barnombudsman, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig : Lena Wiman, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 1999-11-30
Expert : Meit Camving, rådman, fr.o.m. 2000-03-01
Expert : Göran Ewerlöf, lagman, fr.o.m. 1999-05-03 t.o.m. 2000-02-29
Expert : Cecilia Kjellgren, socionom, fr.o.m. 1999-05-03
Expert : Dagmar Lagerberg, docent, fr.o.m. 1999-05-03
Expert : Ingela Palmér, psykolog, fr.o.m. 2000-10-01
Expert : Claes Sundelin, professor, fr.o.m. 1999-05-03
Sekreterare : Annika Falkenborn, regeringsrättssekreterare, fr.o.m. 1999-08-16 t.o.m. 2001-09-23
Sekreterare : Birgitta Freij, fr.o.m. 1999-08-16 t.o.m. 2001-09-30
Sekreterare : Staffan Janson, docent/barnläkare, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2000-06-15
Sekreterare : Bodil Långberg, generalsekreterare, fr.o.m. 1999-03-22 t.o.m. 2001-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgrupp med uppgift att se över användningen av begreppet invandrare (In 1998:F) [ Avslutad 2000 ] [ Ledamot ]
Arbetsgrupp med uppgift att se över användningen av begreppetinvandrare (In 1998:F)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-11-19
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 187, 201 21 MALMÖ, tel. 040-35 58 10 (A. Friberg)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 1999:48 Begreppet invandrare - användningen i lagar och förordningar
Ds 2000:43 Begreppet invandrare - användningen i myndigheters verksamhet, slutrapport.
Medverkande :
Ordförande : Gunnar Hermanson, departementsråd, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Charlotte Abrahamsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : José Alberto Diaz, strategiansvarig, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 2000-04-25
Ledamot : Johan Alvner, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Klas Falk, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 1999-09-06
Ledamot : Anne-Marie Hasselrot, språkexpert, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Eva Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Åke Nilsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Pontus Ringborg, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Erik Stenström, verksjurist, fr.o.m. 2000-04-26 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Annika Friberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 1999-01-18 t.o.m. 2000-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Minoritetsspråkskommittén (Jo 1995:03) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Minoritetsspråkskommittén (Jo 1995:03)
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:84 och dir. 1996:77.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Box 347, 401 25 GÖTEBORG, tel. 031-10 51 39 (Hagsgård) och 031-10 51 63 (Lövrup)
Utredningen har avgett :
SOU 1997:192 Steg mot en minoritetspolitik - Europarådets konvention om historiska monoritetsspråk
SOU 1997:193 Steg mot en minoritetspolitik - Europarådets konvention för skydd av nationella minoriteter.
Medverkande :
Ordförande : Carin Lundberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-27
Ledamot : Monica Harvey, fil.stud., fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Siv Holma, kamrer, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Henning Johansson, professor, fr.o.m. 1995-10-27
Ledamot : Anita Kangas, hemspråkslärare, fr.o.m. 1995-10-27
Ledamot : Ulf Kero, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-27
Ledamot : Susanna Kuoljok-Angeus, fil. kand., fr.o.m. 1995-10-27
Ledamot : Anders Ljunggren, pol. sakkunnig, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Lennart Rohdin, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Elisabet Rydell-Janson, skribent, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Paavo Vallius, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Birgitta Wichne, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-27
Sakkunnig : Lars Lindgren, byrådirektör, fr.o.m. 1995-10-27 t.o.m. 1996-09-30
Sakkunnig : Bengt Sandström, adjunkt, fr.o.m. 1996-10-01
Sakkunnig : Susanne Sznajderman-Rytz, språkkonsult, fr.o.m. 1997-03-26
Expert : Ann Blomberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-08-11
Expert : Lars Borg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-23
Expert : Torbjörn Eklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-23 t.o.m. 1997-11-05
Expert : Göran Eriksson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-23 t.o.m. 1996-11-06
Expert : Eric de, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-23
Expert : Karin Jahn, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-11-06
Expert : Eva-Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-23
Expert : Helena Jäderblom, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-23
Expert : Göran Ternbo, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-23 t.o.m. 1997-08-10
Expert : Tomas Zander, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-11-07
Sekreterare : Marie B. Hagsgård, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-06 t.o.m. 1997-01-26
Ragnhild Lövrup, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-01-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman