Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Susanne Sznajderman-Rytz

Sök kontaktuppgifter till Susanne Sznajderman-Rytz på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Susanne Sznajderman-Rytz

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Susanne Sznajderman-Rytz medverkat i ( 2 st. ):

Utredningen om en stärkt minoritetspolitik (Ku 2016:02) [ Avslutad 2017 ]
Utredningen om en stärkt minoritetspolitik (Ku 2016:02)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-09-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:73 och dir. 2017:64
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:60 Nästa steg? Förslag för en stärkt minoritetspolitik
SOU 2017:88 Nästa steg? Del 2. Förslag för en stärkt minoritetspolitik
Medverkande :
Särskild utredare : Lennart Rohdin, fr.o.m. 2016-09-01 t.o.m. 2017-11-15
Sakkunnig : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-11-15
Sakkunnig : Erla Björg Torisdottir, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-04-20
Sakkunnig : Linda Celander, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-11-15
Sakkunnig : Håkan Eriksson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-04-10 t.o.m. 2017-08-13
Sakkunnig : Gunnar Stenberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-11-15
Sakkunnig : Christina Velander, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Sakkunnig : Daniel Zerea, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-27
Expert : Björn Kullander, handläggare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-11-15
Expert : Lars Lindgren, expert, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Helena Lundgren, handläggare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Anna Medin, jurist, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Aina Negga, enhetschef, fr.o.m. 2016-11-14 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Katarina Popovic, utvecklingsledare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Jenny Spetz, utredare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Ingrid Ström, utredare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Kaisa Syrjänen Schaal, enhetschef, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-11-15
Amanda Agestav, kommunalråd, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Henrik Blind, led. av kommunstyrelsen, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Hans Ekström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Annicka Engblom, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Peter Helander, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Anna Hövenmark, f.d. kommunalråd, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Nina Lundström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-12-19 t.o.m. 2017-11-15
Cassandra Sundin, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Barbro Allardt Ljunggren, f.d. ordförande, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2017-11-15
Dennis Barvsten, ordförande, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Britt-Inger Hedström Lundqvist, sekreterare, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Sebastian Högnabba, kassör, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2017-11-15
Erland Kaldaras, ordförande, fr.o.m. 2015-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Bengt Niska, ordförande, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Johanna Nordblad Sirkka, vice ordförande, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Isak Reichel, generalsekreterare, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Magnus Sandström, förbundssekreterare, fr.o.m. 2016-12-19 t.o.m. 2017-11-15
Susanne Sznajderman-Rytz, sakkunnig, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Voitto Visuri, ordförande, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Sekreterare : Johanna Lantz, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-05-31
Sekreterare : Sami Mlayeh, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-11-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Minoritetsspråkskommittén (Jo 1995:03) [ Avslutad 1997 ] [ Sakkunnig ]
Minoritetsspråkskommittén (Jo 1995:03)
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:84 och dir. 1996:77.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Box 347, 401 25 GÖTEBORG, tel. 031-10 51 39 (Hagsgård) och 031-10 51 63 (Lövrup)
Utredningen har avgett :
SOU 1997:192 Steg mot en minoritetspolitik - Europarådets konvention om historiska monoritetsspråk
SOU 1997:193 Steg mot en minoritetspolitik - Europarådets konvention för skydd av nationella minoriteter.
Medverkande :
Ordförande : Carin Lundberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-27
Ledamot : Monica Harvey, fil.stud., fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Siv Holma, kamrer, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Henning Johansson, professor, fr.o.m. 1995-10-27
Ledamot : Anita Kangas, hemspråkslärare, fr.o.m. 1995-10-27
Ledamot : Ulf Kero, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-27
Ledamot : Susanna Kuoljok-Angeus, fil. kand., fr.o.m. 1995-10-27
Ledamot : Anders Ljunggren, pol. sakkunnig, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Lennart Rohdin, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Elisabet Rydell-Janson, skribent, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Paavo Vallius, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Birgitta Wichne, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-27
Sakkunnig : Lars Lindgren, byrådirektör, fr.o.m. 1995-10-27 t.o.m. 1996-09-30
Sakkunnig : Bengt Sandström, adjunkt, fr.o.m. 1996-10-01
Sakkunnig : Susanne Sznajderman-Rytz, språkkonsult, fr.o.m. 1997-03-26
Expert : Ann Blomberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-08-11
Expert : Lars Borg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-23
Expert : Torbjörn Eklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-23 t.o.m. 1997-11-05
Expert : Göran Eriksson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-23 t.o.m. 1996-11-06
Expert : Eric de, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-23
Expert : Karin Jahn, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-11-06
Expert : Eva-Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-23
Expert : Helena Jäderblom, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-23
Expert : Göran Ternbo, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-23 t.o.m. 1997-08-10
Expert : Tomas Zander, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-11-07
Sekreterare : Marie B. Hagsgård, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-06 t.o.m. 1997-01-26
Ragnhild Lövrup, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-01-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman