Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Henning Johansson

Sök kontaktuppgifter till Henning Johansson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Henning Johansson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Henning Johansson medverkat i ( 2 st. ):

Kommittén om det inre arbetet i skolan (U 1995:04) [ Avslutad 1997 ] [ Sakkunnig ]
Kommittén om det inre arbetet i skolan (U 1995:04)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:19 och dir. 1997:2.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:103 Föräldrar i självförvaltande skolor
SOU 1996:22 Inflytande på riktigt - Om elevers rätt till inflytande, delaktighet och ansvar
SOU 1996:143 Krock eller möte - Om den mångkulturella skolan.
SOU 1997:121 Skolfrågor - Om skola i en ny tid. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Olle Holmberg, utbildningsledare, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-11-30
Vice ordförande : Elisabet Nihlfors, utvecklingsledare, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Lisbeth Andersson, slöjdlärare, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1995-08-24
Ledamot : Lena Aulin-Gråhamn, universitetsadjunkt, fr.o.m. 1995-08-25 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Kerstin Bergöö, högskoleadjunkt, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Börje Ehrstrand, rektor, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Katarina Eklind, adjunkt, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Pia-Lotta Fellke, mellanstadielärare, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Lennart Kågström, organisationspedagog, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Göran Mohn, adjunkt, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1996-02-29
Ledamot : Lennart Nilsson, adjunkt, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Anders Olsson, fr.o.m. 1996-05-15 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Peder Sandahl, bitr. rektor, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Anneli Springe, fritidspedagog, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Marika Östman, teknolog, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Sakkunnig : Eva-Stina Hultinger, kansliråd, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1995-08-07
Sakkunnig : Berit Hörnqvist, skolråd, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1995-10-30
Sakkunnig : Henning Johansson, professor, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Sakkunnig : Ingrid Lindskog, sekreterare, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Sakkunnig : kansliråd Norborg, fr.o.m. 1995-10-30 t.o.m. 1997-10-06
Sakkunnig : Gunilla Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 1997-10-06
Sakkunnig : undervisningsråd Zackari, fr.o.m. 1995-10-30 t.o.m. 1997-10-06
Agneta Lärarförundet Anderlund, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1997-11-30
Jan H. Ekbrand, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-11-30
Joel Frykholm, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-11-30
Gustav Elevorganisationen Grundin, i Sverige, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1996-05-31
Lars H. Gustavsson, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-11-30
Ann Holm, förbundsordförande, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1996-05-31
Agneta Jörbeck, rektor, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1997-11-30
Christian Sveriges Elevråds Kamil, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1997-12-02
Jon Stenbeck, utredningssekreterare, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1997-11-30
Christopher Tägtström, förbundsordförande, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1996-05-31
Marja Andersson, adjunkt /mp, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-11-30
Torgny Danielsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-11-30
Tomas Högström, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-11-30
Martin Jefflén, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1997-11-30
Eva Kläppe, studerande /kds, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-11-30
Marita Ljung, banktjänsteman /c, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-11-30
Ulf Nilsson, adjunkt /fp, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-11-30
Emil /v Persson, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-02-28
Marie-Louise /s Rönnmark, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-11-30
Sekreterare : Eva-Stina Hultinger, kansliråd, fr.o.m. 1995-08-07 t.o.m. 1997-11-30
Sekreterare : Mikaela Sigander, syokonsulent, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1995-07-31
Sekreterare : Görel Sävborg, föredragande, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1995-09-03
Sekreterare : Christer Wallentin, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-11-30
Rauni Westin, assistent, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Minoritetsspråkskommittén (Jo 1995:03) [ Avslutad 1997 ] [ Ledamot ]
Minoritetsspråkskommittén (Jo 1995:03)
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:84 och dir. 1996:77.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Box 347, 401 25 GÖTEBORG, tel. 031-10 51 39 (Hagsgård) och 031-10 51 63 (Lövrup)
Utredningen har avgett :
SOU 1997:192 Steg mot en minoritetspolitik - Europarådets konvention om historiska monoritetsspråk
SOU 1997:193 Steg mot en minoritetspolitik - Europarådets konvention för skydd av nationella minoriteter.
Medverkande :
Ordförande : Carin Lundberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-27
Ledamot : Monica Harvey, fil.stud., fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Siv Holma, kamrer, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Henning Johansson, professor, fr.o.m. 1995-10-27
Ledamot : Anita Kangas, hemspråkslärare, fr.o.m. 1995-10-27
Ledamot : Ulf Kero, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-27
Ledamot : Susanna Kuoljok-Angeus, fil. kand., fr.o.m. 1995-10-27
Ledamot : Anders Ljunggren, pol. sakkunnig, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Lennart Rohdin, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Elisabet Rydell-Janson, skribent, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Paavo Vallius, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Birgitta Wichne, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-27
Sakkunnig : Lars Lindgren, byrådirektör, fr.o.m. 1995-10-27 t.o.m. 1996-09-30
Sakkunnig : Bengt Sandström, adjunkt, fr.o.m. 1996-10-01
Sakkunnig : Susanne Sznajderman-Rytz, språkkonsult, fr.o.m. 1997-03-26
Expert : Ann Blomberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-08-11
Expert : Lars Borg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-23
Expert : Torbjörn Eklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-23 t.o.m. 1997-11-05
Expert : Göran Eriksson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-23 t.o.m. 1996-11-06
Expert : Eric de, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-23
Expert : Karin Jahn, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-11-06
Expert : Eva-Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-23
Expert : Helena Jäderblom, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-23
Expert : Göran Ternbo, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-23 t.o.m. 1997-08-10
Expert : Tomas Zander, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-11-07
Sekreterare : Marie B. Hagsgård, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-06 t.o.m. 1997-01-26
Ragnhild Lövrup, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-01-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman