Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Göran Ternbo

Sök kontaktuppgifter till Göran Ternbo på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Göran Ternbo

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Göran Ternbo medverkat i ( 10 st. ):

Framtidens socialtjänst (S 2017:03) [ Avslutad 2020 ] [ Sakkunnig ]
Framtidens socialtjänst (S 2017:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-04-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:39, dir. 2018:69 och 2020:46
Lokal : Karlavägen 100. Postadress: Garnisonen, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 10 00
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 3 augusti 2020.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:32 Ju förr desto bättre - vägar till en förebyggande socialtjänst
Medverkande :
Särskild utredare : Margareta Winberg, ambassadör, fr.o.m. 2017-04-07 t.o.m. 2020-06-01
Särskild utredare : Margareta Winberg, ambassadör, fr.o.m. 2020-06-02 t.o.m. 2020-08-03
Sakkunnig : Elisabet Aldenberg, ämnesråd, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Elin Blume, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-03-15 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Jana Bornhäll Finnbogadóttir, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-03-14
Sakkunnig : Jana Bornhäll Finnbogadóttir, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-01-30
Sakkunnig : Christopher Carlson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-05-23 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Tawar Dabaghi, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Anna Dahlin, kansliråd, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2019-12-12
Sakkunnig : Ola Florin, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Ola Florin, kansliråd, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Karin Frank, kansliråd, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Karin Frank, kansliråd, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Jimmy Järvenpää, ämnesråd, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Kajsa Laxhammar, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-12-13 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Charlotte Lönnheim, kansliråd, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Karin Norberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Karin Norberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Elin Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-09-12
Sakkunnig : Elin Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-05-23 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Annika Remaeus, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Annika Ramaeus, kansliråd, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2019-12-12
Sakkunnig : Elin Sundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-13 t.o.m. 2019-05-16
Sakkunnig : Göran Ternbo, ämnesråd, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Sakkunnig : Göran Ternbo, ämnesråd, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Petter Troedsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-01-31
Sakkunnig : Petra Zetterberg Ferngren, ämnesråd, fr.o.m. 2019-12-13 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Tomas Agdalen, utredare, Barnombudsmannen, fr.o.m. 2019-11-04 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Yvonne Ahlström, socialpolitisk strateg, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Yvonne Ahlström, socialpolitisk strateg, Akademikerförbundet SSR, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Martina Blombergsson, fr.o.m. 2020-04-14 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Emilia Danielsson, förbundsjurist, SKL, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-10-14
Expert : Kristina Folkesson, socialpolitisk strateg, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2018-10-14
Expert : Åsa Furén Thulin, sektionschef, SKR, fr.o.m. 2019-11-04 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Fredrik Hjulström, handläggare, SKR, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Fredrik Hjulström, handläggare, SKR, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2019-11-03
Expert : Beatrice Hopstadius, enhetschef, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Beatrice Hopstadius, enhetschef, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Shanti Ingeström, utredare, Barnombudsmannen, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Monica Jacobson, jurist, IVO, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Monica Jacobson, jurist, IVO, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Ann Johansson, vice ordförande, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Ann Johansson, vice ordförande, Vårdförbundet, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Ylva Lindblom, jurist, fr.o.m. 2018-10-15 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Johanna Nilsson, jurist, fr.o.m. 2018-09-13 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Elinor Odenberg, utredare, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Elinor Odenberg, utredare, Kommunal, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Sara Roxell, socialpolitisk strateg, fr.o.m. 2018-10-15 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Monica Rydén, t.f. avdelningschef, Myndigheten för delaktighet, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Monica Rydén, utredare, Myndigheten för delaktighet, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-01-30
Expert : Karin Röbäck de Souza, utredare, Barnombudsmannen, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Mille Myndigheten Salomaa-Lindström, för delaktighet, fr.o.m. 2020-01-31
Expert : Jessica Spångberg, utredare, Folkhälsomyndigheten, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Jessica Spångberg, utredare, Folkhälsomyndigheten, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Lovisa Strömberg, enhetschef och ställföreträdande diskrimineringsombudsman, Diskrimineringsombudsmannen, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Lovisa Strömberg, enhetschef och ställföreträdande diskrimineringsombudsman, Diskrimineringsombudsmannen, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Marianne Svensson, projektdirektör, Myndigheten för vård- och omsorgsanalys, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Marianne Svensson, projektdirektör, Myndigheten för vård- och omsorg, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Katrin Westlund, jurist, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2017-07-07 t.o.m. 2018-11-30
Expert : Katrin Westlund, jurist, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2019-03-07 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Yasmine Bladelius, led. av riksdagen, S, fr.o.m. 2019-03-20 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Thomas Finnborg, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2018-11-30
Ledamot : Thomas Finnborg, f.d. led. av riksdagen, M, fr.o.m. 2019-03-20 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Per-Olof Forsblom, ledamot i äldrenämnd /V, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2018-11-30
Ledamot : Per-Olof Forsblom, led. i äldrenämnd, V, fr.o.m. 2019-03-20 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Yasmine Larsson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2018-11-30
Ledamot : Åsa Lindhagen, socialborgarråd /Mp, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2018-11-30
Ledamot : Sofia Nilsson, ordförande omsorg- och utbildningsutskottet /C, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2018-11-30
Ledamot : Sofia Nilsson, ordf. omsorg- och utbildningsutskottet, C, fr.o.m. 2019-03-20 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Anna-Maria Norén, socionom, fr.o.m. 2019-12-13 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Per Ramhorn, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2018-11-30
Ledamot : Per Ramhorn, led. av riksdagen, SD, fr.o.m. 2019-03-20 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Andreas Sturesson, kommunalråd /KD, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2018-11-30
Ledamot : Andreas Sturesson, kommunalråd, KD, fr.o.m. 2019-03-20 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Pernilla Stålhammar, led. av riksdagen, MP, fr.o.m. 2019-03-20 t.o.m. 2020-06-01
Ledamot : Ulrica Westerlund, biträdande socialchef /L, fr.o.m. 2017-10-18 t.o.m. 2018-11-30
Ledamot : Ulrica Westerlund, bitr. socialchef, L, fr.o.m. 2019-03-20 t.o.m. 2019-12-12
Sekreterare : Pär Alexandersson, utredare, fr.o.m. 2019-10-21 t.o.m. 2020-06-14
Sekreterare : Emilia Danielsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2018-06-01
Sekreterare : Monica Engström, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-06-12
Sekreterare : Lars Grönwall, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Fredrik Hjulström, socionom, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2020-06-30
Sekreterare : Sofia Landelius, kansliråd, fr.o.m. 2017-09-20
Sekreterare : Kennert Loheim Kangevik, kommunikatör, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Christer Persson, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-08-31
Sekreterare : Camilla Sköld, socionom, fr.o.m. 2017-08-21 t.o.m. 2019-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Jaktlagsutredningen (L 2012:01) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]

Jaktlagsutredningen (L 2012:01)


Beteckning : L 2012:01
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2016-11-04
Status : Avslutad 2015 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2012-07-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:77 och dir. 2013:66
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Larsson, Håkan, fr.o.m. 2012-11-26 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Bergström, Magnus, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2013-10-01
Expert : Busk, Helena, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2013-10-01
Expert : Cederlöf, Kerstin, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2013-10-01
Expert : Danielsson, Jan, fr.o.m. 2013-11-04 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Frisch, Camilla, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2013-10-01
Expert : Frisch, Camilla, fr.o.m. 2013-11-04 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Forslund, Mats, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2013-10-01
Expert : Johansson, Lennart, fr.o.m. 2013-11-04 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Larsson, Solveig, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2013-10-01
Expert : Larsson, Solveig, fr.o.m. 2013-11-04 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Ligné, Daniel, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2013-10-01
Expert : Löfstrand, Ronny, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2013-10-01
Expert : Pettersson, Christer, fr.o.m. 2013-11-04 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Ternbo, Göran, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2013-10-01
Expert : Ternbo, Göran, fr.o.m. 2013-11-04 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Terstad, Jan, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2013-10-01
Expert : Treschow, Frederik, fr.o.m. 2013-11-04 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Wetterin, Anders, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2013-10-01
Expert : Wetterlin, Anders, fr.o.m. 2013-11-04 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Wichmann, Jacob, fr.o.m. 2013-11-04 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Wälimaa, Ola, fr.o.m. 2013-11-04 t.o.m. 2014-06-30
Sekreterare : Andersson, Jens, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2015-01-31
Sekreterare : Nordengren, Nina, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2015-02-20

Rapporter

SOU 2013:71Viltmyndigheten – jakt och viltförvaltning i en ny tid
SOU 2014:54Vildsvin och viltskador – om utfodring, kameraövervakning och arrendatorers jakträtt
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2012:77 Översyn av jaktlagstiftningen m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2013:66 Tilläggsdirektiv till Jaktlagsutredningen (L 2012:01) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Språklagsutredningen (Ku 2007:01) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]

Språklagsutredningen (Ku 2007:01)


Beteckning : Ku 2007:01
Departement : Kulturdepartementet
Senast ändrad : 2009-03-13
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2007-02-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:17 och dir 2007:181
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Nilsson, Bengt-Åke, fr.o.m. 2007-02-08 t.o.m. 2008-03-19
Expert : Baedecke, Bengt, fr.o.m. 2007-09-27 t.o.m. 2008-03-19
Expert : Eka, Maria, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2008-03-19
Expert : Hellstadius, Mikael, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2008-03-19
Expert : Kihlberg, Jakob, fr.o.m. 2007-09-27 t.o.m. 2008-03-19
Expert : Kvarfordt, Karin, fr.o.m. 2007-03-22 t.o.m. 2007-09-26
Expert : Lindberg, Lars, fr.o.m. 2007-03-22 t.o.m. 2008-03-19
Expert : Ljungkvist, Maria, fr.o.m. 2007-03-22 t.o.m. 2008-03-19
Expert : Nordelius, Bo, fr.o.m. 2007-03-22 t.o.m. 2008-03-19
Expert : Randler, Rebecka, fr.o.m. 2007-03-22 t.o.m. 2007-09-26
Expert : Sikku, Nils-Henrik, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-03-19
Expert : Syrjänen Schaal, Kaisa, fr.o.m. 2007-06-20 t.o.m. 2008-03-19
Expert : Tekin Befrits, Bilge, fr.o.m. 2007-03-22 t.o.m. 2007-06-19
Expert : Ternbo, Göran, fr.o.m. 2007-09-27 t.o.m. 2008-01-13
Expert : Thorén, Eva, fr.o.m. 2007-03-22 t.o.m. 2007-09-26
Sekreterare : Lindbäck, Karin, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-03-31

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:17 Språklag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:181 Tilläggsdirektiv till Språklagsutredningen (Ku 2007:01) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:26 Värna språken – förslag till språklag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Interdepartemental arbetsgrupp för mänskliga rättigheter (Ju 2006:E) [ Ledamot ]
Interdepartemental arbetsgrupp för mänskliga rättigheter (Ju 2006:E)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Bokstavskommitté
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-04-26
Lokal : Kulturdepartementet
Arbetsgruppen ska förlängas på obestämd tid.
Medverkande :
Ordförande : Marcus Brixskiöld, departementsråd, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2008-02-04
Ordförande : Hans Dahlgren, ambassadör, fr.o.m. 2010-10-27 t.o.m. 2013-10-08
Ordförande : Gustaf Lind, departementsråd, fr.o.m. 2015-01-22
Ordförande : Jan Nordlander, ambassadör, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2012-03-31
Ordförande : Jenny Olausson, departementsråd, fr.o.m. 2015-01-19
Ordförande : Per Sjögren, departementsråd, fr.o.m. 2013-10-09 t.o.m. 2015-01-21
Ordförande : Charlotta Wickman, departementsråd, fr.o.m. 2008-02-05 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Camilla Abrahamsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : John Ahlberk, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : Mattias Ahlquist, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-12-18 t.o.m. 2013-10-08
Ledamot : Anette Ahrnens, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2015-09-21 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Emanuel Allroth, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2016-04-10
Ledamot : Johan Allvin, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-09-21 t.o.m. 2016-04-10
Ledamot : Mikael Andersson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Monica Andersson, ämnesråd, fr.o.m. 2012-06-01
Ledamot : Lars Arell, departementssekreterare, t.o.m. 2012-05-31
Ledamot : Sara Benjamin, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-20
Ledamot : Gunilla Bergerén, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Mikaela Bexar, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2017-12-03
Ledamot : Cecilia Blomberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-19 t.o.m. 2016-04-10
Ledamot : Charlotte Brunelid, departementssekreterare, t.o.m. 2012-05-31
Ledamot : Kerstin Bynander, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-11
Ledamot : Lars Bryntesson, departementsråd, fr.o.m. 2017-02-20
Ledamot : Johan Bäverbradt, kansliråd, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2013-10-08
Ledamot : Elisas Cansu, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-04-11 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Viktor Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-10-09 t.o.m. 2014-03-23
Ledamot : Anna Centerstig, kansliråd, fr.o.m. 2017-02-20
Ledamot : Kristina Cunningham, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Jennie Dackmar, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-03-24 t.o.m. 2015-01-21
Ledamot : Hans Dahlgren, ambassadör, fr.o.m. 2010-10-27 t.o.m. 2013-10-08
Ledamot : Jenny Egermark, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2015-01-18
Ledamot : Andreas Egeryd, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-06-05
Expert : Hanna Ek, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-12-04
Ledamot : Sofia Ekfeldt Nyman, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-05 t.o.m. 2009-05-11
Ledamot : Elisabeth Eklund, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2006-09-27
Ledamot : Helle Ellehöj, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Josefin Emanuel Brattberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-05 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Cecilia Eneman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-09-21 t.o.m. 2016-04-10
Ledamot : Christer Eriksson, ämnesråd, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2016-04-10
Ledamot : Kent Eriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Anna Falkdalen, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-12-03
Ledamot : Ulrika Funered, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-09-28 t.o.m. 2008-02-04
Ledamot : Camilla Goldbeck-Löwe, kansliråd, fr.o.m. 2006-09-28 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : Annika Gottberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-05-12
Ledamot : Mari Granath Lagercrantz, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Klara Grundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : Peter Grym, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : Johanna Gustafsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-12-04
Ledamot : Maria Gutiérrez, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-19 t.o.m. 2015-09-20
Ledamot : Helena Hagberg, kansliråd, fr.o.m. 2017-02-20
Ledamot : Michael Haglund, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-20
Ledamot : Christina Hammarstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2008-02-04
Ledamot : Petra Hansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-05 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Lovisa Hellberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-24 t.o.m. 2017-12-19
Ledamot : Eva-Marie Hellstran, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-05-12 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Jacob Holm, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2012-12-18
Ledamot : Kristina Hållén, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-06-03 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Malin Häggqvist, departementssekreterare, t.o.m. 2012-12-18
Ledamot : Emil Högberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Henrik Ingrids, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-12-03
Ledamot : Anna Jakenberg Brinck, kansliråd, fr.o.m. 2015-09-21 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Kerstin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : Thomas Jansson, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-11
Ledamot : Alireza Javaheri, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Helena Johnsson, kansliråd, fr.o.m. 2013-10-09 t.o.m. 2015-01-18
Ledamot : Magnus Jonsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-06-03 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Maria Jontén, departementssekreterare, t.o.m. 2012-05-31
Ledamot : Åsa Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-20
Ledamot : Lennart Killander Larsson, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Margareta Kristiansson, kansliråd, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Henrik Källsbo, kansliråd, fr.o.m. 2016-06-01
Ledamot : Johan Lantto, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-09-28 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Charlotte Lewenhaupt, departementssekreterare, t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Lotta Liljegren, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : Ann Lindh, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2014-03-23
Ledamot : Niklas Lind, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Anna Lindberg, kansliråd, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2016-04-10
Ledamot : Anna-Karin Lindblom, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2008-02-05
Ledamot : Sofie Lindblom, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Anders Lindgren, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-11 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Daniel Lindvall, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Eva Lisskar-Dahlgren, kansliråd, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Maria Lindqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : Ebba Littorin, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-24 t.o.m. 2015-09-20
Ledamot : Helena Lundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01
Ledamot : Johan Lundmark, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2009-05-11
Ledamot : Martina Löfstrand, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-01-19 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Miriam Malmqvist, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2012-12-18 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Lina Martinson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-24
Ledamot : Selma Memik, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Lena Mirow, kansliråd, fr.o.m. 2017-12-04
Ledamot : Sara Modin, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2014-03-23
Ledamot : Petra Mårselius, kansliråd, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2012-12-18
Ledamot : Carina Mårtensson, ämnesråd, fr.o.m. 2012-12-18 t.o.m. 2015-01-18
Ledamot : Johanna Möllerberg, ämnesråd, fr.o.m. 2015-01-19 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Filip Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-10-09
Ledamot : Helene Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-10-09 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Lars Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2012-12-28
Ledamot : Anna Nordlander, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-20
Ledamot : Tanja Ohlsson Blandy, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2015-01-21
Ledamot : Lars Olsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2012-12-15
Ledamot : Charlotte Palmstierna, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Maria Parent, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-24 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Lina Pastorek, kansliråd, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Sara Philipson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-12-04
Ledamot : Anne Rapp, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-06-03 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Pia Roed, kansliråd, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Alexander Rohdin, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Johanna van Rooij, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-04-11 t.o.m. 2017-12-03
Ledamot : Charlotte Roth-Olanders, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-05-12 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Karin Seydlitz, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2009-05-12 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Helena Sivard Askvik, departementssekreteare, fr.o.m. 2017-02-20
Ledamot : Per Sjögren, departementsråd, fr.o.m. 2013-10-09
Ledamot : Henrik Sjölinder, kansliråd, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2014-03-23
Ledamot : Anna-Lena Sjölund, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-10-09
Ledamot : Theresia Ståhle, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2013-10-08
Ledamot : Jesper Svarén, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-19
Ledamot : Lisa Emelia Svensson, kansliråd, t.o.m. 2012-12-18
Ledamot : Macus Sverdén, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-20
Ledamot : Mathias Säfsten, ämnesråd, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2013-10-08
Ledamot : Negin Tagavi, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-19 t.o.m. 2015-09-21
Ledamot : Bilge Tekin Befrits, kansliråd, fr.o.m. 2009-05-12 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Cecilia Torstensson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-05-12 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : David Törngren, kansliråd, fr.o.m. 2013-10-09 t.o.m. 2016-04-10
Ledamot : Karin Wenander, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-24 t.o.m. 2015-09-20
Ledamot : Jenny Wessblad-Hårdh, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : Lena Mirow, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2006-09-27
Ledamot : Anne-Cerise Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Olof Nyman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-06-01 t.o.m. 2009-05-11
Ledamot : Johanna Ode, departementssekretare, fr.o.m. 2006-08-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Mikael Oskarsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2009-05-11
Ledamot : Cecilia Romson Örnberg, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : Mihail Stoican, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Ulrika Sundberg, minister, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2006-09-27
Ledamot : Negin Tagavi, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-22 t.o.m. 2015-09-20
Ledamot : Bilge Tekin Befrits, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2012-12-18
Ledamot : Bilge Tekon Befrits, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-22 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Göran Ternbo, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Martin Valfridsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2006-05-31
Ledamot : Cecilia Vestman, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2009-09-27
Ledamot : Elisabeth Wass Löfstedt, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Olof Wetterwvist, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Tora Wigstrand, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2012-03-31
Ledamot : Maria Wilenius, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-05 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Anders Wilhelmsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-05 t.o.m. 2009-05-11
Ledamot : Anna Wrange, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-09-28 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : Nadia Yousri, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-09-28 t.o.m. 2007-06-05
Ledamot : Danielle Zachrisson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot : Fanny Zachrisson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-09-21
Ledamot : Jens Ölander, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2008-02-04
Ledamot : Jonas Öhlund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-02-20
Ledamot : Signe Öhman, ämnesråd, fr.o.m. 2017-12-04
Ledamot : Carolina Östgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-12-18 t.o.m. 2014-03-23
Sekreterare : Maria Jontén, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-05 t.o.m. 2012-06-01
Sekreterare : Camilla Goldbeck-Löwe, kansliråd, fr.o.m. 2006-09-28 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : David Karlsson, dep.sekr., fr.o.m. 2009-05-12 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Anna-Karin Lindblom, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2008-02-05
Sekreterare : Lena Mirow, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2006-09-27
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Sametingsutredningen (Jo 2000:03) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]

Sametingsutredningen (Jo 2000:03)


Beteckning : Jo 2000:03
Departement : Jordbruksdepartementet
Senast ändrad : 2003-03-05
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2000-10-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:70
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Eliasson, Ingemar, fr.o.m. 2000-10-19
Sakkunnig : Baer, Lars-Anders, fr.o.m. 2002-01-29
Sakkunnig : Jejlid, Eva, fr.o.m. 2002-05-16
Sakkunnig : Marainen, Marianne, fr.o.m. 2002-01-29 t.o.m. 2002-05-15
Sakkunnig : Nilsson, Vivan, fr.o.m. 2002-01-29
Expert : Lundell, Bengt, fr.o.m. 2002-01-29
Expert : Ternbo, Göran, fr.o.m. 2002-01-29
Sekreterare : Nordengren, Nina, fr.o.m. 2001-08-15
Sekreterare : Åkerström, Arne, fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2001-06-10

Rapporter

SOU 2002:77Sametingets roll i det svenska folkstyret
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2000:70 Översyn av Sametingets organisation

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:77 Sametingets roll i det svenska folkstyret [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Rennäringspolitiska kommittén (Jo 1998:03) [ Avslutad 2001 ] [ Expert ]

Rennäringspolitiska kommittén (Jo 1998:03)


Beteckning : Jo 1998:03
Departement : Jordbruksdepartementet
Senast ändrad : 2002-03-07
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1997-09-11
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:102.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Box 187, 201 21 MALMÖ, tel.040-35 58 88 (Geijer)
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Oscarsson, Görel, fr.o.m. 1998-02-11
Ledamot : Carlsson, Birgitta, fr.o.m. 1998-02-11
Ledamot : Degerliden, Lennart, fr.o.m. 2001-04-02
Ledamot : Holma, Siv, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2001-04-09
Ledamot : Johansson, Ann-Kristine, fr.o.m. 1998-02-11
Ledamot : Johansson, Olof T., fr.o.m. 2001-04-02
Ledamot : Marklund, Leif, fr.o.m. 1998-02-11
Ledamot : Mikaelsson, Maggi, fr.o.m. 2001-04-10
Ledamot : Sundell, Ola, fr.o.m. 1998-02-11
Ledamot : Tjernberg, Gunilla, fr.o.m. 1999-06-08
Ledamot : Utsi, Per Mikael, fr.o.m. 1998-02-11
Expert : Constenius, Tord, fr.o.m. 1999-06-08
Expert : De Groat, Eric, fr.o.m. 1998-11-11
Expert : Eskelinen, Hilkka, fr.o.m. 1998-11-11 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Holmgren, Anders, fr.o.m. 1999-06-08
Expert : Jonsson, Aina, fr.o.m. 1998-11-11
Expert : Oskarsson, Bengt, fr.o.m. 1998-11-11
Expert : Ruth-Jonsson, Lena, fr.o.m. 1998-11-11
Expert : Rönnbäck, Jan-Ivar, fr.o.m. 1998-11-11
Expert : Saitton, Bror, fr.o.m. 1998-11-11
Expert : Sandström, Henrik, fr.o.m. 1999-06-08
Expert : Sikku, Olov Johan, fr.o.m. 1998-11-11
Expert : Svonni, Lars Wilhelm, fr.o.m. 1999-06-08
Expert : Ternbo, Göran, fr.o.m. 1998-11-11
Expert : Trapp, Caroline, fr.o.m. 1998-11-11
Expert : Örnstedt, Bjarne, fr.o.m. 1998-11-11
Sekreterare : Geijer, Ulrika, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2002-01-15
Sekreterare : Hagsgård, Marie B., fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Bitr. sekreterare : Karlsson, Ann-Marie, fr.o.m. 1999-04-12 t.o.m. 2001-12-31

Rapporter

SOU 2001:101En ny rennäringspolitik
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (Jo 1997:04) om ILO:s konvention nr 169 om ursprungsfolk och stamfolk i självstyrande länder [ Avslutad 1999 ] [ Sekreterare ]

Utredningen (Jo 1997:04) om ILO:s konvention nr 169 om ursprungsfolk och stamfolk i självstyrande länder


Beteckning : Jo 1997:04
Departement : Jordbruksdepartementet
Senast ändrad : 2000-03-10
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1997-09-11
Direktiv för utredningen, se dir. 1997:103.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Heurgren, Sven, fr.o.m. 1997-12-01
Expert : Andersson, Marinette, fr.o.m. 1998-06-01
Expert : Baer, Lars Anders, fr.o.m. 1998-02-11
Expert : Bengtsson, Bertil, fr.o.m. 1998-05-18
Expert : Dillner-Thorsson, Monica, fr.o.m. 1998-02-11
Expert : Gulliksson, Mikael, fr.o.m. 1998-02-11
Expert : Holmgren, Anders, fr.o.m. 1998-02-11
Expert : Jahn, Carin, fr.o.m. 1998-02-11
Expert : Kinell, Ulla-Karin, fr.o.m. 1998-04-06
Expert : Larsson, Soveig, fr.o.m. 1998-02-11
Expert : Lasko, Lars-Nila, fr.o.m. 1998-02-11
Expert : Mild, Mari, fr.o.m. 1998-02-11 t.o.m. 1998-04-05
Expert : Pennegård, Ann Marie, fr.o.m. 1998-02-11 t.o.m. 1998-10-31
Expert : Roth, Bertil, fr.o.m. 1998-02-11
Expert : Sandström, Jan, fr.o.m. 1998-02-11
Sekreterare : Hagsgård, Marie B., fr.o.m. 1998-01-26
Sekreterare : Ternbo, Göran, fr.o.m. 1998-01-07
Sekreterare : Tronbacke, Bror, fr.o.m. 1997-12-01

Rapporter

SOU 1999:25Samerna – ett ursprungsfolk i Sverige.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgruppen (In 1996:E) för att förbättra romernas situation [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 1997 ] [ Ledamot ]
Arbetsgruppen (In 1996:E) för att förbättra romernas situation Organ inom Regeringskansliet
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1997
Medverkande :
Ordförande : Lars G. Johansson, departementsråd, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Lars Demetri, pastor, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Helena Hagelroth, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Hedi Bel Habib, expert, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Karl-Axel Johansson, sekreterare, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Sören Kindlund, kansliråd, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Stefano Kuzhicov, konsulent, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Ylva Nordling-Kroon, verksamhetsansvarig, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Refik Sener, pressekreterare, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Aleka Stobin, herr, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Ingrid Schiöler, kassör, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Göran Ternbo, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Catharina Wettergren, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Sekreterare : Cissi N. Storck, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 1997:49 Romer i Sverige – tillsammans i förändring [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Urbefolkningsdelegationen (Jo 1995:A) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]
Urbefolkningsdelegationen (Jo 1995:A) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1995-04-12
Urbefolkningsdelegationen avslutade sitt uppdrag i februari 2005.
Medverkande :
Ordförande : Peter Weiderud, director WCC, fr.o.m. 1995-08-14
Ledamot : Ylva Gustafsson, studerande, fr.o.m. 1995-08-14
Ledamot : Ulf Johansson Dahre, jur. kand., fr.o.m. 1995-08-14
Ledamot : Jörgen Jonsson, renskötare, fr.o.m. 1995-08-14
Ledamot : Harriet Nordlund, skådespelare, fr.o.m. 1995-08-14
Ledamot : Sigrid Stångberg, lärare, fr.o.m. 1995-08-14
Expert : Josefine Brattberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-02-09 t.o.m. 2002-09-11
Expert : Eric De Groat, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-23 t.o.m. 2001-02-18
Expert : Kenneth Ekberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-02-09 t.o.m. 2001-02-18
Expert : Elisabeth Eklund, kansliråd, fr.o.m. 2002-09-12
Expert : Erika Hagerud, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-23 t.o.m. 1999-12-20
Expert : Ann-Marie Pennegård, ambassadråd, fr.o.m. 1995-11-23 t.o.m. 1999-12-20
Expert : Rebecka Randler, kansliråd, fr.o.m. 2001-02-19
Expert : Lars Ronnås, kansliråd, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2002-09-11
Expert : Cissi Storck, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-09-12
Expert : Anna Westerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-07-16 t.o.m. 1999-01-14
Expert : Ann-Katrin Wirén, kansliråd, fr.o.m. 2001-02-19
Sekreterare : Ann Blomberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-08-11 t.o.m. 1997-12-31
Sekreterare : Göran Ternbo, kansliråd, fr.o.m. 1995-09-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Minoritetsspråkskommittén (Jo 1995:03) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]

Minoritetsspråkskommittén (Jo 1995:03)


Beteckning : Jo 1995:03
Departement : Jordbruksdepartementet
Senast ändrad : 1999-10-28
Status : Avslutad 1997
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1995:84 och dir. 1996:77.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Box 347, 401 25 GÖTEBORG, tel. 031-10 51 39 (Hagsgård) och 031-10 51 63 (Lövrup)
0

Sammansättning


Ordförande : Lundberg, Carin, fr.o.m. 1995-10-27
Ledamot : Harvey, Monica, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Holma, Siv, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Johansson, Henning, fr.o.m. 1995-10-27
Ledamot : Kangas, Anita, fr.o.m. 1995-10-27
Ledamot : Kero, Ulf, fr.o.m. 1995-10-27
Ledamot : Kuoljok-Angeus, Susanna, fr.o.m. 1995-10-27
Ledamot : Ljunggren, Anders, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Rohdin, Lennart, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Rydell-Janson, Elisabet, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Vallius, Paavo, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Wichne, Birgitta, fr.o.m. 1995-10-27
Sakkunnig : Lindgren, Lars, fr.o.m. 1995-10-27 t.o.m. 1996-09-30
Sakkunnig : Sandström, Bengt, fr.o.m. 1996-10-01
Sakkunnig : Sznajderman-Rytz, Susanne, fr.o.m. 1997-03-26
Expert : Blomberg, Ann, fr.o.m. 1997-08-11
Expert : Borg, Lars, fr.o.m. 1995-11-23
Expert : Eklund, Torbjörn, fr.o.m. 1995-11-23 t.o.m. 1997-11-05
Expert : Eriksson, Göran, fr.o.m. 1995-11-23 t.o.m. 1996-11-06
Expert : de, Eric, fr.o.m. 1995-11-23
Expert : Jahn, Karin, fr.o.m. 1997-11-06
Expert : Johansson, Eva-Lotta, fr.o.m. 1995-11-23
Expert : Jäderblom, Helena, fr.o.m. 1995-11-23
Expert : Ternbo, Göran, fr.o.m. 1995-11-23 t.o.m. 1997-08-10
Expert : Zander, Tomas, fr.o.m. 1996-11-07
Sekreterare : Hagsgård, Marie B., fr.o.m. 1995-11-06 t.o.m. 1997-01-26
Lövrup, Ragnhild, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-01-13

Rapporter

SOU 1997:192Steg mot en minoritetspolitik
- Europarådets konvention om historiska
monoritetsspråk
SOU 1997:193Steg mot en minoritetspolitik
- Europarådets konvention för skydd av
nationella minoriteter.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman