Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Banklagskommittén (Fi 1995:09)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Banklagskommittén (Fi 1995:09) [ Avslutad 2000 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 28 st. ♀ 8 ♂ 20 ) :

Gösta Gunnarsson  []  ( Ordförande )
Sören Mannheimer  []  ( Ledamot )
Tormod Hermansen  []  ( Ledamot )
Torgny Håstad  []  ( Ledamot )
Reidunn Laurén  []  ( Ledamot )
Kurt Malmgren  []  ( Ledamot )
Irma Rosenberg  []  ( Ledamot )
Gertrud Sigurdsen  []  ( Ledamot )
Lars Söderqvist  []  ( Ledamot )
Annika Åhnberg  []  ( Ledamot )
Morgan Abrahamsson  []  ( Sakkunnig )
Lars Hörngren  []  ( Sakkunnig )
Gunnar Lund  []  ( Sakkunnig )
Mikael Möller  []  ( Sakkunnig )
Lars Nyberg  []  ( Sakkunnig )
Hans Schedin  []  ( Sakkunnig )
Staffan Viotti  []  ( Sakkunnig )
Ulla Lundquist  []  ( Expert )
Mikael Mellqvist  []  ( Expert )
Magnus Petrelius  []  ( Expert )
Rolf Skog  []  ( Expert )
Mats Walberg  []  ( Expert )
Gustaf Sjöberg  []  ( Sekreterare )
Sonja Daltung  []  ( Bitr. sekreterare )
Peter Ekegårdh  []  ( Bitr. sekreterare )
Agneta Frick  []  ( Bitr. sekreterare )
Margareta Palmstierna  []  ( Bitr. sekreterare )
Fredrik Schalin  []  ( Bitr. sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Banklagskommittén (Fi 1995:09)


Beteckning : Fi 1995:09
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2001-03-01
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1995-06-01
Direktiv för kommittén, se dir. 1995:86.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Gunnarsson, Gösta, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 1996-09-18
Ordförande : Mannheimer, Sören, fr.o.m. 1996-09-19 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Hermansen, Tormod, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 1999-06-21
Ledamot : Håstad, Torgny, fr.o.m. 1999-05-11 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Laurén, Reidunn, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Malmgren, Kurt, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Mannheimer, Sören, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 1996-09-18
Ledamot : Rosenberg, Irma, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Sigurdsen, Gertrud, fr.o.m. 1996-09-25 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Söderqvist, Lars, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Åhnberg, Annika, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 1996-03-21
Sakkunnig : Abrahamsson, Morgan, fr.o.m. 1997-02-11 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunnig : Hörngren, Lars, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunnig : Lund, Gunnar, fr.o.m. 1998-09-21 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunnig : Möller, Mikael, fr.o.m. 1999-03-21 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunnig : Nyberg, Lars, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunnig : Schedin, Hans, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunnig : Viotti, Staffan, fr.o.m. 1996-06-07 t.o.m. 2000-07-12
Expert : Lundquist, Ulla, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-07-12
Expert : Mellqvist, Mikael, fr.o.m. 1999-05-11 t.o.m. 2000-07-12
Expert : Petrelius, Magnus, fr.o.m. 1999-05-11 t.o.m. 2000-07-12
Expert : Skog, Rolf, fr.o.m. 1995-09-04 t.o.m. 2000-07-12
Expert : Walberg, Mats, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-07-12
Sekreterare : Sjöberg, Gustaf, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-08-30
Bitr. sekreterare : Daltung, Sonja, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 2000-08-30
Bitr. sekreterare : Ekegårdh, Peter, fr.o.m. 1995-09-21 t.o.m. 1997-06-30
Bitr. sekreterare : Frick, Agneta, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1998-12-31
Bitr. sekreterare : Palmstierna, Margareta, fr.o.m. 1998-03-09 t.o.m. 1999-06-30
Bitr. sekreterare : Schalin, Fredrik, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-02-13

Rapporter

SOU 1995:106Rapporteringsskyldighet för revisorer i finansiella företag. Delbetänkande
SOU 1998:27Nya ledningsregler för bankaktie- bolag och försäkringsbolag. Delbetänkande.
SOU 1998:160Reglering och tillsyn av banker och kreditmarknadsföretag. Delbetänkande
SOU 1999:82Vårdslös kreditgivning samt sekretess i banker m.m. Delbetänkande
SOU 2000:66Offentlig administration av banker i kris. Slutbetänkande

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman