: : :

Medverkande i utredning : Margareta Palmstierna

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Margareta Palmstierna

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Margareta Palmstierna medverkat i ( 2 st. ):

Upphandlingsutredningen 2004 (Fi 2004:04) [ Avslutad 2006 ] [ Sekreterare ]

Upphandlingsutredningen 2004 (Fi 2004:04)


Beteckning : Fi 2004:04
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2007-03-09
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2004-04-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:47 och dir. 2005:39
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Lindstam, Leif, fr.o.m. 2004-04-07 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Dyrke, Ulrika, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Edman, Åsa, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2004-12-19
Expert : Erixon, Olof, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Falkendal, Rickard, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Halápi, Mikael, fr.o.m. 2004-05-13 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Holke, Dan, fr.o.m. 2004-05-13 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Hopkins, Caroline, fr.o.m. 2004-05-19 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Järvenpää, Jimmy, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Karlsson, Jens, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Krafft, Kerstin, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Larsson, Tommy, fr.o.m. 2005-04-25 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Linde, Helena, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Lundberg, Sussanne, fr.o.m. 2004-05-13 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Löfgren, Annika, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Palm, Ulf, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Sandebjer, Lennart, fr.o.m. 2004-08-20 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Slavicek, Michael, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Sundbom, Per-Arne, fr.o.m. 2004-06-10 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Sundström, Hans, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Sveman, Eva, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Sylvén, Hans, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2004-06-22
Ahlin, Hans, fr.o.m. 2005-09-09 t.o.m. 2006-03-20
Axi, Tomas, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Carenholm, Staffan, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Edling, Jan, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Frenander, Charlotta, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Hammarstedt, Per, fr.o.m. 2005-04-25 t.o.m. 2006-03-20
Hargeskog, Sven-Eric, fr.o.m. 2004-05-19 t.o.m. 2006-03-20
Holm, Stefan, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Kjellberg, Jan-Erik, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Lidgren, Joakim, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Lindmark, Charlotta, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Lindskog, Helena, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Schlyter, Carl-Mikael, fr.o.m. 2004-05-13 t.o.m. 2006-03-20
Schwaiger, Märta-Lena, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Sekreterare : Henriksson, Birgitta, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2006-02-04
Sekreterare : Palmstierna, Margareta, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2006-03-31

Rapporter

SOU 2005:22Nya upphandlingsregler – delbetänkande
SOU 2006:28Nya upphandlingsregler 2 – slutbetänkande
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 2004:47
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2005:39 Tilläggsdirektiv till Upphandlingsutredningen 2004 (2004:04) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:22 Nya upphandlingsregler [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2006:28 Nya upphandlingsregler 2 [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Banklagskommittén (Fi 1995:09) [ Avslutad 2000 ] [ Bitr. sekreterare ]

Banklagskommittén (Fi 1995:09)


Beteckning : Fi 1995:09
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2001-03-01
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1995-06-01
Direktiv för kommittén, se dir. 1995:86.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Gunnarsson, Gösta, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 1996-09-18
Ordförande : Mannheimer, Sören, fr.o.m. 1996-09-19 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Hermansen, Tormod, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 1999-06-21
Ledamot : Håstad, Torgny, fr.o.m. 1999-05-11 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Laurén, Reidunn, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Malmgren, Kurt, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Mannheimer, Sören, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 1996-09-18
Ledamot : Rosenberg, Irma, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Sigurdsen, Gertrud, fr.o.m. 1996-09-25 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Söderqvist, Lars, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Åhnberg, Annika, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 1996-03-21
Sakkunnig : Abrahamsson, Morgan, fr.o.m. 1997-02-11 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunnig : Hörngren, Lars, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunnig : Lund, Gunnar, fr.o.m. 1998-09-21 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunnig : Möller, Mikael, fr.o.m. 1999-03-21 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunnig : Nyberg, Lars, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunnig : Schedin, Hans, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunnig : Viotti, Staffan, fr.o.m. 1996-06-07 t.o.m. 2000-07-12
Expert : Lundquist, Ulla, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-07-12
Expert : Mellqvist, Mikael, fr.o.m. 1999-05-11 t.o.m. 2000-07-12
Expert : Petrelius, Magnus, fr.o.m. 1999-05-11 t.o.m. 2000-07-12
Expert : Skog, Rolf, fr.o.m. 1995-09-04 t.o.m. 2000-07-12
Expert : Walberg, Mats, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-07-12
Sekreterare : Sjöberg, Gustaf, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-08-30
Bitr. sekreterare : Daltung, Sonja, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 2000-08-30
Bitr. sekreterare : Ekegårdh, Peter, fr.o.m. 1995-09-21 t.o.m. 1997-06-30
Bitr. sekreterare : Frick, Agneta, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1998-12-31
Bitr. sekreterare : Palmstierna, Margareta, fr.o.m. 1998-03-09 t.o.m. 1999-06-30
Bitr. sekreterare : Schalin, Fredrik, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-02-13

Rapporter

SOU 1995:106Rapporteringsskyldighet för revisorer i finansiella företag. Delbetänkande
SOU 1998:27Nya ledningsregler för bankaktie- bolag och försäkringsbolag. Delbetänkande.
SOU 1998:160Reglering och tillsyn av banker och kreditmarknadsföretag. Delbetänkande
SOU 1999:82Vårdslös kreditgivning samt sekretess i banker m.m. Delbetänkande
SOU 2000:66Offentlig administration av banker i kris. Slutbetänkande
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1995:86

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman