Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Agneta Frick

Sök kontaktuppgifter till Agneta Frick på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Agneta Frick

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Agneta Frick medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om socialtjänstens stöd till våldsutsatta kvinnor (S 2005:04) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Utredningen om socialtjänstens stöd till våldsutsatta kvinnor(S 2005:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-03-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:32
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:65 Att ta ansvar för sina insatser. Socialtjänstens stöd till våldsutsatta kvinnor
Medverkande :
Särskild utredare : Heléne Fritzon, kommunalråd, fr.o.m. 2005-04-11
Expert : Agneta Frick, sektionschef, fr.o.m. 2005-09-23
Expert : Beatrice Hopstadius, enhetssamordnare, fr.o.m. 2005-09-23
Expert : Hanna Lantz, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-09-23
Expert : Per-Olov Nylander, handläggare, fr.o.m. 2005-09-23
Expert : Daniel Sjölund, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2005-09-23
Expert : Linda Österberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-09-23
Sekreterare : Annika Eriksson, fr.o.m. 2005-08-08 t.o.m. 2006-06-30
Sekreterare : Camilla Nevstad, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2006-07-31
Sekreterare : Anna Odebäck, fr.o.m. 2005-06-20 t.o.m. 2006-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Banklagskommittén (Fi 1995:09) [ Avslutad 2000 ] [ Bitr. sekreterare ]
Banklagskommittén (Fi 1995:09)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1995-06-01
Direktiv för kommittén, se dir. 1995:86.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:106 Rapporteringsskyldighet för revisorer i finansiella företag. Delbetänkande
SOU 1998:27 Nya ledningsregler för bankaktie- bolag och försäkringsbolag. Delbetänkande.
SOU 1998:160 Reglering och tillsyn av banker och kreditmarknadsföretag. Delbetänkande
SOU 1999:82 Vårdslös kreditgivning samt sekretess i banker m.m. Delbetänkande
SOU 2000:66 Offentlig administration av banker i kris. Slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Gösta Gunnarsson, landshövding, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 1996-09-18
Ordförande : Sören Mannheimer, hypoteksdirektör, fr.o.m. 1996-09-19 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Tormod Hermansen, konsernsjef, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 1999-06-21
Ledamot : Torgny Håstad, fr.o.m. 1999-05-11 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Reidunn Laurén, kammarrättspresident, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Kurt Malmgren, f.d. ambassadör, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Sören Mannheimer, hypoteksdirektör, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 1996-09-18
Ledamot : Irma Rosenberg, chefekonom, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Gertrud Sigurdsen, statsråd, fr.o.m. 1996-09-25 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Lars Söderqvist, advokat, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Annika Åhnberg, statsråd, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 1996-03-21
Sakkunnig : Morgan Abrahamsson, fr.o.m. 1997-02-11 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunnig : Lars Hörngren, ekonomie doktor, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunnig : Gunnar Lund, fr.o.m. 1998-09-21 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunniga : Mikael Möller, fr.o.m. 1999-03-21 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunnig : Lars Nyberg, docent, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunnig : Hans Schedin, chefsjurist, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunnig : Staffan Viotti, t.f. professor, fr.o.m. 1996-06-07 t.o.m. 2000-07-12
Expert : Ulla Lundquist, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-07-12
Expert : Mikael Mellqvist, fr.o.m. 1999-05-11 t.o.m. 2000-07-12
Expert : Magnus Petrelius, fr.o.m. 1999-05-11 t.o.m. 2000-07-12
Expert : Rolf Skog, ekonomie licentiat, fr.o.m. 1995-09-04 t.o.m. 2000-07-12
Expert : Mats Walberg, kansliråd, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-07-12
Sekreterare : Gustaf Sjöberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-08-30
Bitr. sekreterare : Sonja Daltung, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 2000-08-30
Bitr. sekreterare : Peter Ekegårdh, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-09-21 t.o.m. 1997-06-30
Bitr. sekreterare : Agneta Frick, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1998-12-31
Bitr. sekreterare : Margareta Palmstierna, fr.o.m. 1998-03-09 t.o.m. 1999-06-30
Bitr. sekreterare : Fredrik Schalin, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-02-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betaltjänstutredningen (Fi 1992:14) [ Avslutad 1995 ] [ Sekreterare ]
Betaltjänstutredningen (Fi 1992:14) Tillkallad enligt regeringens beslut den 12 mars 1992, den 19 november 1992, den 6 maj 1993 och den 27 november 1994: Särskild utredare: M Nordström, Anders, lagman Sakkunniga: M Brattgård, Erik, hovrättsassessor M Bäckström, Hans, ekonom M Ekman, Magnus, kammarrättsråd M Karlsson, Harry, direktör M Thörn, Lars-Olof, t.f. avdelningschef K Törnblom, Carina, departementsråd Experter: M Delden, Peter, föredragande M Frieberg, Eric, hovrättsassessor K Renmyr, Maria, enhetschef Sekreterare: K Frick, Agneta, hovrättsassessor Bitr. sekreterare: M Nilsson Öhrnell, Carl Olof, hovrättsassessor Direktiven för utredningen, se dir. 1992:60,
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1992:60, dir. 1992:95, dir. 1993:56 och dir. 1994:114.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:66 Finansiella tjänster i förändring
SOU 1995:69 Betaltjänster Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Anders Nordström, lagman
Sakkunnig : Erik Brattgård, hovrättsassessor
Sakkunnig : Hans Bäckström, ekonom
Sakkunnig : Magnus Ekman, kammarrättsråd
Sakkunnig : Harry Karlsson, direktör
Sakkunnig : Lars-Olof Thörn, t.f. avdelningschef
Sakkunnig : Carina Törnblom, departementsråd
Expert : Peter Delden, föredragande
Expert : Eric Frieberg, hovrättsassessor
Expert : Maria Renmyr, enhetschef
Sekreterare : Agneta Frick, hovrättsassessor
Carl Olof Nilsson, hovrättsassessor
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1994:66 Finansiella tjänster i förändring [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1995:69 Betaltjänster [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman