Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Magnus Petrelius

Sök kontaktuppgifter till Magnus Petrelius på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Magnus Petrelius

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Magnus Petrelius medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen (In 1996:02) om översyn av den kommunala medelsförvaltningen [ Avslutad 1997 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (In 1996:02) om översyn av den kommunala medelsförvaltningen
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1996:47. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Bo Jonsson, generaldirektör, fr.o.m. 1996-09-24 t.o.m. 1997-05-31
Sakkunnig : Martin Falk, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-07 t.o.m. 1997-03-07
Sakkunnig : Magnus Petrelius, kansliråd, fr.o.m. 1997-03-08 t.o.m. 1997-05-31
Sakkunnig : Agneta Rönn-Diczfalusy, departementsråd, fr.o.m. 1996-10-07 t.o.m. 1997-05-31
Expert : Sven Hegelund, chefsekonom, fr.o.m. 1996-10-07 t.o.m. 1997-05-31
Expert : Anneli Lagebro, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-07 t.o.m. 1997-05-31
Expert : Barbro Rosensvärd, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-07 t.o.m. 1997-05-31
Expert : Jan Svensson, sektionschef, fr.o.m. 1996-10-07 t.o.m. 1997-05-31
Sekreterare : Iréne Nilsson, förhandlingsdirektör, fr.o.m. 1996-11-01 t.o.m. 1997-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:78 Medelsförvaltning i kommuner och landsting [ pdf |Paragraftecken ]
Förmånsrättskommittén (Ju 1996:02) [ Avslutad 2001 ] [ Sakkunnig ]
Förmånsrättskommittén (Ju 1996:02)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1995-12-21
Direktiv för kommittén, se dir. 1995:163. 1997:26, dir. 1997:82 och dir. 1999:17
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:1 Nya förmånsrättsregler
SOU 2001:80 Gäldenärens avtal vid insolvensförfaranden
Medverkande :
Ordförande : Torgny Håstad, justitieråd, fr.o.m. 1996-04-01 t.o.m. 2001-10-31
Ledamot : Rune Berglund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Laila Bäck, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Margareta Börjesson, kammarrättsråd, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Eskil Erlandsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-03-13 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Lars Granberg, U led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Bengt Harding Olsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Stig Rindborg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Per Rosengren, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Karin Starrin, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1997-03-12
Ledamot : Leif Stenberg, ekonomichef, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Kristina Zakrisson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-06-14 t.o.m. 1999-03-16
Sakkunnig : Claes Bergström, professor, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1999-03-16
Sakkunnig : Mats Dahl, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1998-04-30
Sakkunnig : Tuula Kihlgren, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1999-03-16
Sakkunnig : Stefan Lindskog, advokat, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 2001-10-31
Sakkunnig : Mikael Mellqvist, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-05-01 t.o.m. 2001-10-31
Sakkunnig : Magnus Petrelius, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1999-03-16
Expert : Bertil Andersson, kronofogde, fr.o.m. 1997-08-26 t.o.m. 1999-03-16
Expert : Erik Danhard, förbundsjurist, fr.o.m. 1997-09-25 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Lars-Olof Eklöf, jur.kand, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1999-03-16
Expert : Mats Fagerlund, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-23 t.o.m. 1999-03-16
Expert : Gösta Fischer, direktör, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Elisabet Fura-Sandström, advokat, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1999-03-16
Expert : Ingemar Hamskär, chefsjurist, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Margit Knutsson, förbundsjurist, fr.o.m. 1997-08-15 t.o.m. 1999-03-16
Expert : Gertrud Lennander, justitieråd, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Mikael Möller, professor, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Ylva Norling Jönsson, rådman, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Roger Sjöstrand, ombudsman, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1997-09-24
Expert : Mathias Ternell, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1998-04-22
Expert : Frank Walterson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-06-18 t.o.m. 1999-03-16
Expert : Anne Wigart, förbundsjurist, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Christer Östlund, jur.kand, fr.o.m. 1996-06-18
Sekreterare : Ylva Norling Jönsson, rådman, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 1999-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:1 Nya förmånsrättsregler [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2001:80 Gäldenärens avtal vid insolvensförfaranden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Banklagskommittén (Fi 1995:09) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Banklagskommittén (Fi 1995:09)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1995-06-01
Direktiv för kommittén, se dir. 1995:86.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:106 Rapporteringsskyldighet för revisorer i finansiella företag. Delbetänkande
SOU 1998:27 Nya ledningsregler för bankaktie- bolag och försäkringsbolag. Delbetänkande.
SOU 1998:160 Reglering och tillsyn av banker och kreditmarknadsföretag. Delbetänkande
SOU 1999:82 Vårdslös kreditgivning samt sekretess i banker m.m. Delbetänkande
SOU 2000:66 Offentlig administration av banker i kris. Slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Gösta Gunnarsson, landshövding, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 1996-09-18
Ordförande : Sören Mannheimer, hypoteksdirektör, fr.o.m. 1996-09-19 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Tormod Hermansen, konsernsjef, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 1999-06-21
Ledamot : Torgny Håstad, fr.o.m. 1999-05-11 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Reidunn Laurén, kammarrättspresident, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Kurt Malmgren, f.d. ambassadör, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Sören Mannheimer, hypoteksdirektör, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 1996-09-18
Ledamot : Irma Rosenberg, chefekonom, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Gertrud Sigurdsen, statsråd, fr.o.m. 1996-09-25 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Lars Söderqvist, advokat, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Annika Åhnberg, statsråd, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 1996-03-21
Sakkunnig : Morgan Abrahamsson, fr.o.m. 1997-02-11 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunnig : Lars Hörngren, ekonomie doktor, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunnig : Gunnar Lund, fr.o.m. 1998-09-21 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunniga : Mikael Möller, fr.o.m. 1999-03-21 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunnig : Lars Nyberg, docent, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunnig : Hans Schedin, chefsjurist, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunnig : Staffan Viotti, t.f. professor, fr.o.m. 1996-06-07 t.o.m. 2000-07-12
Expert : Ulla Lundquist, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-07-12
Expert : Mikael Mellqvist, fr.o.m. 1999-05-11 t.o.m. 2000-07-12
Expert : Magnus Petrelius, fr.o.m. 1999-05-11 t.o.m. 2000-07-12
Expert : Rolf Skog, ekonomie licentiat, fr.o.m. 1995-09-04 t.o.m. 2000-07-12
Expert : Mats Walberg, kansliråd, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-07-12
Sekreterare : Gustaf Sjöberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-08-30
Bitr. sekreterare : Sonja Daltung, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 2000-08-30
Bitr. sekreterare : Peter Ekegårdh, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-09-21 t.o.m. 1997-06-30
Bitr. sekreterare : Agneta Frick, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1998-12-31
Bitr. sekreterare : Margareta Palmstierna, fr.o.m. 1998-03-09 t.o.m. 1999-06-30
Bitr. sekreterare : Fredrik Schalin, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-02-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman