Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Tormod Hermansen

Sök kontaktuppgifter till Tormod Hermansen på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Tormod Hermansen

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredning som Tormod Hermansen medverkat i:

Banklagskommittén (Fi 1995:09) [ Avslutad 2000 ] [ Ledamot ]
Banklagskommittén (Fi 1995:09)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1995-06-01
Direktiv för kommittén, se dir. 1995:86.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:106 Rapporteringsskyldighet för revisorer i finansiella företag. Delbetänkande
SOU 1998:27 Nya ledningsregler för bankaktie- bolag och försäkringsbolag. Delbetänkande.
SOU 1998:160 Reglering och tillsyn av banker och kreditmarknadsföretag. Delbetänkande
SOU 1999:82 Vårdslös kreditgivning samt sekretess i banker m.m. Delbetänkande
SOU 2000:66 Offentlig administration av banker i kris. Slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Gösta Gunnarsson, landshövding, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 1996-09-18
Ordförande : Sören Mannheimer, hypoteksdirektör, fr.o.m. 1996-09-19 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Tormod Hermansen, konsernsjef, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 1999-06-21
Ledamot : Torgny Håstad, fr.o.m. 1999-05-11 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Reidunn Laurén, kammarrättspresident, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Kurt Malmgren, f.d. ambassadör, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Sören Mannheimer, hypoteksdirektör, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 1996-09-18
Ledamot : Irma Rosenberg, chefekonom, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Gertrud Sigurdsen, statsråd, fr.o.m. 1996-09-25 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Lars Söderqvist, advokat, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 2000-07-12
Ledamot : Annika Åhnberg, statsråd, fr.o.m. 1995-06-16 t.o.m. 1996-03-21
Sakkunnig : Morgan Abrahamsson, fr.o.m. 1997-02-11 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunnig : Lars Hörngren, ekonomie doktor, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunnig : Gunnar Lund, fr.o.m. 1998-09-21 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunniga : Mikael Möller, fr.o.m. 1999-03-21 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunnig : Lars Nyberg, docent, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunnig : Hans Schedin, chefsjurist, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-07-12
Sakkunnig : Staffan Viotti, t.f. professor, fr.o.m. 1996-06-07 t.o.m. 2000-07-12
Expert : Ulla Lundquist, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-07-12
Expert : Mikael Mellqvist, fr.o.m. 1999-05-11 t.o.m. 2000-07-12
Expert : Magnus Petrelius, fr.o.m. 1999-05-11 t.o.m. 2000-07-12
Expert : Rolf Skog, ekonomie licentiat, fr.o.m. 1995-09-04 t.o.m. 2000-07-12
Expert : Mats Walberg, kansliråd, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-07-12
Sekreterare : Gustaf Sjöberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 2000-08-30
Bitr. sekreterare : Sonja Daltung, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 2000-08-30
Bitr. sekreterare : Peter Ekegårdh, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-09-21 t.o.m. 1997-06-30
Bitr. sekreterare : Agneta Frick, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1998-12-31
Bitr. sekreterare : Margareta Palmstierna, fr.o.m. 1998-03-09 t.o.m. 1999-06-30
Bitr. sekreterare : Fredrik Schalin, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-02-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman