: : :

Skatteväxlingskommittén (Fi 1994:04)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Skatteväxlingskommittén (Fi 1994:04) [ Avslutad 1997 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Dir. 1994:11
Medverkande i utredningen ( 34 st. ♀ 12 ♂ 22 ) :

Jan Bergqvist  []  ( Ledamot )
Lennart Nilsson  []  ( Ordförande )
Barbro Andersson  []  ( Ledamot )
Stefan Attefall  []  ( Ledamot )
Lars Bäckström  []  ( Ledamot )
Lennart Daléus  []  ( Ledamot )
Bitte Engzell  []  ( Ledamot )
Michael Hagberg  []  ( Ledamot )
Annika Jonsell  []  ( Ledamot )
Ronny Korsberg  []  ( Ledamot )
Bo Lundgren  []  ( Ledamot )
Lisbeth Staaf-Igelström  []  ( Ledamot )
Anne Wibble  []  ( Ledamot )
Sören Wibe  []  ( Ledamot )
Carl Gustav Fernlund  []  ( Sakkunnig )
Gunnar Skarell  []  ( Sakkunnig )
Svante Axelsson  []  ( Expert )
Maria Bergendahl-Gerholm  []  ( Expert )
Agneta Bergqvist  []  ( Expert )
Lillemor Gladh  []  ( Expert )
Bertil Holmlund  []  ( Expert )
Jon Kahn  []  ( Expert )
Bengt Kriström  []  ( Expert )
Sven-Olof Lodin  []  ( Expert )
Sven Nyberg  []  ( Expert )
Christina Oettinger  []  ( Expert )
Mats Olsson  []  ( Expert )
Maude Svensson  []  ( Expert )
Anders Wärmark  []  ( Expert )
Runar Brännlund  []  ( Sekreterare )
Ann-Christin Tauberman  []  ( Sekreterare )
Anders Kristoffersson  []  ( Sakkunnig )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Skatteväxlingskommittén (Fi 1994:04)


Beteckning : Fi 1994:04
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 1998-03-05
Status : Avslutad 1997
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1994:11.
Lokal :
0

Sammansättning


Ordförande : Bergqvist, Jan, fr.o.m. 1996-07-01
Ordförande : Nilsson, Lennart, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : Andersson, Barbro, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Attefall, Stefan, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Bergqvist, Jan, fr.o.m. 1995-12-14
Ledamot : Bäckström, Lars, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Daléus, Lennart, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Engzell, Bitte, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Hagberg, Michael, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Jonsell, Annika, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Korsberg, Ronny, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Lundgren, Bo, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Staaf-Igelström, Lisbeth, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Wibble, Anne, fr.o.m. 1995-04-01
Ledamot : Wibe, Sören, fr.o.m. 1995-04-01 t.o.m. 1995-12-13
Sakkunnig : Fernlund, Carl Gustaf, fr.o.m. 1995-08-24
Sakkunnig : Kristofferson, Anders, fr.o.m. 1995-03-01
Sakkunnig : Skarell, Gunnar, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1995-08-23
Expert : Axelsson, Svante, fr.o.m. 1995-04-01
Expert : Bergendahl-Gerholm, Maria, fr.o.m. 1995-04-01 t.o.m. 1996-04-17
Expert : Bergqvist, Agneta, fr.o.m. 1995-05-01
Expert : Gladh, Lillemor, fr.o.m. 1995-04-01
Expert : Holmlund, Bertil, fr.o.m. 1995-04-01
Expert : Kahn, Jon, fr.o.m. 1995-04-01
Expert : Kriström, Bengt, fr.o.m. 1995-03-01
Expert : Lodin, Sven-Olof, fr.o.m. 1995-04-01
Expert : Nyberg, Sven, fr.o.m. 1995-04-01
Expert : Oettinger, Christina, fr.o.m. 1996-04-18
Expert : Olsson, Mats, fr.o.m. 1995-04-01
Expert : Svensson, Maude, fr.o.m. 1996-06-01
Expert : Wärmark, Anders, fr.o.m. 1995-04-01
Sekreterare : Brännlund, Runar, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1997-01-31
Sekreterare : Tauberman, Ann-Christin, fr.o.m. 1996-09-19 t.o.m. 1997-01-31
Nordlander, Åke, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1997-01-31
Svensson, Maude, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1996-06-01
Svärdsjö, Lena, fr.o.m. 1996-05-01 t.o.m. 1997-03-01

Rapporter

SOU 1997:11Skatter, miljö och syssel-
sättning samt en bilagedel med underlags-
rapporter.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-07-24 av Sören Öman